Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Yo propun sa aducem si niste soacre aici...sa vedem si punctul lor de vedere.....asa ca sa vedem cine aduce o tinta vie printre noi




ma inscriu yo
sa ma pregatesc ....ca asa imi place sa ma bag in viata lu' fi-meu ca nu stiu cum o sa rezist atunci cand o fi......
si mai sunt si geloasa,ca daca nu o sa ma iubeasca,adica daca nu o sa ma mai iubeasca
pe bune,nu fac misto.....ma gandesc cu groaza ca o sa fiu o soacra adevarata!!!
ce sa ma fac?
cum sa nu mai vad eu puiul meu mic...care atunci o sa fie mare!
si cum o sa rezist sa nu dau niste sfaturi....cum fac si pe-aici
si daca o sa ma enerveze...AIA.....nu o sa-i zic eu "ma,fata,ia vezi ca eu ....!!!!sunt si am facut si nu stii tu!!!" si copilul,habar n-ai tu cum se creste ca iti spun eu ca-s mai desteapta....

no, ca eu de-pe-acum am tendinte de soacra...si inca acra.....asa-l dadacesc pe fi-meu....desi mine nu-mi palce cand ma dadeceste soacra si i le zic...de se supara asta ...dar le zic mai asa....

cel putin asa cred eu......

cred prost nu-i asa?

ce credeti ca mie nu mi-a spus cum sa-mi cresc copil'?
si cand i-am zis ca nu e bine nu stiu ce a zis : "ei mama ,eu faca asa la mine,faceti voi cum vreti cand e la voi!" si eram ma-sa.....copilului

si de,ce sa fac daca eu tot o iubesc?
asa vreau eu,de ce va suparati?
sigur,se paote sa ma ignorati

-pt. cele suparate!

P.S. cred ca mai bine ar fi ca cele cu "soacre bune" sa le invete pe cele cu "soacre rele" cum sa le faca mai bune.... e o idee proasta?!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Luna, imi pare rau, dar tu nu ai inteles si imi rastalmacesti cuvintele.
Eu sint impotriva exceselor de orice fel, fie ca vin de la soacre, fie ca vin de la nurori.
Daca as fi citit un topic al soacrelor in care nurorile ar fi fost in mod asemanator calificate, as fi reactionat in acelasi fel. Insa in cazul de fata vorbim de nurori. Nurori care nu pot accepta ca, poate, prisma prin care privesc lucrurile nu e cea obiectiva.
Am crescut intr-o familie in care certurile pe tema soacrei n-au facut decit rau, nu doar partenerului pus sa aleaga intre mama si sot, ci si noua, copiilor. Si pot spune cu inima impacata ca vina a fost a ambelor parti, desi nici una nu recunostea treaba asta si erau fiecare convinse ca dreptatea e de partea lor.
Aici e aceeasi treaba, insa pe o scara mai larga. Nurori convinse ca ele detin adevarul si ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu ele. Cine nu e de acord cu ele neaparat e de partea dusmanului, fie sint soacre infiltrate, fie vorbesc din carti, fie au avut pur si simplu noroc de soacre de treaba si n-au ce cauta aici. Oricum ar fi, avind alta parere, trebuie pedepsite ca atare. Ei bine, nu mersi. Refuz sa mai fiu pusa la mijloc.
In consecinta, termin si eu pe tema asta, am spus ce-am avut de spus. Cine a avut urechi de auzit bine, cine nu poa' sa continue sa se plinga de soacre si sa spere ca viitoarele nurori n-or scrie la fel peste citiva ani.

ps: Si imi pare sincer rau ca va deranjeaza parerea mea in legatura cu gramatica, insa n-am de gind sa mi-o schimb. Asa sint eu, ma zgirie rau vederea unor cratimi gresit puse. Nu sint filoloaga, din contra, am facut matematica, n-am fost la nshpe olimpiade ca alte persoane, insa nu mi se pare exagerat sa cer sa scrii „imi” in loc de repetatul „i-mi”. E problema fiecaruia daca are sau nu respect fata de limba romana.
Ps2: si-acia nu vorbesc de luna1, ci e doar e egzemplificare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

violeta69....tu o sa fii o soacra fantastica daca ne spui de unde vine acel 69?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

de la anu' de nastere.....
da,deh,ca baietii ti-e gandul numai la prostii!!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by Guestus

violeta69....tu o sa fii o soacra fantastica daca ne spui de unde vine acel 69?



asta (mai) inseamna ca o sa fiu o soacra fantastica!!!???
cred ca nu.....dupa calculele tale!!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu nu ma leg de gramatica...ca aici fiecare scrie cum vrea,nu suntem la examn!
dar cu "imi" si "i-mi"...sincer,n-am inteles...o fi tot de la ?

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta iti spun eu ca te dezveti de cocolosit si gelozie cel putin in fat lor ca daca stie aia sa ti-l manevreze te trezesti ca nu mai vezi "cupilul" si atunci ce te faci? Asa ca te sfatuiesc sa nu locuiesti inm aceasi casa (desi pare ideal pt o mama sa-si pastreze puiul aproape) insa cand oi vedea-o p'aia ca-ti trimite baietelul sa-i faca cafeaua dimineata sau sa dea cu aspiratorul chiar ca scoti flacari pe nari. Asa mai bine ii vezi in vizita si nu stii ce ii face NENOROCITA cupilului tau!

Asa ca o sa-ti treaca si o sa inceti sa-ti musti limba de teama sa nu-ti pierzi baietelul, insa te vei plange peste tot de ce nora rea ai.



www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sunt tare frustrata de sfaturile lui Anca.Eu sunt soacra in devenire si urmaresc sa invat din greselile altora ,nu stiu daca o sa fiu o soacra perfecta dar o sa-mi dau silintza.
Am urmarit subiectul de la inceput ,uneori am ras alteori am fost trista sa vad prin ce trece-ti si nu am invinuit pe nimeni , nici sfaturi nu dau pt ca nu sunt inca in pozitia aceea. Soacra mi-a murit ,iar nora e pe "vine " si nu stiu cum o sa reactionez.
Acesta este un subiect unde fiecare isi spune oful iar daca nu esti in situatie sau ai avut noroc de o soacra buna eu zic ca e mai bine sa te abti la comentari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mda - amuzanta intorsatura ia acest subiect
Cum voi fii eu ca soacra... mica... in cazul meu... ca am bobocutza - doar de 28 de luni! Pai in primul rand, inca din "fasa", ii inoculez fetitei ideea ca ea este "printesa" (neincoronata - da' asta nu conteza) si ca in viata aceasta i se cuvine sa aibe parte de ce-i mai bun! Adica de un sot precum este tatal ei si precum a fost bunicul ei (tatal meu - Dumnezeu sa-l odihneasca). Pe socrul meu nu l-am cunoscut (spun de-asemenea Dumnezeu sa-l odihneasca) da' din cate am inteles eu a fost un om bun si la locul sau. Acum niste ani buni, pe cand eram trecuta in categoria "fetelor batrane" de catre mama si bunica mea... disperate ca eu nu-mi gasesc... "petecul" (conform bine-cunoscutei expresii "Fiecare sac isi are petecul.") imi compusesem o rugaciune (pe care la momentul potrivit o sa i-o spun si fetitei mele). Acolo insiram toate calitatile pe care le doream la viitorul meu sot (bun - cu inima curata, care sa ma iubeasca, dragastos si tandru, harnic, devotat, prieten de nadejde, etc)... si cand te gandesti ca bunul Dumnezeu mi l-a si dat... Si pe deasupra mai este si frumos (recunosc cinstit ca mi l-am dorit frumos in ideea ca daca fac fetita in mod aproape sigur seamana cu tati...).
Sa stiti mamici de baieti ca nu-i nimic rau in faptul ca tati da cu aspiratorul, duce gunoiul, spala unele lucrusoare marunte din cand in cand, a si gatit pe vremea cand eu eram in primele luni de sarcina si nu suportam mirosul de carne cruda, etc. Pentru mine, faptul ca am un om harnic si gospodar nu face decat sa-mi sporeasca dragostea si respectul pentru el... si sa-i multumesc o data in plus lui Dumnezeu pt darul binecuvantat de a avea o familie fericita! Si atunci cand vine cu flori, cu prajituri (mie mi-a interzis sa mai fac prajituri ca de cum le scot din cuptor sarim amandoi pe ele ca ulii si terminam toata tava in timp record - daca cumparam insa luam cantitati mici ca sa ne pastram silueta :-)), cu cate un parfum fin... imi aminteste de vremurile dragi ale copilariei cand tata ii aducea mamei flori :-)
Nu va sufocati baietii - ci dat-le posibilitatea sa se simta responsabili si puternici inca de la varsta frageda (tatal meu a plecat de-acasa la liceul militar la 14ani, sotul meu a fost mai tot timpul plecat de-acasa de la 17 ani facand atletism de performanta). Mamele cu personalitate puternica au tendinta sa inhibe dorinta de independenta a copiilor. Dati-le PUTEREA de a decide inca de cand sunt mici - si o sa va minunati ce maturi si intelepti vor deveni cand vor fii adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

No, hai c-a devenit al naibii de distractiv "subectul" ista si mi-e deosebit de greu sa nu raspund. La provocari.

quote:
Originally posted by saddie
Problema e ca atunci cand ai o parere diferita de cea a unei alte persoane, nu trebuie sa-i dai acesteia din urma peste nas. Poti sa-i explici ca poate greseste, poate exista o nota de subiectivism dar asta pe un cu totul alt ton decat cel pe care l-a avut Anca in postarile sale.


Sint complet dezolata ca tonul scriselor mele a declansat asa o polemica. Nu asta era insa esentialul, dragele mele. De ce nu vedeti padurea de copaci?
Facind o gluma acum, din cite stiu din zodiac, asta este caracteristica "fecioarelor", si sper sincer ca sint in minoritate aici. E o zodie buna, dar ar fi o chestie geniala sa nu se inghesuie prea multe pe metrul patrat.

quote:
Originally posted by saddie
De unde vine presupunerea ca daca faci greseli de scriere pe calculator, inseamna ca nu ai educatie si ca urmare tu esti singura sursa a conflictelor mai mult sau mai putin imaginare pe care le ai cu soacra, inca n-am inteles. Daca fetelor de pe forum le lipseste educatia, asta inseamna ca soacrele o au? In plus, ghidandu-ma dupa propriile afirmatii ale Ancai si anume cele legate de lipsa educatiei, as fi curioasa cate din soacre poseda aceste atribute pe care ea le considera atat de inaltatoare si care, pare-se, in opinia ei, ca lipsesc cu desavarsire fetelor de aici.



Prezumtia ca daca faci greseli in scris sau intr-o discutie inseamna ca nu ai educatie vine... din insasi logica acestei afirmatii!
Ai vazut tu un badea Gheorghita de la Afumatii din Deal, numai cu liceul terminat, in stare sa scrie sau sa se exprime precum George Calinescu in "Istoria limbii si literaturii romane"? Ca daca ai intilnit tu personal asa un specimen, iti promit solemn ca-l insfac mintenas si sar pe el cu pupaturile de rigoare. Plus ca fac penitenta vreo 15 ani de acum incolo.

Desi nu-mi place sa ma repet, for the sake of the argument o sa-ti re-zic urmatoarele: cind o persoana n-a trecut prin scoala sau a trecut ca gisca prin apa, habar nu are – nu numai sa se exprime coerent (verbal sau in scris) – ci sa-si utilizeze neuronii cu care a inzestrat-o in prealabil mama natura sa-si astearna umila-i existenta asa cum trebuie.
Rezultatul logic este ca face greseli regretabile in relatiile cu amaritii cu care-si duce viata fiindca n-a citit, n-a avut rabdare sa-si chinuie mintea cu tot felul de probleme cu care viata te confrunta adeseori, s-a tinut cu tot felul de personaje de nivelul sau (aici se aplica incontestabil zicerea romaneasca « spune-mi cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti »), n-a evoluat mai mult decit i-a permis mediul pe care si l-a ales, etc.
Parerea mea este ca anii de scoala, educatia si o doza mare de bun simt cizeleaza – daca nu 99,9%, atunci cel putin 50% caracterul unui om si, in consecinta, au un impact major asupra propriei sale vieti, a felului in care relationeaza, a alegerilor pe care le face, etc.
Pentru cine a citit sau a facut ceva psihologie a copilului, ma refer la teoria « nature versus nurture ». Este un subiect extrem de interesant, dar ma tem ca depasim cadrul topicului de fata.
Asta-i teoria mea si mi-o asum.
Dar sint deschisa la opinii diferite de a mea.

quote:
Originally posted by Gabi_K

Si indiferent de cine o fi de vina, eu ma simt victima soacrei mele. Si mai sunt cateva fete aici care tot victime sunt.

ex- gabibarta



Faza cu a te simti victima nu stiu cui este totala aberatie, daca-mi dai voie sa ma exprim asa. Iti dai seama ca socrela ta jubileaza cind simte ca ai asa o parere buna despre dumneaei.
Atita timp cit permiti altora sa te faca sa te simti o victima, vei fi in permanenta una. Invata sa-ti tii capul sus, sa te impui cind e cazul si sa nu-ti mai inchipui ca unii oameni au ca unic scop sa-ti faca tie viata un mic infern. Daca reusesc s-o faca este pentru ca le permiti lucrul acesta. Vina iti apartine in totalitate.
Si cred ca ar cam fi cazul sa invatam odata sa ne acceptam greselile si responsabilitatile. Cel mai simplu lucru pe lumea asta este sa dam vina pe altii. Din lipsa de maturitate, intelegere, comoditate, lasitate, etc.
Eu zic ca n-ar fi rau sa privim lucrurile dintr-o perspectiva putin diferita si sa incercam sa ne vedem pe noi insine, cu greselile si calitatile noastre. Ar fi o priveliste ceva mai realista, nu?

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU


Parere strict personala - care nu necesita absolut nici o replica - eu consider ca atat Turturica cat si Anca74, prin mesajele lor, dau dovada de lipsa de intelegere si respect pt persoanele care realmente au suferit traume psihice si/sau fizice datorita "soacrei".



Voilà inca o parere care merge mina-n mina cu cea a lui Gabi. Sper sincer ca m-am facut inteleasa relativ la problema spinoasa a soacrelor si a victimelor.

O singura remarca as avea pentru Lorelai: Daca eu si cu turturica ne facem vinovate de intransigenta, tu si altele care ati sarit pe noi – nu pe ideile vehiculate de noi, asa cum s-a exprimat o fata mai devreme – de ce va faceti vinovate? Intreb si eu ... de curiozitate. O fi vorba de toleranta, buna intelegere, chef de a ajuta cu o vorba buna? Spuneti-mi si mie ca sa pricep cum sta treaba.

quote:
Originally posted by diadaniela


fetele cu soacre rele,nu aveti de ce sa va justificati in fata celor ,,fara pata'' .asa ca Turturica si Anca.
haideti sa ne plangem in continuare de soacre si sa ignoram userii care intra aici doar sa faca atmosfera.
sa vii pe aici si sa insiri blablabla-uri de care ai citit tu prin carti e usor ,dar in viata reala e un pic mai greu. eu va inteleg pe toate cele care nu va intelegeti cu soacrele pt ca stiu cum este.
va pup pe toate !
PS: si daca am greseli gramaticale,ce?


In primul rind, nu ma consider fara pata. Nu am de gind sa-mi fac aici mea culpa, dar stiu foarte bine o chestie : poarta-te cu oamenii asa cum vrei ca ei sa se poarte cu tine. In mod special, cu cei cu care ai un interes major sa vrei sa-ti fie bine.

In al doilea rind, nu am intrat aici sa fac atmosfera. Sint membra a acestui forum de ceva vreme si niciodata nu m-am dat in vint dupa a zgiltii din temelii opiniile altora. Daca-mi place ce citesc o spun sus si tare. Daca nu-mi place si nu-s de acord cu o chestie – asijderea. De asta exista formuri – sa ne exprimam argumentat parerea. Daca a ta nu coincide cu a mea e perfect! Asta-i farmecul vietii : sa discutam pentru a ne intelege mai bine.

Nu in ultimul rind, ceea ce am citit in carti este o chestie buna. Mi-a permis sa vad noi perspective asupra unei aceleiasi probleme.
Ceea ce am ales sa fac cu solutiile oferite de altii in cartile cu pricina este o cu totul alta poveste. Asta depinde de mintea si caracterul fiecaruia.
Daca as fi o mica rautate, poate te-as sfatui sa frunzaresti mai des ceva carticele interesante. Sa vezi ce lume originala ti s-ar dezvalui atunci ochilor mintii tale!
Dar nu-s o mica rautate. Asa ca-ti ofer o imbratisare si-un pupic si sper sincer ca vom ramine aici cu ostilitatile.




============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput