Cum prepar crevetii? Idei?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Reteta italiana : Spaghetti cu creveti

creveti (eu fac 500 gr la 1 kg de spaghete)usturoi ,rosii proaspete (sunt mai gustoase)sau din conserva, patrunjel , zucchine daca doresti (dovlecei verzi )delikat ,piper.
Intr-o tigaie pui putin ulei de masline se pun la prajit doi catei de usturoi taiati bucatele zucchinele daca le ai taiate felii sau cuburi le prajesti cam 2-3 minute , crevetii decongelati sau proaspeti (daca nu sunt curatati de cap nici o problema, capul le da si mai mult gust) apoi pui rosiile taiate cuburi , delikat si putin piper. lasa sa fiarba cu capacul pus cam 10 minute.Intre timp fierbe pastele al dente (sa nu fie foarte fierte) le storci si le arunci pe sosul de creveti . deasupra presari patrunjel proaspat si ...pofta buna!!!!

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by galuscuta

Reteta italiana : Spaghetti cu creveti
creveti (eu fac 500 gr la 1 kg de spaghete)usturoi ,rosii proaspete (sunt mai gustoase)sau din conserva, patrunjel , zucchine daca doresti (dovlecei verzi )delikat ,piper.
Intr-o tigaie pui putin ulei de masline se pun la prajit doi catei de usturoi taiati bucatele zucchinele daca le ai taiate felii sau cuburi le prajesti cam 2-3 minute , crevetii decongelati sau proaspeti (daca nu sunt curatati de cap nici o problema, capul le da si mai mult gust) apoi pui rosiile taiate cuburi , delikat si putin piper. lasa sa fiarba cu capacul pus cam 10 minute.Intre timp fierbe pastele al dente (sa nu fie foarte fierte) le storci si le arunci pe sosul de creveti . deasupra presari patrunjel proaspat si ...pofta buna!!!!
galuscuta
si eu ii fac la fel numai ca adaug crevetii la sfirsit cind sosul e fiert. daca sint gatiti (roz), ii tin 30 secunde, cit sa se incalzeasca in sos. daca sint proaspeti (gri) ii tin pina se fac roz.

merg si cu sos alb pt paste (Alfredo) sau cu pesto. eu folosesc sos cumparat, la borcan. incalzesc sosul si crevetii ii pun la sfirsit in sosul cald. rastorn apoi totul peste paste.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andynos spune:

vreau si eu o reteta cu creveti si orez simplu va rog

Mergi la inceput