Cum prepar crevetii? Idei?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor va anunt ca salata mea e excelenta! Merita sa o incercati!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

sarumana, am taiat capetele si i-am dat prin ou si pesmet si i-am prajit. am facut sos de usturoi cu iaurt si un sos de lamaie cu busuioc, si garnitutra cartofi fierti cu unt. a fost bataie pe ei inclusiv fimea a rontait la greu si cu lamaie i-a placut... m-a lasat fara suc, l-a baut pe tot

Freia si " target="_blank">Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


hm...mie nu-mi prea plac crevetii (in afara celor in pesmet gatiti deja, la bufete), dar poate aveti ceva retete cu langustine; am vazut congelate si nu m-am putut abtine si am prajit citeva pe gratar dar n-au fost prea gustoase; aveti idee cum le-as mai putea prepara?

mersi,

Ana

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

ia uite aici poate te ajuta cu ceva , este filmat daca nu intelegi franceza : http://www.linternaute.com/femmes/cuisine/recette/312870/1155137924/aspic_oeuf_jambon_crevettes.shtml

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Nora , scuze , n-am dat importanta faptului ca tu traiesti in Belgia , deci este evident ca tu cunosti limba , dar totusi daca e ceva neclar sunt aici , ptr explicatii ! Apropo's POFTA BUNA sotului si tie !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu prepar foarte des creveti si posibilitatile sunt multiple: prajiti, fierti cu orez/paste, frigarui, cu sosuri.
Sunt foarte buni si sanatosi, insa cam scumpi in Ro.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Freia, eu tai si capul si coada, dar cel mai important e intestinul ala din spate. Sa nu uiti sa il scoti.
Crestezi cu un cutit pe mijloc si apoi tragi firul ala. Eu folosesc hartie, dar poti face operatiunea si cu manusi de bucatarie.


Fetelor, mie cel mai mult imi plac prajiti. Sunt o nebunie.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Hai sa-ti zic cum ii prepar eu: deci cumpar o punga d'aia congelatii dar mai mari (au cam 500gr) ii las la decongelat , ii spal si le rup coditele. Apoi intr-o cratita teflon pun ulei masline -3 linguri, crevetii si doua cepe mari ,apoi adaug ardei taiati la fel ca pe tocanita si ii innabusesc cu apa (pui neaparat si o cana de apa) sa fiarba bine ardeiul si ceapa. Apoi peste astea pui o farfurie mare de rosii taiate cubulete mici. Pana aici este exact ca o tocanita de vara romaneasca. Dupa ce au fiert adaugi dupa gust o ligurita , poate doua de cumin (condimenteaza si leaga tocanita). Mai lasi sa fiarba vreo 15 min si cand e gata pui patrujel tocat marunt. Iese un deliciu, reteta am luat-o de la un restaurant indian. Se serveste cu orez fiert (normal sau aromat).

Creveti in coaja (dar fierti).
Noi mancam la greu dástia, ii spal si ii pun intr-o cantitate mai mare de ulei de masline intr-o tigaie mare, pun ceva mai multa sare si condimente de peste sau de fructe de mare (asa de doua ori cat iei in trei degete). Ii las sa se prajeasca rotindu-i pe toate partile, iar spre final pun vreo 3 catei de usturoi striviti si ii mai las vreo 5 minute.
Obligatoriu sa iti ramana acel sos prin care ii tavalesti dupa ce ii cureti. De obicei ii papam cu paine toast.
Sper sa intelegeti ce am scris ca nu-s asa priceputa in ale explicatului!

quote:
Initial creeata de Nora

Buna dimineata.

Iata prima mea postare la bucatarie. Vin barbate-miu diseara acasa si vreau sa-i pregatesc o surpriza: creveti! Noua ne plac mult, doar ca ne enerveaza sa-i curatam, asa ca am cumparat creveti roz gata curatati, congelati.

Problema e ca nu stiu cum sa-i pregatesc si m-am gandit ca poate ma salvati voi!!! Stie cineva? Aveti idei? O prietena mi-a zis ca cel mai buni sunt "Crevettes al'ail", adicatelea cu usturoi, ati mancat, sunt buni?

Multumesc frumos.

Nora



Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by Nora

Loisea, da, ca aia arata, creveti roz.

Nemary, n-am folosit nicodata ghimbir, habar n-am ce gust are, parca n-as risca, daca pun usturoi in loc de? Ca reteta mi se pare OK, as putea incerca.

Alynutza, wow, ce de retete, imi trebuie ceva vreme sa le studiez!




nu prea poti inlocui ghimbirul cu usturoi. eu zic sa incerci cu ghimbir, pui mai putin la inceput si gusti. Eu sunt sigura ca-ti va placea.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by niponel

-1 avocado
-1 lingura zeama de lamaie
-jumate lingura ulei de salata
-creveti
-putina sare sare
-o lingura mare de sake (sau vin alb)
Creveti ii fierbi in apa cu sare
Avocado il tai si i-l amesteci cu zeama de lamaie si ulei
Pe o farfurie pui avocado taiat creveti fierti
iar deasupra faci un sos din maioneza cu sare si piper si pui peste
Asa arata http://recipe.gourmet.yahoo.co.jp/U010538/



arata super!! avocado se pune crud?

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput