dificultati de concentrare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Anamari

nu uit niciodata sa il laud, chiar si pentru un lucru marunt.
Tocmai si-a facut curat in camera si o asteapta pe profesoara de engleza (adica domnisoara de engleza ).

Si in general nu le dau medicamente decat recomandate de medicul nostru de fmailie, pentru agitatia asta continua nu am incercat niciodata niciun fel de remediu chimic sau mai putin chimic, am ororare de astfel de doctorii.

Va doresc tuturor we placut!

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Si eu incerc sa evit medicamentele si vitaminele ,desi fata mea este cam slabuta dar cunosc destul de multe cazuri in care copii au devenit obezi dupa vitamine.Prefer sa si le ia din fructe .
Vineri in ultima zi de scala fata mea m-a intampinat bucuroasa cu cele doua caiete speciale de romana si matematica la care a luat FB fara minus .Am laudat-o si am imbratisat-o dar a fost si meritul meu pentru ca anterior testelor am lucrat exercitii asemanantoare chiar daca ei i-a venit mai greu (casca,nu vroia sa le scrie asa ca multe le-am lucrat oral si nu m-am lasat pana nu a facut toate exercitiile pe care i le-am dat ).
Multumesc pentru sfaturi.pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Pentru ca tot este vacanta si nu prea aveti timp sau posibilitati sa plecati, v-ati gandit sa mergeti cu un pas inaintea scolii. "Hai sa vedem ce urmeaza sa faceti dupa vacanta ? Hai sa citim din "Lumea celor care nu cuvanta" de Emil Garleanu! sau "Continua proverbul" Jucati scrabble sau fazan ! Asa isi dezvolta limbajul.Si nu uitati recompensele! Nu materiale.O bulina sau o vorba buna de incurajare.Exista carti foarte placute care dezvolta atentia (100 de diferente).Au colant care se dezlipeste si copilul cand gaseste diferenta dintre 2 tablouri trebuie sa lipeasca bucatica de colant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Citind ceva pe internet despre problemele de concentrare am incercat sa o urmaresc mai bine pe fiica mea .Azi a venit uncoleg sa lucreze impreuna o plansa si i-am last singuri .Au lucrat ce au lucrat dar am observat ca atunci cand celalalt lucra, ea cauta jocuri si carti sa se joace si il dezbatea si pe el de la lucru .Nu reusea sa se concentreze asupra temei desi avea idei interesante nu avea rabdare sa le puna in aplicare .In plus au inceput vreo 3 planse spre disperarea celuilalt care dorea sa termine .Ei ,in schimb mereu i se parea ca nu este bine ceea ce face dar nici nu avea rabdarea sa termine ce a inceput .Cu ajutorul meu s-au hotarat sa termine in sfarsit ce au inceput dupa vreo 4 ore .Ieri au fost alti colegi dar nu au reusit decat sa faca planul de idei si azi nu au mai venit.Cand a trebuit sa invete tabla inmultiriii cu 7 ne-au trebuit 2 ore sa o invatam ca nu avea rabdare si nu se putea concentra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Dragi mamici,
Si noi avem aceleasi probleme... Mara mea implineste 9 ani peste o luna si merge in clasa a treia. La ea a fost ceva mai complicata situatia pt ca noi am aterizat in Suedia cu o saptamana inainte ca ea sa inceapa clasa intai, si s-a trezit intr-o clasa numai cu copii suedezi. La inceput nu se putea intelege cu nimeni, dar a invat usor limba. De fapt ea are foarte bune abilitati de comunicare, la capitolul asta nu avem probleme...
Matematica e buba noastra!! Si cum noi suntem ingineri de felnu ne putem imagina un copil care nu se pricepe la mate. Asa ca am avut si eu numeroase discutii cu profesoara ei, care imi tot explica ca nu toti copiii sunt la fel iar Mara e talentata la comunicare-scris-citit. Pe noi insa nu ne multumeste asta, eu vreau sa vad ca pricepe si ceva matematica... Din pacate merge greu, cand lucram mult acasa se vad rezultate, dar daca o scapam din mana in vacanta de ex, e tragedie. Si la scoala se concentreaza greu, vorbeste cu colegele, se ridica de o mie de ori de pe scaun, etc. Iar problema e ca aici scoala este diferita, copiii nu sunt stresati, invata fiecare cat poate, fiecare in ritmul lui. Pt noi cred ca mai multa exigenta ar fi fost buna.
Eu ma gandesc sa merg la un psiholog cu Mara mea. A fost cineva de aici la o consultatie pe tema asta??
Cori si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toocool spune:

Nu toti copiii sunt la fel . Adesea diferentele nu sunt observate de parinti decat sumar . In schimb la clasa ele devin evidente. Daca aveti cu cine vorbi ( inv. nu refuza dialogul - ca mai sunt si de genul asta ) invatatoarele va spun exact ceea ce e mai important despre copilul vostru. parerea educatorului, invatatorului mi se pare esentiala ( daca intr-adevar este profesionist) . Sunt copii care la 3 ani si 9 luni stiu deja sa numere pana la 20 de exemplu. Al meu nu. Insa stie sa citeasca deja . Am incercat sa ii atrag atentia asupra numaratului, dar refuza categoric. Nu il fortez. Pentru ca e ceva natural numaratul asta. In schimb numar cu el diverse chestii importante. De exemplu jucariile sa vedem daca sunt toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Aurora, am o intrebare pt tine si pt celelate mamici cu experienta in domeniu...
Cum invata copiii tabla inmultirii??? Va intreb pt ca la noi nu merge neam, daca o fortez poate reuseste sa invete un tabel (de ex cu 6 sau cu 7) dar a doua zi nu isi aminteste absolut nimic...
Alt exemplu.. facem un anumit tip de exercitii la mate, acelasi tip de 10 ori, vad ca stie iar la al 11-lea exercitiu de acelasi fel... pauza!!! A uitat absolut tot!! Se inroseste la fatza de efort dar nu isi aminteste nimic. Eeee... in momentele astea simt eu ca trebuie sa trag o tigara (desi m-am lasat de multicel) si incerc din rasputeri sa nu rabufnesc, ceea ce nu imi reuseste de fiecare data. La voi se intampla minuni din astea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Corina

uite cum am invatat noi tabla inmultirii:
de fiecare data cand nu isi amintea de exemplu 6X7 o luam de la inceput: cat e 6x1,6x2 samd....si sa stii ca acum e brici.

cat despre probleme uneori ajuta daca faceti grupe mai mici cu pauze.Mai ales daca ajungeti la punctul in care va inrositi amandoua ...:)Dupa zece probleme a ajuns probabil la o stare de saturatie si nu se mai cooncentreaza de loc...

da eu tip la toata lumea si ma simt extrem de vinovata dupa. Ma chinui sa ma controlez dar inca nu am reusit...

Si roaga si invatatoarea sa o urmareasca in clasa si sa discutati:puncte tari si puncte slabe...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Fetelor ,am revenit .(am fost plecata intr-o delegatie cateva zile ).
Deoarece scoala are un psiholog ,mi-am invins neincrederea si am fost cu fata mea la ea .Am constatat atunci cu surprindere cate lucruri nu stiu despre fiica mea (multe le stiam ).I-a facut testul copacului si fiica mea a fost de acord ca psiholoaga sa-l interpreze in fata mea .Cred ca si fetei mele "i-a intrat pe sub piele "(o simpatizeaza ).Am discutat acolo despre problemele de concentrare si care ar fi cauza lor .Pe fata mea iar a mutat-o doamna, dar pe randul din mijloc a treia banca .Nu stiu daca este mai bine dar macar a scapat de colegul cu probleme care o deranja sistematic (doamna a mutat-o fara sa-i spun eu).Si la noi merge mai greu cu tabla inmultirii .Pana la tabla inmultirii cu 6 e ok .I-am afisat-o in camera ca, macar de cate ori da cu ochii de ea sa-i intre ceva in cap.

Mergi la inceput