dificultati de concentrare

dificultati de concentrare | Autor: aurora56

Link direct la acest mesaj

Sunt persoane (copii sau adulti )care reusesc sa se concentreze foarte usor asupra unui lucru si reusesc sa-l duca la capat foarte usor (ex:cand trebuie sa invete ceva este suficient sa-l citeasca de doua ori si retine textul sau cursul de ex in intregime ),altii se straduiesc foarte mult sa se concentreze mult asupra unui text mai lung si il invata foarte greu dupa ce mai intai isi scot pe o foaie ideile principale apoi le aprofundeaza si dupa 3 cateodata 4 citiri il invata .Acest din urma este cazul meu si al fetitei mele (9 ani).Eu am incercat de-a lungul anilor si am reusit cu greu sa-mi inving dificultatile de concentrare dar ce pot face pentru fiica mea ca sa-i fie mai usor sa invete pentru scoala pentru ca pierdem foarte mult timp sa invatam o poezie de ex.Ieri i-am dat sa lucreze singura un test la limba romana si eu o urmaream. Observam ca nici nu a reusit sa termine bine un exercitiu si incerca sa respunda la exercitiul urmator sa il rezolve pe acesta pentru ca i-a venit o idee.In final cateodata nu poate sa termine pana la capat nici unul.La lucrari ,desi doamna ii lasa mai mult ,ea,desi stie sa faca ultimele exercitii, nu mai apuca sa le faca pentru ca expira timpul de testare .Ce pot sa fac pentru ea ca sa o invat sa se concentreze mai usor, cum sa o atrag sa fie mai constanta in ce face.Marturisesc ca si mie imi vine cateodata greu sa ma adun .(suntem zodia gemeni amandoua )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Incearca acasa, cand lucrati impreuna, sa ii dai exercitiile pe rand. Cred ca daca vede un singur exercitiu se va concentra mai bine. Eventual nu precizezi cate exercitii veti face. Referitor la texte si poezii, poate ca daca discutati impreuna despre ce e vorba si veti face niste corelatii cu alte lucruri va retine mai usor. cel putin eu asta faceam cand aveam probleme de concentrare.

Cocutica si Elena (4 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Pe fata mea tot Elena o cheama si problema este ca atunci cand trebuie sa invete ceva (poezie sau lectie)ii zboara gandul in alta parte si nu se poate concentra .Citim impreuna ,incerc sa -i explic si cand trebuie sa memoreze nu stie ce a citit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

aurora

ma gandeam la cateva trucuri pt. fata ta...

1. acasa fiecare exercitiu sa fie rezolvat pe o pagina separata astfel incat sa se poata concentra doar asupra lui...
2.cand citeste sa foloseasca un semn de carte sau o rigla cu care sa marcheze fiecare rand...
4. sa citeasca cu voce tare astfel incat sa se auda...
5. sa citeasca cu voce tare si sa o inregistrezi pe o caseta , apoi sa revina asupra inregistrarii...(sau sa inregistrezi tu lectia -unii copii retin mai usor ceea ce aud decat ceea ce citesc)
6. cand invata o poezie sa invete intai strofa 1 sa o recite, apoi strofa 2 sa o recite apoi strofa 1 + strofa 2 samd...
7. masa de lucru sa fie departe de fereastra-ideal in coltul opus si sa aiba in fata un pertete alb si spatele la fereastra, sa fie cat mai putine lucruri pe masa...


la scoala-daca te intelegi cu invatatoarea
1. sa o puna in banca de la perete, ideal in prima banca...
2. sa nu fie intr-un grup galagios...
3. la teste sa ii dea un numar mai mic de exercitii pentru inceput -ca sa poata termina testul, si apoi pe masura ce reuseste sa il termine in mod constant se poate adauga inca un exercitiu si inca unul samd...

4. sa stea langa ea in timpul testelor...


jocuri:
1. incurajeaz-o sa citeasca in afara materialelor scolare pe cat posibil. alege povesti scurte . basme. enciclopedii pentru copiii...
2. Pe computer se pot gasi tot felul de jocuri care ajuta la imbunatariea memoriei si concentrarii...
3.sunt desene animate despre corp, istorie, animale samd /sau daca prindeti discovery kids...baiatul meu nici nu isi da seama ca invata astfel si informatia dobandita il ajuta mult cand ajunge la teme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Am incercat sa vorbesc cu doamna la scoala dar din pacate am nimerit intr-un moment prost desi m-am invoit de la servici (dupa ore au avut o petrecere , se grabea acolo pentru ca a stat si la ora mai mult peste pauza si o mai si chemau de zor colegele )I-am spus sa o mute din banca a 4 a perete pentru ca poate nu vede prea bine si reuseste cu greu sa inteleaga ce scrie la tabla si in plus avea cativa care ii distrageau atentia.A doua zi a mutat-o in banca a 3a la fereastra si are alt coleg in spate care-i distrage atentia .Doamna spune ca nu mai stie cum sa-i mai mute ca toti parintii vor sa-i mute pe copii in locuri mai bune .Anul trecut a stat in banca I dar sunt multi copii care au ochelari si altii mai mititei care au intaietate si in plus ii muta pe cei mai energici mai in fata ca sa nu deranjeze ora si sa-i aiba sub observatie .I-am spus fetei sa nu-i mai bage in seama pe cei ce ii solicita creion ,guma si altele ca sa se poata concentra la ore i-am spus ca desi este greu sa faca abstractie de factorii peturbatori si sa faca intai la teste exercitiile pe care este mai sigura si i se par mai usoare si apoi pe cele mai dificile .Nu stiu daca reuseste intotdeauna .Acum va avea de luni o saptamana de vacanta , citesc in reviste ca ar fi binevenita o excursie la munte si sincer tare as vrea si eu dar suntem cam departe de munte si avem probleme cu masina asa ca as dori sa fac ceva pentru ea in aceasta scurta vacanta sa-i insuflu mai multa incredere in ea si sa isi imbunatateasca puterea de concentrare si invatare insa nu ii place deloc sa citeasca .Ii plac in schimb encicopediile ,i-am luat anul trecut una cu animale si mai citeste din ea din cand in cand .Mi-a spus ca nu va citi nimic daca ii da doamna sa citeasca ceva ci va citi Colt Alb .As dori sa se tina de cuvant si sa citeasca macar acea carte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Aurora, referitor la faptul ca se plangea invatatoarea ca nu stie cum sa mai mute copiii, pentru ca tot intervin parintii, poate reusesti sa ii sugerezi fara sa se simta ofensata, sa faca periodic,o rotatie a copiilor in banci. Cred ca lucrul acesta va fi benefic pentru toti copiii...Vacanta placuta Elenei.



Cocutica si Elena (4 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna!
Ce bine imi pare ca am gasit acest subiect.

Baiatul meu cel mare, in varsta de 10 ani si ceva nu reuseste sa se concentreze deloc la teme. Se tot scoala de pe scaun sub diverse pretexte, imi povesteste ceva, se duce sa bea apa, etc. In rest mari probleme cu invatatul nu are, dar la teste e repezit, vrea sa termine repede si face greseli prostesti, copiaza gresit o cifra sau ceva asemanator.

Eu stau cu copiii mult timp pentru ca lucrez de acasa si m-am intrebat de multe ori cum sa fac sa se aseze la masa si sa termine macar o problema fara sa se intrerupa.

Ma mai informez asupra subiectului si revin.
Ideea cu rezolvarea problemelor cate una pe o foaie cred ca ar putea functiona. O sa o incerc si eu. Al meu deja sta in prima banca de la perete si nu are coleg de banca, pentru ca vorbea mereu cu cel de langa el.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Miki

uite cum ma gandesc eu ca ar merge...masa de teme sa fie intr-o camera prin care nu circula nimeni, preferabil in coltul opus ferestrei. Cand se asaza la masa nu se mai ridica...ii pui o sticla/cana cu capac pe masa, il trimiti la toaleta inainte,daca vrei sa il supraveghezi ii lasi usa deschisa si treci pe acolo din cand in cand.Daca vrea sa iti povesteasca spune-i scurt"vorbim dupa ce termini lectiile" .(Totusi ca sa nu il constrangi prea tare lasa-i o jucarie cu care isi poate face de lucru -aici sa numesc fidget toys- sunt fie niste bile pe care le invarteste in mana, fie niste chestiute de plastic pe care le poti framanta....Apoi programul trebui sa fie strict-daca stai acasa si il poti supraveghea- vine de la scoala, mananca , face lectii, isi face parte de munca prin casa- pune masa, strange masa, spala vase, duce gunoiul -ma rog ce credeti voi ca e portrivit varstei....
Ca sa nu se mai grabeasca la teste daca ai timp si bani poti incerca sa cumperi un cronometru, fiecare exercitiu pe o pagina si nu are voie sa intoarca pagina pana nu trec x minute. daca termine mai devreme , poate sa se verifice-mai ales la operatii-adunarea se verifica prin scadere samd...asta se poate face o data pe saptamana, pe luna-depinde de cum ai timp si resurse, dar regulat...

aurora

si daca fata ta ar face galagie ar pune-o in prima banca la perete?
la fereastra are toate sansele sa fie atrasa de peisaj...mai bine la perete...
ma gandeam ca in genere tehnicile care au mers pentru tine vor functiona destul de bine si pentru ea.
trebuie sa completez ca nu sunt psiholog sau educator de meserie, da' vorbesc din experienta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ca idee pentru jucarii, aici:
http://www.therapyshoppe.com/product.php?cat=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Anamari, mersi mult de sfaturi. Sa-ti traiasca puii, esti o mamica foarte curajoasa cu 3 iezisori.

Sa stii ca prea departe de ce anume scrii tu nu suntem. In mare cam asa se desfacsoara rutina noastra de teme, doar ca acum le fragmentam, deoarece invata dupa masa.

M-am uitat la jucariile alea, o sa caut pe aici, oricum el sta mereu cu ceva in mana si invarte sau sta cu capacul de la stilou in gura, etc. Ca o mama putin isterica ce sunt, cand era mai mic, m-am sfatuit cu un psiholog si m-a linistit spunandu-mi ca nu e deloc nici hiperactiv, nici cu mari carente de concentrare. Asa ca incerc sa aiba un program cat mai clar, are camera lui, deci nu e deranjat de nimeni, nici macar de fratele lui.

Da, ii pun apa pe birou si o bombonica si il urmaresc sa nu se mai scoale asa des de la masa.

Dupa o saptamana de exercitii asidue si cu cronometru in mana, am reusit sa facem 9 din 10 inmultiri corecte.

O seara placuta si mai vorbim.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

miki

tot instinctul de mama e cel mai bun... :)

nu ma pronunt daca e hiperactiv sau nu, bine ca se descurca la scoala...vroiam doar sa adaug:

nu uitati recompensele (felicitari pt. cele 9 exercitii din 10)

nu folositi medicamente naturiste pana nu intelegeti f. bine despre ce e vorba- contra a ceea ce se afirma, ele au efecte secundare....
aurora

wow, colt alb...e dificil pentru noua ani, dar daca reuseste sa-l citeasca...
daca-i plac enciclopediile mai cumpara-i-functie de resurse...poate daca are rezultate bune la citire sa se trezeasca intr-o dimineata cu o enciclopedie pe noptiera....
edit: jucarii similare am vazut aici la magazinul de un dolar, sau pentru copii mici...si sunt si mai ieftine.

Mergi la inceput