simt ca clachez

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mamica de spiridus - hai sa-ti spun cum ii sfatuiesc eu pe canndidatii mei (sunt recrutor in tehnologie) - NICIODATA nu spui NU sau NU POT sau NU STIU.
Spui in felul urmator - DA BINEINTELES, NICI O PROBLEMA dar hai sa stam acum un picut (tu si seful tau) si sa analizam, la concret (cu planul de actiune deja pregatit de tine: ce lucrezi, cate ore-ti ia, etc) ce este posibil sa fac si ce trebuie delegat spre alti colegi.
Trebuie sa fii foarte ordonata, riguroasa si la obiect. Daca, dupa ce-i expui tu planul (din care reiese clar ca nu poti sa faci singura totul) el tot se incapataneaza sa-ti dea tie toate sarcinile colegei care pleaca, accepti si faci STRICT cat poti (fara a te supra-solicita, fara a munci sa cazi cu nasul in hartii). Nu ramai nici un minut in plus peste orarul de lucru si iti continui strategia cu zambetul pe buze. In mintea ta ar putea fii ceva de genul "daca tie, ca sef nu-ti pasa, chair dupa ce ti-am expus planul de lucru - mie ca subaltern nu-mi pasa nici atat!". Iti faci munca frumos, corect, fara abateri (ca sa nu aiba ce-ti zice apropo de calitate) dar nu te supra-incarci. Faci doar atat cat poti si nu-ti reprosezi tie insati ca nu poti mai mult... pt ca nu este omeneste posibil sa faci mai mult.
Pe langa vitamine & minerale si multa odihna eu ti-as sugera sa incerci si niste metode de relaxare. Citeam acum cateva zile ca relaxarea ajuta uneori mai mult decat somnul.
Multa sanatate-ti doresc si bafta!
lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Danitin, din ce descrii tu ca fiind recuperare pe parcurs eu inteleg ca descrii fie strategii de evitare fie de fuga. Le-ai aplicat si pana acum si intr-o oarecare masura au fost eficiente. Insa se pare ca acum nu mai sunt suficiente de vreme ce ai deschis acest topic. Nu crezi?
Ce este pentru tine atat de groaznic in a spune NU?

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Principesa - pana-ti raspunde dani - am sa-mi permit sa-ti raspund eu, din ceea ce am observat la candidatii mei si la reactiile sefilor lor....
Cuvantul NU - pur-si-simplu ZGARIE pe urechi un sef... Din cate am invatat eu (experienta de la servici) sunt extrem de putini sefii care pot accepta un NU... Diplomatic este sa spui "cum zice seful", sa-i demonstrezi ca de fapt nu se poate cum vrea el si sa-l faci sa vina el cu o idee "salvatoare" care sa-i asigure orgoliul ca el este cel care te-a ajutat sa iesi din impas... nu ca tu i-ai aratat calea...
Acum, este foarte posibil sa fie si sefi care accepta NU... dar eu personal nu am avut ocazia sa cunosc...
Numai bine,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Lorelai,
citindu-ti ultima postare īmi dau seama ca n-au fost īntīmplatoare conflictele mele mari cu sefa... Dar nici nu stiu cum as fi putut aplica strategia propusa de tine cu o sefa care-mi trīntea ceva de facut si apoi nu reactiona deloc la īntrebarile, sugestiile, propunerile mele cu saptamīnile. Pīna la urma am facut cum am crezut eu de cuviinta si am refuzat c-o īncapatīnare de catīr orice modificare ulterioara. Rezultatul a fost un scandal monstru, urmat totusi si de aprecieri la terminarea proiectului. Acum ma lasa cam de capul meu si eu am mare grija sa nu ma implic īn proiecte pe care nu le pot finaliza de una singura. Nu e o situatie ideala, dar merge.
Va doresc o zi cu soare!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Enn postarea ta m-a mers drept la inima. Daca as putea face asa cum spui tu ar fi perfect!
Principessa ai dreptate, e o strategie, dar pur si simplu e mult prea stresanta pentru mine. V-am spus ca mai sunt si perfectionista si imi plac lucrurile clare. Sefii nu suporta sa spui NU dar e mai bine sa accepti de fatada si sa mergi cu frana de mana trasa?

Daca mai aveti rabdare cu mine va mai povestesc un episod ca sa vedeti cum stau lucrurile. Ieri am avut o zi nebuna, am lucrat pe patru proiecte diferite. Unul din ele nu a iesit tocmai bine dar in conditiile date era tot ce se putea omeneste face. Dupa 10 ore de munca ajung acasa, franta. Si ma suna seful sa ma faca albie de porci pentru chestia care nu fusese perfecta. Ii explic circumstantele, ma enervez, fac palpitatii, dispnee, etc. Iar azi dimineata vin hotarata sa lamuresc lucrurile. Imi pregatisem, cu pretul unei nopti de insomnie, discursul. Cum ca sunt buna in ceea ce fac dar am limite legate de timp si infrastructura firmei. Ca vreau sa stiu clar la ce ma inham si pana nu termin ce am de lucru nu mai accept sarcini suplimentare. Etc. Ei, vine seful la mine in birou, incep pledoaria, ii suna telefonul. Ma intrerup, astept finalul convorbirii, reiau idea, vine portarul sa-l anunte ca a venit cineva cu care avea stabilita intalnire. Ma lasa cu ochii in soare, ma apuc de treaba, rezolv ce aveam de rezolvat si pana la urmatoarea chestie imi fac un ceai si ma duc la locul de fumat sa-l savurez. Apare sefu si zice: am terminat discutia cu omul care ma cauta, acu m-am gandit sa stau de vorba cu tine da lasa, termina-ti ceaiul in liniste ca vorbim mai tarziu. Si pleaca. iar eu voi pleca pe teren, cand ma intorc el nu va fi in sediu, seara nu e vreme de discutii si uite asa am pierdut momentul pentru ca maine nu va mai fi acelasi lucru.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mama de spiridus:
Pasul 1 - schimba-ti urgent numarul de telefon si da-l la secret - NIMENI in afara de cei f apropiati familiei nu are dreptul sa te deranjeze acasa. Problemele de servici trebuie rezo la servici. trebuie sa faci o separare clara intre servici si casa.
Pasul 2 - cauta-ti alt servici (inainte de a accepta o alta oferta intereseaza-te din capul locului cate ore se lucreaza acolo si ce manageri sunt).
Pasul 3 - atunci cand stii sigur ca un proiect are sanse din start sa fie "avorton" - informeaza-ti URGENT seful (cel mai bine in scris printr-un e-mail - astfel ai dovada clara ca tu ti-ai facut datoria ata cat omeneste este posibil).
Acum trebuie sa fug ca micuta mea vrea astazi sa-i fac o Fifi (www.fifiandtheflowertots.com) si trebuie sa ma apuc urgent de cusut sa termin pana se scoala ea.
Nu uita: "Persuasion est ton nom femme!" sau "Vorba dulce mult aduce."
Enn: Eu nu suport conflictele. Eu, daca o sefa nu ma place - pe langa faptul ca muncesc super-concentrat ca sa pot da rezultate de calitate - o "vrajesc" (caut sa o cunosc cat mai bine si sa vad cine este ea de fapt)... Nu dau cu periuta - ca eu sunt genul care daca nu are nimic bun de spus in mod sincer unei persoane... mai bine tace... Dar caut sa o "ascult" cu adevarat si sa vad ce se ascunde de fapt in spatele rautatii... de cele mai multe ori: un om slab, un om nefericit, un om neimplinit... Aratandu-i simpatie si intelegere pt necazurile personale, aratandu-i loialitate (limitata de interesele mele personale de mama si sotie - familia inainte de orice!) si incurajind-o sa vorbeasca (oamenii nefericiti, in general, se simt bine cand pot sa se confeseze) o fac sa devina mai "umana"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Danitin, ce anume este f stresant pt tine in a spune NU?

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Dani,
eu am impresia ca seful tau te apreciaza si crede ca te ajuta sa te afirmi profesional daca te solicita la maxim. Si probabil e un foarte bun profesionist si tu īl respecti pt. asta. Cel putin īn cazul meu asa a fost. Si īn conditiile astea īntr-adevar e greu sa spui NU. Si mie mi-au trebuit ani de zile sa-mi dau seama ca cu toate ca sefa mea īmi vrea binele, asta nu īnseamna ca ceea ce vrea ea este īntr-adevar bine pt. mine. Ca sa ajung aici a trebuit sa-mi clarific mai īntīi propriile prioritati. Īn momentul īn care am realizat ca pt. mine linistea sufleteasca si echilibrul interior sunt mai importante decīt cariera, am īncetat sa fiu fetita ascultatoare si am īnceput sa spun NU. A fost un proces lung si dificil, īn decursul caruia am petrecut si eu multe nopti nedormite formulīnd īn gīnd scrisori de demisie.....
Lorelai,
mie-mi plac mult solutiile constructive si rationale pe care le propui. Eu, la momentul respectiv, n-am fost destul de matura ca sa pot reactiona astfel si chiar daca as fi fost, ma tem ca n-as fi reusit sa ma impun fata de sefa mea, care e, la fel ca si mine, extrem de emotionala. Si īncercīnd sa ne īntelegem reciproc diversele probleme (care exista īntr-adevar de ambele parti), ne-am fi īnglodat si mai mult īn conflict. Īti retin īnsa sfaturile pt. viitorul job de dupa pensionarea sefei si desfiintarea postului meu.
Va doresc o zi frumoasa!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Fetelor, va multumesc tuturor din sufelt pentru raspunsuri. Intre timp situatia s-a mai calmat. Nu pentru ca nu as avea, in continuare, foarte mult de lucru sau pentru ca s-ar fi produs schimbari dramatice. Pur si simplu parca mi-au mai revenit putrile iar o discutie, cam ratata cu seful, dar totusi discutie a mai pus putina ordine in problema.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput