simt ca clachez

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ce bine te inteleg! Din pacate, este mai greu sa iei o decizie, care sa te avantajeze!
Eu zic, ca indiferent cat de bine este la servici, cat de platita ti-ar fi munca si cat de mult iti place ce faci, mai importanta est esanatatea ta si timpul pe care ti-l petreci cu ai tai. Asa ca, daca as putea mi-as lua un concediu, egal ce fac in el!

Oricum, diminueaza stresul!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Aoleu, cum faceti, fetelor, sa spuneti nu??? Eu NU pot sa spun NU.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

NUMEIOANA - Inseamna ca mai poti!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

dar de ce cu buni? Mergeti doar voi 3, incearca sa numeri pana la 10 inainte de a te enerva, scrie-ti in palma ca rabdarea e cea mai puternica arma din lume si ai sa vezi urmarile. Si ce daca se incurca bagajele? Si ce daca urla si se tranteste cu curishoru de pamant? stii sa zambesti? fa-o inainte de a sari cu nervi, incearca macar!

edit: nu stiti sa spuneti nu? atunci spuneti: "vai, ce rau imi pare boss, dar am chestia aia urgenta acuma si nu vreau sa o aman, stiti ca ati spus ca tb facuta repede. Vreti sa vb cu cutarica ca poate are mai mari sanse sa o termine asta de acum inaintea mea? "

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mamica de spiridus - uite ce "strategie" aplica in final sotul meu:
1. La fiecare 50 min ia MUSAI o pauza de 5-10 min in care priveste pe geam sau da o tura pe-afara sau pur-si-simplu inchide ochii si incerca sa se relaxeze (chiar in fata computer-ului)
2. de 3 ori pe sapt se scoala la 6 dim si la 7:30am cel tarziu este la sala si timp de aprox 1h face sport (in tinerete - acum are 49 de ani - a fost handbalist de performanta - ii lispeste sportul ca aerul... iar acum este constrans sa stea pe scaun in fata calcu 10h/zi... este ing telecom)
3. toate pauzele de amiaz pleaca din birou si mananca afara (daca are sandwich sta pe banca la soare, daca nu intra intr-un fast-food si ia o salata cu friptura) - nici o pauza in birou!
4. atat timp cat lucreaza la un proiect cu dea-line strans: inchide telef, inchide outlook-ul, nu primeste pe nimeni in birou aprox 45 min in care se super-concentreaza, apoi la sf celor 45min, timp de 5-10min colecteaza toate mesajele (telefonice si e-mail-uri, le sorteaza rapid in ordinea imp si raspunde daca este necesar), si dupa o foarte scurta pauza repeta operatiunea de 45min munca super-concentrata asupra proiectului, etc. Un lucru este cert, cu cat accepti colegii, sefii sa te bruieze in timpul ce lucrezi cu ata pierzi mai mult timp si intri intr-un cerc vicios...
5. A discutat cu seful sau si i-a aratat toate proiectele mici si mari pe care lucreaza si care sunt dead-line-urile si i-a explicat ce este si ce NU este omeneste posibil de facut. Au re-schedulat impreuna prioritatile. Sapt are martea dim 15min-30min un f scurt meeting cu seful lui pt a discuta prioritatile si re-schedula unde este cazul.
Multa sanatate si multa bafta! A fii mama este o meserie PE VIATA - si de la asta NU poti demisiona si NU ai voie sa clachezi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Fetelor, inca o data va multumesc pentru raspunsuri! Pana la urma nu m-am lamurit daca trebuie sa iau solutii radicale sau pot recupera asa, din mers, oboseala si stress-ul. Pana una alta m-am hotarat sa mai deleg, dar in mod real, din sarcinile pe care le am pt. ca oamenii care sunt in subordinea mea cam trag chiulul iar eu sunt cea care ii acopera in fata sefului sau incearc sa pun mana si sa rezolv eu ce-i de facut. Am sa incerc sa spun si nu pentru ca din tot ce mi-ati spus voi un lucru tot mi-a ramas in cap: copilul meu are nevoie de mine, de o mama intreaga la cap si care sa se poata concentra asupra lui. Inca o data va multumesc!

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Danitin, daca doar vei incerca sa spui nu, exista riscul sa nu iti iasa. Daca insa vei si incepe, vei avea succes cu siguranta.
Pentru tine, a incepe sa spui nu, ar fi o solutie radicala sau ai putea sa recuperezi din mers?

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Hai sa povestesc cum am invatat sa spun "NU"

Lucrez intr-una din firmele mari, unde se mulceste mult, si mult ca timp, si unde sunt secretara.
Stiti si voi ca secretarele stau cam cat sefii la birou.
Sefa mea sta in mod fregvent la birou pana la 9-11 noaptea, lucreaza in weekenduri, etc.

Eu termin programul la 18.00 si in jurul orei aleia sefa mea imi dadea de lucru, daca-i spuneam ca plec facea un intreg teatru, cu uitat la ceas: deja s-a facut 6, s-a sunat clopotelul si spargi usa, etc.

Si-i spun sotului acasa: uite, de acu o sa stau pana la 7 la servici, de lucru e oricum tot timpul.

Si-mi zice sotul:
- Asta e cea mai mare gresala pe care poti sa o faci, daca poti sa stai pana la 7, o sa poti si pana la 8, si pana la 9 si te trezesti ca stai zilnic!

A fost un pic de razboi psihologic cu sefa mea, care altfel e o tipa super, SI EU LA 6 PLEC ACASA!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Principesa, pentru mine a spune NU ar fi o solutie extrem de radicala. prin recuperare pe parcurs imi imaginam ceva de genul sa incep sa-mi rezerv seara cate un sfert de ora doar pentru mine - ritualuri de infrumusetare - sa ma culc ma devreme si fara sa ma gandesc la ce am de lucru a doua zi, sa iau ceva energizante naturiste, chestii din astea dar nu stiu daca la halul in care am ajuns vor ajuta sau singura solutie ar fi sa ma rup de tot si de toate o anumita perioada in care sa-mi incarc bateriile in liniste.
Cristiama din pacate seful meu e un mare expert in razboiul psihologic asa incat eu pierd mai mereu.Uite ultimul exemplu: a plecat o colega egala cu mine in ierarhie. Vine sefu si zice vezi ca-i preiei atributiile. Daca stiam ca tipa plecase spuneam si eu NU ca efectiv nu am cum. Da el zice ca e in concediu si provizoriu pana se intoarce ea sa aranjez eu si treburile ei ca oricum lasase totul pregatit. Aflu din barfa de la lucru ca fata pleaca si acu ce sa fac: daca ii spun sefului ca stiu ca pleaca imi bag colega de unde am aflat la apa, daca nu-i spun va astepta sa ma obisnuiesc cu ideea apoi totul va parea firesc.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Dani draga,
trebuie sa spui "NU" pentru ca ai oricum prea mult de lucru si n-ai voie sa te gīndesti ca e doar provizoriu, ca ce va fi cu colega daca afla seful, cum va reactiona el etc. etc. Spune simplu "NU POT" si nu te framīnta, nu te īnvinovati, nu cauta explicatii si justificari. Si dupa ce ai spus "NU POT", gīndeste-te la fetita ta si pleaca repede acasa. Seful se va supara, te va ameninta, dar sigur nu te va da afara, nu si-o poate permite, acum ca mai pleaca īnca cineva. Si proiectele colegei le va da unei persoane mai putin competente decīt tine, care sigur nu se va ocupa de ele asa cum ai fi putut tu s-o faci, dar toate astea NU te privesc, sunt problemele lui, ca de-aia e sef. Tu gīndeste-te la tine si la familia ta si fa īn asa fel, īncīt sa fie bine pt. voi.
Mult succes!
E.

Mergi la inceput