CONSUMUL DE ALCOOL SI FERTILITATEA LA BARBATI

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

moni, imi pare rau. acu te intreb si eu ca sunt la inceput: problema e la tine sau la el? banuiesc ca ai facut analize si alte alea. o sa-l intreb pe dr la care merg eu. oricum io stiu ca alcoolul nu are influente benefice asupra fertilitatii la barbati. eu mai am de facut doar dozarile hormonale de ziua 21 si sa vad rezultatul. sa vad inainte rezultatul analizei la sotz. si dupa aia sa intreb doctoru. sper din tot sufletu sa nu fie probleme.
numai bine la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Fetelor, aici trebuie sa ma inscriu neaparat. Sotul meu consuma aproape in fiecare zi cite o bere doua si nu am stiut ca ar putea influienta fertilitatea. Multitudinea de spermograme facute nu aratau ca ar avea probleme. Si nu asi putea spune ca s-a abtinut sa nu bea desi eu tot il pisez sa nu mai bea. Intradevar vinul este mai sanatos pentru ei dar al meu sot daca bea vin se cam ameteste.
Ar trebui sa ne apucam noi de baut vin ca asa poate ii corupem si pe ei. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

daciovi, deci al tau consuma si n-are probleme????/ poate imi fac io prea multe ganduri negre. cred ca daca ne-am apuca noi de baut vin, ar bea ei si vin si bere; cred ca mai bine astept rezultatul(cand o vrea el sa se duca ca aici avem o problema ) si dupa aia sa ma tot framant atata...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Eu am facut 2 inseminari si niciodata nu ne-a spus dr sa ne abtinem de la nimic in afara de la 3 zile. Asa ca nici eu nu mai stiu ce sa cred.
Mai vezi pe la tv citi copii au unii iar ei sunt alcoolici sau drogati si noi ne cramponam de o bere doua. Nu cred ca are vre-o legatura.
Vorba unui prieten de-al nostru "mai , voi nu stiti sa faceti , de aia nu aveti copii". Acum la modul serios vorbind cred ca suntem prea stresate, eu una cel putin sunt inebunita , si atunci vrei tot timpul sa pui vina pe ceva, cineva casa ne justificam nereusitele fiecarei luni.
Va pup si va doresc II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ce-i drept nici sotului nu i s-a zis sa nu consume bauturi alcoolice. Probabil consumate cu moderatie nu dauneaza.

mychydutza, problema e la el. Eu sunt "ca la carte" Si cred ca de aceea ma "agit" la acest subiect.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Eu cred ca problema nu sunt berile din cele 3 zile de dinainte de spermograma ci cele din restul zilelor. Uitai sa va spui ca berea "ajuta" la instalarea tulburarilor de erectie si impotentei ...

MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

cu siguranta ca stressu are mare contributie la "nereusita". cica sa faci din placere , nu pt. reproductie! dar e cam greu sa te detasezi. cum sa nu te gandesti: sunt zilele fertile , la munca! cel putin io nu pot. probabil de aia sunt atatea care au ramas dupa ce nu mai aveau nici o speranta. pt ca totul a venit ...natural , de la sine , fara stresu ca : fac ca sa fac copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Doctorul meu a spus ca fumatul este singura cauza atestata stiintific in ce priveste proasta calitate a . Daca minte el, va mint si eu... Restul cica ar fi doar folclor. Dar asa cum bine spunea cineva aici, anca wish daca nu ma insel, ce rost are sa se abtina de la una si de la altaca sa iasa spermograma bine, si dupa aceea sa faca abuz? Or pe noi ne intereseaza tocmai calitatea de zi cu zi, nu cred ca ne incalzeste la ceva ca ii iese spermograma bine din cauza ca a fost cumpatat in cele 3, 4, 5 zile inainte de recoltare si dupa aceea revenind la "vicii", se deterioreaza din nou.

Mai fetelor, imi vine sa mor cand vad cum ne chinuim noi si nu facem bebe, si atatia nenorociti alcoolisti si vai mama lor toarna la copii pe banda rulanta. Alora nu le mai strica nimic, beau de rup, fumeaza in draci, cine stie ce altceva mai fac, atat ei cat si nevestele lor, si fac la copii de nu se mai opresc...

Pupici,
Angelique

pozele mele
povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

angelique, ai dreptate! dar ce sa facem? asta e. cred ca intr-adevar n-are rost sa se abtina de la anumite lucruri (inafara de sex) inainte de analiza. ca impo e sa iasa analiza asa cum e de obicei! uite ca la asta nu m-am gandit! multa dreptate ai! acu la mine e alta problema: nu vrea sa se duca. daca insist, n-o sa vrea nici atat! vreo sugestie? exizta vreo reteta magica de convins sotzii? are cineva experienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Se convinge singur daca isi doreste foarte mult copil si te iubeste pe tine. Poti sa ii spui asa: "hai sa fim siguri ca tu esti ok. Sunt foarte multe cazuri in care barbatii au probmele asa ca hai mai bine sa te eliminam pe tine din start. Fiindca ar fi foarte nasol sa ma umflu eu de medicamente, sa ma chinui cu tratamente si cu eventuale instilatii si sa dam o gramada de bani pe doctori aiurea si sa aflam pe urma ca tu esti de vina..." Al meu a insistat sa faca spermograma tocmai pe motivele pe care ti le-am spus mai sus. Si bine am facut pentru ca nu a iesit bine. Doctorul meu mi-a spus la un moment dat "Stii cate cupluri au luat tzeapa cu spermograma? Si se trata femeia degeaba..." Asa ca...

Pupici,
Angelique

pozele mele
povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput