Mamici de martie – aprilie 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Sunt o viitoare mamica de mai-iunie care va citeste mereu si din cand in cand va mai cere cate un sfat.

M-am programat pentru o ecografie in saptamana 15 (corespunzatoare triplului test) si pentru urmatoarea in saptamana 18 si 4 zile.

Nu stiu insa daca este ok, pentru ca am auzit tot felul de pareri, printre care si ca saptamana 15 este cam devreme pentru triplu test si de asemenea ca 18,4 zile este prea devreme deoarece copilul se formeaza complet pe la 20 saptamani.

Nu prea cred ca mai pot muta programarile pentru ca sunt facute de mult, la medici care au un program foarte aglomerat, dar oricum as vrea sa aflu o parere de la voi care aveti mai multa experienta si care ati trecut deja prin ecografiile astea.

Multumesc si sarcini cat mai usoare

Apropo, imi poate recomanda cineva o coafeza buna? Parul imi sta ca naiba si asta ma face sa ma simt si mai rau, pe langa greturi, varsaturi, oboseala etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Buna fetele!
Am fost ieri la ecografie si s-a dovedit ceea ce am simtit ca am, adica un bebenel Am fi fost fericiti orice ar fi fost pentru ca este copilul nostru si il iubim deja enorm. Dupa masuratori ar avea 18 sapt si cateva zile, dar a zis ca sunt in sapt 21, deci m-a bagat in ceata total, mai ales ca nici eu nu l-am simtit pana acum. Parca ceva am simtit eu prin sapt 16 dar de atunci nimic si nu cred ca era el. Daca sunt in sapt 21 e normal sa nu-l simt eu sau din cauza ca eu sunt mai grasuta de felul meu asa... o fi asta cauza ? Ma rog orice ar fi eu stiu ca de la o zi la alta trebuie sa-l simt cum zburataceste
O alta problema ar mai fi ca nu face control ginecologic dr asta.As exagera oare daca as cauta un alt dr?
Deci revenind la fericirea mea de azi incolo va rog sa imi treceti si mie la listuta un carucior pe albastru, iar la nume ne mai gandim
21+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Val,sunt si eu o mamica de martie-aprilie 2007 si pot sa-ti spun ca triplul test si echografia am facut-o exact in ultima zi a sapatminii a 16-a, iar echografia de morfologie fetala mi-a fost recomandata sa fie facuta in saptaminile 22,23 sau 24 atunci se vad cel mai bine toate organele copilasului.Eu avand 37 de ani am facut si triplu test care a iesit OK si nu mai trebuit sa fac amniocenteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Lumi, felicitari ptr junior si sa te bucuri de el!

Phiew, Adelyna, respir usurata, sa stii ca m-am gandit de nenumarate ori la amniocenteza ta si speram sa fie totul bine.

Inca mai astept pareri despre sterilizatoare... mamiciloooor sariti cu sfaturi sau opinii.


roxana 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Multumesc frumos Roxanici pentru urari si pentru carutul albastru
Fetelor sa stiti ca baietii au castigat teren, ia da-ti iama in ecografe sa recupereze si fetele
Va pupicesc pe toate.

Traiesc cea mai frumoasa perioada din viata mea.

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

21+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geaninaelena spune:

Buna ziua !!

nu am mai scris de mult, dar va urmaresc aproape zilnic... Mihai imi ocupa cea mai mare parte din timp, apoi curatenia, rufele,dar si bunica pt care trebuie sa gatesc si sa fac cumparaturi...oricum de citit va citesc mai mereu.
Felicitari mamicilor care au aflat ce poarta in burtica!!!
Roxanici eu am sterilizator de biberoane pt cuptorul cu microunde de la Avent. Este bun si simplu de folosit...sa stiti ca incap si alte tipuri de biberoane; e bine compartimentat poti sa sterilizezi 4 biberoane cu accesoriile aferente sau pompa si 2 biberoane...eu am aproape totul de la ei (pompa san, canuta de baut, suzete,etc)..sunt foarte multumita...altceva nu stiu ce sa-ti mai zic, intreaba-ma daca mai ai nelamuriri.
Pentru fetele care nu au simtit bebeii: eu l-am simtit pe Mihai prin saptamana 21...din cate stiu depinde f mult de cum este pozitionata placenta, iar la mine in prima sarcina a fost anterioara undeva intre bebe si burta; acum am simtit bebelina pe la 15 saptamani placenta fiind posterolaterala fundica... asa ca nu va faceti probleme asteptati ca galmita sa prinda putere si o sa vedeti ce suturi primiti.
Eu ma simt destul de bine (nici nu am timp sa ma simt rau), dar am si zile cand ma doare burtica...nu prea imi place ca trebuie sa-l iau pe Mihai in brate si nu are decat 11 kg...
Astept cu nerabdare eco morfologica, m-am programat pe 15 nov...sper sa fie totul in regula atat cu bebelina (daca nu cumva s-o fi schimbat), cat si placenta si colul...
cam atat...sper sa fiu si eu mai activa...


Gia 19+ si Mihai (14.07.2005)
Poze http://photos.yahoo.com/ph//liviu_bell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

BUNA FETELOR.
Felicitar pt aia mica in burtica ADELYNA m_am bucurat pt voi.
Eu astaz stau acasa nu am chefi sa ma duc la firma .ma bucur pt mamicile care stiu ce au in burtici.
Noi inca nu stim pt ca bb nostru nu vrea sa ne arata este rusinos.Dar sper luni la control sa stiu si eu ce o sa am pt ca abia astept sa incep sa cumpara lucrusoare.
va
madmat 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_P spune:

Buna Fetelor!
Si eu ar trebui sa fac parte din acest grup. Sunt viitoare mamica - luna aprilie. Pana acum nu am reusit sa intru pe forum, diverse 'probleme': serviciu, casa....
Am inceput sa va cunosc, citindu-va mesajele.

Vreau si eu in listuta: UM: 13.07.2006, DPN: 20.09.2006, DN: 02.06.1981

Poate sa-mi spuna cineva parola de la user-ul mami_2007?

Multa sanatate.

14+

DanaP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

17+BINE AI VENIT DANA_P.
VA.
madmat

Mergi la inceput