Piticlonti de iulie-august 2004 (201)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

Cristalina, ce prostie cu copilul acela. ADHD nu e o boala psihica in sine, ci o tulburare de comportament. Si nu se rezolva asa. E o tulburare care se rezolva sau se amelioreaza foarte mult daca lucreaza cu un psiholog specializat pe copii. Ar trebui sa ia copilul cat mai repede de acolo ca mai rau ii fac. Si chiar atat de urat a facut la scoala de au chemat aia salvarea? Nu puteau sa cheme parintii? Ce ciudat...

Dana, si eu zic ca merita sa faci operatia, dar tu stii care sunt dezavantajele ei (daca exista risucri, cat timp dureaza refacerea, etc).

Ioana, am vazut si eu pozele...tare faine!

Si pe Maria de Cristalina am vazut-o, e leita taica-su. Deci asa te striga...Munic. E haioasa rau!

Mihaela, poate e un mod de a protesta contra la ceva ce nu ii convine, chestia asta cu pampersul. daca zici ca la bunica a cerut olita....

Eu ma apuc de lucru, azi vreau sa scriu concluziile (cred ca v-am innebunit cu lucrarea asta...scuze daca e asa). Dar ca un facut, cand m-am asezat pe scaun au inceput astia prin bloc cu burghiele si ciocanele. Ca sa pot sa-mi adun gandurile mai bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mitzu, bafta cu lucrarea !
Cristalina, eu as sfatui-o pe mamica respectiva sa isi ia cit mai repede copilul acasa !! Vad ca acum e la moda povestea asta cu ADHD ... dar cred ca s-au cam grabit medicii cu pricina cu tratamentul acela ! Sanatate multa baietelului !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Cristalina,multumesc pentru dedicatzie,foarte frumoasa si..cuminte in poze!!A mea cand ma vede ca ma indrept spre buda se duce sa-si ia scaunelul si 2 carti, una pentru ea si una pentru mine,de parca mergem la sala de lectura!
Foarte urata faza cu baietzelul,si eu ca Mitzu,chiar nu reuseau invatzatoarele sa-l potoleasca de au chemat salvarea?Si cred ca acasa i-ar fi mai bine,ca sunt asa de sensibili puii astia mici!
Vad ca se discuta de pedepse si eu am inceput sa ma gandesc la faza cu "cine detine controlul",pentru ca observ ca pe masura ce creste,mandra incepe sa exploateze orice lucru,aa ca am inceput sa fiu ma ferma cu unele lucruri(de exemplu,se apucase sa faca "aclobatii",adica aruncatul peste marginea patului,in cap desigur)asa ca i-am zis ca nu are voie si apoi am luat-o de acolo,a inceput un pic sa planga dupa care i-a trecut repede!
Faza cu silicoane,nu am prins-o,da' io daca as gasi un sponsor oficial, mi-as imbunatatzi balcoanele!!
Nora,eu in viatza mea nu mai organizez nimic,asa ca nu te pot ajuta(nici nunta lu fi'mea,ca-s firme acum care se ocupa di tate)!
Mai fetelor,s-ar putea sa aveti surpriza sa posteze sotiorul meu,ca i-am povestit ce bunatati faceti,asa ca a zis ca el intra sa ma parasca ca eu nu fac dulcegarii din astea!
pupici si spor

gorodeii

aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna fetelor,

Dana, apropos de picioare, dupa ce am avut piciorul fracturat in martie 2005, nu mai arata la fel ca dreptul, in principiu am glezna stanga ingrosata si pielea este aproape neagra. Eu totusi port fuste si papuci deschisi, desi se mai gaseste cate unul sa se uite cas la piciorul meu. Dar la birou sau la o tinuta business nu merge, arata rau. Ma gandeam la ce imi spunea ortopedul meu, indiferent cat de bine ar putea el sa opereze, exista riscul sa nu ajunga piciorul bolnav la fel ca piciorul sanatos (bine ca eu am ales pana la urma varianta cu tratament conservator), cred ca ceva de genul asta se intampla si cu implanturile de silicon pe gamba, dar probabil vei ajunge la o diferenta minora intre cele doua picioare. Mai stiu ca silicoanele se "lasa"in timp, daca nu ai musculatura buna care sa le sustina, ele aluneca si poti ajunge la reinterventie. Dar poti incerca, de ce nu? Eu stiu ca as incerca daca as avea bani si mai ales timp sa ma pot dedica recuperarii de dupa operatie (iti spun eu ca ai nevoie de timp nu gluma sa tot faci la exercitii...)

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora__ spune:

Ioano...nu ma gandeam la ajutor efectiv,doar niste sfaturi:cum ai gasit colegii,ce e de facut...chestii din astea,sa am un punct de plecare.
Cu sotzul...zi-i ca faci dulcegarii daca se baga si el la chestii grele:masaje,ciorbe,pizza...

Am iesit la o tigara pe balcon si am vazut un taxi pictat cu:"Mergi o viata si mai vrei"......io mai vreau sigur...dar nu taxi M-a bushit rasul,de era sa ma inec cu fum.

Nora

Comorile Norei Noi doi Costume carnaval Noutati

-------------------------
Viata nu se masoara in momentele de respiro pe care le avem,ci in momentele care iti taie rasuflarea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Ioana, hehe, te piraste sotiorul, eh ? Nu-i bai, ca si eu ma incadrez tot acolo, la nefacut dulcegarii, dar de cind cu retetele astea supersimple, parca am mai cistigat ceva "puncte" !!
Si am uitat satz zic - aratai cel mai bine dintre toate duamnele de la petrecere ! Pupi multi, muah !! Si lectura placuta la carticele !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora__ spune:

alice...strange 'puncte' albe pt zile negre,cu cartofi prajiti si muraturi(btw...asta pt mine e deliciu,dar barbatzii cam vor si mancare gatita).Ii faci si calendar cu zilele cand ai prestat chestii dulci,dar io zic ca te-ai acoperit pt juma' de an

Si Paki(paki de la pachiderm,ca dupa ce am nascut ,a venit doctorul si m-a intrebat:Ce iti face elefantul?....eu,dupa anestezie,eram nauca si nu pricepeam ce elefant a aparut in peisaj) al meu da navala ca hunii cand suntem la baie.Face un control scurt sa vada unde isi poate baga mainile si apoi se intinde dupa lucruri:sapun,sampon,lighean...daca cineva le lasa aiurea si nu le pune la locDeci n-ai cum sa prestezi in liniste.

Nora

Comorile Norei Noi doi Costume carnaval Noutati

-------------------------
Viata nu se masoara in momentele de respiro pe care le avem,ci in momentele care iti taie rasuflarea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Alice, mersi de incurajari! . cand termin dau de baut la greu, da ce vorbesc, cred ca intai ma imbat eu! De fericire.

Pana una alta nu ma pot concentra ca astia fac gauri, bat in tevi si darama ziduri in acelasi timp. Mai si credeam ca daca a venit toamna s-a terminat cu modificarile, ca toata vara tot asa am tinut-o.

Ioana, asta e o tema de meditatie si o sursa de intrebari si de nervi nesfarsite pentru mine, treaba cu cine detine controlul. Sunt in permanenta cautare de modalitati de a nu lasa controlul in mana puiului mic. Cu forta si cu pedepsitul nu prea merge, trebuie sa fiu mai desteapta de atat si sa apelez la manipulare (in sensul pozitiv), sau la alte metode. Intr-o vreme mergea distrasul atentiei, da acum a crescut si tine minte. Cum mai e pe la facultate? Mie parca mi-e dor de colegii si de studentii mei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Nora, !! Acu ma pregatesc de o prajitura cu mere, ca am tooot primit la mere si nu le dau de cap la toate ! Mai maninca ala mik, dar cum ramin destule, bagam ceva la cuptor, mai adunam puncte, hehehe ! Acu s-a inscris si frate-miu la mincat placinte si praji, ca nu ajungea numa sotzu meu personal !!
Ce m-ai distrat cu faza aia cu taxiul, bey, au romanii o imaginatie, de te strimbi de ris !! Mai lucreaza Florin la cite o reclama, de ma intreb cum naiba i-a busit paia inspiratia sa faca ce au facut, ma refer la compartimentul de creatie !! Asa si aia cu "mergi o viata si mai vrei !"
Mitzu, pai asteptam beuturicile ! Vrusei sa scriu ceva de mincare, dar am sters, sa nu deschid pofte pacilea ! Si nu esti singura cu vecini bocanitori, la noi este la ordinea zilei, repara astia intr-o veselie, cel mai fain este ca isi aleg exact orele de prinz sau dimineata/seara de ciocanit, bormasinat si batut !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Buna ziua, mamici!
Am primit analizele piticului, are Rotavirus (slab pozitiv, da' este). Bine ca stiu care e treaba, oricum n-am ce face, ca la virusi nu se dau antibiotice, luam ecoflorina, regim, si asteptam sa ne treaca. Oricum, o sa merg cu ea la un gastroenterolog pentru ca pb. noastra este cronica, iar Rotavirusul asta aparu acum in peisaj. Probabil ca s-a instalat tocmai pentru ca burtica ei sensibila a fost un teren propice. Partea proasta e ca nu prea mananca, nu-i place nimic, se stramba si-i vine sa verse daca insist. Ieri a papat doar supa de legume si o banana. Nu lapte, nu mar, nu painica cu telemea, nimic. Bona acum crede ca are giardia, mai ales ca avem un prieten mic care are. Bona zice ca asa aratau copiii ei de la gradi car eaveau viermisori sau giardia, cu cearcane, nu papa cu pofta, se freaca la nas, le miroase gurita si sunt balonati. In afara de aia cu nasul, le-am observta si eu pe celelalte.

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput