Aici raspund la intrebari legate de trat.nat - 4

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crina_29 spune:

BUNA fetelor, sunt noua pe acest forum,si eu incerc de vreo 2 luni sa raman insarcinata si nu stiu ce sa fac ca simt ceva durere mai minora sub burta .acum 3 luni am facut paptestu si a iesit cu o infectie pe care am tratat-o cu cervugid dupa 2 saptamani am repetat paptestu si a fost ok, mentionez ca am avut o rana pe col pe care am cauterizato dar nu de tot pt ca mi sa spus ca nu e bine sa fie cauterizata de tot pana nu nasti.Vreau sa va intreb daca am o infectie urinara , pot sa raman gravida sau sansele sunt minime?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina_29 spune:

pt adina , vreau sa te intreb unde sa merg sa imi vada daca sunt ok?pt ca acum 2 ani am fost la un cabinet particular si mi sa facut un ecograf vaginal la care a spus ca sunt ok si ca atunci cand o sa vreau o sa raman repede insarcinata. intrebarea mea este oare se vede tot inclisiv trompele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina_29 spune:

pt fiore198 , daca afli ceva anuntama si pe mine te rog din suflet , eu am auzit ca daca dupa contact stai cu picioarele ridicate sus vreo 20 de min sunt sanse mari,eu acuma am incercat si astept sa vad peste vreo 2 saptamani,sper sa am bafta .te pup si imi doresc sa vina barza si la tine si la mine cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Buna fetelor! A auzit cineva de pastilele numite "Maxima"?Sunt din plante si unde am citit eu despre ele ar face minuni in cazul problemelor masculine.Eu personal am incercat pt sotul meu cu branca ursului si vit E simultan si intr-o luna s-au marit valorile de 5 ori.nefericirea este ca valorile trebuie sa ii creasca destul de mult pana sa se apropie de normal. Mi s-a spus aici pe forum ca daca sotul are putini spermatozoizi sa nu imi fac sperante la inseminarea artificiala. Insa stiam ca se face o preparare a spermei alegandu-se spermatozoizii buni.Atunci , daca se aleg cum sa nu aiba macar un minim de sanse?Va rog frumos sa imi raspundeti daca stiti.Vreau macar sa pot spera ca am o sansa.Atat! Multumesc1

Ellanik, care sunt valorile , sp sotului? Cine ti-a zis ca daca are putini se face doar inseminare. depinde cat de putini...
oricum, ca si ex eu am deja 40 ani, si sotul are sp obisnuita ca si motilitate si cant dar sunt multe forme anormale...deci tot pe acolo, ca daca nu-s buni ce folos ca-s multi....si totusi cu toata varsta mea respoectabila, doc mi-au recomandat 3 luni de stimulare cu clomifene si daca nu inca 3 luni cu ince ceva si doar in acest caz de nereusita se merge pe FIV.
Atata timp cat are mai mult de 2-3 sp inca poti sa ramai natural, evident daca e totul ok la tine...
Fruntea sus, pune-ti sotul la regim: viata sanatoasa, somn bun, NU ALCOOL, NU FUMAT, mancat multe fructe si legume, acid folic si mult sport...daca e plinutz atunci si mai mult sport ( de preferinta la pat )
Tu la fel...
Totul o sa fie bine...fii optimista...multa bafta
Multa

Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crysroxana

salutare, eu sunt noua pe aici si dupa nunta vreau si eu sa fac un copilut insa eu i-au anticonceptionale si nu stiu cam cat timp e bine sa treaca de cand le-am lasat pana sa raman insarcinata. stie cineva?


Roxana, Lasa vorba si treci pe treaba.
Opreste anticonceptionalele, si mareste numarul partidelor.....
Si nu ma refer la politica...
Se poate sa dureze cateva luni pana sa ramai dar eu de ex am ramas cred ca la 2 zile...
mult succes si sa te vedem "unflatica" cat mai curand

Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

salut,

cine are emailul liviei?

multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Buna,

Iau zilnic urmatoarea medicatie:
- dimineata 1 capsula de Acid Folic si o cana ceai Coada Soricelului,
- la pranz 1 cana ceai Salvie
- seara 1 capsula de Branca Ursului, 30 picaturi tinctura de Coada Soricelului, 30 picaturi tinctura de muguri de zmeur, 1 capsula de Napraznic, 1 capsula de Salvie.
Una sau mai multe dintre acestea (sau combinatia lor) mi-a cauzat meteorism si constipatie. Ce sa fac.. cum sa le combin/recombin?

Am prolactina 48,5 in conditiile in care valorile de referinta sunt intre 3 si 25(am dureri de sani si lactatie falsa aproape tot timpul cu exceptia primei saptamani de dupa menstruatie), menstre neregulate (la 3-4-5 luni), ingrasarea si caderea parului, iau rapid si mult in greutate daca nu tin dieta si nu fac sport (acum 5 ani aveam 48 kg, am crescut in 2 ani pana la 55 si in urmatorii 3 ani pana la aproape 70, acum in urma dietei am ajuns la 62-63 si mai jos pare imposibil sa scad oricat m-as chinui).
Am si un nivel al calciului total de 8,3 in conditiile in care valorile de referinta sunt intre 8,6 si 10,3.
Pe 28 si 31 merg iar la recoltare sange (zilele 21 si 24) poate de data asta mi se gaseste un diagnostic.
Nu am ovare micropolichistice desi initial asa s-a crezut, anticonceptionalele nu mi-au amelioreat niciodata situatia (decat au fortat menstruatia sa apara la timp cata vreme le-am luat, dar lactatia falsa a persistat), radiografia de sa turceasca nu a evidentiat nici un adenom hipofizar/prolactinom (ma gandesc ca poate totusi am dar e prea mic ca sa se vada - endocrinologul mi-a zis ca valoarea prolactinei e oricum mica fata de cat ar fi la adenom/prolactinom).
La ultimele analize a reiesit ca am ceva anticorpi tiridieni (organismul meu lupta oarecum cu tiroida mea) dar se pare ca nu e grav cel putin deocamdata. Pentru asta medicul mi-a prescris o pastiluta de Euthyrox pe zi timp de 3 luni, 1 sfert de pastila de Dostinex pentru lactatia falsa, mi-a sugerat sa fortez urmatoarea menstruatie sa apara la timp cu Duphaston si m-a trimis la o noua ecografie transvaginala (ultima a aratat doar cativa foliculi functionali pe ovarul drept si nimic pe stangul), o ecografie de tiroida (d-asta nu am mai facut) si din nou analize de sange (TSH si Testosteron). Sa vedem cum o sa fie...
Ce ar fi bine sa mai fac si ce tratamente naturiste sa mai iau?....
Ce investigatii sa mai cer sa mi se faca?..

Emilia M


Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sissica spune:

buna!
dragele mele ,va citesc de ceva vreme si azi am hotarat sa intru si sa va cer ajutorul ,daca se poate,
sunt interesata de un tratament naturist ,pentru trompe infundate,daca exista asa ceva.


Intareste-ma, Doamne, si transforma frica si durerea mea in pace si bucurie. Alunga, Doamne, toate gindurile care nu vin din Tine, Dunezeul meu, si nici din dreptatea Ta. Coboara-ma in Lumina Ta si ma lumineaza!

Mergi la inceput