Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

buna dimineata si speram ca sunteti bine, sanatosi, bebei si mamici!
multe dintre fete si-au exprimat incantarea legat de continutul scutecului trecut, marturisesc ca l-am citit cu drag, desi, din pacate, n-am scris nimic, tusea lui Serban m-a preocupat fff mult, acum pare ca e mai bine, nu mai tuseste asa tare, mi-e mila de el saracutul...sper ca vor veni zile mai bune!
RIPLEY, iti doresc o zi mai buna decat acum , ca vad ca si tu te plangi ... despre finante, ehe, groapa Marianelor le-a inghitit si la noi ... SERBAN cel mucios o pupa pe ANA , SA SE FACA REPEDE BINE, SI DINTOASA...
sa avem o zi macar acceptabila, desi as prefera minunata!

Bianca, mama lui Serban

10 decembrie 2005
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551231989&security=bIObPb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by anda77
gandacel, tu intrebi, tu raspunzi, tu te enervezi....
in lista figureaza numele mamicii prima pentru a facilita cautarea. e mai usor sa cauti in lista cand numele mamicii este mai in fatza(mai la stanga) decat cel al bebelusului. pe unii bebelusii eu, de exemplu, nici nu stiu cum ii cheama, tb sa caut mai intai mamica sa vad cum se numeste progenitura. plus ca aceasta lista a definit, de la bun inceput, lista participantelor la forum, si atunci cand acestea nu aveau copii.
cu inscrierea lui pisi, cineva a pus doar o intrebare, iar raspunsurile de pana acum au clarificat situatia, pisi nu se va afla pe lista, ea este invitata. deci nu stiu de ce te agiti si te enervezi.
cu propunerea "bebelusi si copilasi", ea se refera la aceasta perioada de tranzitie, de 2 luni, cand unii au implinit deja un an si, conform definitiei medicale, nu mai pot fi numiti bebelusi, iar unii nu implinesc pana pe 2 ianuarie si, deci, sunt inca bebelusi. iar te-ai enervat degeaba....

apropos de asta, eu as zice sa lasam denumirea asa cum e in prezent si, dupa ce ultimul bebe din lista implineste un anisor, o schimbam in copii, copilasi, ce vreti voi. De ce sa ne mai complicam cu denumiri provizorii s.a.m.d.

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"



BUNA DE DIMINEATA!!!

Anda, iti multumesc foarte mult ca in sfarsit mi-ai dat atentie si ca ai facut sa para ca eram nervoasa, desi nu eram!!! Nu stiu exact ce anume din mesajul meu ti s-a parut ca denota nervozitate, insa nu eram deloc-deloc enervata. Acum sunt! Ai reusit! In plus imi cer scuze fata de tine si fata de restul fetelor ca mi-am permis, dupa ce restul lumii clarificase deja situatia lui Pisi, sa-mi mai spun si eu parerea, cu mult tupeu!!! Imi pare rau, n-am stiut ca unii (2-3) pot clarifica o situatie, iar restul lumii n-are de ce sa-si mai dea cu parerea. Merci ca m-ai luminat. Poate te astepti acum sa inchei si sa zic ca renunt sa mai postez la subiect din cauza catorva care fie ignora, fie inteapa, fie sunt rautacioase. Ntz! N-ai sa vezi!

Cristinamh, felicitari pentru link-urile de LMA, le vom pastra toate langa restul de amintiri pentru copiii nostri!

Roxisialexia, saru' mana ca ne-ai povestit cum a fost petrecerea. Sanatate multa micutei si sa speram ca si la restul de sarbatoriti va iesi frumos! Sa ne arati pozeeee!!!

Pischi, felicitari pentru bebe umblaret!

Stefanalex, nu ii mai da cu pudra la fundulet. Da-i numai cu crema de galbenele si lasa-l sa se usuce putin la aer, inainte sa-i pui din nou scutecul.

Madau, incearca sa-i dai cu cutaden pe fiecare bubita si s-o lasi la aer putin dupa fiecare schimbat. Dar sa-i dai asa, mai multicel cutaden, ca ea se misca, se freaca si dispare una-doua alifia de pe fund. sanatate.

Ripley, pana la ziua ei trec toate! Sanatate!

Am inceput ziua foarte prost, sper sa se mai duca norii pe parcurs. Bogdan e cu toane, urla de nu se poate, e cam ambitios pentru gustul meu, se da cu capul de pamant daca nu-l las sa faca ceva, se zbate de parca l-as omori. Nu ii pot scoate mucii, ca nu ma lasa deloc, nici macar sa-i sterg nasul pe la suprafata cu vreo batista, cum ii ating nasul incepe sa dea din cap in toate directiile si mai rau il lovesc. Nu stiu cand or sa-i treaca mucii in conditiile astea! O fi mai buna batista bebelusului decat pompita ori betisorul? Voi ce ziceti? Pentru cele care or sa sara pe mine: stiu ca s-a mai intrebat, insa n-am timp sa caut in urma, nici nu stiu unde. Multumesc.

Gandacel 13+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Felicia, banuiesc ca, desi nu te-ai pronuntat, esti in favoarea trecerii dupa data nasterii a numelui mamicii, pentru ca vad ca lista propusa de tine asa arata. Scoti, te rog (macar de la mine) varsta din paranteze, ca era valabila cand am nascut, acum nu mai este si nu va fi valabila nici de aici inainte. Merci.

Gandacel 13+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Am sunat pediatra pana la urma si mi-a zis ca poate fi o candidoza bucala, sa-i dau cu glicerina cu nystatin in continuare vreo 10 zile si ptr bubitele de la colturile gurii si cele de pe fund, spalata bine cu apa cu bicarbonat si apoi dat cu Baneocin pudra, crema, ce am. Daca nu trec, sa incerc atunci cu Nidoflor cateva zile.

Intrebare, intrebatoare ptr cine are idee..are importanta cat bicarbonat pun in apa ptr spalat, sau merge asa dupa ochi?? Ca am uitat sa intreb si parca n-as mai da tel doar ptr atat.

Gandacel mersi ptr sfat, ii dadusem zilele trecute cu Cutaden si parca se mai uscasera din ele, insa cum face pipi cum se irita din nou.
Batista bebelusului noua ne-a fost de un real folos, la cate tone de muci am scos de la ea din nas, cu pompa nu faceam fatza. Si nici n-am mai chinuit-o de atatea ori, scoteam odata ca lumea apoi cateva ore avea nasul curat. Eu zic ca merita investitia.
si sanatate

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 9 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

GANDACEL, la noi batista s-a dovedit foarte folositoare, eu il pun in fund pe un fotoliu si il las sa tina si el de aspirator, rareori urla... sanatate multa! in bucuresti se gaseste la farmacii, eu am comandat la www.overland.com.ro

Bianca, mama lui Serban

10 decembrie 2005
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551231989&security=bIObPb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Revin cu propunerea: majoritatea decide asupra listei.


Voi contabiliza curand parerile. Din pacate, azi am treaba la banca asa ca o las pe zilele urmatoare.


Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna dimineata dragelor si dragilor.
Sa o luam cu inceputul; in continuare sunt extrem de racita, asa ca Miha accept cu drag orice schimb de medicamente, mai ales daca au ceva valeriana sau alte chestii " relaxante". De ieri am incetat sa mai iau ceva de raceala, ca tot degeaba.
Noki draga si eu iti recoman Billa. Stii foarte bine ca am o mare experienta in cumparat mancare care sa para facuta de mana mea. de fiecare data am avut succes cu produsele de la Billa.
In legatura cu pollul eu nu ii voi impune Lui Titi nimic. Mie mi-au ajuns anii de pian fortat la care am fosat supusa de mama, in detrimentul sportului care era preferatul meu. Rezultatul: de cand locuiesc singura nu am mai pus mana pe nici un pian si nici o partitura, iar lipsa sportului s-a vazut in dimensiunile pe care le-am avut. Acum noroc cu plodul ca trebuie sa iesim in parc ca asa ma mai misc si eu.
Pisi
La Multi Ani Alexiei si lui Kristi
Uram si noi cu intarziere, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
P.S Imi vine sa ma arunc in cap! Mi-au scos Mess-ul de la serviciu. Gata am decis reintru in CIC.. Eu nu pot sa traiesc asa...
O iau razna. Profit deci de forum sa o intreb pe vecina mea, Noki, daca iese azi in parc sau se culturalizeaza iar la facultate?

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Multam de raspunsurile prompte referitoare la batistuta. Am vorbit si cu Ripley pe mess. De iesit nu iesim chiar acum, ca si eu si el suntem raciti. Poate sa o ia tati cand vine acasa.

madau, pudra in combinatie cu pipi si alte chestii umede de la fundulet face mult mai rau. Lasa sa stea cat mai mult cu funduletul gol la aer si, cum imi spunea mie o pediatra de incredere, daca poti avea grija de ea mai indeaproape, pune-i niste scutece din carpa o zi-doua, ca sa o vezi imediat ce s-a udat si s-o schimbi rapid. Cat despre glicerina cu nistatin, am folosit si noi cat era mititel de tot si n-a avut efect. Poate la voi merge. Pupic.

Abia astept sa vad cum va face la aspiratorul nazal, ca imediat ce ma apropii de nasul lui cu ceva, incepe circul!

Hmmm! Dupa ce se trezeste si papam, cred ca voi iesi totusi cu el la plimbare, ca e prea fain afara!

Gandacel 13+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Revin....
Si la noi Batista bebelusului a fost salvatoare. Multumim vecinilor pentru imprumut.
Ripleydaca te consoleaza cu ceva sa stii ca nu esti singura cu finantele varza. Deja la noi dupa 6 nunti in ultima luna jumatate si inca doua in urmatoarele saptamani am inceput sa ma gandesc serios la un nou credit. Si mai vine si ziua lui Titi, deci..suntem in pom si pomul in aer, asta ca sa nu zic ca suntem in buda pana la gat si prevad ca am inceput sa ne scufundam din ce in ce mai mult. Dar sanatosi sa fim ca om veda noi.
Cu lista din punctul meu de vedere este ok.
va pupam
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osteffy spune:

madau scumpa foc Alexia ,sa va traiasca .E ce mai vedeta .....
Bine v-am regasit aici .......in partea cealalta slaba miscare ,vad ca nu mai intra mai nimeni ,se duce de rapa totul.

Noi suntem bine ,ne jucam toata ziulica ,papam ,dormim .......mai facem si ceva treaba si uite asa ne trece noua ziulica .


fug ca plange

stefi

Mergi la inceput