Mamici de ianuarie - februarie 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Neata fetelor!
Michelle, iti tin pumnii si te asteptam cu vesti.

Cristiana70 la intrebarile tale:
1. La ce se folosesc scutecele din finet daca tot traim epoca de aur a scutecelor de unica folosinta? Ca le-am tot vazut pe listele de cumparaturi pe amandoua si sunt in absoluta ceata.
Scutecul de finet il poti folosi ca sa pui bebele pe el cand esti la spital sau acasa atunci cand il schimbi. La spital e bine sa il pui pe bebe pe un scutec ca sa nu il pui pe pat sau mai stiu eu pe ce, iar acasa ca sa nu risti ca sa iti murdareasca pe langa. De asemenea, daca stai cu bebe in camera la spital si il ti in pat langa tine cand ii dai sa suga e mai bine sa il pui pe scutec, decat direct pe pat in conditiile in care toti vizitatorii care o sa vina la tine or sa se puna pe pat.
2. Mameloanele din cauciuc sunt folositoare si mamei, in sensul ca protejeaza sanul?
Sunt bune ca sa eviti sa faci rani la sani. Mai ales ca la inceput nu stii exact cum sa ii dai sa suga si bebe trage cu putere si risti sa faci ragade.

Vine barza
27+ George Anelin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

KATERYNA, fata draga, multumesc. In timp ce restul fetelor isi bat capul cu ciorbe si alte bunatati, pe mine ma streseaza problemele legate de nou-nascuti. Eu imi imaginam ca nebuna ca peste scutecele de unica folosinta se mai pun si alea de finet. Deci tu zici ca sunt pe post de minicearceaf de protectie, cu asta sunt perfect de acord.

Mameloanele care sunt mai bune, ca am vazut tare multe materiale, forme, ma simt depasita. Ideea e sa aiba aceeasi forma ca si cea de la biberon sau gresesc? Nu radeti de mine, intotdeauna vreau sa fiu cu temele facute!



cristiana 24+ David Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadap spune:

Neatza,
Va spun si eu dupa ce am baut cafeaua si am recuperat de citit!

Catalina si al meu sot e impotriva cumparaturilor… Cica in alea 3 zile cit o sa fim noi la spital el o sa alerge si o sa ia de toate. Ok.. intr-un fel sint de accord, dar daca vreau si eu sa am un cuvint de spus in alegerile lui? Mai ales ca nu se pricepe prea tare la cumparaturi. Dar o sa le luam pe toate inainte – nu ma las si vad ca a priceput si el – cu argumente evident – ca e mai bine asa.

A.Alina noi trebuie sa ne mutam in casa noua. De doua luni ne chinuim sa facem comanda la mobila de bucatarie pentru ca avem ceva probleme cu spatiul (care desi e foarte mare este foarte prost impartit). In we-ul asta am reusit!!!! Mai avem o gramada – inclusiv dormitorul – ca sa ne putem muta. Tot in we am chemat si niste femei la curatenie. Ei bine?? Dezastru – au scos grosul (dupa constructor) dar cica au sters faianta – numai dire au lasat in urma.. Ufff.. greu mai e.

Eu cu kilogramle stau rau.. am luat 12! In 22 s. Am fost la dr si mi-a spus ca e foarte mult si sa ma opresc aici. Cum???
I-am spus ca mi se umfla miinile si picioarele. Cind s-a uitat mai bine la mine s-a cam ingrijorat. Mi-a spus ca cel putin 2-3 kg sint din retentie de apa in organism si sa maninc fara sare. Acum ma chinui sa maninc cit mai putin sarat. Dar credeti ca pot? Mai are cineva problema asta? Si daca da cum procedati?

Messa – subscriu – si mie mi-e din ce in ce mai greu cu burta. Iar seara si eu simt ca am burta ca un balon. Daca ma intepi sigur ajung la mare departare

Michelle,iti tin pumnii!!! Sa vii cu vesti bune!!!

aelita – unde iti tii ascunse pozele? Eu am fetita dar camera ei a fost facuta cu verde chiar dinainte sa ramin insarcinata.. Vreau si eu sa ma inspir! Am vazut doar pozele cu lustra – f frumoasa!

Voi vreti sa ma imbolnaviti? Cum sa am grija de greutate cind voi vorbiti de mincare???? In acest moment trebuie sa fac comanda de mincare ca altfel o sa crap de foame


Dada 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Neata fetelor, am aparut si noi la orizont, mai tarzior decat de obicei ca a fost dimineata de cosmetica. :-)

Michelle, numai la tine imi e gandul. Doamne ajuta!

Criss, sa stii ca io sunt constienta ca am mult prea multe frici dar asa cum zici si tu este o sarcina obtinuta fff greu si nesperat si ... probabil ca si de aia.

Aseara am tras o super sperietura. Era sa sun la dr. Va ziceam ca am iesit nitel si m-a luat stomacul. Am venit acasa, mers la toaleta si dupa aia pus in pat. M-a luat o durere jos, intai asa ca si cum m-as fi tinut mult sa fac pipi si apoi din ce in ce mai tare. A durat aprox o jumate de ora, trei sferturi de ora si era din ce in ce mai nasoala. Am schimbat pozitia, am incercat sa il mai inghiontesc pe bebe, m-am gandit ca poate apasa pe ceva. Nimic. La un moment dat am vazut ca durerea se intetzeste si ma hotarasem sa pun mana pe telefon, mai ales ca se intarise si burta si l-am chemat pe sotz (care s-a pierdut complet cand i-am zis ca ma doare burta, deci nu am nici un sprijin in privinta asta, tre sa fiu cu gura de la o ureche la alta ca altfel omu leshina) si m-am sucit nitzel pe dreapta (stateam cumva asa pe spate spre dreapta) si a incetat instantaneu. Sincer mie imi suna a o contractie dureroasa dar ... sa vedem ce zice dr Radoi ca azi ne vedem la 4:15. Bine ca s-a potrivit asa.

In alta ordine de idei, am un punct dureros chiar la baza sanilor, chiar intre sani cum ar veni. Ma doare uneori dimineata sau dupa ce stau mult intinsa. Ati mai simtit careva asa ceva?

Sper sa vin cu vesti bune de la dr azi. Am emotii.

Cata 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

'neata

Cristiana70, scutecele sunt bune doar pt a le folosi sa pui bb pe ele, sau cand regurgiteaza.
Mameloanele de plastic sunt bune si nu.E bine sa nu le cumperi de dinainte, sa vezi mai intai daca ai nevoie.Ingrid nu a vrut sa suga prin ele, asa ca am dat bani degeaba.
Uite aici linkul cu burtica http://new.photos.yahoo.com/anis_girl26/album/576460762313261564#page1



AniS 26+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu nu mai stiu cum sa fac, am carceii la picioare groaznici noaptea, ma trezesc din somn ca mor de durere si pur si simplu nu pot sa-mi misc picioarele.I-au si Elevit si Magne B6..si tot nu ma ajuta.
Mai are careva asa?




AniS 26+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Catalina eu cred ca a fost o contractie de dilatare a uterului Braxon Hichs (normale in ultimul trimestru) si uneori in functie de cum stai si in pat te mai lovesti si de ligamente...si simti o durere mare si cum te tine burta.Eu patesc cand ma ridic brusc din pat.
Sper sa vii cu vesti bune de la dr.
Eu sunt cam nedormita rau...



AniS 26+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miciurin spune:

Mai fetelor, pai asa ne laudam noi la inceputul saptamanii, ca babele
Cata
Anis, de la calciu se trag carceii astia, adica de la lipsa de calciu..... si ce nashpa suuuuuuunt! si pe tine poate trec




Je 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Ce matinale gravidute avem!Bravo!

Cristiana70 in Finlanda mameloanele de cauciuc nu sint doar pentru protectia impotriva ragadelor ci se recomanda de obicei la mamicile cu sfircurile mici si neiesite in evidenta.Bebe al meu la inceput nu a supt sub nici o forma direct de la sin de aceea mi s-au recomandat mameloanele de plastic.Acum problema ar fi ca se invata la ele si mai greu il dezveti, mai ales in cazul meu cu sfircurile foarte minuscule.

Scutecele refolosibile sint la moda in Finlanda, dar nu din finet, ci dintr-un material mai grosut captusit intr-un material impermeabil.Acelea se pot spala la masina si te tin vreo 2 ani.Nu am folosit personal, dar voi incerca sa-mi fac macar o idee despre ce e vorba.

Haricleea iti eram datoare cu un raspuns.
Placenta previa totala sau partiala de obicei are mai putine sanse sa se ridice, dar daca nu ai nici un chiuretaj, operatie de mioame, cezariene sau asa ceva, sansele sint cam 50-50.

Am mai gasit o clasificare in 3 categorii a previei: totala, partiala si marginala.(marginala adica ajunge pina la col dar nu-l acopera).Am inteles ca pina in saptamina 32 ar fi sanse de ridicare.Chiar 3 cm este de ajuns pentru o previa posterioara.A mea din pacate e anterioara si la doar 1,2 cm.

Pericolul cu previa totala sau partiala ar fi hemoragiile dupa saptamina 28 care se datoreaza compresiei placentei aflata atit de jos.(copilul apasa pe ea) sau chiar a unei dezlipirii partiale.
Acest lucru poate determina o insuficienta de oxigen a fatului.In cazuri din astea se recomanda spitalizare imediata si repaos.Daca hemoragiile continua se va administra o substanta pentru maturarea plaminilor lui bebe si se va incerca sa se tina sarcina pina in saptaminile 32-36.

O alta problema data de previa ar fi pozitia pelvina sau transversa a fatului pentru ca placenta joasa nu-i permite intoarcerea.Alta problema ar fi hemoragia prelungita a mamei dupa operatia cezariana.Uneori transfuziile sint inevitabile si in cazuri rare de tot se recurge si la histerectomie daca hemoragia nu poate fi oprita.

Ma sa ti se ridice totusi placenta mai ales ca recent am citit ca la cineva din Finlanda s-a ridicat in saptamina 36 cind nu se mai astepta nici un doctor.

Sabina 25+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna ziua burtici.

Cristiana, eu scutecele de finet le foloseam la urmatoarele: sa il pun pe bebe pe ele, ii puneam unul sub cap, in patut, in caz ca mai curgea laptic, l-am invelit cu ele, ii infasam picioarele, dar nu strans, asa ca o fustita prin care nu-i ieseau picioarele (cum ii faceau in maternitate) si mai tarziu, pe la vreo 2 luni, cand se speria in timp ce dormea si de la datul din maini se trezea ii infasam mainile cu scutec (ca sa nu le mai miste cand visa) si astfel dormea linistit, dar asta a durat putin fiindca a descoperit dormitul pe burta si n-au mai fost probleme, si ca o ultima utilizare le puneam in carut, pe post de cearceaf ca sa nu transpire f.tare. Eu insa nu le-am cumparat, le-am primit de la o matusa care si-a sacrificat mult timp sa-mi croiasca multe si de diferite dimensiuni asa ca m-am simtit obligata moral sa le gasesc intrebuintare insa in alte conditii nu m-as fi apucat sa dau banii pe ele, sa mi le cumpar eu.
Cu mameloanele, eu am din silicon, de la Chicco si mi-au folosit fiindca numai cu ele puteam alapta insa inca din maternitate am apucat sa fac rani (fiindca nu le-am folosit de la inceput) si astfel nici ele nu au putut sa ma ajute prea mult timp, se simtea groazanic siliconul acela lipit de ranile mele.

Anis, si eu sunt cu carceii...eu am gasit de la prima sarcina o metoda sa scap repede de ei cand apar: imi pun sotul sa dea tare cu podul palmei in calcaiul aferent piciorului cu pricina si in cateva secunde trec. Cum am mai spus, la mine nu sunt de la lipsa de calciu fiindca am facut toate analizele si valorile sunt foarte bune si pe de alta parte la mine carceii apar strict in perioada sarcinii.

Altfel m-am mai linistit cat de cat cu piticul meu deoarece am avut o saptamana foarte stresanta fiindca se catara intruna pe patutul de lemn si nu era chip sa-l conving sa nu mai faca asta (si-a luat si cateva cazaturi zdravene, inclusiv una urata de tot, cu capul de gresie, de am zis ca mor langa el si jumatate de ora n-a fost chip sa ma pot ridica de jos din cauza tremuratului incontrolabil si a plansului isteric, ale mele, ca el a plans juma' de minut si gata, inapoi la joaca). Insa in sfarsit i-am luat canapeaua extensibila de care este foarte fericit (daca vreti s-o vedeti am pus poze in album) si am scapat de patut care este bucatele pe balcon. Se pare ca bebita din burtica mi-a preluat starea anxioasa si a fost atat de activa saptamana asta ca m-a si speriat. Vorba Aelitei, parca eram din filmele de groaza cum imi muta burta dintr-o parte in alta, nici nu stiu cand s-a mai odihnit fiindca a fost in permanenta miscare, inclusiv noaptea.

Michelle, asteptam cu nerabdare vestile bune!

Va si va doresc o saptamana minunata.

Oana 24+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput