Nastere la Municipal - detalii va rog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Va multumesc mult fetelor, orice informatie e folositoare, chiar daca si mai vechiute. O sa incerc sa gasesc un portofelash din ala care sa il pot agata de gat ca mi-e frica sa nu il uit pe sub vreo perna. :)
Nu stiu inca cum voi naste, dr Radoi a zis ca ne hotaram mai incolo, sa vedem cat de mare e bebe si cum se pozitioneaza (ca deocamdata e oblic). Asa ca pana pe luna viit nu ma astept sa hotaram ceva.
Inca o data, multumesc mult.

Cata 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu am nascut acum 5 saptamani. Am avut nastere naturala cu epidurala si am dat asa: 4 milioane la doctorita (a fost nastere usoara, nu am chemat-o de acasa, am nimerit pe tura ei, etc), la moasa 1.500.000, la anestezista 1.200.000. La asistente 100.000, la infirmiere 50.000.
Te lasa sa-i pui lui bebe hainutele aduse de tine, dar iti dau si camasute si scutece de acolo.
In salonul de nasteri in care am stat in timpul travaliului erau 5 paturi, in cel de lauze 6 paturi, plus bebelusii din dotare, pentru ca stai cu bebele langa tine.
Cam atat.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Poze diverse, Varsta Mariei,Mariuta mamaruta
www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Am si paginuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

A, si daca poti, sa vorbesti cu medicul sa te mute dupa nastere in A3, este o aripa noua cu saloane de cate 3 paturi, cu bb langa tine. E mult mai bine sa fiti mai putine, altfel te zapacesc copii care plang ! E foarte important sa te odihnesti in spital cat poti, cand ajungi acasa n-o sa mai ai timp ! Sa stii ca bb-ii nu se trezesc de la plansul celorlalti, dar pe tine o sa te deranjeze ...

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Inca o data, va multumesc. Sa stiti ca mesajele voastre sunt foarte importante pt mine, mai ales ca in ultima saptamana am tot primit alaramari ca la Municipal e groaznic. Din povestile voastre vad ca e ca intr-un spital normal din Romania ... si oricum io zic ca dupa ce ai trecut pe la Giulesti ... cu dormit doi in pat... le-ai vazut pe toate.
Va pup si orice va mai amintiti e bine primit.
Cata 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

extrem de util subiect! bravo cata, ca l-ai deschis si multumiri mamicilor care au venit cu lamuriri.
eu as mai vrea sa stiu ceva: cat stau in travalou, poate sta si sotul cu mine? cum sunt saloanele de travaliu? de o singura persona sau suntemmai multe mamici intr-un salon?ca daca suntem mai mutle..o sa fie mai greu cu sotul...
dar cu vizitele sotului dupa nastere cum e? poate veni de mai mutle ori pe zi, la mai multe ore? ca mie mi-e mai groaza de statul singura in spital decat de nastrea in sine!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu am nascut acum 2 ani jumate acolo.Mie per total mi s-a parut oki.Eu am facut cezariana :
1.din cauza ca am nascut cu un rezident am dat 150 parai la rezindent si 50 parai la conferentiar (deci per total 200 parai)
2.50 parai la anestezist.
In rest cate o suta de mii de lei la fiecvare asistenta care se ivea pe acolo inainte si dupa cezariana.Oricum personalul de la reanimare mi s-a parut f calm si binevoitor si am imrpesia ca si daca nu bagam in buzunar in stanga si in drapata isi faceau treaba oki
Cand am trecut la salonul de mamici,iti aduce puiul cu tine ceea ce e super.Iti schimba lenjeria chiar si la cerere daca se itnampla sa ai vreun "accident"(sa patezi cu sange),si schimba mereu si pt bb cu scutecele de bumbac.Le dadeam si asistentelor de la mamici ,insa orcium aveau o lehamite innascuta si cred ca nimic nu le impresiona: deci sunt scarboase din nascare nu ai ce sa le faci indiferent ca le dai sau nu.Insa ideea e ca scarboase asa cum sunt totusi fac cate ceva pe acolo.Despre vizite: e clar! Daca taticul nu marca banul nu intra.Dar daca marcheaza nu e abs nici o problema.
Megbeg statul singura in spital: ti se va aprea ca va trece asa repede timpul,si vor fi mamici cu care vei sta si vei impartasi noua experienta si veti invata chair una de la alta incat nu vei simtit nici un fel de singuratate.Eu am stat in salon cu 3 mamici,si a fost f bine ,baia e in camera.Eu zic ca per total sp univ ,avand in vedere conditiile din spitalele romanesti sunt oki
Acum eu mai am 3 luni si il fac pe bb 2 .Ideea e ca eu am schimbat medicul ,si merg la CFR,insa imi e teama parca : mie mi-aplacut univ,si am impresia ca sunt si neonatologi buni,e altceva parca decat CFR sau orice alt spital.Asta e in creierul meu.Si inca ma gandesc sa ma reorintez spre Univ....Asa sunt eu indecisa....

26+ + Mimishoru'(2 ani jumate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cu "marcatul"..trebuie doar jos, la portar, sau pe la liftiere, infirmiere, unde anume? ca la etajele 4 si 5 nu prea opreste liftul, iar daca urci pe scari intrarea e pe baza de cartela!
nu de alta, da el e putin cam...bland si nu-l vad descurcandu-se cu dat banii..poate intr-o situatie asa importanta, totusi, o sa-si ia inima in dinti!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In principiu jos, la portar, si la etaj la infirmiere sau cine e pe-acolo sa-l bage. Al meu nu prea reusea sa vina decat in orele de vizita ... si recunosc ca in primele zile imi lipsea tare mult, ca nu ma puteam misca ... De-aia v-am zis sa va puneti la indemana tot ce va trebuie, ca nu puteti sa va ridicati nici sa va luati un pahar cu apa !

Megbeng - daca nu ma insel, ne cunoastem (putin) de la "Mamicile de mai-iunie 2006". Sa inteleg ca va pregatiti de bebe ? Si destul de aproape, daca ma uit la ticker ... sa fie intr-un ceas bun, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos !!!

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Ce ma bucur ca am mai primit raspunsuri. Meg, te pup. Zici ca vb de sotul meu, si al meu e cam moale cu spagile dar acuma promite ca va fi super. Io deocamdata, deodata cu bagajul am ordonat si shpaga pe categorii sa stie cat sa dea si cui.
Are dreptate Ana_Alx, o sa treaca asa de repede ... . Cel putin sper

Hai va pup si mai asteptam detalii de la cine mai poate.

Cata 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

da, boghi, ne stim de la mai-iunie! uite ca ne-a ascultat Doamne-Doamne rugaciunile si sunt din nou cu bebe in burtica..si il asteptam in februarie! am continuat sa va citesc din umbra si sa ma bucur pentru toate cireselele voastre!

multumesc frumos de toate sfaturile/experientele impartasite!
cata, te pup si eu!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput