Nastere la Municipal - detalii va rog

Nastere la Municipal - detalii va rog | Autor: Catalina

Link direct la acest mesaj

Va pup,
Sunt insarcinata aproape in 28 de saptamani si ar trebui sa nasc la Spitalul Municipal, natural, zic eu. Sunt pacienta dlui dr Cristian Radoi dar pana acum am mers numai la CMU la cabinet, nu la spital.

As avea si eu cateva intrebari pt proaspetele mamici care au nascut la Municipal (stiu ca aveti foarte putin timp ca aveti bebici mici care va tin ocupate, dar as aprecia ffff mult orice detalii).

Iata intrebarile mele (le numerotez ca sa fie mai usor la raspuns, eventual doar dati nr intrebarii la care raspundeti):

1. Cat ati dat la medici/ajutoare/asistente? Va rog sa mentionati si tipul de nastere (naturala sau cezariana)?
2. Cum sunt saloanele, de cate paturi? Ma refer la cele normale, nu la cele pt care se plateste.
3. Se sta cu bebe in camera?
4. Se da camasa/halat pt mama de acolo sau tre sa iti aduci de acasa?
5. Se permite sa vii cu hainute pt bebe?
6. Orice alte sfaturi sunt super binevenite.

Va multumesc pentru orice sfat, sunt sigura ca de el nu voi beneficia numai eu ci si alte fete care urmeaza sa nasca. De asemenea apreciez si postarea de link-uri despre acest subiect, eu am incercat cautari dar nu am gasit prea multe detalii.

Va urez tuturor refacere grabnica si bebei super sanatosi.

Catalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MAMAMATEI spune:

Buna Catalina,

Si eu voi naste la Municipal; Am 30 sapt. La intoarcere iti pot da informatii sigure iar pana atunci doar din auzite....A nascut sotia colegului meu to cu dr Radoi, pe data de 13 sept (contractiile au inceput la ora 8 seara, la 10 seara a ajuns la spital iar la 12.20 a nascut, normal...)

Preturi: dr Radoi: 200 eur, anestezist - epidurala: 2.500.000 lei; neontolog urma sa-i dea cred 1.000.000 lei; la asistente nu prea a dat; S-a internat miercuri noaptea iar vineri la ora 10 avea bagajul facut de plecare acasa...

Referitor la hainele bb: am vazut poze din spital si erau aduse de acasa;

Mamica avea deasemenea pijama adusa de acasa...

Initial a avut rezervare pt salonul special dar nascand inainte cu o zi programarea nu s-a mai respectat; A stat in camera cu doua paturi cu toaleta proprie, destul de curata;

Daca preturile nu sunt "actualizate", imi cer scuze...pana in dec. s-ar putea "corecta" Eu voi naste cu Badea Iulian (sper din tot sufletul...)Daca ai info despre dansul le accept cu placere... sarcina usoara in continuare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

am nascut la municipal acum exact 6 sapt! am nascut prin cezariana cu dr cristina vasiliu. am fost super multumita! totul a fost bine, desi citisem povesti de groaza despre cum va fi in spital (in general).

deci:

1.
dr 150E (atat am putut sa-i dau si a fost in continuare supwer draguta. sunt sigura ca altii i-au dat mai mult, dar nu a facut niciun fel de diferenta.),
anestezist 1.500.000 (a fost super multumita. eu zic ca n-are rost sa-i dai mai mult. am fost singura pacienta careia i-a lasat cateterul de epidurala - am avut anestezie rahi - pe unde mi s-au administrat calmante doua zile, plus ca a doua zi dupa op a venit sa vada cum ma simt si sa ma intrebe daca mai vreau sa-mi prepare calmante. daca n-ar fi fost multumita, nu s-ar fi purtat asa bine), la neonatolog n-am dat ca n-am vazut-o la fata decta in ziua cand ne-am externat, prima zi bb a stat la nou-nascuti ca eu am fost la reanimare si probabil ca acolo a consultat-o, dar daca eu n-am avut de-a face cu ea...
la asistenta de sala am dat 150.000 ca mi-a luat probe inainte de secretie, de sange si mi-a montat sonda urinara.
la asistentele de tura le-am dat cate 100.000 le fiecare de fiecare data cand intrau in tura (la reanimare am avut 2/tura adica 2 ziua si 2 noaptea iar in salon am avut 1/tura adica 1 ziua si 1 noaptea)
asistentele de bb, la fel 100.000
la infirmierele care ne faceau toaleta cate 30.000-50.000 de fiecare data (cam 2-3 ori pe zi, dar la noi cu cezariana era mai greu ca nu prea ne puteam misca, era mai mult de munca)
la brancardieri cate 50.000 (cand m-au mutat din sala de op in sala de reanimare, si din sala de reanimare in salon)
nu prea se da voie la rude sa inre jos, la intrare. se rez cu 30.000-50.000 la bodyguard. la fel si pe la infirmierele care stau de paza la intarile pe holuri. duap ce vad banii, iti dau halat, bonetica, botosei...sunt taaaaare dragute!

in concluzie: cu banii se rez ORICE! si nu cu multi!

2.salonul in care am stat eu era de 5 paturi, dar afost un caz extrem ca era super full maternitatea, ba chiar ne-au mutat la et 4 de la 5 unde era normal sa stam! am avut baie in camera. f curat! asta nu se poate reprosa! se spala de cate 3-4 ori/zi!

3.se sta cu bb in camera sigur. doar in cazuri extreme, bb e tinut la bb-i! daca treb pus la lampa pt icter, daca ridica probl deosebite! aveti mare grija ca tin copiii sa moara de foame daca nu aveti lapte! eu n-am stiut si 3 zile a urlat efectiv incontinuu de foame! eu nu stiam cat trb sa pape si nu aveam lapte. mi-o amgeau cu cate 5-6 lingurite de glucoza sau cate 1 seringa de 20ml lapte, de max 3 ori pe zi. este extrem de putin. treb sa pape cam 7-8 mese pe zi, cel putin 45ml/masa! dati bani la asistente sa le dea de papa, n-are rost sa ne incapatanam pe sanatatea lui bb! nici eu nu sunt pt spaga dar cand e vb de bb...

4. itit dau si de la ei daca vrei, dar prefera sa le ai pe lae tale! poti cere de la ei pt nastere macar sa nu o faci varza pe a ta! oricum daca ceri iti dau fara probl! poti si cu pijama dar e mai incomod de dat jos mereu pantalonii pt toaleta...etc

5.poti si cu hainute bb, dar si cu ale lor. eu le-am preferat pe alelor ca erau sterile. sunt cam zdrentuite dar curate. le pune o bluzita sus si de la mijloc in jos scutec. e f comod pt ei, nu-i fac sarmalute! si pampers1 new born sa ai! si servetele umede, si sapun (ca li se face baie zilnic), si chiar crema sau lotiune de corp. nu ulei in primele zile. cica-i cam iritant!

sper ca v-am fost de folos.



raluca de alexia-maria
pozishoare
cresc pe zi ce trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Va multumesc din suflet fetelor, detaliile pe care mi le-ati oferit sunt super, super folositoare. Va multumesc.

Mamamatei (sa inteleg ca pe puiul tau il va chema Matei? si pe al meu!!!! si suntem apropiate ca varste, eu am 29 de sapt - poate ne trezim amandoua in spital) despre Dr Badea am auzit doar putin de la o prietena care a nascut dar nu cu el ca a apucat-o noaptea si el cica nu ar veni noaptea dar i-a trimis un colaborator mai tanar de care a fost f multumita. Oricum, pe parcursul sarcinii a fost la el si a fost f multumita si cica ii raspundea la orice ora la tel. Oricum, eu din ce am mai citit pe forum si poti sa dai si pe google ca mai sunt si alte forumuri, am inteles ca sotzii Badea sunt vestiti de buni. Asa ca eu zic sa fii linistita.

Raluca, iti multumesc de detalii. Foarte folositoare. Sa iti traiasca bebelushul si sa va bucurati de el. Auzi, o intrebare in plus daca se poate. Ce ai facut cu bagajul de spital? Unde l-ai tinut? Si cu banii cum ai procedat? (iete ca au iesit 3 :-) )

Va pup,
Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

pai eu cand m-am internat m-am instalat direct la reanimare unde am asteptat sa intru in op. am avut cez programata. si bagajul l-am tinut sub pat. in salon la fel. sub pat si sub patutul in care sta bb!

banii i-am dat inainte doar la anestezist si la asistenta, la dr dupa. in general la dr se da dupa. iar la asist de tura le dadeam imediat ce intrau in tura. la infirmiere si la asistenta care o aducea pe bb la alaptat cat eram eu la reanimare, le dadeam in momentul prestarii serviciului!

te pup, sa ai parte de o nastere usoara, refacere si mai si, si un bb sanatos!



raluca de alexia-maria
pozishoare
cresc pe zi ce trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Sa zic si eu...Eu am nascut in mai anul acesta,dar o matusha a mea a nascut tot la municipal acum 2 sapt si am vazut ca tarifele nu s-au modificat din mai pana acum.Am nascut prin cezariana.
-doctor 200E
-anestezist 150 ron
-neonatolog-n-am mai apucat ca n-am mai vazut-o la fatza,dar aveam pregatit 100 ron
-moasha(inainte de operatzie a venit ea la mine si mi-a spus"eu sunt moasha",mi-a pus aparatul sa-l ascultam pe bebe,a luat secretzia,etc. + ca prin sala de operatzie ea era shefa pe acolo)-50ron
-asistente de tura la reanimare 10 ron de caciula(am prins doar 2 schimburi).In schimbul de zi toaleta mi-a facut-o tot asistenta,doar in schimbul de noapte a venit o infirmiera careia i-am dat 5 ron.
-brancardier(m-a adus din sala,m-a mutat in salon 5 ron-doar o data,cand am ajuns in salon)
-in salon am stat cu bebe,era salon de 2 paturi cu toaleta,dar am avut noroc si nu au mai adus pe nimeni asa ca am stat doar eu cu bebe.Matusha mea a stat in salon de 4 paturi si era super ok si ala,adik curat,frumos,tot cu toaleta,si destul de mare,ca nu simtzeai ca te sufoci acolo.Frigider in camera si televizor(si eu la 2 paturi si ea la 4 paturi)
-de cand te muta in salon exista asistenta pt tine si asistenta pt bebe.Am dat la asistentele pt bebe cate 10 ron(doar o data ,nu de cate ori veneau).La asistentele pt mine tot 10 ron.Doar uneia ,de noapte nu i-am dat nimik pt ca n-am avut nevoie de ea si nici nu mi-a facut ea toaleta(s-a nimerit sa intre in schimb dupa si sa iasa inainte)
-intr-adevar e politica infometarii copiilor acolo.Daca nashti natural poate iti vine laptele mai repede,la cezariene vine mai greu.Oricum tu pune pe bebe la san de cate ori plange ca trage el ceva.Io o tzineam pe a mea ca nu am lapte si nici nu o puneam sa suga ca eram io convinsa ca nu are ce.Dar cand"ma incercau" asistentele,ieshea de acolo ceva,mai ales ca bebe n-a fost blegutza si stia sa suga.Bea multe lichide,eventual si ceva de stimulare a lactatziei(ceai de chimen,galactogil).Mie mi-a venit laptele abia a treia zi...asa...ca lumea,dar o tipa care nascuse tot prin cezariana si o data cu mine, avea de cand au mutat-o in salon si tzin io minte ca la reanimare a baut non-stop ceai de chimen.Ar fi bine sa iti cumperi si o pompa de sani...recomand Avent Isis,sa o iei cu tine si cand nu suge bebe tu sa dai de zor la pompa chiar daca nu iese nimik.Io am avut-o cu mine dar asistentele mi-au zis ca bebe e mai buna ca pompa( si era),dar cum io n-o puneam nici pe ea sa suga ca eram io "precisa" ca n-are ce...am cam tras-o cu lapticul asta.Dar cum am ajuns acasa m-a invatzat cineva de pe forum secretul cu pompa si asa am ieshit la lumina. E ffffff. important sa il pui sa suga cat mai des...cum miauna putzin repede la papa.Sunt convinsa ca daca chiar s-ar respecta chestia asta n-ar mai bebeii infometatzi.Si catziva mililitrii de colostru daca sug tot e bine.Cat despre catzi mililitrii de lapte tre' sa pape un bebe nu e regula si nu tre' sa faci o obsesie din asta.Ingrid,fetitza mea nu a supt niciodata ca la carte(adik cantitatzile alea care mie oricum mi se pareau mari),si cu toate astea a luat mai bine de 1 kil in prima luna,in a 2-a si a 3-a la fel si repet...nu ajungea la cantitatzile recomandate,nici nu plangea apoi de foame,si chiar dormea 3-4 ore dupa papa(asta cu dormitul e valabila in prima luna ,apoi dorm din ce in ce mai putzin),deci ea se satura cu atat.
-haine mie mi-a zis doc ca nu or sa ma lase cu ale mele,dar acolo ma intrebau daca am.Asa ca potzi sa iti iei camasha de noapte(pt nashtere mai bine iei de la ei),iar pt bebe tre' sa fie spalate si calcate.Io le-am folosit pe cele de acolo si nu s-a intamplat absolut nimik...n-am colectat nici un croncobaur.Oricum pt o zi la reanimare si o zi la salon...nu moare nimeni daca e imbracat mai jerpelit,dar daca ai ,potzi sa le iei,nu te opreshte nimeni.Ah...important...camasha de noapte sa se deschida destul de mult in fatza,ca e nevoie cand pui pe bebe sa suga.

Inca o precizare legata de bani.N-am apucat sa dau nici unei asisente bani de la inceput...ca deh...pana te mishti,pana-i gaseshti,pana-i pregateshti ele au si plecat de langa tine...dar vreau sa spun ca nimeni,dar absolut nimeni nu s-a purtat cu mine ca si cand ar fi asteptat ceva.Toate au fost foarte dragutze de la inceput.A...si mi-am mai adus aminte.A venit in salon Dr. Culcer sa vada bebelina...i-am dat 50 ron.Nu stiu daca trebuia mai mult,dar pt 5 min consultaztie...si i-am dat fetitzei gaurele in urechi acolo-30 ron asistentei shefa ca ea s-a ocupat.

Gata...astia au fost totzi banii si recomandarile mele pt acest spital si pt o tanara mamica.Nashtere ushoara si un bebe frumos si sanatos.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Vivi si tie mii de multumiri pentru detaliile fff importante. Si sa iti traiasca bebe.
Pupici
Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

uite-aici am raspuns http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10411&whichpage=49

nu pot sa scriu mai mult, ca sunt cu bb in brate

sarcina usoara si bb sanatos !

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Boghi, iti multumesc mult. Am citit la link. Nu-ti face pb, imi inchipui ca toate mamicile sunt super ocupate, apreciez f mult orice detalii.
Am inceput sa imi fac o idee ... multumesc!

Cata 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si eu am nascut la municipal, dar de ceva vreme......acum un an/respectiv acum 2 ani jumatate, si tot pacienta dr. radoi am fost la ambele nasteri.
Am vazut ca fetele deja ti-au raspuns la cam toate intrebarile.
Mare lucru nu stiu sa se fi schimbat intr-un an de zile, oricum sfatul meu e sa folosesti camasile lor de noapte pentru tine ca oricum le vei pata mult, indiferent cum nasti. Iar inainte de nastere esti obligata sa le porti pe ale lor, abia dupa iti dau voie cu ale tale. Hainutele pentru bebe poti sa le folosesti pe ale tale daca vrei.
Despre bani, la prima nastere aruncam cu ei in stanga si-n dreapta, la fiecare asistenta bagam ceva in buzunar, la a doua, n-am mai dat decat la vreo 2-3 care m-au impresionat pe mine, oricum isi fac treaba indiferent daca le dai sau nu. Cat am dat eu la nasteri nu stiu daca mai e relevant, ca a trecut ceva vreme, dar ce pot sa-ti spun sigur ca niciodata n-am dat nimic la nenatolog pentru ca n-am stiut care e si nici n-au avut vre-un soi de probleme fetele ca sa merite banii.

Eu n-am bebici mici, asa ca daca mai vrei informatii (dar nu atat de proaspete) despre spital sau medic, iti stau la dispozitie.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Hai ca incerc sa-ti raspund mai pe larg:

Nu esti obligata sa porti camasile lor in nici un moment, nici inainte de nastere, nici dupa. Cel putin pe mine nu m-au obligat.

Se permite sa vii cu hanute pt bebe, dar eu n-am folosit decat din a 2 a zi, cand am vazut ca celelalte fete folosesc. Eu oricum eram cam ametita, nu prea realizam ce am langa mine, si nu stiam nici cum sa iau bb in brate ! Chestia cu instinctul matern la mine nu functioneaza, habar n-aveam ce sa fac cu mogaldeata aia mica, care plangea tot timpul de foame ca eu nu prea aveam lapte si nu reuseam sa-o pun bine la san, asa ca am lasat-o imbracata in scutecele lor. Ba chiar imi era mai comod s-o alaptez, ca statea cu picioarele mai adunate, altfel dadea din ele in disperare !

La inceput intri in saloanele de travaliu, unde sunt multe paturi. Dupa ce nasti te intorci tot acolo, unde stai o zi cred. Eu am avut cezariana, dar nu erau locuri, asa ca m-au bagat in salonul de travaliu, unde se intorceau nasterile naturale. Sa ai un portofel in care sa tii bancnotele de 50 si de-o suta, pe care sa-l tii la indemana, sa "omenesti" asistentele. Eu aveam un portfard micut pe care-l tineam sub perna.
Daca nasti prin cezariana cu rahianestezie, nu te poti ridica de la orizontala cateva ore bune, asa ca dupa operatie, cand te lasa sa stai putin cu sotul sau altcineva, ai grija sa-ti lase lucrurile la indemana, o sticla cu apa cu un pai, ca n-o sa poti bea din cana (nu poti ridica, capul), niste sevretele ...

cam asta-mi vine acum in minte

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput