Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Buna dragelor,
Mi-a fost tare dor de voi,de optimismul vostru.
Felicitari Lia,ma bucur pentru tine si bb-ul mult dorit.
Felicitari tuturor fetelor care nu renunta la visul de a avea bb.
Despre mine ,in 16 oct. am facut HSG in Cluj-rezultat trompe permeabile dar putin 'functionale'.Substanta de contrast a trecut,dar se pare ca doar datorita presiunii.
In 9 noi.sunt planificata la laparo la gine 1 Cluj,dr.Muresan.
Am mari emotii. De fapt mi-e o frica de mor.
Fetelor dupa laparo voi cat timp ati stat acasa in patut?
Incer sa citesc ce ati scris deja la cap.laparo, dar de niste sfaturi tot am nevoie.Orice legat de laparo...
Va multumesc mult fetelor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Am uitat sa va intreb ceva.Sunt foarte racita.Daca nu imi trece pana joi,este posibil sa nu imi faca laparo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Buna dimineatza, fetelor! Vad ca dupa week-end va gasesc tot cu moralul scazut. Nu e bine.

Daca veti continua sa nu veti obtine nici un rezultat pozitiv.

Incep sa cred ca impartirea pe categorii de varsta nu e chiar benefica. "Aspirante optimiste" ar suna mai bine fara completari de tipul >20 sau peste 35. Varsta nu ar mai conta, impactul psihologic ar fi altul. Noi toate stim ca suntem peste 35, dar nu cred ca este necesar sa ne reiteram de nu stiu cate ori pe zi lucrul asta.

Va doresc, totusi, o saptamana mai optimista!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Agerico, la laparo tb sa iti faca anestezie generala. Si nu cred ca ti-o face daca esti foarte racita, cum spui. Incearca sa te tratezi pana atunci si eventual suna si dr si intreaba-l. Poate iti spun fetele care au facut laparo si stiu conditiile. Oricum sa nu-ti fie frica.
Te-a durut la HSG?
Optimistelor, ce mai faceti? Cam slabuta miscarea.
DJMama fa si la mine o corectura, te tog. Sotul astenospermie si eu cica nu mai am nici un chist, nu stiu unde o fi disparut. Deci cade si laparo. Oricum tot FIV vom face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana,Avalon, Monica, merci pt primire si urari!
Dj_mama, uite datele mele: 31 ani, balanta; am avut ambele trompe infundate , am facut laparo si acum zice dr ca sunt ok, stanga mai "subreda" ( am avut sactosalpinx); sotul: astenoteratozoospermie... vezi tu ce alegi
Agerica, neu te teme de operatia in sine... important e rezultatul! Pe mine m-a operat joi dimineata, vineri am plecat acasa, iar luni am mers la serviciu! A fost mai usor si mai putin traumatizant decat la HSG... e adevarat ca a contat mult faptul ca a reusit sa imi desfunde trompele, fiindca mi-a redat optimismul.
O saptamana buna tuturor!

Poze1Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Agerica, nu iti face operatia daca esti racita.Incearca sa te tratezi pana atunci.
Chivututmonica, lasa, nu fi trista. Nu ai vazut ca e la mare moda sa fi o mamicuta ceva mai "coapta"? O face Dumnezeu si pentru noi o minune. Sa nu ne pierdem speranta.
Ioana,
Avalon, nu mai zici nimic? Sper ca ti-ai mai revenit.
Felicia, doar pe o trompa ai avut sactosalpinx? Eu am avut pe ambele si le-au refacut pavilioanele , ei zic, bine. Acum, om vedea.Am incredere pentru ca mi s-au parut foarte profesionisti. Cine te-a operat? Ce sanse ti-au dat?
Va pup pe toate,
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Mirela-HSG -ul nu a fost chiar asa de dureros.Mi-a fost mai mult frica deoarece in 1997 am mai facut un HSG la care am lesinat.L-am prevenit pe dr. si mi-a facut o injectie cu xilina(?)inainte.A fost mai neplacut dupa aceea.Eu sunt din Baia Mare si pana am ajuns acasa din Cluj am avut parte la greu de gropi si de... contractii uterine.
Dar in trei zile mi-am revenit complet.Nu am sangerat deloc,doar substanta de contrast s-a scurs cate putin in ziua urmatoare HSG-ului.
Nu am avut curaj sa 'prestam' deoarece dr.ne-a spus ca nu este sanatos datorita iradierii.Ce am observat dupa HSG este faptul ca sa scurtat ciclul la 25 de zile(de la 28-30),si menstruatia a tinut doar 2 zile cu o scurgere tare anemica si plina de cheaguri.
Am avut parte de 3 interpretari diferite ale HSG-ului asa ca ne-am hotarat sa fac si laparos.
Pana acum ma incadram la 'infertilitate primara cu cauza neidentificata'.
Piticu,Felicia-multumesc de informatii.L-am sunat pe dr.si a confirmat cele spuse de voi.Trebuie neaparat sa ma tratez in urmatoarele 3 zile sa scap de raceala,altfel mai ratez o luna.
Si in dec. fac 37 de ani...asa ca fiecare luna conteaza.

Va pup pe toate fetelor ,
V-am spus ce drage imi sunteti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

mai, fetelor, mai stiti cumva? Parca Val este draviduta ... A ramas parca inainte de Gabiu (ca am trecut-o la gravidute dar nu sunt sigura )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dj_Mama, da,asa stiu si eu ,ca Val e graviduta.
Ioana, ce sa mai fac....citesc, caci de scris nu mai am ce...azi e z5...sotul ia tratamentul,in continuare...si astept sa fie gata masina,sa putem veni la Buc.,sa repetam spermograma la dr.S.
A-propos, ai luat legatura cu el?
Felicia, bine ai venit la "pushtoaice"!!!!

Mikishor,Andra, nu am mai reusit sa ne "intalnim" pe mess...Eu intru pe forum imediat cum vin de la serviciu,caci apoi apuc sa intru in plapuma si mi-e tare frig sa ies!Caci noua, inca nu ne-au dat calduraaaaa!!!!!!!Am 15 grade in casa!In dormitorul nostru bag caloriferul electric in priza,dar aici ,unde e calculatorul,nu...si imi ingheata mainile pe taste!!!
Dar,e vorba sa ii dea drumul zilele astea si...sa vedeti atunci..numai la calculator stau!!!

toate fetele!!!! Va citesc,sa stiti!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelutza spune:

Buna sper sa ma primiti si pe mine pe aici am dat de voi si ma bucur.Am in curand 30 ani.Mi-ar placea sa stiti tot despre mine.Am un avort la cerere la varsta de 20 ani.M-am casatorit si am avut 4 avorturi spontane in fiecare an 1.O extrauterina in urma careia am ramas cu o trompa, o operatie de fibrom la 27 ani.Deci au fost o groaza de probleme.Acum vreau, si nu da D-zeu sa mai raman, de azi am inceput Clostylbegit si dupa Pregnil,astept sa vad ce se intampla.In iulie am luat Puregon si Pregnyl si culmea foliculii au fost pe ovarul unde nu am trompa.Sper din tot sufletul ca toate aceste framantari prin care trecem sa fie cu folos la toate,as vrea unele sfaturi daca va rog, si daca ati trecut prin disperarea prin care trec eu acum. Va multumesc mult.

Mergi la inceput