Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!!
Avalon ai mare dreptate cu parerile tale despre FIV si intr-adevar Tutu s-a apucat de FIV, cand va face si GIFT, inca nu stie, dar are in plan de mult timp si aceasta varianta de fertilizare asistata. Va face FIV cu o 1.500 euro fara medicamente, ca la Giuly..nu?? Nu fi trista, suntem tinere....!!!
Felicia bine ai venit iubita





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Felicia, ma bucur ca ni te-ai alaturat, sigur ca esti bine venita printre noi! O s-o rugam pe gazda noastra DJ Mama sa te adauge pe listuta invitatelor(cand are timp, si tot atunci s-o mute si pe Lia68 pe listuta gravidutelor).

Ioana, eu stiu ca nu e altul mai bun ca dr.Tutu (cum ii spuneti voi), de aceea in mod sigur cand voi fi in stare sa fac un nou FIV voi apela la el.

Iulia, ori de cate ori vei vrea sa 'tratezi' corazonul, noi suntem aici, sau o parte din noi (pe mine cred ca ma mai gasesti cativa ani pe aici ). Sa creasca mare samburelul si sa fie sanatos!

Piticutz inteleg ca ai scos trompita cu hidrosalpinx prin laparo, nu? Acum ce planuri ai pe mai departe, incerci naturel, sau...? Bafta!

Profa, ce bine-mi fac povestirile acestea fericite... ma tot gandesc, poate da si peste noi norocul odata si-odata...

Pupici pentru toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

salutare
mai rezonam?
IULIAmiii dor de tinee..io crosetez..crosetez
mari lupoate sa zica ..da numai sa zicaodataaa
Avaloaneee pup io la tine

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Avalon, amandoua trompele erau cu hidrosalpinx. Nu, nu mi le-a scos, doar le-a curatat si le-a reconstruit pavilionul deasupra ovarelor unde erau obturate. S-ar parea ca partea stanga e buna acum. Inca nu m-am gandit cum o sa procedez in continuare. Trebuie sa mai fac niste perfuzii utero-tubare si pe urma ma hotarasc. As incerca o vreme natural. Sa vedem. Am vazut ca tu te-ai hotarat sa schimbi medicul. Foarte bine, poate iti schimbi si norocul. Trebuie sa reusim cumva pana la urma.Important sa luptam inainte, sa nu ne dam batute.
Va sarut si va doresc o saptamana cat mai fertila!
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu stiu, Piticule, dar cateodata imi dau seama ca sunt atat de neincrezatoare in medici, poate ca de aceea sunt asa oscilata... va admir mult pe cele cateva care ati gasit medicul pe mana caruia sa mergeti cu maxima incredere. E greu cand ani de zile incerci si incerci si iar incerci si vezi ca nu iese nimic, macar de-as fi avut un diagnostic clar: "uite dom'ne de aia nu ramai gravida!", dar asa, nu fac decat sa bajbai intr-o bezna totala, trecand de la un medic la altul fara ca cineva sa-mi spuna ce am de facut mai departe. Singurul care mi s-a parut cu adevarat implicat in meserie si care stie cu ce se mananca infertilitatea a fost Tutunaru, la care am ajuns in urma cu 2 ani cand am pierdut sarcina (cand am facut afirmatia de mai sus nu am facut-o fara sa-l cunosc). Apoi am descoperit oligospermia sotului si mi s-a indicat IAS, pentru ca Tutunaru nu facea asa ceva m-am dus la alt medic, au urmat 4 IAS fara succes, apoi un FIV la fel fara succes, dar asta stiati deja. Cam asta ar fi povestea peregrinarilor mele pe la medici, acum o sa stau o perioada linistita. Mai departe, o sa mai incerc un nou FIV cand voi fi pregatita. Pana atunci astept, vor mai trece iar niste sarbatori (ne)fericite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Avalon, . Nu mai fi suparata. Si mie mi se mai face lehamite cateodata, dupa atata timp de investigatii fara succes dar ma scutur si merg mai departe. Ai incredere, o sa vina si randul tau. Ai vazut, Andicu a reusit a 2-a oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Avalon, nu mai fi trista. Hai sa ne gandim ca suntem sanatoase, ca sotii nostri ne iubesc si sunt alaturi de noi in aceste incercari grele, ca avem ce manca si ce imbraca. Suntem inca femei tinere si e pacat sa nu luptam pentru visul nostru. Dar e pacat si sa uitam sa ne traim viata in acelasi timp. Mie inainte de laparo imi era atat de foame incat am avut o scurta perioada cand pur si simplu am cazut. M-am trezit dimineata si imi era atat de rau de foame incat i-am zis foarte hotarata sotului meu ca gata, pana aici. Ca de-acum incolo refuz sa mai traiesc doar pentru asta , ca daca nu ne reuseste, eu ,una, nu mai vreau sa ma chinui si sa-mi risipesc viata, ca vom adopta si gata. Asta a fost atunci. Acum, daca ar fi sa o fac din nou, as face-o fara sa clipesc. Intr-o zi, sunt convinsa, vom reusi si noi. Nu-ti dori sa fi avut probleme mai grave, poate e mai bine ca nu ai ceva mai grav. Asta inseamna ca o sa reusesti pana la urma. In spital am vazut atatea femei cu probleme grave incat eu chiar m-am considerat foarte norocoasa. Eram cea mai tanara si operatia mea a durat cel mai putin. Nu stiu cat de greu este sa faci un FIV care sa nu reuseasca. Probabil ca trebuie sa fie tare greu. Dar pot sa iti spun ca, atunci cand ma apuca disperarea, eu ma gandesc intotdeauna la Dna. Iliescu care nu a renuntat la visul ei de o viata si care, la cei 67 de ani ai ei, a reusit sa fie mama.
Si nu zice ca te asteapta niste sarbetori nefericite. Cine stie, poate Dumnezeu se indura de toata suferinta ta si iti trimite copilasul mult dorit. Au mai fost femei care dupa stimularea puternica de la FiV, au reusit sa ramana natural. Asa ca...sus capul! E si maine o zi si e pacat sa renuntam la speranta!
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Piticul bine ai revenit sanatoasa si optimista! Multa bafta acum la incercari nuturele!
Avalon poate totusi vine mos Craciun cu vreo surpriza la tine, ca deobicei atunci cand toate sperantele noastre cad, atunci vine si minunea!
Liana30
Nusy ce mai faci tauroaica mea ??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Piticul draga,parca mi-ai dat si mie putin curaj dar crede-ma ca si eu parca sunt tare speriata gindindu-ma numai ca ma asteapta cei 40 de ani peste 2 luni,doamne nu imi vine sa cred ca am imbatrinit si ca eu tot mai incerc sa am bb.imi vine sa renunt cite-o data,ma gindesc ca sunt prea batrinica pentru ca si viata nu e asa de usoara si copii cresc iar noi suntem tot mai batrini.Ce zici de parerea mea.Ai mei sunt speriati ca noi mai incercam si ca ne chinuim de atitia ani.Dar ca tot omul speram de pe o zi pe alta cu gindul la d-zeu,ca v-om reusii,OARE ASA SA FIE?
Aici vad mame tinere la 20 de ani si au cite 2 copii nu am vazut una peste 40 de ani.Brov-o lor ca nu au mentalitatea noastra:ca sunt tinere ...ca isi fac sudiile inainte,ca n-au locuita...etc.E bine sa faci copii cind ti da D-zeu,nu programati si mai ales cind esti tinar.
E parerea mea.
Felicia,te primim draga mea,dar daca reusesti sa sparti geata,promiti?
Iulia,te pup.
Liana,ai plecat in Ungaria?
,la toata lumea,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Felicia, te-am trecut pe lista de la pag. 1 dar am uitat problemele tale care erau?

Lia a reusit prin fiv?

Mergi la inceput