nu pot sa "forward mesaje" din contul de aici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

O alta varianta (mai simpla) ar fi folosirea metodei "mailto" din javascript. uite aici articol si exemplu;http://www.javascript-coder.com/javascript-form/javascript-email-form.phtmlsau alt exemplu de mail to: http://www.web-nation.com/javascript/mailit.htmuita-te la Source (in meniul View ca sa vezi codul).Multam fain.Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

mailto sau send to nu implica public addreses?
Pm e private,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Exact Andrada, dar cred ca fiecare om e liber sa faca ce vrea cu mesajele lui private, e.g sa le trimtia cui vrea, daca vrea. ceea ce propun eu este in consens cu practicile microsoft, si o trasatura care se gaseste in majoritatea aplicatiilor web, ca sa zic asa. Exemplu:mergi la http://www.mapquest.com Apasa pe directions. bate o adresa sursa, apoi o adresa destinatie, apasa butonul "get directions" si o sa vezi ca dupa ce iti genereaza pe unde sa o iei, in susul paginii sint niste linkuri "print" "send e-mail" "send to mobile device" "send to PDA" bla, bla.N-am indraznit sa cer adaugarea unui "send to PDA" sau "send to mobile" pt. ca imi inchipui ca multi useri din Ro nu au asa ceva dar banalul "forward" sau "send to a friend" cred ca ar trebui sa existe pt. o aplicatie web care se respecta. Acum vorbeste programatorul din mine... deci dpdv- al meseriei imi sustin pct de vedere. daca exista alte argumente pt. care lucurul acesta nu e posibil atunci ma rog, asta e, dar personal, eu nu vad nici unul. De-asta astept parerea lui Florin. De fapt oameni buni tot ce ar trebui facut este exact ca acelasi code care se executa cind userul apasa pe "send PM to user" care trimite la o adresa privata in afara domeniului DC (data de fiecare user in parte) sa fie executat si cind userul apasa pe "forward to", adresa (ele) privata(e) fiind luate din acel edit box... that's all I'm asking. si daca pe acest forum e permis trimiterea de mesaje private nu vad de ce nu ar fi si forward to (e.g dpdv tehnic cele 2 nu-s cu nimic diferite).Intelegi Andrada? Nici mapquest nu e domain provider dar daca eu vreau sa generez un traseu si sa i-l trimit prin email lui nea Gica de la scularie pot. Daca intru pe DC si Mik imi trimite pe PM retea de ratatouille eu nu pot sa i-o forwardez prin email si lui nea Gica de la scularie (ne-membru DC) ca nu ma lasa site-ul.... limitare in desing din pct. meu de vedere.mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

quote:

N-am indraznit sa cer adaugarea unui "send to PDA" sau "send to mobile" pt. ca imi inchipui ca multi useri din Ro nu au asa ceva

aha...si avem numa' 486-uri cu Linux

quote:

Acum vorbeste programatorul din mine...


no really? pfuiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Adriana, mapquest, google, etc genereaza link (address) cu fiecare pagina care se deschide pe care o poti accesa oriunde ai fi. Si DC are facilitatea astea la subiecte(sau avea n-am mai cercetat) .
Pagina de PM e private deci cumva mesajul trebuie embedded in ceva (uneori se ataseaza un numar) si trimis special intr-un account ca sa nu fie facut public printr-un link.

A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

OK, am codul, il pun mai jos. Mirela am vazut ca folositi asp/javascript. Iti spun ce folosim noi la job pt. ca userii sa poata trimite niste raporte (ma rog, documente html create on the fly) la adrese de email.

Joxy, parerea mea e ca e harmless pur si simplu userii acestui site pot alege sa-si forwardeze mesajele private de aici la adresele lor personale. orice site care se repspecta are aceste opriuni. daca ai vazut de pilda la mapquest.com pe linga butonul scoate la imprimanta exista si posibilitatea "send to a friend". Sau Monster de pilda, siteul de joburi. la descrierea unui job exista posibilitatea sa print sau "email to a frined". Dar in fine, eu spun ca asta este o trasatura a aplicatiilor web actuale. Nice to have. Nici nu mi-am pus problema ca butonul "Forward" nu ar putea trimite mesaje in lumea larga. Daca nu poate, atunci scoteti-l va rog, caci e confusing fata de cum lucreaza alte aplicatii web, sau denumiti-l macar altfel.

Daca exista considerente de alta natura pt. care nu permiteti utilizatorilor sa trimita mesaje in lumea larga asta e 9desi personal eu nu vad nici unul). Fireste ca pot sa creez eu mesajul in outlook si sa copiez textul mesajelor din DC si sa le trimit unde vreau DAR E PREA MULTA MUNCA. V-am zis ca eu sint userul puturos, apoi toate aplicatiile care se repspecta permit forward.

Eu nu fac decit sa vin cu sugestii (si in acest caz si implementari) :

Uite codul. Functia a doua n-am simplificat-o dar ideea e ca trebuie sa ia continutul text al measjului PM de pe DC si trebuie sa o salveze intr-un fisier creat mai inainte (in aces caz eu am numit fisierul "popescusemail" si i-am dat extensia mht. Multumesc.

Pt. orice intrbari legate de cod ii stau la dispozitie lui Florin:




function doMSOutlookAttach()
{
var tempFolder = �C:\Documents and Settings\username\Application data�;
//send to outlook as an attachment
var ol = null;

try
{
ol = new ActiveXObject((�Outlook.Application�);
}
catch(e)
{
wbErrorMsgBox(wbGetLocalString( stringTable, "ID_MSPowerOfficeError" ), wbGetLocalString( stringTable, "ID_DesignSpaceError" ));
return 0;
}

if(ol)
{
var fso = new ActiveXObject("Scripting.FileSystemObject");
//create outlook instance
var ns = ol.GetNamespace("MAPI");
var mail = ol.CreateItem(0);
//create the body and add the html file
mail.subject = //whatever the subject of the dc mail it was;

//create temp dir
var tmpFolderpath = tempFolder + "\\TMP"; //creeaza un folder TMP
//creeaza un fisier care va contine mesajul ce trebuie trimis
var filepath = tmpFolderpath + �popescusemail� + ".mht";
if(!fso.FolderExists(tmpFolderpath))
fso.CreateFolder(tmpFolderpath);
mail.Attachments.Add(filepath).DisplayName = �popescusemail� + ".mht";

try
{
publishReport(filepath,1);
}
catch(e)
{
//�
}
//add mht file as attachment to email
mail.Attachments.Add(filepath).DisplayName = �popescusemail� + ".mht";

//delete TMP folder
try
{
fso.DeleteFolder(tmpFolderpath,true);
}
catch(e)
{
fso.DeleteFile(filepath);
}
//display outlook
mail.Display();
}

function publishReport(path, publishType)
{
var sourceFolderPath = fso.BuildPath(wb.UserDataFolder, ReportFileName);
var sourceFilePath = fso.BuildPath(sourceFolderPath, ReportFileName + ".htm");
var sourceSubFolderPath = fso.BuildPath(sourceFolderPath, ReportSubFolderName);

var sourceFile = fso.GetFile(sourceFilePath);
var textStream = sourceFile.OpenAsTextStream(1 /*ForReading*/, -1 /*unicode*/);
var html = textStream.ReadAll();
textStream.Close();

if(publishType == eReportPublishType.SingleFile)
{
var cdo = new ActiveXObject("CDO.Message");
cdo.HTMLBody = html;
var sourceSubFolder = fso.GetFolder(sourceSubFolderPath);
for(enumFiles = new Enumerator(sourceSubFolder.Files); !enumFiles.atEnd(); enumFiles.moveNext())
{
var sourceSubFile = enumFiles.item();
cdo.AddRelatedBodyPart(sourceSubFile.Path, ReportSubFolderName + "/" + sourceSubFile.Name, 1 /*cdoRefTypeLocation */);
}
var stream = cdo.GetStream();
stream.SaveToFile(path, 2 /*adSaveCreateOverWrite*/);
stream.Close();
}
else
{
if(publishType == eReportPublishType.FiguresSubFolder)
{
var destinationFileBaseName = fso.GetBaseName(path);
var destinationSubFolderName = destinationFileBaseName + localString("ID_ReportSubfolderSuffix");
var figuresFolderPath = fso.BuildPath(fso.GetParentFolderName(path), destinationSubFolderName);
var pattern = ReportSubFolderName;
var replaceText = destinationSubFolderName;
}
else
{
var figuresFolderPath = fso.GetParentFolderName(path);
var pattern = ReportSubFolderName + "\/";
var replaceText = "";
}

var re = new RegExp(pattern, "g");
html = html.replace(re, replaceText);
textStream = fso.CreateTextFile(path, true /*overwrite*/, true /*unicode*/);
textStream.Write(html);
textStream.Close();
fso.CopyFolder(sourceSubFolderPath, figuresFolderPath, true /*overwrite*/);
}
}








Acusi apare vreun moderator ne-informatician si va scrie ca limba de pe forum e romana.

(glumesc off-topic, of course !)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Mik io as trece cu vederea o engleza, franceza, spaniola, maiasa, malgasa, cuneiforma mei da' cu trebile alea de mai sus io nu'st de acord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Limba forumului este limba romana

Ideea Adrianei este excelenta. Multi vor vrea sa isi pastreze mesajele personale primite si cea mai buna solutie ar fi (dat fiind capacitacile gigabitice ale noilor servicii de webmail) sa poata face fw catre propria adresa de e-mail folosita la inregistrare.

A trimite aceste mesaje la orice adresa de e'mail este insa nepreferabil. In primul rand de la cine vin aceste mesaje? de la user@desprecopii.com ? nu se poate.
Punem un server veritabil de SMTP, si pe admin sa prelucreze headere de e-mail ca sa trimitem tuturor un mesaj deja clasificat ca "personal", sau vom oferi posibilitatea de a fi transportat intr'un alt container personal - e'mailul destinatarului de unde poate fi facut fw ?

Alin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by papadie

Mik io as trece cu vederea o engleza, franceza, spaniola, maiasa, malgasa, cuneiforma mei da' cu trebile alea de mai sus io nu'st de acord


Papadik, io la tine ma gindeam in inconstientul meu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Eu as fi fericita sa pot sa-mi forwardez mesajele la adresa cu care m-am inregistrat macar daca mai mult nu se poate... Mik, tot off-topic, firma la care lucrez a cumparat o companie din franta si cum crosetam cu totii la aceleasi programe vedem ca musii frantuji pun comentariile in franceza si pun si numele variabilelor tot in franceza. Mie mi s-a parut cool ca am vreo 12 ani de franceza la activ, da' colegii mei s-au strofocat rau de tot .

Mergi la inceput