Naturiste si homeopate (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Elliy, felicitari Sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos.

Felicia, bine ai venit printre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by elliy

Buna fetelor,
Sunt o mai veche aspiranta la titlul de mamica si chiar daca nu scriam prea des va urmaream tot timpul.
De 1 an si jumatate incercam sa raman gravida si nu reuseam, iar in urma cu o saptamana s-a intamplat minunea.
Am zis sa va impartasesc si voua experienta mea deoarece poate mai sunt fete in situatia mea cu aceleasi probleme.
Eu mi-am facut o schema de tratment asa cum am crezut eu, adaptata la problemele mele.
In urma unei HSG mi s-a spus ca am trompa dreapta complet infundata iar stanga partial permeabila si mi-au dat sanse de 15% in cazul in care nu vreau sa faca laparoscopie.
HSG l-am facut prin iunie.Am plecat de la spital pe 7 carari de suparare, nimic nu mai avea sens...
De atunci am luat in fiecare luna tinctura de branca ursului de 2 ori pe zi pana in ziua 14,( cu toate ca aveam ovulatie la fiecare monitorizare)iar dupa HSG am facut 2 luni bai de sezut cu apa sarata prin ziua 7, 8, 9 si am mai lluat supozitoare cu carpicon dimineta si seara din ziua 5-19.Supozitoarele le-am luat inclusiv in luna septembrie cand am ramas.
Atata am facut eu, numai cu tratament naturist.
Si pe langa asta am citit Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si chiar am crezut in puterea lui.
Acum sper sa fie totul in regula pana la sfarsit si va doresc la toate multa bafta si sa nu va pierdeti nicioadata speranta in Dumnezeu.
Va pup pe toate,
Eli




Eli, multe felicitari si sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc din tot sufletul!!! Sa traiti bine si sa fiti frumosi, sanatosi, fericiti, norocosi si tot ce vreti voi .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by danutza_c

Adimercedes, am dat acuma un search pe google pentru cranesbill si vad ca e de fapt cealalta specie de geranium "maculatum" si nu "robertianum"
Verifica si tu, dar pe toate site-urile asa era. Asta e problema ca nu gasesc robertianum si maculatum sau gasesc seminte daca vreau sa cultiv!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
sa nu ne pierdem speranta
danutza





danutza, pe cutia mea de ceai de napraznic cumparata aici scrie Cranesbill Herb (Geranium Robertianum), deci sunt trecute ambele denumiri, in engleza si in latina. Nu il cumparam altfel, daca nu era trecuta denumirea in latina, care ma interesa!!! Nu cred ca sunt diferite si sa fii gresit producatorii, poate doar daca au incurcat denumirile populare, mai ales ca aici nu e asa de cunoscut napraznicul. Dar daca e trecuta denumirea in latina... Toate produsele lor sunt super ok, marchetate sub numele de "Hilde Hemmes' Herbals" si sunt 100%naturale, fara adaosuri de arome identic naturale etc. M-am uitat pe siteul lor, dar nu cred ca au facut update la produse, ca nu am gasit napraznicul. Poate mai incerci si tu zilele astea: www.herbalsupplies.com.au

Eu mi-am cumparat aici si planta in ghivece, pe care am gasit-o sub denumirea de Herb Robert si am plantat-o in gradina, dar nici daca o fac pe toata o data ceai nu imi ajunge mai mult de 2 zile . De aceea am preferat sa imi trimita/aduca cutii de ceai din RO.

Ai mei au mers la posta si nu au avut problema deloc, ca nu sunt produse interzise la export/import. Au pus in pachet si bonurile de casa si facturile. Eu eram pregatita de aici cu verificarile la Therapeutic Goods Administration Office (am verificat pe websiteul lor daca planta asta e interzisa in vreun fel - bineinteles ca nu au fost probleme). Cand a ajuns pachetul, m-am dua la posta sa l-am ridicat si nu m-a intrebat nimeni nimic. Daca vrei sa fii sigura ca nu e nici o problema, verifica si tu la oficiul similar din SUA si eventual scrie o scrisoare in engeza cu titlul To Whom It May Concern in care sa explici ce planta e asta, pt ce e folosita si ca iti trebuie pt ca nu ai gasit-o in SUA si sa treci cantitati (precizezi ca tratamentul e intre 3 si 6 luni si trebuie sa bei 4 cani pe zi) si astfel esti acoperita la faptul ca primesti asa de multe pachete din planta asta. Ai tai sa tipareasca scrisoarea respectiva si sa o puna in pachet, pentru ca daca cei de la vama iti deschid pachetul sa ai acolo explicatii cu ce si cum. Dar iti garantez eu ca nu vei avea probleme. Eu am adus ceai de napraznic anul trecut si prietenii mei anul asta pt mine si l-am declarat la intrare in tara, dar nu au fost nici un fel de probleme.

Bafta multa .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by felicia_

Buna! Ma primiti si pe mine? Sunt si eu naturista / sau homeopata, nu stiu diferenta , iau BU si macca, tinctura din mladite de zmeur..
Apropo de napraznic, sa va spun o faza misto: sora mea din Iugoslavia imi tot spunea sa caut Geranium Robertianum, dar nu-i stia numele in romaneste ; pana la urma , mi-a trimis ea pachet
si imi faceam ceai, combinat cu napraznic ( despre care stiam ca e bun)... azi am aflat denumirea latineasca pt naprasnic!
deci eu beam napraznic cu napraznic!
Danuta, daca il primesti prin posta, ai grija sa fie ambalat si sa scrie clar denumirea!

Poze1Poze2
Sa o ajutam pe Barbye





Felicia, bun venit la noi . Conform tratamentului pe care il faci, esti naturista toata ziua , asa ca te-am trecut pe listuta noastra la naturiste. Sa fie cu noroc!!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliy spune:

Multumesc mult pentru urari si va doresc si voua aceleasi lucruri pe care mi le doresc si mie.

Chivutamonica - baile sarate le-am facut acasa in lighean.Fierbeam o oala de apa in care puneam 2 linguri de sare de muraturi la litru.
Si stateam asa in lighean cu fundul cat suportam de fierbinte.
Reteta am luat-o tot de pe site cand am dat odata cautare pentru trompe infundate.
Era o fata care scria povestea ei de succes.Ea spunea ca a facut 10 zile pe luna aceste bai, imediat dupa ciclu.Eu nu am facut atat de mult.

Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Eli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1968 spune:

Ellie, felicitari si de la mine...n-am inteles bine daca ai luat BU de un an jumatate sau din iunie....

Felicia, m-ai facut sa rad....

Cu cat citesc mai mult de analizele voastre cu atat ma simt mai imbecilita.....dar cu voi am incredere si curaj.

Pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Adimercedes, daca ai verificat denumirea in latina atunci e OK.
Am vrut doar sa fii atenta.
Iar cu pachetul eu imi faceam probleme la plecarea din tara pentru ca la posta trebuie sa duci pachetul deschis si ei sa uita acolo ce trimiti. CInd ajunge aici nu te intreaba nimeni nimic, il iei si gata. De asta nu imi fac probleme.
Eu sper ca pina la urma sa gasesc, poate nu e momentul inca.
Iti multumesc mult.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Elliy,iti multumesc pt .raspuns.,,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Tzuca 74,asteptam sa-mi spui si tu unde asi putea gasii supozitoare cu carpicon.Tu le-ai folosit?
Le gasesc la plafar in Cluj sau in farmacie?
,MONI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

De data asta nu pun intrebari pentru mine.
Am o prietena care are mari probleme in prima zi de ciclu.I se face foarte rau, ajunge aproape la stare de lesin.Zice ca starea asta ar putea-o stapani cu anticonceptionale dar din pacate nici ea nu are copii asa ca nu poate lua pastilute.
CE sa ia sa nu mai fie atat de puternice starile de rau?

ali

Mergi la inceput