cum sa il fac sa doarma singur in camera lui

cum sa il fac sa doarma singur in camera lui | Autor: voinea

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum sa il conving pe baietelul meu sa doarma singur in camera lui. Pana acum cateva luni a stat la bunici (acum are 3,6 ani) si a dormit in permanenta cu cineva. Cand l-am luat la noi i-am amenajat o camera numai a lui, cu mobila pentru tineret, jucarii si tot tacamul.
De la inceput a dormit cineva cu el (eu sau tati), dar acum il vrea numai pe tati, care e rupt de oboseala. M-am gandit ca sa nu il zduncin prea tare avand in vedere ca abia se acomoda la noul mediu, si sa nu interpreteze gresit faptul ca il lasam singur sa doarma. A mai fost si racit si pentru ca respira greu se trezea noaptea si trebuia sa fie cineva langa el.
dar el nu accepta deloc ideea de a dormi singur. doar cu tati.de 2 saptamani am reusit sa doarma numai in camera lui cu tati pentru ca pana atunci voia sa doarma cu noi in pat. si acum ma intreaba in fiecare seara daca doarme la noi in pat, dar ii explic ca tre sa doarma la el in camera si merge.


voi ce ma sfatuiti?


Adina si dragalasii ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fetita mea era chiar mai mica pe vremea cand a inceput sa doarma singura, avea sub 3 ani. Iti voi spune cum am procedat eu.
Am discutat cu ea inainte de a trece la fapte, dar purtam discutiile ziua. Ma mai ajutau si niste desene animate, cu un baietel care dormea singur, iar surioara lui mai mica la fel, fiecare in camera sa, apoi ii povesteam de toti prietenii sau verisorii care dormeau singuri, ii spuneam cu admiratie "Uite, si Cristina doarme singura, si Ana", etc. I-am mai spus cat de incantata am fost eu cand am inceput sa dorm singura, ca e un semn ca mai cresti, si chiar daca dormi singura mama si tata tot te iubesc, si daca are nevoie de noi o auzim, si daca vrea la pipi ne poate striga...
Ideea e sa oferi multe asigurari ca voi veti fi in continuare acolo pentru el, si in acelasi timp sa faci din dormitul singur o chestie speciala.
Iar dupa mai multe zile de discutii am stabilit impreuna o data cand se va intampla asta, si i-am aratat pe calendar... o data nu prea indepartata, ci la cateva zile distanta.
Iar in seara respectiva am stat cu ea mai mult si i-am citit, i-am si cantat, apoi ne-am pupat si am plecat. Nu a mers totul struna, ne tot striga, ba pe unul ba pe altul, ba ca vrea pipi, ba ca vrea apa, etc. Ii mai spuneam ca tata trebuie sa faca baie, iar mama trebuie sa spele vasele, sau invers, si ca nu avem timp sa mergem intr-una in camera ei. Dar cu timpul s-au mai rarit chemarile si a inceput sa se simta foarte bine singura in patul ei si in camera ei.
Si acum, dupa 2 ani si jumatate ne mai striga uneori inainte de a adormi, dar mi se pare normal. Cert e ca ca la inceput era clar ca ne striga pentru ca ne vroia acolo cat mai mult. Acum ori are cu adevarat nevoie de ceva, ori are uneori chef sa se alinte.
Dar va veni si la voi timpul cand o sa inchizi usa la dormitor si baietelul o sa doarma fara sa va mai bage in seama. Insa nu e usor si nu se intampla peste noapte, la noi a fost nevoie de multe pregatiri, insa consider ca a mers binisor.
A, si ce mai ajuta la inceput e sa il lasi sa aleaga o lampita de veghe (adica sa decida el ce crede ca i-ar placea in camera lui, asta e un alt semn ca il considerati baiat mare) si eventual sa lasi usa intredeschisa putin, sa stie sigur ca il auziti daca va striga. Sau daca aveti deja lampa de veghe, gandeste-te la ceva ce poate alege el, o perna speciala... nu stiu, ceva care sa fie pentru somn si sa fie alegerea lui, ii mai creste increderea in sine daca il lasati sa decida.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Salutare! Baiatul meu doarme singur de pe la 3,9 ani. Cum am procedat eu: Am observat ca nici nu se pune problema discutiilor pe aceasta tema, fiul meu nu era pregatit sufleteste sa doarma singur. De cate ori deschideam subiectul era NU categoric. Astfel incat am decis sa evit cuvintele "dormit singur" si am inceput sa-i spun ca mami trebuie sa faca dus dupa ce el merge la culcare. Aveam grija sa fie obosit "beton" mereu, mersul la culcare sa fie intr-o atmosfera calma, sa aiba o lumina de veghe noaptea, apoi dupa ce il bagam in pat pupici si "noapte buna, ma duc sa fac dus".Dadeam drumul la muzica in surdina, ii dadeam o masinuta in pat astfel incat atmosfera era relaxanta. Si trebuie sa ai grija sa nu pronunti cuvantul frica in nici un caz, adica sa nu spui din instinct "nu-ti fie frica, mami e dincolo" sau orice fraza care contine astfel de cuvinte, ei s-ar putea sa nu aiba frici dezvoltate inca si noi le dam ideei. Adica ceva de genul "frica? ce frica? ar trebui sa-mi fie frica? de cine? mi-e frica!!!" Cateodata ma mai chema ca-i e sete si mergeam eu primele dati apoi sotul si-i spunea ca sunt la dus cum am spus. Si tot asa. O perioada se mai trezea peste noapte, il linisteam si inapoi in patul meu altfel daca ramai langa el se strica tot progresul facut pana atunci si o iei de la capat. Insa dupa vreo luna nu -sa mai trezit nici noaptea acum are 5 ani si nici nu se gandeste ca nu e normal sa dormi singur. Plus ca se odihneste mai bine in patul lui singurel.

Succes!

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Salut! De doua saptamani ne-am mutat in casa noua, unde i-am amenajat fetitei noastre in varsta de 2 ani si 9 luni propria camera. Inainte sa ne mutam am mers cu ea in fiecare seara la noul apartament si ii spuneam ca aceea va fi camera ei, i-am aratat patulul nou, sifonierul, apoi am mers cu ea si am pus-o sa isi aleaga singura o perdeluta, a fost de fata cand am pus perdeluta la geam. Am facut toate acestea fiind putin speriati de momentul propriu-zis cand va trebui lasata sa doarma singurica acolo. Se pare totusi ca suntem niste norocosi sau ea este o curajoasa pentru ca atat de mult i-am insuflat ideea ca este minunat sa aiba camera ei cu toate obiectele din ea numai ale ei incat nu numai ca nu am avut probleme cu ea sa doarma singurica, dar chiar este putin exagerata si nici macar nu ne lasa sa ne asezam pe patul ei sau sa ne uitam in oglinda din camera ei...striga disperata sa plecam, ca sunt ale ei, noi sa ne ducem in camera noastra, in patul nostru!
Oricum ideea este ca trebuie sa fiti amandoi, tu si sotul, foarte entuziasmati ca fiecare are camera lui si copilul este de acum mare ca mami si tati si numai de asta doarme singur, nu ca un bebelus care trebuie sa stea cu mami mereu-noi ii spuneam asta intr-una!
Inca un lucru care a incantat-o pe fetita mea a fost ca tati i-a cumparat o lampa de veghe cu Barby despe care i-am spus ca fiecare copil si-o aprinde cand ii e somn si trebuie sa se bege in patut si ea sta acolo toata noaptea sa aiba grija ca ea sa doarma bine si a viseze frumos!
Asadar ai rabdare si foloseste tot felul de astfel de povestioare pentru ca se pare ca dau rezultate. Fiecare copil este mandru sa i se spuna ce fac cei mari si ca de acum fiind si el mare poate face asfel de lucruri.
Mult succes si rabdare si totul se va rezolva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu sa va spun povestea mea acum ca vad ca voi vreti sa reusiti imposibilul cu bebici asa mici.Eu am doi baieti unul 12 si unul 17 pana acum 2 ani au dormit impreuna ca nu aveam camera pt fiecare ,acum ne lafaim in dormitoare avem doua in plus ala mic de 13 ani insa nu vrea sa doarma singur deloc,la inceput cand ne-am mutat in casa asta au venit ai mei la mine iar tatal meu dormea cu el,dupa ce a plecat suparare mare ca el nu doarme singur exact cum spuneti am aranjat dormitorul frumos ,doar ,doar doarme acolo dar el pauza,sotul meu e plecat cam 3 zile pe saptamina de acasa asa ca de fiecare data cand e plecat il iau cu mine,poate e si vina mea ca nici mie nu imi place sa dorm singura ,dar cand vine sotul meu acasa el tot nu vrea sa se culce singur,de multe ori vine si doarme in sacul de dormit jos langa pat,sau daca il convingem sa doarma singur vine pe la 3 noaptea ca numai poate sa doarma si unul din noi isi ia perna si se duce cu el.Eu rad de el mai mereu ca e mare si e timpul sa aiba prietena si el doarme cu mami in pat dar el zice ca nu-i pasa ,imi place totusi sa fie langa mine este inca un bebic mai mare si cand ma gandesc ca mai am numai un an poate unde ma lasa inca sa-l smotocesc .
Bucurati-va acum de ei cand sunt mici si probabil cand va veni vremea sa doarma si ei singuri nu va faceti probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu cred ca fiecare copil are ritmul sau...
La noi problema este oarecum altfel...
Adi are 5 ani si 10 luni si dupa ce il adorm pe la 21,30-22, eu ma retrag in camera cu tati, dar pe la 24 noaptea merg in pat cu puiul caci imi este atat de drag sa-l simt asa mititel si dependent de mine... Si Adi are oarece retineri in a dormi singur (temeri, vise), dar cred ca as putea sa-l invat sa doarma singurel, dar nu prea vreau eu... Asa cum spune Lemoni, vreau sa ma mai bucur de relatia asta de acum , caci curand se va face mare si nu va mai accepta el.
Sa ne fie sanatosi copilasii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Bia doarme singura de la 6 luni. Eu cred ca e foarte important pentru copil sa doarma singur, cred ca ii da incredere in el. Ca si multe alte lucruri pe care copilul vrea sa le experimenteze, dormitul singur este important. Bineantales ca el trebuie sa stie ca mama e acolo, sa aiba incredere ca e iubit si protejat:). Bia pana la 4 luni a dormit cu noi in camera dar mereu singura, inaintea noastra,, apoi am fost o luna in ro unde a adormit-o mama leganata si cu cantecele, acum are 1,5 ani si nu mai avem probleme, are camera ei si doarme singura cu suzi:), problema am rezolvat-o cu statul in usa, imi vedea un umar... atat cat sa stie ca sunt acolo, apoi am marit distanta, la fiecare tentativa de plans ii ziceam 'fa nanita papusa, Biemcusa....' sau cum imi venea:)"mama e aici' repetand-ui mereu ca sunt acolo probabil ca a capatat o siguranta.... si noaptea e linistita pentru toti trei. Succes si voua!

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Prima experienta am avut-o cu fiica-mea( care acum are aproape 14 ani).Pana la clasa I-a a dormit in patut cu noi in camera.Desi nu mai incapea in patut se chinuia de dragul dormitului cu mine, mai ales.Apoi i-am amenajat camera ei...Bineinteles ca m-am mutat eu cu ea in camera.Asta cam un an....Pana m-am "infuriat" si am zis gata.Era, totusi, maricica si n-a protestat.
A doua experienta o am cu Rares care are 3 ani si 4 luni.Dormim amandoi in pat( tati e exilat in living).In camera Ioanei le-am facut un pat etajat in ideea ca va dormi cu sora-sa in camera.Nici gand, vorba lui.
Sincer nici nu insist, acum.Mi-e asa de drag sa dorm cu el.Pana la urma trebuie sa fac si eu pasul cel mare

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Puiul meu face 4 ani pe 1 decembrie si eu tot cu el dorm...si mi se pare super ok.Il adorm seara la 9-10,apoi mai stau prin casa pana pe la 12-1,cand ma duc langa el.Mi-este asa de drag sa-l tin in brate si sa-l adulmec toata noaptea.In plus se dezveleste toata noaptea,nici in sac nu mai sta si trebuie sa-l mai invelesc-desi toate racelile i se trag de la stilul asta de dormit,cred.

Eu nu-mi fac griji ca-l prinde adolescenta cu mine in pat...pariez ca in 2-3 ani o sa-mi spuna ca nu e "cool" sa doarma cu mine...deja incepe sa ma paraseasca noaptea pentru a se strecura langa tatiPana atunci eu savurez chestia asta.
Marc n-ar avea nici o problema sa doarma singur,se intampla sa adorm la tv in alta camera de ex si vine el dimineata si trage de mine ca-i e foame
Pur si simplu nu vreau eu saŽ-l las inca singur,eu din contra,cred ca ii prinde foarte bine apropierea asta nocturna.Cred ca increderea in sine se insufla si prin alte metode-apropo de ce zicea cineva mai sus.La capitolul asta,la independenta sta foarte bine.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu dorm cu Rayan, si tare imi place. In fiecare zi imi propun ca " de maine....." si tot aman.
Tare imi place sa il simt in bratele mele, sa il pup, e tare placut.
Pana cand vom continua asa nu stiu..

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Luna, bine ca merge la tine cu dusul.........la noi nu, vrea sa se convinga ca e asa cum spun....si de ma prinde cu minciuna....am pus-o.
Noi avem o intelegere: de luni pana vineri doarme singura, iar in we o noapte cu mami, una cu tati. E drept ca tare greu a acceptat, la inceput (pe la 4-5 ani) era o noapte singuar pe saptamana, apoi 2, si tot am crescut pana la 5. Dar de multe ori simt eu nevoia sa o simt langa mine.

Mergi la inceput