Cum se gateste avocado?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

O conserva de crab meat se amesteca cu maioneza, suc de portocale, zeama de lamiie verde si ghimbir proaspat ras marunt. Sare si piper dupa gust. Pe felii de piine de secara de aseaza felii de avocado si pasta de crab deasupra. Rapid si gustos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Am facut 4 avocado cu o ceapa mica tocata marunt, un catel de usturoi, 2-3 linguri de suc de lamiie, sare si piper. L-am mincat pe piine, cu rosii si a fost foarte bun.
Nu stiu de ce unele retete sint cu ulei sau maioneza, mi s-a parut ca ar iesi prea gras.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Ramona foloseste ceapa rosie,si pune rosiile tocate cu avocado acolo. Cumpara de la magazin tortillias si papa cu ele. Yummy!!!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Dar retete pt. bebelusi si care au avut succes?
De la ce varsta se poate da avocado la bebelusi si in ce cantitate/de cate ori pe saptamana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Avocado a fost primul aliment solid pe care l-a mincat fetita mea ( la 5 luni jumate-6 luni)si a ramas preferatul ei, il maninca feliute taiate, fara nimic altceva, maninca cite un avocado intreg.

Imi place in sandwich, cu rosii si brinza sau pur si simplu pe piine prajita cu sare si piper. As putea minca in nestire...

Eu guacamole il fac foarte simplu, cu ceapa maruntita, citeva picaturi de lamiie, sare , piper si un pic de chilli. Uneori adaug si usturoi.

Nu l-am gatit niciodata, il prefer proaspat. Il adaug des la salate.

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, avocado mi se pare absolut gretos mancat asa crud, parca ai manca unsoare cu lingura! Insa sunt innebunita dupa avocado .

Il fac guacamole (reteta a fost scrisa parca pe pag 1). Guacamole poate fi folosit si ca baza la tortillas (se unge pasta pe "clatita" aia, se taie pui prajit, afumat sau alte tipuri de carne fiarta sau prajita, se pune salata verde, felii de rosi si se ruleaza.)

Il mai pun pe pizza: pe blatul de pizza pun ciuperci, salam iute, masline etc si bucatele de avocado. Imi place la nebunie.

Mai pun avocado in tot felul de salate cu legume.

Se mai poate face pasta de branza (Philladelphia) cu avocado - innebunesc

Si stiu ca se mai foloseste in retete de felul doi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Multumesc pt. raspuns Marimar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fetele sau puteti sa l taiati cubulete si sa l aruncati in salata impreuna cu ceapa, ardei, roeii, brocoli,ceapa verde, usturoi ulei si otet. Bun bunut!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Tocmai am citit intr-o revista care este originea cuvintului "avocado".
Este o deformare a unui cuvint asztec al carui inteles este "outze" (ma rog, nu de gaina ). Asta din cauza ca fructele de avocado cresc in pom in pereche si arata ca niste... outze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Am luat si eu in sfarsit doua bucati,ca de cind v-am citit salivam,astazi prepar cu maioneza si ceapa,sint curioasa cum o fi....
Mai stie cineva retete?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Shake din un sfert de avocado, jumatate de banana si lapte. Fetitei mele i-a placut asa cel mai mult, la inceput il manca crud taiat cubulete dar s-a plictisit, iar in shake amestecat cu banana i se simte mai putin gustul si cred ca nu a mai deranjat-o ca l-a papat tot.
Ii mai puneam avocado si in omleta, a mers o perioada dar iarasi nu-i mai place.
Avocado contine o gama larga de nutrienti de aceea e recomandat cu caldura copiilor, mai ales celor care nu prea papa in general.

Mergi la inceput