Cum se gateste avocado?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Astazi mi-a facut al meu milkshake, un avocado, miere de albine, si lapte.A iesit o pasta super delicioasa,am complett cu inca putin lapte, si a iesit super.
Si eu stiam ca nu este recomandat persoanelor care au probleme cu greutatea, intrucat cam ....explodezi putin de la avocado, dar ...unde n-as exploda i eu cu macar 5 kg...

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Foarte interesante retetele voastre! O sa incerc si alte variante decat ce am preparat eu!
Asa e, cred ca am pus prea multa lamiie si a mascat de tot gustul real dar mi-a fost frica sa nu cada greu.
Acum am alta problema. Cat de moale trebuie sa fie ca sa fie bun. Eu am cumparat unul care era de consistenta unei lamii si care avea pe dinauntru o margine verzuie si mijlocul mai galbui.
Apoi se poate gati avocado? Adica am niste piept de pui pe care vreau sa il calesc cu putina ceapa si ardei capia in sos de soia. Cand sa pun bucatelele de avocada? Odata cu ceapa si puiul sau dupa ce s-a rumenit puiul?
Multumesc!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Subiectul asta a picat la tanc! Am gasit avocado 4 buc./$1! Normal ca a fost imposibil sa ignor pretul asta de nimic. Ma bucur ca am gasit atit de multe retete, multumesc.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am facut 4 avocado cu o ceapa mica tocata marunt, un catel de usturoi, 2-3 linguri de suc de lamiie, sare si piper. L-am mincat pe piine, cu rosii si a fost foarte bun.
Nu stiu de ce unele retete sint cu ulei sau maioneza, mi s-a parut ca ar iesi prea gras.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Acum am alta problema. Cat de moale trebuie sa fie ca sa fie bun. Eu am cumparat unul care era de consistenta unei lamii si care avea pe dinauntru o margine verzuie si mijlocul mai galbui.



Coaja trebuie sa fie maro inchis si fructul moale la pipait. Dupa cum spui tu, nu era copt. Eu cumpar verzi de la magazin si le tin pe bufet in bucatatire sa se coaca. Daca s-a copt si nu-l gatesti imediat, pune-l in frigider in sertarul de legume.

quote:
Originally posted by Sheannamp
Apoi se poate gati avocado? Adica am niste piept de pui pe care vreau sa il calesc cu putina ceapa si ardei capia in sos de soia. Cand sa pun bucatelele de avocada? Odata cu ceapa si puiul sau dupa ce s-a rumenit puiul?
Multumesc!



Cel mai bine e sa pui feliile de avocado in farfurie, linga puiul gatit.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by noni930

Coaja trebuie sa fie maro inchis si fructul moale la pipait. Dupa cum spui tu, nu era copt. Eu cumpar verzi de la magazin si le tin pe bufet in bucatatire sa se coaca. Daca s-a copt si nu-l gatesti imediat, pune-l in frigider in sertarul de legume.



Nu toate felurile de avocado au coaja maro. Intradevar, cele cu coaja maro si zgrumturoasa sint cele mai gustoase. Dar sint si cu coaja verde care nu se va face niciodata maro.

Fructul copt trebuie sa fie putin moale la pipait. Miezul fructului copt are consistenta untului si este alb verziu. Cind incepe sa fie prea copt apar pete negricioase pe coaja sau in jurul simburelui.

Pofta buna!

Sivi - mami de doua printzese
Shirly & Danielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Multumesc de raspunsuri!
M-am gandit eu ca nu prea era copt dar din pacate era tardiv, deja il taiasem.
Nu-i nimic, acum, datorita voua, stiu mai bine cum sa-l aleg.




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Sheannamp - daca se intampla sa-l cumperi cand nu e chiar copt, il ti cateva zile si se coace singur :)

Eu mai rar gasesc copt cum il vreau eu, asa ca cumpar si putin mai verde iar dupa 2-3-4 zile (depinde) se face maro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Avocado cu smintina

Ingrediente
un avocado, 2 lingurite smintina ,o capatina usturoi,sare si o felie de lamiie.

Mod de preparare
Tai in doua un avocado ,scoti simburele ,apoi cu un cutit tai carnea avocad-ului patratele , le scoti foarte usor cu o lingurita si le pui intr-un castronel. Pisezi bine avocadul pina devine ca o crema,dupa care se adauga sare ,lamiie ,smintina si usturoiul dat printr-o razatoare marunta .Se amesteca bine de tot si se serveste la aperitive cu piine prajita sau tostitos.
PS : smintina se poate inlocui cu iaurt sau cu maioneza. Mie una imi place cel mai mult cu smintina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Salata de avocado

Ingrediente
2 buc avocado, o rosie, o salata mica, sare si piper, 100 gr fasole fiarta, 100 gr branza data prin razatoare, smantana, 2 oua fierte tari, un castravete mediu, o muratura, 2 lingurite suc de lamaie, 2 lingurite nuci tocate, condimente diverse

Mod de preparare
Se spala salata si se lasa in frigider, intr-un vas cu capac. Se spala castravetele, se taie felii si se presara cu sare si piper. Se curata avocado de coaja si se taie in doua, longitudinal. Se acopera cu zeama de lamaie. Se acopera cu un capac. Se amesteca muratura taiata marunt cu branza, cu fasolea si condimente. Cu aceasta umplutura se umplu bucatile de avocado. Pe fiecare jumatate de fruct se pune cate o felie de rosie. Se asaza pe pat de frunze de salata. Feliile de castravete se asaza pe felii de oua si se decoreaza frumos platoul cu ele. Se garniseste cu smanatana si cu nuci taiate.

Mergi la inceput