copii energici

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by anamari

quote:
in timp ce ADHD adreseaza performanta celelalte ataca calitatea vietii


aici se naste o intrebare, exista oare anumite criterii obiective pe baza carora observatorul neutru sa poata decide daca conditia x afecteaza sau nu calitatea vietii lui y?

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

Ignoranta naste monstrii



Ritalinul nu vizeaza de la inceput recistigarea unor cerinte de baza ale vietii ci adreseaza performanta. Copiilor cu ADHD nu le lipseste in totalitate atentia ci le este distribuita in alte parti in anumite momente in anumite situatii. In mediile medicale se vorbeste chiar de schimbare din ADD in Attention Priority Disorder.
Calitatea vietii se refera in general in studii la asigurarea conditiilor primare,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by anamari



ciudat ca am vorbit cu suferinzi de lupus si suferinzi de AD/HD si am intalnit oameni care incercau sa inteleaga propria conditie , propria conditie si sa o accepte..care se lupta cu ignoranta, cu lacunele medicinii moderne... Am vorbit cu suferinzi de lupus care au fost considerati ipohondrii pana cand testele de laborator au venit pozitive, oare va trebui sa steptam si noi acele teste pozitive?oare suntem atat de diferiti pe dinafara (unii suferinzi real, altii...?)

Nu, nimeni nu diagnosticheaza cu un scan-exista o baterie de teste pe baza carora se pune un diagnostic pozitiv...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

Ignoranta naste monstrii



Lupus este o boala teribila care afecteaza fiecare aspect al vietii, de la felul in care maninci (iritatiile in gura sint frecvente), felul in care te misti (durerile de incheieturi pot si ingrozitoare), lipsa de energie care te impiedica sa duci o zi pina la capat, atit afecteaza rinichi si ficatul, e exact o boala in care asa cum zice si termenul isi revolta organsimul impotriva siesi insasi si poate fi in final terminala.

Nu, sincer nu vad nici o corelatie intre ADHD si Lupus.
Absolut niciuna!
A

PS prin asta nu incerc sa minimalizez suferinta ta spunind ca exista mai greu.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Anamari...nu stiu daca te intereseaza...dar am dat peste un articol in care cativa parinti (vegetarieni) care au copii cu ADD spuneau de efectele pozitive ale "raw food" in dieta copiilor...

Stiu ca multi dau cu pietre, dar eu tare cred ca alimentatia sanatoasa este de multe ori singurul medicament de care avem nevoie... sau un mare si important ajutor pe laga medicamentatie...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by anamari

Un doctor care se respecta va explica ca medicatia va ameliora simptomatica fara insa a mai avea efect dupa ce tratamentul a fost intrerupt, va explica efectele secundare si riscurile si va cauta alternative in cazul in care medicatia nu va afea efectul scontat...



Anamaria, unul din studiile citate arata ca dupa 24 luni
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=15060224&query_hl=36&itool=pubmed_docsum

efectul medicatiei e minim .

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by anamari


Edit: da, e adevarat ne putem droga cu Ritalin in doze mari-si probabil ca e mai periculos pentru persoanele nonAD/HD...dar ne putem droga si cu:
distonocalm,
diazepam,
Panadeine,
Solpadeine,
Codeina fosfata(antitusiv/sirop de tuse),
Fasconal,
Fenobarbital
.....
si lista continua.






Sigur ca te poti droga cu Ritalin si multi chiar o fac, ca doar singura diferenta dintre ritalin si cocaina e modul de administrare (care e adevarat schimba total parametrii)
Revenind la lista de mai sus, nici unul din medicamente nu e recomandat copiilor,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Revin la intrebarea cu siropul de tuse versus ritalin. Ai mare dreptate, siropul de tuse ESTE mai periculos decit ritalinul dar doar daca iei zilnic o sticlutza timp de un an de zile.

Diferenta e izbitoare. Siropul de tuse se foloseste intr-o cantitate absolut fara efecte in general (dupa cum observa fiecare parinte) si se administreaza de doua ori pe an,


Ritalinul se foloseste ca un medicament de intretinere si trebuie comparat cu cele administrate zilnic ca cele pentru inima, tiroida, plamini...etc, medicamente fara de care de obicei sanatatea individului respectiv intra in declin citeodata puternic, citeodata pina la distrugerea organelor interne respective.

Orice alt medicament (in afara de ritalin) administrat zilnic (in afara de vitamine) adresat copiilor vizeaza cum ziceam evitarea declinului biologic al corpului. De aici MAREA controversa
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Milena Surdu

Andrada, chiar as vrea sa-ti cunosc parerea ), uneori alizele de sange prezinta modificari fata de normal... am sa revin cu date stiintifice, nu vreau sa scriu doar ce imi amintesc acum...



Milena, auzisem ca din pacate autismul are o cauza genetica ceva la cromozomul 15q sau ceva (ca sa nu le aburesc).
Eu cred puternic in teoria potrivit careia fiecare noua boala (sau ceva mai veche cum e autismul) apare ca o protectie impotriva a ceva. Ceva care poate fi un factor de mediu, sau protectia impotriva unei alte boli...etc.
De ex se presupune ca diabetul a aparut in urma glaciatiunilor ca o masura de metabolizare mai lenta a carbohidratilor (singele "dulce" le oferea oarece protectie), sau ca anemia "sickle cell" ca protectie impotriva ciumei bubonice de acum doua secole, SIDA ca protectie impotriva malariei...etc.
Ar fi interesant de stiut de ce anume s-a protejat primul autist (nu stiu daca chiar ar elucida misterul acestei boli totusi), cind pur si simplu a inceput sa nu mai observe "socialul" din jurul sau.
Adica omenirea a trecut prin inchizitii, razboaie de sute ani, boli, foamete si mizerie, dar numai intr-un final de secol mai "luminat" a inceput sa se nasca autismul.
Ce era asa teribil in social, atunci cind creierul a hotarit sa opreasca ceva informatie pentru autoprotectie?

Sa-ti spun drept una din primele dati cind m-am apucat de citit despre autism a fost prin 2003, cind te interesai de Sindromul Asperger (nu mai stiu daca data e exacta, parca am si scris ceva acolo de siteuri)
De atunci am urmarit mai tot timpul ce scriai de Marut (inclusiv in Clujanul din 2004 parca).
Mi-a intrat oarecum la inima povestea voastra. Ai mai aparut si-ai mai disparut de pe site dar m-am bucurat mult sa citesc ultimele progrese ale Marei, Fantastica alegerea repertoriului pentru concertul de admitere (desi habar n-am de muzica ) si-am ris cu sotul din inima de papucii buclucasi de la examen (i-am povestit si lui)
Mi-ar fi placut sa fiu acolo s-o vad. Daca ma intrebi pe mine, in opinia mea, nu destui "papuci" prin salile de concerte.

Citesc din cind in cind despre autism, ce-i drept, aflasem cindva ca s-a aprobat parca primul medicament (iarasi nu cred ca facea mare lucru).
Dar am citit acum ceva timp despre faptul ca autismul e legat de o parte din creier responsbila cu analizarea si compararea informatiei primite si care se afla prin stinga creierului (??).
Oricum ideea era ca un muzician ca sa redea o partitura are nevoie sa inchida un proces complex in creier. Iti explic in cuvintele mele.
Sa asculte o melodie, sa si-o intipareasca in creier, sa transmita informatia la mina, sa cinte melodia la instrument si apoi tot timpul sa verifice melodia redata la instrument cu prima melodie intiparita in memorie.
Si spunea acolo ca autistilor le-ar lipsi exact aceasta legatura dintre cele doua melodii (scuza explicatia complet nestiintifica). De aceea m-am bucurat enorm ca Mara studiaza si este atit de buna la muzica, se pare ca ei i-ar trebui de zeci de ori mai mult efort decit unui copil normal!! Si poate cine stie exact acest exercitiu atit de dificil va deschide si toate celelate porti pentru Mara...eu asa sper.

A



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Anamaria,
repet ca sa nu intelegi diferit mesajul meu (desi cred ca am mai spus-o in alte feluri), eu nu cred ca batalia ta e mai usoara sau derizorie in comparatie cu cei care se lupta cu boli cronice. Eu doar cred ca e altfel.
Si daca n-am mai spus-o de o suta paipspe ori, eu nu sint nici medic, nu am nici experienta personala directa, habar n-am cum ar fi daca macar una din variabile s-ar schimba
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Cred ca si matematica ajuta. Un copil antrenat zilnic cate putin la metematica poate incepe sa-si gaseasca "algoritmi" de abordare a problemelor din viata de zi cu zi. Poate incepe sa gandeasca pe schema ipoteza-concluzie, se da-se cere, poate incepe sa vada soultii de a-si pune ordine in cap (macar la anumite capitole).

Eu cred ca am suferit in copilarie (poate mai sufar si astazi) de ceva ce seamana cu AD/HD (scris in carnet zilnic de catre invatatoare chestii de genul "eleva nu este atenta", "eleva si-a uitat acasa caietul", etc., spart prin scapare din mana TOATA vesela bunicii intr-o singura vara, uitat ghiozdan la scoala, probleme cu mentinerea ordinii, cautat ochelarii de pe cap, intrat de mai multe ori in stalp/pom pe strada, scris pe zeci de hartiute depozitate haotic prin toata casa, dependenta de "extensii de memorie" de tip agenda, uitat cum ma cheama (la propriu) la examenul de admitere la facultate (mi-au trebuit cam 10 minute sa-mi amintesc), imposibilitatea de a deveni atenta atunci cand vreau mai mult sa fiu atenta (pentru a fii atenta am nevoie de o stare de semi-relaxare), si multe altele.

La noi in oras (provincie) singurul liceu tare era de mate-fizica. Daca nu erai bun la mate nu existai. TREBUIA sa devii bun la mate.
Desi am injurat matematica toata viata, cred ca m-a ajutat sa-mi ordonez putin mintea .

Nu sunt nici astazi foarte atenta. Dar am reusit sa-mi pun la punct niste chei proprii de verificare si un algoritm de lucru, astfel ca nu se vede ca am mari probleme.

Cred ca daca faceam filologie -asa cum mi-ar fii placut mie- astazi eram un om mort. Asa, economia te obliga sa stai cu picioarele pe Pamant, sa sistematizezi, sa organizezi, etc (si faci toate astea cu metode stiintifice).

Ce vreau sa spun este ca (asa cred eu) daca iei un copil care are o problema si-l mangai pe ceafa toata viata ca el e "cu problema" nu-i faci decat rau.
Un antrenor are un atlet. Atletul face 2 ture de stadion fara efort, 3 ture cu efort si 4 nu poate cu nici un chip. Antrenorul inteligent lucreaza cu atletul toata viata pentru depasirea acestei limite. Daca-l pune sa alerge mereu 2 ture de stadion nu ajuta la nimic.

Spaima vietii mele este sa nu pateasca ceva copilul din cauza neatentiei mele - pana acum am reusit sa nu-l pierd niciodata si sa nu-l uit nicaieri, sper sa ma ajute Dumnezeu sa continui lafel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Andrada, multumesc pentru cuvintele frumoase... daca ti-as raspunde aici, as fi complet off topic...

Mergi la inceput