Cum se taie motul?

Cum se taie motul? | Autor: Adela

Link direct la acest mesaj

Ne pregatim - inca de pe acum- pentru marea sarbatoare in familia noastra: luna viitoare implinim 1 anisor! Dragelor fiti atente ce dilema intre mine si cumatra : cum se taie motul la 1 an? Din varful capului SAU se taie in cruce? (asa cum face parintele la botez...).



- Adela &Julia -

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Noi am taiat numai din varful capului si fff putin ca sa nu stricam zulufii!Parul astfel obtinut l-am lipit pe un ban de argint cu ceara de la lumanarea de la botez.Banutul de argint l-a primit bb de la nanutza la scaldatoare la botez.
Am auzit si care au taiat din mot si apoi si in cruce.Parul se taie printr-un colacel

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

in cruce. Daca tai putin nu se cunoaste. Deocamdata l-am pus intr-o cutiuta dar vrem sa-l punem tot cu ceara pe un banut de argint de la nasa. Distractie placuta!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Da` eu n-am banut de argint de la nasa. :) Nici ea n-are de unde sa-l scoata (cica : da` un Euro nu-i bun? he he he!).

Cristina putin putin taiem numa sa vedem CUM!

- Adela &Julia -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Adela, atunci ia o cutiuta cu "Erste Flocke" si tine-l acolo pana mergeti in tara si cumparati un banut. Cum? ei, la asta va las pe voi sa va distrati :)))))

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu ma gandesc deja la taierea motului desi mai sunt cateva luni bune pana atunci.Eu stiu ca la acest evenimentar trebui sa se puna in fata bebelului o multime de obiecte,cat de vaiate sa aleaga el ceva...asa e sau fac vreo confuzie??si daca da,ce anume ar trebui lasat in fata lui??

















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Da da trebuie sa aleaga din tava cu obiecte.
Dar EU ii pun obiectele sau nasa? Sau cum?

- Adela &Julia -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

La noi, fiecare copil cu nasa lui.
Nasele sunt una din Galati, alta din Suceava. Amandoua au zis ca motul se ia din crestet si in cruce(cu banutii, cu lumanarea...). Nu m-am opus si le-am lasat sa faca ce vor.
Pe tava eu am pus obiectele, doar ca nasa lui le-am mai pus o cutie de prezervative(din fericire(oare?), nici unul nu le-a luat).
Andreea a luat cheile de la masina, aur si carte de joc.
Andrei a luat carte, stilou, un video CD.
Andreei i s-a rupt si turta...
Dar stiti si voi cum e: cate bordeie atatea obiceie!

Angi si gemenii
"Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

La noi e un pic altfel obiceiul> motul se taie la 1 an si in cruce. De lipit cu ceara de banut nu am auzit, motiv pt care nici nu am primit banut de argint la botez (am primit $).
In schimb obiectele se dau copilului sa le aleaga la intarcat, adica in ziua in care mami hotaraste sa nu-i mai dea san, fie asta la 9 luni, fie la 1.5 ani. Se pun dupa usa - nu stiu de ce...
Danutz a ales o masina, calculator din asta mic, pix, discheta. Ce va iesi din asta, nu am idee...
In plus, pe langa obiectele care se pun pe tavita se mai pune (tot la intarcat) 1 ou - simbolul ca copilasul trece de la tzitzi la un alt tip de mancare, adica mai matura si mai solida.
Eu, de frica sa nu se faca puiu fermier, nu i-am pus outul - mai tarziu am aflat de semnificatia lui reala:)))

Cu drag,
Danza, mami fericita a lui Danuz

paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si noi am sarbatorit de curind taierea motului.
Cum nasii Mariucai sint din Ardeal si nu stiau de obiceiul asta,am facut si noi cum am mai vazut pe la altii si dupa cum ne-a mai zis si tatal meu care a fost in vizita.

Deci,nasa a taiat motul din crestet,in semnul crucii.Deocamdata l-am pus intr-un plic dar vreau sa cumpar o cutiuta din aceea"Erste Flocke".Cristina,de unde ai cumparat-o?
Adela,am vazut ban de argint de cumparat pe la magazinele astea cu monede vechi,bancnote si tot felul de lucruri din astea pt colectionari,nu era scump(pina in 10 euro).

Marie a ales oglinjoara,rujul si sticluta cu oja ...si eu care speram sa aleaga seringa pt visez sa se faca medic...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Am si eu o intrebare. Raducu nu are inca un an de abia in august face. Motul este musai sa fie taiat la un an sau se poate si mai incolo?
Va intreb asta pentru ca Raducu nu prea are perisor si nici pana la un an nu as fi convinsa ca ar creste asa de mult cat sa facem mot.
Deci...

Va pup,

Mamica lui Raducu

Mergi la inceput