Cum se taie motul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by raducu

Am si eu o intrebare. Raducu nu are inca un an de abia in august face. Motul este musai sa fie taiat la un an sau se poate si mai incolo?
Va intreb asta pentru ca Raducu nu prea are perisor si nici pana la un an nu as fi convinsa ca ar creste asa de mult cat sa facem mot.
Deci...

Va pup,

Mamica lui Raducu



Eu am auzit ca se poate taia la 1an sau la 1,5 ani sau la 3 ani. Noi i l-am taiat la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Nasa Juliei a zis ca nu se taie mai devreme de 1 an... mai tarziu da!
Eu de-abia astept sa-i taie motul sa o pot tunde putin... ii vine bretonul in ochi si i-l prind cu fluturasi. :))

- Adela &Julia -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Multumesc mult de tot cred ca o sa asteptam pana la trei ani.



Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mugur spune:

Motul se taie dpa 1 an. Iata ce se mai pune pe o tava de unde alege bb: bani, aur, carte, pix, o floare, chei de masina si ce va mai trece prin cap: dolari, euro...
Cat despre bani de argint... eu aveam parul mic can a fost la mot si nasa mi l-a lipit pe niste fise de 1 leu. Il mai pastrez si acum chiar daca moneda de 1 leu nu mai valoreaza nimic. Cel mai bine ar fi un cocosel de aur daca puteti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Hihi, eu aveam parul pe o moneda de 5 bani!!
Alina, cutiuta nu mai stiu de unde am luat-o, dar parca era si la Baby Walz... chiar am sa ma uit pe unde mai merg eu si daca vad iti spun.

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Obiceiuri la taierea motului?
postat de alina-maria, 10/03/2003, 11:48:15

Buna,mamicilor!
Avnd in vedere ca nu peste mult timp ii vom taia ciuful "motatei" noastre,as vrea sa stiu ce obiceiuri sunt in legatura cu acest eveniment.Cunosc doar chestia cu tava pe care se pun diferite lucruri;nu cred in prezicerile care se fac,in functie de ce alege copilul,ci ma intereseaza doar pentru haz.
Va doresc o zi!

Alina & Deliuta



raspuns postat de Luizax, 10/03/2003, 11:53:15

Obicei - la fete NU se taie motzul :))))) ---- ce zici? e destul de hazos? :PPPPPP

Luizax - karkotash shef!



raspuns postat de danat, 10/03/2003, 12:01:11

Eu shtiu ca la fete se rupe turta si asta se face pina la implinirea unui anisor!
Bafta!

danat



raspuns postat de vilma, 10/03/2003, 12:06:33

Ancai i s-au taiat 4 moatze (in forma de cruce) de catre nana. SIC SIC!!!!!
A ales de pe tava: pixul (o sa scrie cecuri multe );
banii (o sa aiba si cash....prin buzunare..)
si un pieptene (ca e fetita si tre' sa fie frumoasa ca o zana)



raspuns postat de Luizax, 10/03/2003, 12:08:13

Vilmitzo..teajitz dijaba, oricum pe alina nontereseaza......vrea doar sa hev some fun! buahaha

Luizax - karkotash shef!



raspuns postat de florina, 10/03/2003, 13:37:12

vai de mine!!!!!! 1000 (o mie) de mesaje trimise!!!!! Scuzati-ma, n-are nici o legatura cu mesajul postat si imi cer scuze ca nu vin cu nici o contributie in aceasta directie pt ca de-abia in aprilie ne vine randul...dar nu m-am putut abtine!
Stii ce? iti fac subiect separat, sa te felicite si altii! [:P]

Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: 'taiatul motului'
postat de Ela-Z, 22/06/2003, 21:52:59

As vrea sa aflu, daca stie cineva, ce semnificatie are 'taiatul motului', ce inseamna mai exact??? este absolut necesar??? si cine se ocupa de aceasta operatiune? si cine tb. sa asiste ?
Ela siOctavian



raspuns postat de Marunzika, 23/06/2003, 00:12:00

Nu cred ca sunt eu cea mai in masura sa raspund dar am vazut ca nimeni nu a venit pana acum cu nici o sugestie si m-am gandit sa-ti spun cam ce cred ca eu ca se intampla la taiatul motului! Deci cei care asista si care taie respectivul mot sunt nasii de botez ai copilului. Taiatul motului se face la un an de zile(cred), deci cand bb isi serbeaza un anisor! Apoi mai cred ca la taiatu motului se boisnuieste chestia cu diferitele obicte etalate pe masa in fata lui bb pt a vedea ce va deveni sau ceva de genul asta! Apoi toti cei dragi din familie participa la eveniment iar bb primeste multe cadouri in timp ce parintii impreuna cu invitatii sarbatoresc pe cinste! Nu stiu daca asa e exact dar sper ca poate iti raspunde si altcineva care stie cum decurg lucrurile! Oricum cred ca or sa vina si raspunsurile competente! Numai bine!



raspuns postat de ticka, 23/06/2003, 13:24:28
Fetita mea n-a avut parte de taierea motului, nu stiam cum se face si a ramas asa. Am inteles ca i-l poti "taia" pana la 3 ani. Dar, fiind nasi de botez, am fost la "rupt turta" (asa se numeste la fetite si finutza noastra e fetita :)). De obicei incepe ca o zi de nastere obisnuita cu musafiri si cadouri. Nasa aduce cadouri (hainute, jucarii, noi i-am luat si un lantzic) si aduce si turta (se face la comanda la patiserie). La un moment dat in fata copilului se pun niste obiecte din care acesta alege 3 si in functie de ce a ales se spune ce-i va place cand va fi mare. Dupa se taie cateva fire de par si se rupe turta deasupra capului bebelului. Cam atat stiu eu. Pupici la mamici si bebici.

-
.



raspuns postat de palmyrah2002, 24/06/2003, 10:21:03

Ela draga,eu sint din Iasi si la noi se procedeaza cam asa la taiatul
motului(care am inteles ca este un obicei pagin,nu crestin,dar totusi
se practica):La 1 an,cind serbezi ziua copilului nasii ii taie motul prin colacel.Cind Mihnea a implinit 1 an am facut un colacel de 1 kg,nasica i l-a pus pe cap si prin el i-a luat din par in forma de cruce.Parul l-am fixat pe un banut de argint cu ceara(chestia asta am facut-o dupa ce s-a terminat petrecerea).
Finutza mea este din Gura Humorului si acolo nu se obisnuieste sa se faca colacel.Prin partile Bistritei am inteles ca pentru motz se cauta alti nanutzi si se taie pe la 3 ani,asa ca dupa cum vezi cite bordeie atitea obicee!!!Multa sanatate!!!Cristina si Mihnea

Daca te mai pot ajuta cu ceva,intreaba-ma!!!



raspuns postat de mmireille, 25/06/2003, 14:11:38

La noi in Ardeal,i se taie din par la botez.

mmireille
www.babiesonline.com/babies/f/familiamea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Doar nasa taie motul?!"
postat de adrianangi, 28/08/2003, 17:58:05

Sa zicem ca pleaca din tara definitiv sau, Doamne fereste!, pateste ceva... ce se intimpla cu bebe, ramine cu motul netaiat?!
Noi nu ne aflam in nici unul dintre cazurile de mai sus insa, subiectul fiind delicat (nasa lui Andrei e si matusa lui...), nu pot intra in detalii... As vrea doar sa stiu daca au fost cazuri in care, din diverse motive, s-a intimplat ca marele eveniment sa fi fost oficiat de altcineva.
Multumesc anticipat!

Adriana



raspuns postat de ancadm, 28/08/2003, 23:25:08

Adriana,
Nasii Andreei sunt intr-un alt stat si in plus s-a intimplat ca nasa a si nascut atunci cind Andreea a implinit 1 an, asa incit motul i-a fost taiat de o prietena de-a noastra cu "delegatie" de la nasa.

Anca



raspuns postat de CristinaT, 28/08/2003, 23:45:25

Buna si eu rup turta unei fetite pe care nu am botezat-o toata lumea imi spune ca e tampenie sa cheltui atatia bani fara sa fie si botezat de mine. Adevarul e ca mi-am dorit mult sa botez un copil, si nu prea m-am dat in laturi de la cumparaturi.
Noi sa fim sanatosi!



raspuns postat de July, 29/08/2003, 09:09:10

Pun si eu o intrebare:
Ce semnificatie religioasa are "taiatul motului"?
Va pup.
July si bb.Teodora



raspuns postat de Danza, 29/08/2003, 09:38:34

Noi avem 4 nase (dupa obiceiurile de aici), dar nici una din ele nu era in tara si motul ne-a fost taiat de bunicutza. Nu stiu cat de rau am facut sau cat de bine, dar parul fiind lungut abia asteptam sa-i taie cineva motul ca sa-l pot tunde un pic.

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz - 2 ani pe 20 septembrie



raspuns postat de Sobo, 29/08/2003, 10:03:26

Sora mea are un nepotel al carui nasi nu au putut veni la taierea motului, astfel incat parintii lui au apelat la sora mea si la cumnatul meu in calitate de matusa, sa oficieze evenimentul. Deci, cred ca se poate.

Oricum, taierea motului, spre deosebire de botez, nu cred ca are o semnificatie religioasa, ci mai degraba tine de obiceiuri stramosesti asa ca nu cred ca are un scenariu "ca la carte"

Copilul sa fie sanatos!!


Sobo si BB Dragos



raspuns postat de mmi, 29/08/2003, 11:38:04

Eu sunt din Alba Iulia. Eu nu am auzit pe nimeni pe aici sa faca taierea motului in mod oficial. Pur si simplu se tund copii atunci cind este cazul. Putini asteapta pina la un an.
Cred ca depinde de fiecare cum procedeaza si de cum sunt traditiile in familie.
Cu drag, Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:


Stau si citesc si va invidiez. Voi vorbiti de taierea motului si eu nu stiu cum sa-l botez pe bebe mai repede aici si deja are 6 luni. Asta si pt faptul ca sotul e bastinas,iar religia lui e Biserica lui Christos(nu se opune botezului la biserica orthodoxa; la ei copii se boteaza la 12-13 ani). Cat despre taierea motului...bb are deja parul in ochisori si trebuie sa actionez ca l-am nascut cu coama .Sunt intr-o mare dilema...in primul rand mi-as fi dorit ca sa-l botez acasa cu familia, dar numai la sf anului mergem in Ro asa ca probabil ne vom gandi la alternative, iar despre taierea motului ce sa mai vorbim...
http://community.webshots.com/user/mihaelabebe100

mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul.
E drept ca mai avem 5 luni pana la marele eveniment, dar in ritmul in care se posteaza ma gandesc ca panaatunci o sa fiu in deplina cunostinta de cauza.
ce stiu eu.
parul se impleteste(daca e suficient de lungutz) intr-o codita, in varful capului si se leaga cu o panglica bleu.
se taie de sub panglica.
de banutzi si ceara nu am auzit.
se pun pe tava diverse obiecte. Ce am auzit ca se pun: bani, pix, carte, oglinda, chei de la masina, foarfeca, dar si...pistol, motocicleta de jucarie, chiar si prezervative, etc.
venitzi voi si completatzi.

Mergi la inceput