Mamici de noiembrie - decembrie 2006(46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Apropos de cezariana: cum v-ati convins medicul sa nu nasteti natural? In afara celor care au in antecedemte asa ceva sau au prob medicale seroase (miopie etc).
Eu imi fac un plan de lupta pt lamurirea/convingererea dr ( da, sunt o fricoasa, dar am totusi o virsta care nu prea mai permite elasticitatea).

Azi am fost la un echo de rutina, dupa 7 nopti nedormite din cauza tusei seci (am strins totusi in 7 zile 10 ore de somn!), asa ca va dati seama ce chiauna sunt.
In fine, bb desi nu are nici 31 sapt, ca masuratori e de 32-33 sapt, desi f chircit (cred si eu ca e inghesuit la cele 5 kile pe care le-am pus pe mine).

Deci: cum e cu munca de lamurire?

Ruxmax 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

RALUCA,iti multumesc mult si uite ce primesti de la mine

ATUDOR,te rog eu din inima mea si te roaga si ursuletii mei din inimioarele lor micute,sa treci mai usor peste starea asta si sa nu mai gandesti asa.las-o-n colo suparare,gandeste pozitiv indiferent despre ce este vorba,mai ales despre bebe.nu mai conteaza cum vine pe lume,sa fie sanatos si tu la fel....tu sa te bucuri de fiecare clipa iar realizarile vor veni dupa aceea.eu si ursuletii va pupam pe amandoi.

LORYM.............da' mai facut sa plaaaaaaaaaaaaaaang,Doamne-Doamne!de cand avusesei tu acele divergente cu ktrinel si la un moment dat ai spus "ce daca am vrut ca bebelina mea sa aiba de toate,avand in vedere ca nu are cine sa ma ajute.nu am pe nimeni,nici parinti,nici socrii,nici prieteni....."de atunci mi-am inchipuit ca e ceva cu parintii tai.dar nu-mi revin.....chiar ma doare sufletul pt tine....stiu ca nu ai nevoie si nici nu e frumos.....dar mi-e mila de situatia ta,scuza-ma te rog...te apreciez ca esti puternica,si tu si sotul tau,iar bebelina numai spun.toata lauda!

32 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

fetelor am vorbit la telefon cu Dandusa.
si ea si Crinuta sunt bine si deja au 37 saptamani. se simt bine in casuta lor dar era suparata cu net-ul. trebuiau sa rezolve cu niste vecini dar nu au reusit. astazi a fost Claudiu la RDS sa rezolve si spera sa nu dureze mult. va transmite la toate multi pupici si sa stati cuminti si sa aveti grija de bebei.



Raluca 35 + cu Adina Andreea

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

fetelor am vorbit la telefon cu Dandusa.
si ea si Crinuta sunt bine si deja au 37 saptamani. se simt bine in casuta lor dar era suparata cu net-ul. trebuiau sa rezolve cu niste vecini dar nu au reusit. astazi a fost Claudiu la RDS sa rezolve si spera sa nu dureze mult. va transmite la toate multi pupici si sa stati cuminti si sa aveti grija de bebei.



Raluca 35 + cu Adina Andreea

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

e de-a dreptul uimitor dc-ul asta....am scris un mesaj care mi-a aparut si inaintea celor pe care le scrisesem inainte.t raluca,atudor si lorym am scris.doamne,ca-mi iau campii........nici nu-mi mai vine sa scriu ceva......sant nervoasa din cauza asta.

32 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

iar a aparut mesajul de doua ori si nu stiu de ce nu pot nici sa il sterg asta este scuze.

eu vreau sa va spun ca mie mi-a coborat burta si inca tare. s-a intamplat cam dintr-o data. alatieri cand m-am trezit am observat ca s-a dus in jos. o fi vreun semn?

Raluca 35 + cu Adina Andreea

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Alexandra ne luam de minutza ca eu am un sfert de ora de cind plingt in hohote.Pe linga hormonii de la sarcina mai am si alte motive.Asa ca nu esti singura..Mi-e frica de tot: de nastere, de viata , de tot.Mai pling putin ma linstesc, ma duc sa dorm o ora si trec la curatenie ca doar aranjam cuibul.am reusit sa te scot din depresie nu?Sorry dar la fel ma simt

Kokorina superba camera puiutilor tai! E de vis si cred ca petreci multe ore uitindu-te la tot ce ai pregatit.

Asiza sper sa vii cu vesti bune! Tinem pumnii!

Miro te asteptam cu vesti si pe tine de la echo!

Chris80 ceva asemanator cu relatia cu mama ta e la mine; chiar e mai grav.www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7&SearchTerms=povestea,nuntii " target="_blank">Povestea nuntii.Ce ne-au facut acum 4 ani e nimic pe linga ce a urmat in anii urmatori.Chiar daca e offtopic ma descarc avind in vedere ca sunt varza. Dupa ce ne-au dat afara din casa ca mincam prea mult si stateam pe drumuri ca era vacanta si caminele inchise.Atunci iuly mi-a promis ca va avea grija de mine si nu voi duce lipsa de nimic. Numai el stie saracul cit a luptat: tinea si facultatea cu bursa integrala si avea si job full time.Eu pe de alta parte tineam si eu fac cu bursa si aveam grija si de garsoniera primita de la facultate.Am muncit enorm amindoi , mai ales el dar acum ne e bine , multumim Lui Dumnezeu.

Au urmat alte lovituri de la ai mei.
Bunicul meu care m-a crescut si a tinut loc si de parinti si de tot, mi-a lasat un apart. ca sa am si eu 4 pereti.Tatal meu(de cind nu i-am mai zis asha)raminind fara servici a venit milogindu-se ca sa vindem apart sa-l ajutam sa-si ia o masina sa faca taxi si de anul urmator sa ne plateasca ca o rata pina isi achita masina. Intelegerea a fost sa-i dau 120 mil, cu restul sa dam avans sa luam in iasi un apart iar de anul urmator sa plateasca el rata la casa;apart care era inca pe numele bunicului(ca a reusit sa-l prosteasca si pe el)s-a vindut cu 260 mil acum 3 ani. Eu nu am vazut decit 50 mil anul acela si abia peste un an inca 40 mil. Intre timp apart au explodat la preturi iar cu banii aia nu am mai putut face nimic: nici avans la casa nimc. Iar ai mei s-au facut ca ploua si nu mi-au mai dat un ban. Mai lupta-te daca ai cu cine. Deci am ramas fara casa iar ei sa lafaie in 3 camere mari 2 oameni.
Deci cu un an inainte ne-au dat afara din casa ca mincam 5 linguri de ciorba in loc de 3 , iar urmatorii 2 ani ne-au lasat fara casa. Am trecut cu greu peste ce mi-au facut la rugamintile sotului meu.

Faza maxima a fost anul asta care e ceva de groaza.
Noi am preferat ca bugetul alocat pt. concediu anul asta sa il folosim luindu-i tot ce tb. printesei din burtica si am preferat un concediu mai mic. In plus ne-a fost frica se ne aventuram la mare sau prin tara departe eu fiind in 5 luni la sfirsitul lui iunie cind a putut iuly pleca 3 zile de la servici.Si am decis ca ai mei avind masina sa mergem 3 zile pe la manastiri in nordul moldovei.A fost greseala vietii noastre crezind ca daca mergem cu masina vor avea grija ca eu sunt insarcinata si sa ma protejeze cit de cit.De cind am plecat s-au purtat oribil facindu-ne sa ne simtim vinovati ca i-am deranjat din rutina lor. La fiecare manastire care ajungeam parca eram pe fuga si ne grabeau cumplit, eu fiind cu burtica totusi. Tb sa ne rugam foarte mult sa opreasca sa merg la baie ca efectiv nu opreau. Nu mai zic ca la fel il imploram sa opreasca sa maninc ca zicea ca nu are unde.Eram prinsi intr-o capcana si nu stiam ce sa mai facem. Noi le-am platit tot: benzina, cazare am luat si de mincare numai sa mearga cu masina 3 zile sa simtim si noi ca am avut concediu.Cind ne opream undeva sa luam de micare fugeam prin piata eu si iuly ca sa nu se supere ca stam prea mult.
Asta a fost cam 2 zile; cind sa ne indreptam spre cheile bicazului nu am mai rabdat jignirile si umilintele si l-am rugat sa ne intoarcem ca nu mai putem efecitv. Atunci a fost cireasa de pe tort; parca innebunise : pe drumuul de intoarcere spre casa a urlat efectiv tot drumul, ne-a adresat injurii foarte grave,facea depasiri periculoase, mergea cu 130 la ora, a vrut sa intre intr-un tir atit de tare innebunise - aici nu exafgerez cu nimic, desi as vrea. Eu si cu iuly stateam in spate si nu ne venea a crede. Iuly se uita la mine si ii era frica cumplit pt mine si puiul din burta sa nu patesc ceva.Pur si simplu nu puteam opri ca ramineam in mijlocul drumului.Noi taceam milc in timp ce ascultam ragetele lui. Eu mingiam burtica si incercam sa nu ma consum sa nu pateasca ceva fata.Cind am ajuns acasa am crezut ca traiesc alta viata. De atunci nu l-am mai vazut si nici nu-mi mai doresc sa-l vad vreodata in viata asta.

La 2 sapt dupa incidentul asta am avut iminenta de avort, deci la 27 sapt. Cred ca fost cu efect intirziat la mine dupa socul prin care trecusem.
Deci chris se poate si mai rau!

Cit am mai scris dar m-am descarcat!


Lory36+ saptCatrinel Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna, burtikoaselor!
Raportez si eu o noapte nashpa, nu m-am odihnit deloc, am nsenzatia ca noaptea dureaza ori prea mult, ori prea putin etc, stiti voi :)
Felicitari felelor pt rezultatele bune de la dr si bafta Miro! Te asteptam cu vesti buuune!
Chris, imi pare tare rau de relatia cu mama ta :(
Tema zilei - pana pe la 4 luni, epilat, acum folosesc aparat de ras pt ca nu mai vad absolut nimik si nu risc sa ma ranesc. In plus, am devenit mult mai sensibila.

Fetelor, eu am intrat acum pe mailul de pe yahoo si am descoperit ca am primit o scrisorica atat de frumoasa!!! de la compania Barza. Ati primit-o?

Pupicei, Ingeras 29+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Of,fetelor,mi-ati adus aminte de anii traiti cu parintii mei,au fost momente bune si rele,si eu luam bataie multa si am fost chiar traumatizata din cauza asta,pana cand,la 19 ani am hotarat sa plec de acasa,si de atunci m-am mutat cu sotul meu,pe atunci necasatoriti,abia dupa 3 ani ne-am casatorit,si mult bine mi-a facut faptul ca am plecat de la ai mei.
si eu sunt tot cu cezariana la cerere,vreau sa fie bb ok sa nu se chinuie,dar ..inca ma ma gandesc.
ALEX,e ok si garsoniera,e a ta

Adina 34+Alessia

poze
Adina 35 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Lory doamne prin ce ai trecut...

imi pare tare rau ca aveti asa probleme cu parintii. nu pot sa spun ca la mine a fost totul lapte si miere dar acum e ok.

eu am avut prob cu ai mei in scoala - ei ma iubeau tare mult dar nu au stiu cum sa se poarte cu mine asa ca am ajuns in spital in stare de soc in urma unei batai primite. nu era ceva fizic dar partea proasta e ca atunci cand luam note de 8 sau doamne feri sub 8 luam bataie si nu doar dar nu mai vb cu mine cate 2 saptamani si ma tratau de parca nu existam acolo, adica ma ignorau total.

nu va inchipuiti ca era asa tot timpul dar o data pe luna tot se intampla cred. am avut si mom f frumoase cu ei si ii iubesc mult si stiu ca si ei ma iubesc enorm.

dupa 3 ani de probleme in care ma invatasem sa ma duc la spital la doctorita care ma supraveghea sa ii spun sa ma interneze cand simteam ca situatia devine tensionata, am decis sa vorbesccu sora mea care bineinteles ca nu stia nimic si m-am mutat la ea la 500 km distanta de ai mei in clasa a 11-a. ea i-a amenintat ca daca mai dau o data in mine le ia custodia mea si incet incet au inceput sa realizeze ce mi-au facut. acum cu ajutorul lui ionut avem o relatie ok, chiar frumoasa, dar e adevarat ca este la distanta. mai mult de o saptamana nu stam impreuna niciodata, dar e ok asa.

hai ca m-a apucat si pe mine.
pparca vad ca va urma o avalansa de povesti triste despre parinti. sper sa ne povesteasca si fetele care au relatii super cu parintii nu doar noi celelalte.

pupici si va rog sa nu intrati in depresie.

Raluca 35 + cu Adina Andreea

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput