Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Noela draga,sunt tristuta din mai multe motive....unul dintre ele este bineinteles prietena mea MENSTRA....numai este abundenda dar este de lunga durata....de 6 luni de zile decand este inserat steriletul doar 2 luni ma tinut menstra 10 zile restul ma tine cate 25 de zile.O sa imi fac timp sa merg la dr sa fac eco....
Imi cer mii de scuze fetelor pe care nu le-am felicitat ieri de ziua Sfintilor Mihail si Gavril..."LA MULTI ANI CU SANATATE , SFINTA SARBATOARE SA VA INDEPLINEASCA DORINTELE"
Numai bine la toate fetele si pupici.
Mioritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

va pup pe toate, fetelor!

Dupa asa o perioada de tacere a fost suficient sa scrie cineva si am raspuns toate prezent.
Noela, multumesc de intrebare, a trecut si sper sa fie bine.Tumorless nu mai iau de mult timp,nu stiu daca a avut efect pentru ca in perioada aia am luat mai multe si mi-a fost bine.Cu klimaktoplantul nu sunt prea lamurita, daca e pentru menopauza, inseamna ca substituie estrogenii, ori eu de astia am si asa prea multi.
Miorita,imi pare tare rau ca te necajeste atat sangerarea asta.Dar nu te gandi la histerectomie, oricum trebuie sa mai existe o solutie.Acum mai iei ceva medicamente sau tincturi?
Numai bine,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Oana, numai nici un fel de tratament acum insa am tot cautat pe internet sa ma hotarasc sa iau Omega 3....m-am uitat la California Fitness, la Pharmanex, Herbalife, Forevar si GNLD insa nu sunt hotarata inca la ce firma sa ma opresc.
Am facut pt luni pe 13 programare la Medicover sa fac niste analize pentru anemie si o eco transvaginala si in functie de rezultate o sa vad ce trat o sa mai iau. probabil ca o sa iasa iarasi hemoglobina si sideremia slabute daca menstra nu a incetat 25 de zile, cu toate ca a fost substantial redusa.
Si la mine tot problema estrogenilor ma macina.....endometru se ingroasa asa de mult datorita lor.Pe sitelul naturaplant este un forum acolo am postat un mesaj despre excesul de estrogeni.Intra si citeste ce raspuns mi-a dat Yasmine.Este interesanta parerea ei despre sangerarile mele abundente...se pare ca trat cu plantute a fost facut prea dur in cazul in care problema este excesul de estrogeni.Sper sa te lamuresti in acest sens citind postarile ei.
Va pup pe toate,
Mioritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburutza spune:

Salut,
Multumesc pentru incurajari. Inca nu am facut operatia sunt programata pe 16 la Med new life. Imi este f frica desi dl doctor Bratila mi-a promis ca o sa fie f atent si ca spera sa imi poata salva uterul. Fibromul este de 7,8 cm si cred ca e f mare. L-am descoperit la un control de rutina pe 18 iulie anul acesta si mi s-a spus ca e de 4 cm iar acum ca are 7,8.
Sper sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Bubu, nu-mi aduc aminte daca ai zis cum e asezata dihania, dar eu tind sa zic ca afirmatia "sper sa-ti salvez uterul" e olecuta hazardata.Fetele care stiu mai multe or sa ma traga de urechiuse daca gresesc.dar eu zic ca asta ar trebui sa fie scopul acestei operatii:sa scapi de uratanie cu uterul intreg.Pe de alta parte, imi amintesc de o fatuca din Craiova care s-a operat in aceeasi perioada cu mine(ne-am cunoscut in spital).Avea vreo 3 firboame, cel mai mare 19 cm, cel mai mic 7 sau 8 cm.Si s-a operat sa scape de fibroame.Si a reusit.
Asa ca , nu-i ala asa negru cum pare.Asa am zis mereu si de fiecare data ama vut dreptate.Curaj.Diana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Buburutza

Cum adica o sa incerce sa salveze uterul la 7,8 cm??? Adica asta e scopul operatiei, tu te duci acolo pt miomectomeie nu pt histerictomie, iar daca medicul nu iti promite asta, schimbal-l, fa un tratament cu Diphereline 3 luni, fibromul se va reduce sigur la doar cativa cm, si vei intra in operatie cu fruntea sus, fara teama.
Nici sa nu auzim "incerc"...asta e obiectivul.
de acord cu Didi-Edi!!!
si ca sa te ajutam pe deplin, da-ne informatii mai multe: cum e plasat (intramural, intravacitar, subseros) daca ai facut ecografie sau doar pe baza controlului au dedus ca a crescut asa mult (asta e o pb, cum a putut sa cresca atat in doar 3-4 luni, esti sigura ca nu e o greseala???al meu a crescut de la 4.3 cm la 5.9 in doi a ni, si apoi (cu multe tratamente) a dat inapoi la 4.3 cm. si asta in 2 ani!!
si mai ales daca ai si parerea altui medic! Sfatul meu este sa nu intri in operatie fara a 2 a parere, a 2a ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Salutare fetelor, intreba cineva de biorezonanta, intamplator am gasit niste info daca va intereseza:
http://www.pravaliata.ro/biorezonanta.htm

Multa sanatate si numai bine!

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburutza spune:

Salut fetelor,
Am scapat! am fost operata si totul a decurs bine singura stare de rau a fost in noaptea de dupa operatia laparoscopica. Mi-a scazut tensiunea la 7 cu 4 si a fost cumplit pentru ca simteam ca mor.Fibromul a avut 6 cm si cum v-am povestit avea o evolutie rapida.
Acum sunt bine, sunt acasa, astept sa treaca perioada de refacere ca sa pot avea un bb desi am 38 de ani.
Va multumesc pentru incurajari mi-au facut mult bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Buburutza
Bine ai revenit, ne bucuram ca totul s-a finalizat cu bine.Poate ne dai mai multe detalii despre operatie, cum era amplasat fibromul, ce perioada de refacere ti-a dat medicul pt a incerca sa faci bebe etc.Esti deja acasa? cat ai stat in spital? operatia a fost cu taietura clasica
Iti dorim refacere cat mai rapida, sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Buna seara dragelor,

pentru ca Mioritza m-a facut curioasa am intrat pe siteul dat de ea si uite ce am gasit in schimb despre www.naturaplant.ro/forum/topic.php?id_topic=166&start=30" target="_blank">tumorless...astept si parerile voastre, eu una am devenit extrem de sceptica.
acum ceva timp am vorbit cu o doamna care avea un fibrom uterin de 12 cm.a facut acupunctura si a scazut la 6 cm ca mai apoi , nu se stie de ce, sa se transforme in tumoare gigant, cu evolutie fulminanta(cateva luni).s-a operat in final, histerectomie totala...

buburutza, bine ai venit acasa teafara si cu uterul intreg!
ma alatur celor spuse de Mada.
asteptam mai multe informatii despre fibromul tau, care de curand a sucombat.
te rog si eu, sa vii cu detalii daca se poate super amanuntite, de cand si cum l-ai descoperit si daca se poate sa ne povestesti cum ai pus la cale asasinarea dihaniei.
nu ma supar daca poti sa-mi spui si ce fel de pijamale ai luat la tine, cand ai plecat de acasa, cum te-ai internat si unde, ce ai facut acolo pana la momentul "crimei", si cine a fost maestrul criminal(numele medicului).

despre mine nu am noutati, in sensul ca dihania e la locul ei, putin in crestere,endometrul era de 14 mm inainte de menstra cu vreo 5 zile, aveam pe acolo si una bucata corp galben...
si menstra de luna aceasta a fost "buna", in sensul ca nu am avut nici un fel de dureri nici inainte de a-mi veni si nici pana acum (ziua 4).a debutat foarte timid, pe umra s-a cufurit rau, adica a curs mult vreo cateva ore, dupa care a trecut la picaturi. nu am mai eliminat nici un fel de dihanii, doar cateva chegulete mici.
singura noutate e ca luna asta am ovulat foarte devreme(ziua 12), fata de "normalul " meu(ziua 15 sau 16), iar ziua 27 a devenit ziua 1.
ciclu asa scurt n-am avut de cand ma stiu, o fi de bine, o fi de rau...cine stie

oana, draga mea, ce sa-ti spun despre klimaktoplant...e un remediu homeopat, stii cum lucreaza homeopatia (cui pe cui se scoate).cert e ca nu-ti aduce un aport de estrogeni ci dimpotriva ii regleaza. eu mi-am facut analizele hormonale cand eram sub tratamentul cu el si aveam estrogenii aproape de limita minima, adica: eu aveam 45, min. fiind 39!Dr. care mi l-a prescris mi-a spus ca in mod normal fibromul ar trebui sa creasca ca mai apoi sa scada...asta ramane de vazut, mai am de luat inca vreo 3 saptamani.mie nu mi-a facut rau, rezultatele se vad insa in timp...
am mai vorbit cu o doamna care nu avea ovulatie si dupa 5 luni te tratament a reusit sa aiba prima ei ovulatie neindusa...

mioritza, ai fost la medic?care sunt rezultatele?

kim, tare frumoasa mogaldeata ta, cred ca esti topita toata.

pupa mama toate fetili cu sau fara fibroame

Mergi la inceput