Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna fetelor.
Ce stiti despre miomectomie?
Eu voi face in aprilie operatia, clasica si am emotii mari.Povestea mea incepe in oct 2004, cand la un control de rutina, am fost diagnosticata cu uter fibromatos, un fibrom cu 3 noduli, dimensiune 20/11mm, am facut tratament cu duphaston 1 an zile, timp in care nu si-a modificat dimensiunile. Am incercat si tratamente naturiste, dar fara succes. Dupa doi ani si-a marit dimensiunile la 55\44mm, doctorul mi-a recomandat operatia imediat, auzind asta m-am speriat, deja ma vedeam pe masa de operatie.
Am cerut inca 2 opinii si amandoua au fost ptr operatie. Mentionez ca fibromul este intramural,f bine vascularizat. In nov am inceput tratamentul cu Diphereline de 3,75, dupa 3 luni de tratament vascularizatia s-a mai redus, iar fibromul are 3,74. Voi mai face inca trei luni Diphereline si in aprilie operatia.
Asta este povestea mea.
Ma iertati ca am navalit peste voi
Felicitari viitoarelor mamici

Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

Buna fetelor, in decembrie 2005 am facut embolizarea uterina. In noiembrie 2006 am ramas insarcinata. Momentan suntem in 3 luni si este binisor. Nimeni nu-mi garanteaza sarcina, nici la Bucuresti nici la Galati, mi se spune ca voi fi o norocoasa daca il voi naste. Am dureri suportabile de burtika , ca de menstruatie, am vb cu dr si mi-a spus ca sunt contractii. A mai trecut cineva prin asa ceva? Eu sunt foarte optimista si deja ma vad cu cel mic in brate.
Mai am o nedumerire si imi este frica sa-mi treb dr, pe 14 decembrie 2006 trebuia sa-mi vina cm , aveam dureri normale, tensiune in sani si am luat pastile , si anume: marcofen si vidan. Am citit despre ele ca sunt calmante si nu ar afecta dar totusi sunt speriata.
Dupa embolizare fibromul a stagnat si toti se mira cum de am ramas insarcinata, oare sa fiu o norocoasa???
A mai nascut cineva dupa embolizare?
Astept raspunsurile voastre, va multumesc mult

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bambie, Nicoleta, bine ati venit!

Bambie, pana citesc fetele care au facut mimectomie te pup!
Eu pot sa-mi dau cu parerea numai in cazul Nicoletei-ca sunt oarecum in aceeasi situatie privind embolizarea.
Da, printre noi mai este cineva care a facut bb foarte curand dupa embolizare, dar intra mai rar pe aici, Rachel...avea un fibrom de 9 cm...sarcina a mers foarte bine si a nascut prin cezariana...exista insa si parerea ca embolizarea ar produce riscul de avort, cum se zice si aici in Canada, unde sunt eu,nu se uita atat la fibroame, depre care Dr zice ca se maresc in sarcina( in rom nu-mi dadea nimeni sanse, toti vroiau sa-mi scoata uterul, ca cica nu se dilata uterul din cauza lor si pierzi sarcina,, aici e pe dos)ci se leaga de embolizarea pe care am facut-o acum doi ani, insa nu e nimic sigur, doar ca nu s-au facut destule observatii asupra femeilor cu embolizare si exista risccul sa fie afectate arterele uterine care ajuta la hranirea copilului si la starea de normalitate a sarcinii.Eu incerc de cateva luni doar sa raman si mai e si varsta, 39 de ani, de care se leaga, ma avertizeaza ca nu e ca la 24 si ca va trebui sa fac nu stiu cate teste pt a vedea daca nu are sindrom down in caz ca raman.Mi-au facut si analize de sange sa vada ovulatia.M-au bagat in ceata cu chistul de 2 cm de pe ovar, cica e normal (?)adica nu e alarmant , ca e de la ovulatie, dar pe mine ma doare de doua luni acolo da cica nu din cauza lui.Ce sa mai zic.
Eu cand am facut embolizarea chiar cu scopul de a avea o viitoare sarcina si de a opri hemoragiile si de a ramane cu uterul la locul lui am facut-o, in ROm, dar astia pe aici o pun cu semnul intrebarii pentru ca nu stiu sigur urmarile.
Nicoleta, de ce ti-au zis ca esti norocoasa daca il nasti ??Din cauza embolizarii?Sau a fibromului?Adevarul e ca orice sarcina cu fibrom e cu risc, insa multe fete nasc cu fibrom, am si eu o prietena care avea unul de 6 cm si a nascut la 38 de ani natural, dar ceea ce e rau in Rom este cum isi dau ei cu parerea din capul lor patrat si negativist!!!!In loc sa te incurajeze si sa dea exemple pozitive ei te sperie.Nu ca de astia de aici sunt multumita, deja am dubii si am auzit multe rele despre sis medical si nu ma simt in largul meu ca nu ai de unde sa alegi, numai cu trimitere de la med de familie, dar macar stiu sa te faca sa te simti bine si sa iti dea speranta, spunandu-ti totodata si realitatea.Cum sa zici cuiva ca esti norocos daca duci sarcina? Poti sa spui doar ca exista un risc si atat - nu te gandi la rau,foarte bine faci, macar cateva luni sa-l mai tii si de la 7 luni chiar daca se intampla sa iasa mai devreme e ok.
Despre medicamente eu zic totusi sa intrebi medicul- nu stiu daca o singura zi conteaza...Oricum nu mai ai ce sa faci insa il pot supraveghea daca exista vreun risc, sincera sa fiu nu ma pricep...

Mie mi-a dat deja sa iau acid folic, eu luam oricum de mult....Iar pt una alta, dureri, am voie doar paracetamol.

Te pup si astept vesti !!! Sa ne scrii cum te simti si abia astept sa vad poze cu bb !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Am uitat sa te intreb, cate fibroame ai?

Iar ma enervez: auzi la ei,parca ar fi vreo sarcina garantata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Nicoleta, felicitari pentru sarcina si nu-ti mai fa atatea griji ca nu e bine pt. bebe.Cum ti-a spus si arinna, ce sarcina e garantata? Ce medic poate sa stie, sa prevada ce se va intampla? Dar asa e aici la noi, ce sa-i faci? Si eu am facut embolizare, pentru a rezolva cu hemoragiile pe care nu puteam sa le mai opresc.Despre pastile sa nu-ti faci probleme ca e prea timpuriu sa aiba vreun efect negativ.Citeste primele capitole de la fibrom uterin si ai sa vezi de rachel cum a nascut un copil perfect sanatos. Numai bine si ai grija de tine.

Arinna, nu ne-ai povestit cum a fost la dr.
Noela, ce mai faci?
Pup toate fetele si sa auzim doar vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

Multumesc mult fetelor, nu ma asteptam sa mi se raspunda atat de curand.
Arinna, doctorii dau din umeri din cauza fibromului. Medicii ginecologi nu sunt de-acord cu embolizarea si de accea sunt scceptici. Eu ma simt binisor, am doar niste dureri suportabile de burta, ca la menstruatie. Am fost la medicul de familie si am intrebat despre aceste dureri, mi s-a explicat ca sunt contractii si de aici panicaaaaa.
Imi doresc enorm de mult acest bebelus si eu si sotul meu si nu vreau sa patesc ceva rau. Sunt foarte optimista , deja ma vad cu burtika mare si cu el in brate. Eu zic caci daca era sa fie ceva grav il pierdeam pana acum, dar el este instalat bine-mersi, l-am vazut la echograf acum 2 zile. Are 12 saptamani si medicul zice ca pt varsta lui momentan este bine.
Multumesc inca o data fetelor

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Dear_bambie, si eu urmeaza sa fac miomectomie dar laparoscopica, cel putin asta intentioneaza medicul desi pana la urma, nu e exclus sa se converteasca intr-una clasica. Om vedea. Eu sunt la a doua injectie cu Diphereline, mi-a recomandat trei luni. Fibromul meu e tot intramural dar cu dezvoltare subendometriala (inspre cavitate), e mai mic dar foarte vascularizat.
Poate Didi te citeste si iti spune cum a fost operatia clasica, dar eu zic ca nu are rost sa ne speriem, trebuie sa o privim ca pe o sansa de a avea copii. Adica eu asta imi doresc. Nici nu stiu daca tu iti doresti sau ai deja. Unde te operezi?
Ai grija cu diphereline-ul ca din cate stiu nu se repeta mai mult de sase luni! Te pup si mai povestim!
Nicoleta, felicitari pentru sarcina! As vrea sa inveti din experienta mea. Eu sunt dintre cele care au pierdut la 10 saptamani(se oprise la 7) dar nu e chiar atat de sigur ca motivul a fost fibromul. Cred ca doctorul tau e nimic pe langa al meu care mi-a zugravit situatia in culori mult mai sumbre. Undeva in sufletul meu il invinovatesc pe acel doctor de pierderea sarcinii, pentru ca nu am mai fost de treaba cateva zile dupa consultatie, ceea ce cred ca a daunat sarcinii si coincidenta sau nu, s-a dovedit mai tarziu, ca sarcina se oprise in jurul datei cand am fost la consultatie. Te rog din suflet sa nu te lasi influentata de pesimismul doctorului. Sigur exista un risc, ca la multe alte sarcini dar eu personal cunosc multe cazuri care au nascut cu fibrom, pe atunci nu le cunosteam desi mi-ar fi prins bine o doza de optimism. Asa ca sa fii optimista, pentru ca numai in felul asta il ajuti pe bebe. Si sa fii convinsa ca se poate. Contractiile pot fi si de la fixarea sarcinii din cate stiu eu. Dumnezeu sa-ti ajute tie si lui bebe!


Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:


Multumesc pentru raspuns. Nu am copii, desi imi doresc enorm de mult. Dupa operatie vor creste sansele de a avea un , dar trebuie sa am rabdare cel putin 1 an. Operatia o voi face in Constanta. Am inteles ca prof Ancar recomanda tratamentul cu diphereline, doza mare intre 6 luni si 1 an.
Felicitari Nicoleta! Sa-ti dea DD sarcina usoara si bebic sanatos! Merita sa lupti in continuare!!!!!
Pupici!
O zi frumoasa tuturor!

Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

Multumesc mult Teonikol, sa stii ca sunt fff optimista, nu gandesc negativ absolut deloc. Cred ca durerile erau de la dormitul pe burta, posibil nu-i convenea "inamicului", noi asa ii spunem. Astazi nu am mai avut dureri absolut deloc, sunt somnoroasa rau deoarece toata noaptea m-am chinuit sa dorm pe spate dar trece.
MULTUMESC MULT INCA O DATA, DEJA VAD LUCRURILE SI MAI POZITIVE CA PANA ACUM

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

bambi, citindu-ti randurile parca m-am vazut pe mine acum aproape un an.Eram la fel de speriata, dar eram intr-o ceata totala:habar nu aveam ce inseamna fibrom, ce inseamna tratament in aceasta situatie etc.Si drept urmare, cand am aflat ca-s mandra posesoare a unei dihanii de 6 cm, m-am si programat la operatie.de fapt, m-am lasat in mainile dr si daca el a zis "La cutit", aia am facut.Acum, doar cand ma uit la taietura imi aduc aminte ca am facut-o.Medicina a evoluat destul de mult, asa incat nu mai stam cu saptamanile prin spital la recuperare dupa operatie.Eu m-am operat intr-o miercuri, iar vinerea imi faceam deja bagajul de plecare acasa.Nu-mi pare rau absolut deloc de varianta pe care am ales-o:am scapat rapid de dihanie si acum astept sa vedem ce ne aduce viitorul.Sa speram ca apare bb cat de curand, mai ales ca dupa operatie dr mi-a zis ca-s sanse ff mari.
Despre operatie:luni m-am internat si m-am plimat prin spital facandu-mi-se setul complet de analize impuse de procedura(miomectomie calsica):sange, papanicolau, coploscopie etc.Ziua d emarti a trecut mai greu, caci a trebuit sa aspet ziua de miercuri cand m-am operat.S-a intamplat dimineata, pe la 10 eram deja scapata.Taietura e de vreo 15 cm cred, ffff jos, nu se vede nici cu cel mai minuscul slip.Seara deja faceam cativa pasi prin salon.Joi am inceput sa manac usor, iar vineri....gata.
Nu te speria, ca nu-i chiar asa greu cum ne sperie una lume.Cred ca fetele care au trecut prin asta imi dau dreptate:acum realizez ca m-am speriat degeaba inainte.rau e poate doar faptul ca trebuie sa astepti macar 1 an dupa pana sa incerci sa ramai insarcinata.Dar merita.Atata timp cat alte tratamente nu-mi garantau ca scap de fibrom, nu am vazut de ce trebuie sa ma lungesc.
Dupa , am vazut si toate beneficiile opartiei, in afara de faptul ca am scapat de fibrom:nu ma mai doare nimic la ciclu, un pachet de tampoane imi ajunge 2 luni etc.
Curaj!!!Ai sa vezi ca totul va fi bine.Nu ezita sa intrebi orice.per sa reusesc sa-ti raspund in timp util.
M-am intins cam mult, asta pt ca nu prea mai am timp sa scriu, caci stau cam mult la munca.
Pup toate fetele.
Noe, Arinna mi-e dor de voi.

Mergi la inceput