Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Teo, da, asa este,eu racesc repede dar uitasem, ca in tara nu [prea aveam contact cu frigul si ma vaccinam din timp.Multumesc pentru urari!

Sylvya, nici noi nu mai stim- o singura persoana de pe forum a facut embolizarea unui fibrom de 9 cm dupa care a ramas insarcinata si are un baietel( rachel owen), e buna ca ne-a scapat de hemoragii si amramas cu uterul intreg( pentru fetele care vor sa faca, asta e unul din motivele pentru care se face, in special)dar de copii nu stim nimic sigur, ei zic ca da, se poate insa fibroamele mele au scazut dar nu foarte mult, se aude ca nu e indicata de fapt daca vrei copii ( surse straine)Dupa cum vezi suntem oarecum in ceata, eu nu stiu oricum daca raman insarcinata, vad ca nu, poate fi de la orice asa ca nu as putea da vina pe embolizare, asta e teorie pe alte siteuri.La Municipal cica sunt cazuri de fete care au ramas si a fost ok dupa.
Deci e buna ca mi-a salvat uterul ( nu mai am hemoragii)si poate, cine stie, se retrag si mai mult fibroamele.Ca nu e buna nu pot sa ma pronunt, doar din auzite, de pe alte siteuri. Ca e dureroasa,este, dar dupa ce ti-o face,pare-se ca se opreste alimentarea uterului cu sange un timp, dupa care se reia, ramanand blocate numai fibroamele. Mie insa nu mi-a placut sa se umble prin mine cu plastice pe viu( nu doare ) asa ca am fost traumatizata un timp. De durerea fizica am uitat.
Sunt insa fete aici care au facut si au suportat mult mai usor. Chiar si rezultatele sunt diferite de la caz la caz. Eu am zis numai experienta mea- si bine si rau si ce am mai citit pe net

Asa cum spunea Mioritza, Dorobatz e foarte dragutz.

Ah ce mai plang......Kim, imi pare tare rau ca si Alicia e racita, multumesc pntru sfat, o sa cautam maine...Nu mai inteleg care e gripa care e raceala , am luat ceva pt supt,Cepacol,e mai bine cu gatul dar ochii si capul ma termina...

Oanalu, multumesc, m-am gandit si eu la echinaceea ...O sa vedem...Sper sa functioneze la tine...Nici caldura asta ciudata in decembrie nu e in regula,,,probabil va urma o iarna grea...la noi sunt deja minus 12 grade azi( ziua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.Deci,cum ar trebui sa procedez,sa sun unul din doctorii astia, Dorobat sau Badea si sa ma programez sau sa merg direct la Bucuresti pentru programare?
Fetelor,azi am mai aflat ceva,mi-a spus cineva ca ar fi scapat de fibroame cu tratamentul Mamei Ana din Sabasa,Piatra Neamt.Ati auzit cumva de ea,stiti ceva?Eu sunt destul de sceptica,dar am auzit ca doar trebuie sa stai cu ceva pe burta 72 de ore,ma gandesc ca nu poate face rau daca e pe dinafara,stiu si eu?As incerca si asta,ca eu cred ca de cutit nu scap.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

N-am auzit de mama Ana :)

Poate ar fi bine sa vorbesti direct cu Badea, ca e ginecolog si daca te recomanda pentru embolizare stai de vorba cu Dorobatz, care o face...Nu imi mai amintesc daca a sunat cineva direct la Dorobatz, vad ca Mioritza spunea ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Oana_B, iti multumesc de informatii. Kim, ma bucur ca ne dai o speranta prin prezenta fetitei tale care intr-adevar este o printesa.
Multa sanatate pentru toate!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Teonikol
Iata, raspund eu, una dintre cele doua Mada. Si eu sunt un pic ingrijorata de mesajul postat de fata din Italia...sincer sa spun, mai auzisem de un caz relativ asemanator, o fata cu care am corespondat pe PM,a facut operatie laparo pt fibrom si nu i-a scos fibromul...dar am crezut ca in cazul acela era doar lipsa de comunicare (cazul era diferit). Nu stiu ce sa mai zic, si eu imi iau avant sa ma operez tot cu el. Stiu ca in urma unor "esecuri" de a scoate laparoscopic animite tumori, dr T nu mai accepta sa faca laparo pt fibrom decat dupa tratament cu Diphereline (esecuri in sensul ca a inceput operatia pe cale laparoscopica si a terminat pe cale deschisa, cu taietura clasica, datorita unor hemoragii masive aparute la laparo)...dar asta e deja altceva, nu inteleg de ce si pe fata din Italia nu a operat-o clasic in final, daca tot era anesteziata si intinsa pe masa...ma depaseste, acum nu cred ca ar da nimeni cu pietre in el daca intri cu gand de laparo si te trezesti cu burta taiata, mai ales in cazul ei cand fibromul ii provoca asa mari probleme de sanatate. Eu stiu ca mai sunt medici buni in laparo, Niculescu, doctorita Dracea, dr Ion Ionut de la Giulesti ...ar fi interesant daca am gasi pe cineva operat cu succes de fibrom de unul din acesti medici de la Giulesti.
pe de alta, in cazul acela este clar ca la 10 cm nu se putea opera laparoscopic, asta o spune orice medic.
a mai fost o fata pe forum, Mcbeal, nu stiu daca iti aduci aminte, avea fibrom de 7-8 cm, a sperat laparo pana in momentul internarii (s-a operat in Germania, acolo locuieste) dar in ultimul moment decizia medcilor a fost sa o opereze clasic. daca nu se poate, nu se poate, mai bine sanatoasa, taiata mai inestetic si fara fibrom decat iesita din spital...tot cu fibrom.Si la 6 luni dupa operatie a ramas insarcinata, imi pare rau ca nu mai intra pe forumul acesta, probabil ca scrie mult la "mamici " de nu stiu ce luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Buna ziua fetelor!

Am gasit cateva tratamente naturiste,pt.fibrom uterin.Daca sunteti interesate,va rog sa-mi spuneti ca sa vi le trimit.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Ancuca,spune-le,eu una sunt interesata.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Azi sunt pe dos - iar am intrat in perioada sumbra-migrene, raceala, hemoragii etc...una dupa alta- de aseara am hemoragii-ziua 18 de la CCL si ma doare in zona ovarelor.Da ce ciudat arata sangele e inchis la culoare, spre maro, nu rosu. Acum e dimineata si nu ma simt prea bine insa vreau sa ies sa merg la engleza,( am lipsit 2 zile pe perioada migrenelor si o zi in saptamana racelii,mai ca nu m-a sduce nici azi dar vine femeia degeaba pleaca devreme si vine cu bicicleta sau pe josdin orasul alaturat- vrea sa faca miscare si oricum nu e mijloc de transport decat masina proprie sau taxi intre oraselele noastre)si asa n-am mai iesit din casa de o saptamana, o sa merg pe jos 15 minute - sunt slabita si ma gandesc ce naiba am iar- ori tot raceala la anexe ca am stat in frig acum o saptamana ori fibroamele fac iar probleme...Joi trebuie sa fac eco sper sa treca pana atunci ca nu voi putea sa fac transvaginala Dar pana ajung la un medic mai e - doar daca mi-e foarte rau merg la urgenta.Nu prea mi se pare normal asa.Da stiam ca o sa ma lovesc cu capul de asemenea probleme aici.
Va pup, tocmai imi trecuse raceala si eram mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Sylvya, eu acum am vazut primul tau mesaj, a aparut mai tarziu cred,eu scrisesem de embolizare fara sa stiu ca ai intrebat, abia al doilea mesaj ti l-am vazut si am dat detalii. Se face la Spitalul Municipal( Universitar) din Bucuresti, la medicii despre care i-a spus si Rosei _ Badea - ginecologul vede daca e cazul de asa ceva si Dorobat- radiolog o face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

MadaS, eu nu m-as mai duce la Tutunaru daca e asa nemernic- cum poate sa spuna ca a scos fibromul si sa nu dea bilet de iesire din spital- ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat?De ce nu incerci si la Badea( si el recomanda dipehereline) sau pe care ii crezi tu buni, da-o-n colo de laparo.

Mergi la inceput