Durerea unei pierderi de sarcina (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor, cu lacrimi in ochi va anunt oficial ca n-am mai rezistat si am facut acuma seara DOUA teste...........si SINT INSARCINATA, , imi vine sa tip de bucurie, tocmai ce am facut testele, doua ca nu-mi venea sa cred.....sint inca sub soc, nu mi-am anuntat inca sotul ca nu-i acasa, si voi dragele mele sinteti primele care afla.....va multumesc din suflet la toate care ati fost alaturi de mine si mi-ati facut galerie, si eu am sa va fac la rindul meu, sint convinsa ca la toate ni se va implini visurile, uitati-va la mine daca asta nu e mana cereasca? operata de ovar, la sini, cu ovare polichistice,am avut doar 2-3 prestatii luna trecuta... si uite ca se poate. Doamne inainte de toate va doresc la toate succes, sa fim cit mai multe cit mai curind. sint atit de fericita, va multumesc din suflet fara voi nu as fi reusit, cu Dominic am ramas insarcinata din prima si a fost bine, pe el l-am nascut pe 17 mai, conform calculelor tre sa nasc pe 17 iunie, Doamne sper sa mearga totul bine de data asta, mai ales ca m-a apucat panica ca am avut si viroza aia si stiu ca nu-i bine, daca s-a intimplat ceva cu bebe?
am sentimente contradictorii cind imi amintesc ca am pierdut o sarcina, mi-e si frica sa ma bucur, sa nu cumva sa se intimple ceva, imi si era frica sa fac testul, dar peste toate ma bucur atit de mult si sint gata sa-mi asun riscurile, dar eu stiu si trebuie sa fie bine de data asta......
am pus o poza cu testele mele de sarcina pe webshot.
in acelasi timp imi cer permisiunea de la voi sa ramin pe acest topic ca ma simt atit de bine cu voi, nu am sa anunt pe nimeni, poate pe sotului totusi , pina nu merg la primul RV(aici se da pe la 3 luni, dar poate reusesc sa-l am mai repede, mai ales ca de pe la 21 zile se aude inima...)ca mi-e frica sa nu-mi poarte ghinion ca stiu si altii......invidie, etc, e o prostie stiu dar asa simt acuma......
asa se explica poftele mele, si datul de telefon la sot sa-mi faca clatite pina vin de la servici......
Doamne fetelor sper ca va fi bine atita imi doresc, si sa va vad pe toate cu visul implinit!
Ileana, cu mindrie te rog frumos sa-mi schimbi albinuta pe 5 saptamini

va pup pe toate, merci

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Flavia, lasa-ma sa fiu prima care te felicit!

Doamne cat ma bucur pentru tine!!!!!!!!!!!
M-am uitat la teste, este super 100%, nici nu stiu cum sa ma exprim .
Vreau, in primul rand (pana nu ma opreste cineva din scris, caci tot de la servici scriu...), sa-ti spun ca viroza pe care ai avut-o nu-l poate afecta pe bb, deoarece in perioada aceea nu era fixat, era prea la inceput (sau poate nici nu era conceput inca). Chiar la inceputul sarcinii, pana nu se fixeaza, nu il poate afecta nimic, si asta e 100%! Doamne, draga de tine . Citindu-te imi aduc aminte de cum simteam cand am ramas gravida cu Richie.
Tr. sa inchei, din pacate, dar mai revin eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estecri spune:

Bravo Flavia!!!

Felicitari!! Ma bucur atat de mult pentru tine!!Esti dovada vie ca se poate!!! Ne incurajezi si pe noi!! Pe cine mai iei cu tine la odisee? Neaparat sa nu parasesti topicul asta si sa ne spui tot timpul ce se mai intampla cu tine! Spune-ne exact si ce simptome ai avut inainte sa faci testul?
Sambata - duminica voi sti si eu daca am ceva in burtica. Pana atunci numar orele si zilele.
Te pup dulce si ai grija de tine si totul va fi bine!!!

sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

eram siguraaaaa!!!!!!!!!!!!!!! Felicitari, Flavia! Sa-ti dea Dumnezeu numai bine si sanatate de data asta! Va fi bine, va fi perfect ai sa vezi! Ma bucur foarte tare, imi imaginez ce fericita esti! Sa ne spui cum a reactionat si tatal

Adela am cumparat revista si sunteti o familie super! Intr-adevar m-ai facut sa ma gandesc ce frumos e sa fii o familie mare, ce atmosfera cred ca e de Craciun! Si la noi era frumos cand eram copii, dar pe timpul lui ceausescu nu prea erau nici de unele, iar ai mei erau amandoi profesori...asa ca nu imi placea asa tare ideea ca am doua surori (mai ales ca ne certam ca kioarele). Ai un super talent in a povesti, cred ca le spui o multime de povesti copilasilor tai


Poze Laura
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Flavia, te felicit inca o data pentru bb! Nu am avut nicio indoiala de cand ai spus semnele. Iti doresc sa duci sarcina cu bine pana la capat, sa ai o sarcina usoara si sa-ti tii puiutul in brate!


Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela (barbye)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia, felicitari! Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un sanatos!

Ma bucur foarte mult pentru tine,cand am citit ca esti insarcinata,mi-au dat lacrimile! Aseara am visat ca o buna prietena,care are deja un baietel(ca si tine),era insarcinata si avea in burtica o fetita.Cand m-am trezit m-am gandit la tine si eram sigura ca despre tine este vorba,pentru ca prietena pe care am visat-o nu vrea deocamdata alt copil.Eu cred ca acest vis inseamna ceva.
Vreau sa ramai aici si sa ne povestesti fiecare lucru cat de mic.Sper sa ne tragi si pe noi dupa tine
Felicitari!




MIRELA







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Nu ma pot abtine si vreau si eu sa o felicit pe proaspata mamica, Flavia. Va citesc de mult si imi plange sufletul cu voi odata, pentru ca inainte de a-l avea pe Bubu, am avut si eu o sarcina oprita in evolutie, asta dupa multi ani de incercari. Nu am postat pana acum nimik la voi, pentru ca nu am cuvinte prin care sa va ajut sa treceti peste, poate doar timpul sa mai aline cat de cat. Stiu ca pare o prostie, dar eu cred, ca pe oamenii pe care ii incearca Dumnezeu, asa cum v-a incercat pe voi, ii iubeste de fapt mai mult. Si mai stiu si un citat din Biblie, care la mine s-a adeverit de fiecare data: Du-Te, si la capatul DISPERARII vei regasi SPERANTA". Inca o data felicitari pentru reusita, Flavia si muuuuuuuuuuuuuult succes tuturor fetelor de pe topicul asta, sa deveniti mamici fericite cat mai repede!

DORI, mami lui RADU ANDREI(11 sept 2006)
http://community.webshots.com/album/554276987vjVEbc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Flavia, am mai prins ceva timp sa mai scriu un picut . Mai vroiam sa adaug ca nu cumva sa dispari de aici! Aici e grupul perfect de prietene . Cred ca indiferent de faptul ca, pe rand, vom ramane toate gravide, e bine sa ramanem aici. Am putea schimba eventual denumiorea din "Durerea unei sarcini pierdute" in "Mamici trecute prin durerea unei sarcini pierdute", sau ma rog... ceva de genul asta, dar mai scurt. Nu am timp suficient pt. a ghici ceva ingenios si in acelasi timp frumos.

Laura, ma bucur ca ti-a placut articolul . Ai scris ca parintii tai sunt profesori. Pai... ce sa-ti zic, si ai mei , si mai am o sora. Din pacate tata nu mai traieste. Mama e pensionara dar ma ajuta f. mult, adica, sa spun concret, Roberta, de la scoala merge la mama, acolo ia pranzul si dupa, mama o ajut ala teme . Mie imi ramane doar matematica, ca doar tine de profesia mea (dar asta e o placere pt. mine). Cracinul este itr-adevar frumos, desi am doar 2 copii - apropo de cum scrie in revista (3-4). Eu nu stiu sa povestesc kiar asa de frumos, m-au mai ajutat cei de la redactie cu corecturile. Au integrat f. frumos cele scrise de mine, sunt multumita. Titlul, cred ca ma mai scris asta, este putin exagerat. Eu nu consider ca implinirea unei mame se masoara in nr. de copii adusi pe lume, adica eu nu-i vreau "infinit de multi", sau cum sa spun... Mi se pare ca de acolo reiese ceva de acest gen. Din pacate, nu sunt asa de perfecta, precum simt ca reiese din articol,mi-ar place sa pot oferi mult mai mult copiilor mei si aici nu ma gandesc la chestii materiale, ci la timpul petrecut cu ei.

Hai ca m-am lungit si pana la urma nu se intelege ce vreau sa scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Flavia,
nu am scris prea des, dar citesc tot, de cand ai spus de mica scurgere am fost aproape sigura ca e fixarea, eu asa mi-am dat seama de fiecare data ca sunt gravida. Vreau sa te felicit si eu, crede-ma ca aproape mi-au dat lacrimile, ne dai la toate speranta.....




fetelor, urmaresc de la ajutor umanitar cazul lui andrei cu defect de esofag, e internat de mult in germania si asteapta sa fie operat, insa tot amana ca are probleme cu plamanii, si vad ca-i fac tot felul de proceduri pt. a vedea ce infectie are la plamani si ce sa-i mai faca. Ma streseaza gandul ca si pentru puiul meu se putea face mai mult, aici dupa ce la municipal aproape ca ma trimiteau acasa, la budimex si-au dat seama ca e grav si l-au intubat a 2-a zi, dar nu i-au facut analize ce virus exact e, au zis doar ca pare a fi virus, si nu exista antidot la virus, antibiotice sau de-astea, si doar l-au sustinut cu oxigen si oxid nitric, am gasit prin telefoane part. ultima butelie din tara, cu el i-a mers bine, era stabilizat, cum s-a terminat butelia starea s-a inrautatit rau. si nu am mai gasit butelie si ziceau ca primesc din germania in 2-3 sapt., prea tarziu, i-am intrebat ce alte sanse, daca il pot trimite ei in germ. la spitalul de unde primeau oxidul nitric, si au zis ca nu se poate. de fapt am tot sperat si noi si medicii ca va fi bine dupa ce se termina oxidul nitric, parea stabil, dar nu a fost asa, fetelor, daca mai era o butelie avea mari sanse sa fie salvat........butelia a tinut 3 zile.
nu mai pot continua cu amanunte, ca innebunesc cand fac scenarii cu daca...

am gasit o carte scrisa de un duhovnic rus ortodox cu subiectul de ce mor bebelusii, de ce se pierd sarcinile, unde se duc sufletele lor, va spun ideile dupa ce o citesc, nu am apucat.




hair

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Hair, toata m-am cutremurat citindu-te.. E de nedescris durerea asta, neputinta si nepasarea medicilor, sau ce o fi ea... Nu intru in mai multe detalii, nu rezist si sunt la servic, tr. sa fiu intreaga cat de cat.
Abia astept sa ne dai detalii despre carte. Asi cumpara-o si eu, este accesibila in Romania?

Adela

Mergi la inceput