3. pentru LIVIA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Draga Livia,
am si eu o rugamine la tine, nu stiu daca ai citit mesajele postate de mine si de aceea as vrea sa stiu daca chlamydia se poate vindeca si cu altceva inafara de antibiotice.
Eu dupa 2 tratamente sunt inca al faza cu rezultatul: POZITIV
Deja ma deprima rezultatele, cand ajung la dr. sa le ridic imi e si frica sa deschid plicul sa vad ce scrie.
As fi tare bucuroasa daca as ti ca mai exista si alt remediu.

Mii de multumiri

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Draga Livia, eu sunt noua pe aici. De ceva vreme urmaresc mesajele legate de fertilitate si te admir pentru bunatatea si rabdarea pe care o ai. Normal ca si eu imi doresc un copil (cel putin). Insa problema mea este cu totul alta. Ma gandesc ca poate stii tu sau celelalte fete un tratament. Am o metroanexita bilaterala cronicizata pentru care fac un tratament cu penicilina si gentamicina, cate 5 zile pe luna, timp de trei luni. Am ovulatie, menstruatie, dar uterul si ovarele sunt inflamate. Am inteles ca sansele sa raman gravida sunt reduse din acest motiv. Eu sper sa gasesc un tratament naturist cu efect antiinflamator.
Te rog, daca stii un remediu, sa ma ajuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Livia draga, anul trecut mi-a esit prolactina ridicata iar felete de aici imi spun ca nu pot ramane insarcinata pana cu rezolv problema.
Totusi sotul meu( medic) mi-a spus ca nu este o regula sa nu se produca ovulatie atunci cand prolactina este ridicata, dar eu cred ca ar trebui sa mai fac odata analiza.
Ce parere ai? Daca iese din nou mare, ma sfatuiesti sa iau Dostinex sau orice alt hormon pt asta?
Te pup
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Pt.crinuta:
pt.prolactina poti lua preparatul naturist MASTODYNON-tinctura.Il gasesti la farmacie.Iti trebuie cca.100 ml pe luna;vei lua 30 pic.dimineata si 30 picaturi seara + tinctura de coada soricelului(30 de pic.de 3 ori pe zi)+tinctura(macerat glicerinic)de muguri de zmeur(30 pic.de 3 ori pe zi).toate le vei lua inainte de masa cu pauza intre ele de 5 minute.Vei face acest trat.timp de 3-6 luni.Tot ce am scris mai sus contin hormoni naturali care scad prolactina si o mentin in limite normale.Daca vei ramane in timpul trat.cu bebe vei intrerupe tot adica nu vei mai lua tincturi!

pt.cata:
este foarte bine cum faci.Da-i inainte timp de 3 luni apoi mai vorbim,da?

pt.carmenita:
-poti face trat.meu care l-am scris pe forum.El actioneaza si asupra bolilor genitale(inflamatii,infectii etc.)Vei mai adauga ovule cu propolis(cate 3-5 grame/ovul)-le gasesti la plafar.

pt:tumpy:
Vei face urmat trat.:
1.brusture(100g),catine(100g),afine(100g),trei frati patati(100g)turita mare(100g)-le vei amesteca si le vei macina fin cu rasnita de cafea pana vei obtine o pulbere.
2.traista ciobanului(100g),salvie(100g),musetel(100g),busuioc(100g),creson(100g)-vei face ca mai sus.
Vei lua din pulberile de mai sus cate o lingurita plina(nu cu varf)de 4 ori pe zi(din fiecare).Vei tine sub limba intai prima pulbere timp de 15 minute apoi vei inghiti cu apa,imediat vei lua a 2-a pulbere tot 15 minute.Totul inainte de masa.Cand se vor termina pulberile se presupune ca ai i si vindecata.

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci mult Livia.
Te pup
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Livia draga...

Nu ti-am mai scris de mult..uite cum sta treaba la mine....eu am oprit tratamentul tau de cateva zile..in primul rand pentru ca imi fac analize..si in al doilea rand pentru ca nu m-ai gasesc unele plante....
Ti-am scris un e mail...cu prima parte a rezultatelor analizelor...daca iti e mai simplu iti scriu pe mail..dar ma gadeam ca poate le va folosi si fetelor informatiile ....
asa ca ..uite cum e situatia:
Am mai facut ca analize ..cele hormonale de ziua a 21-a….si CMV (citomegalovirus), Toxoplasma (Ig G si Ig M) si antigen Chlamydia ai antigen Mycloplasma.

Acum sa va zic ….dozarile hormonale din ziua a 14-a au aratat ca am ovulatie in ziua a 14-15….(Eu stiam ca undeva prin ziua a 15-16) in fine….rezultatele sunt :

F.S.H : - 20,3 ( Normal : 7-20)…sunt la limita
Estradiol : - 47,11 (Normal :130 -370) e normal sa fie mic daca ai ovulatie,in ziua 14-a
Prolactina : - 17,012 ( Normal: 2,39- 25,15).


Mi s-a sugerat sa astept si cele de ziua 21-a si dupa care in principiu asa cum arata, am nevoie de ceva mai mult progesteron (inca nu am rezultatul lui) , e doar o premiza si ca luna viitoare o sa fac stimulare ca sa raman insarcinata.

Sa mai i-au si ceva plante???
A doua partea a mesajului…se refera la spermograma sotului….care nu arata prea rau….

Adica: diagnostic ASTENOSPERMIE…..cee ce inseamna ca inotarii lui sunt lenesi….si se ineaca pana ajung ei la trompe sau la ovocit….
CU concentratia sta f bine 150mil/ml (valoarea normala min. 20mil/ml), ca morfologie : aproximativ 30% (valoare normala min. 30 % forme tipice ), Leucocite : sub 1mil/ml (valoarea normala max. 1 mil/ml), si PH :8 (valoarea normala 7,2-7,8).

I-a dat sa ia.: Apilarnil, Ginseng, Vit E, si Panangin (cred ca asa se cheama).

Din punctul tau de vedere, si din punctul de vedere al tratamentului naturist ce ne sugerezi sa luam??

Mii de pupici si merci frumos

AniS







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Anis,ce anume nu gasesti din trat.?Scrie-mi exact ce iei ca sa stiu ce sa-ti sugerez .Daca nu ai sa gasesti vre-un preparat trebuie sa marim doza la altul sau sa iei altceva,inlocuitor.
Sotul tau poate lua trat.pe care l-am scris eu pe forum,cu rezultate foarte bune.Uita-te peste el si vezi daca ar putea sa-l tina,daca nu vedem noi ce facem,da?
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Livia draga....

Merci pentru raspuns...

Cred ca am pus eu problema un pic aiurea..
primul lucru...daca ce i s-a data sotului e deajuns?

SI al doilea lucru..daca e bine ca eu sa opresc tratamentul..atata timp cat fac analizele?
Luna care vine mi s-a propus sa fac stimulare , pentru a ramane insarcinata.
Sa merg inatai pe parte medicala..si dupa aia..??
Eu cred ca la mine, in momentul de fata nu mi se aplica tratamentul si ca imi trebuie altceva...eu ti-am scris ce rezultate la dozari am avut..si mi-ai sugerat sa astept..
Nu crezi ca am nevoie de altceva , ca plante sa i-au....??
Acum dupa ce am facut analizele..totusi putem stii care e problema..Am dreptate?Ca parca nu la toata lumea se poate aplica acelasi tratament si sa aibe si acelasi efect.mai ales sa vindece acolo unde trebuie.NU?

Ps: Nu mai gasesc o gramada de plante..tinctura de muguri de zmeur de ex//naprasnic..carpicorn..

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Livia, trebuie sa opresc tratamentul cu plante daca fac analize/
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Nu se opreste trat.daca faci analize si nici daca faci trat.medical.Plantele ajuta si la diminuarea efectelor secundare produse de hormonii artificiali.
Eu am gasit aproape toate plantele in p-ta Gorjului(pe unde se vand ouale),acolo este un plafar foarte dotat.
Anis,pt.sotul tau nu este de-ajuns ce ia,va trebui sa ia mult mai multe la ce are el,ca sa aiba rezultate.
Trat.nat.este complex si vindeca o multitudine de afectiuni de aceea este bun la mai toate femeile cu probleme.
Am sa mai scriu mai tarziu acum nu ma mai lasa bebe!!!...
pupici

Mergi la inceput