Mamici de noiembrie - decembrie 2006(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Multam pt indicatii si incurajari .
Am luat de la farmacie (de fapt sotul a luat ca eu nu am riscat sa ies azi) sirop Stodal pe care azi noapte il sugeam de zor si care si-a facut efectul peste cca o ora de tuse cu expectoratie.
Am mai luat osciloccocinum, vitamina C, paracetamol si acum am spirt in jurul gitului si-mi voi pune si in urechi.

Vad ca s-a nasolit vremea...

Ruxmax 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Ralumat, am trecut in listutza si spitalul, si medicul...si numele baietelului tau, Mio, l-am trecut...

Alex, eu nici nu vreau sa ma gandesc la cum voi reactiona cand m-or apuca durerile nasterii...dar ce ni se tot spune e ca nu trebuie sa ne panicam, e un proces natural si trebuie sa-i ajutam pe medici si pe bb sa iasa cu bine!!! La fata locului, concentrare maxima!!! Daca n-o fi cezariana (pentru care eu as opta, fie vorba intre noi)...

Oana 28+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

alexandra nu am mai facut ciorba de burta. tu ai incercat?
ai vazut din reteta ca eu cand fac ciorba asta nu ma incurc. de fiecare data pun si la congelator, iar atunci cand nu am chef sau timp sa fac mancare scot ciorba din congelator.

pentru maine nu fac nimic de mancare ca mergem la un botez.

29 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

bravo asiza, tocmai intram sa vad pe la ce pagina sunteti ca sa deschid capitol... si vad ca erati doua in blockstart, SUPER!

am ramas datoare cu povesti despre intalnirea cu moasa.

a fost foarte directa si realista. Eu eram setata pe cezariana dar nu am zis nimic, m-am gandit sa o las sa vad ce are de zis si apoi sa deschid eu discutia. Si iacata ca pe cand sa vobesc aveam o voce mica de tot, si nici eu nu mai credeam ca vreau cezariana. Femeia mi-a aratat in poze cum se plimba bb pe canalul de nastere, cand, ce si de ce doare, ca doare rau de tot, ca indiferent cum doare si ce simt nu am voie sa imping decat cand imi zice ea, ca o sa fie mereu langa mine, ca impingem impreuna si nu pe masa ci pe un vece care are ceva marginere de care sa te prinzi si ea zice ca atunci cand imi da ea semnalul, pe durata unei contarctii trebuie sa trag aer in piept si in timpul cat il pot tine sa imping din muschii burtii tragand in acelasi timp de bordura aceea. Ea zice ca in felul asta trec prin faza de expulsie in aproximativ 45 de minute, ca altfel poate dura si 2 ore (NUMAI faza de expusie) ca travaiul dureaza aprox 12 ore, daca totul merge ca in carti. Sigura ca se poate mai mult sau mai putin in functie de mine si bb, dar sa fiu pregatita de un travaliu epuizant de vreo 12 ore.

mi-a mai explicat cand e de dat alarma (scurgere de lichid verde, verzui!) cand e de monitorizat dar nici de dat alarma si nici de plecat spre spital (contractii dureroase la mai mult de 7 minute distanta, pierdere de lichid CLAR fara contractii si dureri), cand e de plecat spre spital (contractii dureroase la 6 minute indiferent de pierderea de lichid sau nu). Pentru cazul pierderii de lichid m-a invatat sa imi fac "absorbante": un prosop normal de fata, vechi, se taie in doua. din jumatate se face un sul si se pune intr-un pampers de nounascut. Tot pachetul asta se pune intre picioare si se trag o pereche de chiloti elastici care sa il tina. Cica pampersii de adulti sunt prea mari, se umplu repede si curge pe margini...

M-a mai avertizat despre contractiile dureroase care nu sunt semn de nastere. Daca nu sunt regulate nu sunt de nastere ci de fixare a copilului. Asta se poate intampla cu zile multe inainte de nastere, deci nu e de dat alarma. copilul isi cauta cel mai bun loc si isi fixeaza capul intre oasele bazinului astfel incat sa fie pregatit pt start. Astea sunt contractii dureroase neregulate.

revin cu continuarea

marcela 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Mama ce rapide sunteti am lipsit un pic si deja un nou capitol
Am fost la biserica la parinte sa ma marturisesc ca asa stiu ca e bine inainte sa nasti. Va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel.

stela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

vorbind de mancare...iar am incepu sa bag la ghiozdan porcarii..mii pofta pe cartofi prajiti si pizza.
Asiza te-ai smecherit ehhh ?
Ruxmax..tu te plangi de frig...eu ma plang de calduri...aici inca-s 35 de grade afara... cum naiba sa nu mi se umfle chicioarili ?
fetelor eu vreau sa cumpar sac la copil sa doarma...dar aici nici macar caciulita nu se pune la bb pe cap, numai daca scad foarte foarte mult temperaturile, de fapt am cautat prin magazine si nu se prea vand separat numai in set cu pantalonasi si bluzita...adica...sa fie la moda...asta-i important, nu sa-i tina de cald... sa mor yo daca mai inteleg si spaniolii astia.
Oare daca cumpar online produse pt bb ? din romania ? Fetele din UK si Germania dati-mi si mie un link dragutz cu haine de bb...plizzzz
Dbunny33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Buna seara. Ieri seara nu am reusit sa intru pe forum. Asadar m-am culcat la 21.30 . Si azi cand am intrat si am citit in urma aproape nu imi venea sa cred. eu va dau un pupic la toate sa nu mai fiti suparate. Mamamatei usile le-am luat de la FarEst, Porta Doors. Acum le-au adus si arata bine. Mai ramane sa le montam. Poate reusim maine. Scuze de intarzire .
Alexandra de Piscotica, Danita si Saftoiu_gina La Multi Ani si tot ce va doriti.
In legatura cu tema zilei, eu am doar costumase mici.Nu stiu ce marime sunt. O sa incep sa iau si mai maricele, dar dupa ce termin cu dezastrul din casa.
Maine ma duc la servici. Dar poate ajung mai devreme. Depinde de sefa...
Ma duc sa mai fac un pic de treaba. Va pup pe toate cu tot cu burtica



Monica 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Am vazut acum la TV un reportaj despre Romanita Iovan. A iesit din spital cu bebele ei. Mi-a placut cosuletul in care era bebe. In cosul ala se poate tine bebe, dar pana la cate luni? Mi-ar place si mie.

Monica 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

ce mi-o mai fi zis...?

a, da. sta in cartier cu mine, asa ca, daca e noaptea, sau dupa-amiaza sa o sun ca mergem impreuna, ea are nevoie de 12 minute , de cand o sun pana o pot lua din strada...

mi-a mai dat o listuta cu ce sa am neparat la mine, dar e acasa asa ca citez din amintiri: - o sticluta cu biberon mic, tesit, gradata din 10 in 10ml, - o suzeta teshita, - 2 pachete de absobbante cu 6-7 picuri de zi si lungi, de noapte, 3-5 perechi de chiloti elastici, mari, - unguent hemorzon sau hemorstan, un tub, - glicerina boraxata o sticluta (cica o sa o folosesc pentru sani, sa nu cumpar garmastan ca nu isi merita banii, glicerina asta face toata treaba si pt sanii mei si pt gurita lui bb sa nu faca ciuperci!), - o camasa de noapte mini sau un tricou lung pt nascut, - 2 camasi de noapte cu nasturi sau taieturi pt alaptat, - buletinul meu si al lui tati, - certificat de casatorie daca e cazul, - fisa mea de gravida cu toate observatiile, analizele si notitele medicului,

nimic pt bb ca au ei tot in spital, inclusiv pampersi.

cred ca mi-am amintit corect si asta e tot ce o intereseaza pe ea sa am. In rest obiecte personale, ce stiu eu ca am nevoie.

si dupa toate astea am zis si eu de spaima mea cu copilul blocat pe canalul de nastere si urmarile neuro de acolo incolo. Si ea zice ca intr-adevar stie ca se intampla si asta e din vina obstetricienilor grabiti, care vor sa scape de inca o nastere si in loc sa lase travaliul sa decurga natural, il grabesc si cadn mama nu e pregatita riscul sa se intample asta e destul de mare. Dar ea are toata rabdarea din lume si o sa stea cu mine oricat e nevoie ca sa fie totul bine pt bb.

Mentionez ca medicul are locuinta in aceeasi cladire cu spitalul si poate fi chemat in orice moment, oricum va asista la nastere, dar nu la tot travaliul, abia dupa ce apare capul bbului o sa ma urce pe masa si o sa hotarasca daca e cazul de epiziotomie sau nu. Mi-a mai aratat, tot cu poze cum il scoate ea pe bb, cum ii rasuceste capshorul ca sa poata trece si umerii care se intampla uneori sa fie mai lati decat capul (desi in general se zice ca capul e cel mai mare si daca a trecut asta, ar fi gata).

O sa am de la bun inceput o linie venoasa in mana prin care o sa imi dea sedative (atropina si algocalmin) si glucoza, si daca mai e nevoie orice alt medicament. Tot pe acolo imi va injecta o substanta care ajuta la eliminarea placentei (dupa ce bb e afara).

si mai revin cu un "secret" pe care mi l-a zis ea



marcela 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

inainte de secret...

am intrebat de epidurala, raspuns = nu prea facem, iti dau eu prin vena tot ce e nevoie, eu cred ca e mai bine asa (din pacate nu mai avea timp de explicatii suplimentare ca avea o mamica ce incepea travaliul dar nu ma las eu, o sa mai merg o data la ea sa imi explice).

si acum secretul:

2 lingurite de OTET DE MERE amestecate cu 2 lingurite de MIERE - de papat in fiecare zi, de cand implinesc 38 de saptamani. NU MAI REPEDE CA RISC SA FAC BB DE 4 KILE SI EI "NU-I TREBE!!"

fetele care se stiu sigur cu cezariana pot lua de oricand ca face numa bine la bb (calciu si potasiu la greu) si e asa important daca sunt mai maricei la nastere.

si asta ar fi continuat si cand alaptezi ca il ajuta pe bb sa creasca mare, frumos si destept! Mi-a dat sa citesc intr-o carte pe care o avea subliniata.

Ea nu stie despre masajele perineale decat ceva practici arabeshti care i se par logice, asha ca daca eu stiu ce si cum, sa fac, fara sfiala si apoi sa ii duc si ei explicatii sa mai dea la gravidutze

uite asa e moasa mea! sunt tare mandra de ea!

marcela 30+

Mergi la inceput