Piticodromul festiv de sept-oct 2005 (143)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

, ce nasol! As fi jurat ca am citit ca nu se face a 2-a oara varicela, ci Zona Zoster, care nu se ia. Inca mai cred asta.
Anya20, tu ce parere ai? Pe mine ma intereseaza ca ma gandesc la Priorix si la sarcina mea, eu am avut in copilarie si ma simteam safe pana acum.

Ioana, merci!!!

Locca, tin pumnii sa-i treaca mai repede!

Karmenutzo-utzo, petrecere frumoasa duminica!

Antonia



Antonia scumpa, mie mi-au facut analizele la inceputul sarcinii si am si acum rezultatul in fata unde scrie negru pe alb ca am imunitate la varicela. Asa stiam si eu din folclorul familiei ca am facut-o. Asa ca atunci cand a facut Ilinca i-am pazit pe toti cei din jur care nu facusera si care culmea! n-au luat nici unul, in schimb am luat-o eu
Medicul care mi-a dat concediul medical mi-a spus ca este foarte posibil sa o faci din nou dupa ce ai avut-o in copilarie fiindca imunitatea pe care o ofera este pe termen indelungat nu pe viata. Cum ar veni probabil expira dupa 30 de ani si de asta am luat-o eu din nou. Oricum exista desigur alternativa sa o faci intr-o forma mai usoara sau dimpotriva una mai nasoala sau chiar zona zoster.
Eu se pare ca am avut noroc, daca pot spune asa, ca am facut forma nasoala de varicela si nu zona zoster.

In cazul tau, efectele varicelei ar fi periculoase pentru bb din burtica nu atat pentru tine fizic. ceea ce mi se pare mult mai grav. Asa ca eu nu pot decat sa te sfatuiesc sa incerci sa eviti colectivitatile cu copii mici pana la sfarsitul sarcinii. Asta pentru linistea ta.

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Cat despre frumusetea aspectului meu fizic zilele astea, mai bine nu va povestesc! Dalmatian, iepuras patat, stelutze etc sunt exprimari dragalase si deloc conforme crudei realitati.
Nu am aspect de dalmatian si nici pete rosii, mai degraba arat a lepros cu bube zemuinde pe tot corpul, inclusiv pe pielea capului si pana in gaura . Sa va scuze fetele mai sensibile!

Singura zi rezonabila si in care mai aveam aspect prezentabil a fost prima zi de eruptie (marti) cand aveam niste pete dragute, mici si rosii pe corp. Dar dupa febra de 40 noaptea si a doua zi petele alea dragute au devenit ce v-am descris mai sus. Si pana cand buboaiele se vor usca si vor disparea am sa arat ca un alien sau ca un membru din formatia Lordi!

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

interesant pt cele care vor sa lase copiii cateva ore sau in week-end: http://www.gradinita-prichindel.ro/.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ina.
Marlena, ce fain ca trage Alexandru de tatal lui.
Kristina, m-ai salvat de niste bani de dat la psiholog. Dar totusi, daca stii vre-un psihoolog meseriash, poti sa mi-l recomanzi.

Nu mai mergem la socri la Galati, asa ca poate reusim sa cumparam perdea Mirunei miine.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

La multi Alexandra mica de Kid Sa-ti traiasca printesa Kidule si asteptam vesti despre festivitati

Ina aoleo mama...pai eu te-am lasat la vizionat de filme dragutze si tu acum povestesti filme horror. Sanatate multa si da ignore la buboaie

GinaM ce ar mai fi de spus? Toata admiratia ptr credinta ta si linistea pe care ti-o ofera [floare]

Ruxi sa inteleg ca nu si-a revenit Mateiul?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

cel mai bine asa...cand imi dai tu bip eu cobor si traversez...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Gina , esti o femeie puternica si de aceea esti de admirat

Copiii mei sunt in continuare raciti ,tusesc si sunt mucosi .Lui Mihnea i-a dr antibiotic , dar lui Tudu nu .Starea lui insa e ceva mai rea decit cum era miercuri ,cind abia incepuse sa tuseasca.Acum face si febra in timpul noptii, iar doctoritei lui i-a murit mama asa ca e de negasit .Cealalta pediatra la care ma mai duceam e plecata la Chisinau Doctorita care l-a vazut miercuri (alta decit celelalte 2,care primea la consultatie pacientii dr mele din colegialitate ) a scapat niste cuvinte din care am inteles ca nu prea ii face placere sa munceasca pentru 2 .Asa ca acum nu stiu unde sa ma duc .Sunt sigura ca e cazul de antibiotic si la Tudu , daca a inceput sa faca febra si sa aiba si scaune moi .



Gabi , mama de Mihnea (3-01-2004) si Tudor (20-09-2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Maddy, felicitari pentru blimbareatza.
Gabi, sanatate copiilor!

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

gabi, si noi suntem mucoase! Dar noi nu tusim si nu avem febra. A fost azi doctorita la noi si a zis ca daca are febra peste 37.5 sau incepe sa tuseasca o trecem pe antibiotic. Deocamdata mi-a dat vitamine si un inhalant. Sanatate multe puiutilor

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

,

asa crestem noi


www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ca mi-am amintit: si copilul meu e mucos de duminica dimineata, dar eu tratez cu indiferenta aceste manifestari ale venirii toamnei. I-am pus termometrul si am vazut ca nu are febra, asa ca astept sa-i treaca.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput