copilul are SIDA,-sa spun sa nu spun....

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Felicity, este o intrebare extrem de dificila si vad ca nimeni nu se hazardeaza sa raspunda. Este o perspectiva sumbra si desigur, nimeni nu ar vrea nici macar sa se gandeasca la asta, toti ne dorim ca ai nostri copii sa fie sanatosi si sa nu fim pusi vreodata in astfel de situatii. Este greu de raspuns ce am face daca am avea copiii bolnavi, este foarte greu sa faci astfel de scenarii nedorite si totusi... O a incerc sa-ti raspund. Nu sutin ideea vehiculata pe acest topic de a-i izola, drept pentru care nu as sustine-o nici de pe cealalta parte a baricadei. In acelasi timp as avea mare grija cu educatia lui sanitara si de igiena si l-as informa foarte clar la ce riscuri ar putea sa-i supuna pe cei din jur in cazul contactului direct cu sangele lui. Nu as putea sa raspund la intrebarea cu dezvaluirea bolii... chiar nu stiu ce sa zic... nu am fost pusa niciodata intr-o astfel de situatie si nu stiu cum as reactiona.
Insa imi este foarte clar ca mi-as dori ca acei parinti care au copii cu HIV sa le explice copiilor exact despre ce este vorba si sa-i invete ce au de facut ca sa nu-i expuna si pe ceilalti la riscul contaminarii. Noi, parintii, suntem raspunzatori pentru copiii nostri, iar pentru parintii copiilor bolnavi, responsabilitatea este dubla, din pacate.

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

De multe ori m-am gandit ce as fi facut!
cred ca i-as fi insuflat copilului meu dorinta de a lupta pana la capat prin toate mijloacele, m-as fi luat de gat cu autoritatile as fi stat numai prin tribunale si as fi facut parte din fundatiile de ajutorare pentru copiii cu nevoi speciale si lucrul cel mai important, CHIAR I+AS FI AJUTAT!
as fi plans , m-as fi lamentat as fi blestemat si as fi tipat in gura mare , dar nu m-as fi lasat infranta nici o clipa si de nimeni.asta as fi facut si asta ii indemn pe copiii si adultii care au nesansa sa fie purtatori de virus hiv.nu au de ales! trebuie sa lupte sa aibe drepturi, sa fie ajutati si ocrotiti.
mi-as dori sa fac parte dintr-o fundatie de sprijin pentru copiii bolnavi .
plec la gradi ca vine mosu!

Viorica
Ingerasul meu Shalini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by bird70

In primul rand trebuie sa intelegi ca nu vei putea feri copilul de toate pericolele in viata. Apoi trebuie sa vezi posibilitatea ca in clasa sa fie si alti copii cu SIDA de care nu stii si la fel de bine scoala unde muti copilul poate avea 3 copii pe clasa cu SIDA, dar nu ai de unde stii asta. Educatia consta in masuri de igiena. Trebuie sa ii spui copilului ca nu este voie sa atinga sangele altcuiva sau sa accepte ca cineva sa-i atinga sangele. Copiii sunt foarte usor de impresionat mai ales cand e vorba de sange. Exact asa cum tu ca adult nu vei sari sa pui mana pe sangele unui necunoscut sau nu vei accepta ca cineva sa-ti sara in ajutor fara masuri elementare de protectie, la fel si copilul trebuie sa fie educat ca nu este acceptabil. E cam acelasi lucru cu spalatul pe maini cand venim de afara, inainte sa ne asezam la masa, dupa ce folosim toaleta. Sunt masuri de igiena si copilul intelege daca ii spui ca este periculos si poate sa se imbolnaveasca foarte grav si chiar sa moara daca atinge sangele cuiva sau daca lasa pe cineva sa-i atinga sangele.



Si copilul tau te asculta? Ai mei fiind doi pot studia cam cu e ascultatul cand sunt singuri sau impreuna.. daca se iau cu joaca.. de ex... Si ma asculta 70-80% din cazuri maxim. In rest ... sunt accidente...normale... cand vor creste vor asculta mai mult...
Nu mi se pare nefiresc sa existe un insotitor responsabil pentru actele lor... Nu stiu cum ii cu SIDA dar daca inca nu esti responasabil legal de actele tale... de ce sa consider eu ca esti asa de matur incat sa tratezi SIDA ca un om responsabil la 3-4-5-...10-14 ani? Pe ce baza? Adica un copil nu-i considerat atat de matur pt condamnare de furt si eu il consider matur pt altele...??
Sunteti idealisti. Ia ganditi-va la un pusti/pustoaica geloasa care isi distruge adversar/a intentionat... ca sa nu vorbim de inocenta celor de trei ani de zile care-si busesc nasurile...

Nu-i vreau izolati complet. Dar ar trebui sa fie un program care sa ocroteasca parintii sa-i poata tina acasa pana la scoala obligatorie de la sase ani si apoi sa participe in cadrul scolii cu un supraveghetor adult instruit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Mai bine nu citeam subiectul asta. de fapt, tousi ii bine ca l-am citit.

sun si eu pe o tanti cunostiinta, care lucra...prin zona. redau aproximativ conversatia.

-auzi...chiar sunt cazuri de sida pe la noi?
-da(sec)
-la noi in oras..in judet?
-da ce draga mea ,credeai ca suntem izolati pe o insula pustie?
-pai si...sunt multe?
-destule..mai ales de cativa ani...de cand cu culesul prin spania si prin alte locuri....si se presupune ca boomul urmeaza dupa vreo 5-6 ani...inca nu sunt descoperiti toti
-sunt si la...copii mici?(baigui eu infrigurata)
-sunt..nu multe..cei nascuti din seropozitive..sa sti ca de cativa ani mai rar se ia prin spitale...insa sti si tu ca apare anticorpul de-abia dupa 6 aluni..ce ai facut transfuzii la cezariana..de aia intrebi?
-nu, intreb asa..ca sa stiu
-daca faci transfuzii incearca sa ceri recolatrea pe loc de la mebrii familiei.din pacate, majoritatea cazurilor nou aparute sunt la tineri intre 13-30 ani.prin contact sexual neprotejat.si iar,din pacate, doar vreo5% sunt infestari accidentale...restul is la populatia asta mai...umblareata. de aici si neacceptarea...pacat,mare pacat pt toti dar mai ales pt cei infestati dintr-o eroare medicala.
uite iti zic in linii mari un caz. el a venit cu hivul din anglia,l-a dat sotiei care a nascut o fetita. a aflat ca are pt ca se imbolnavea copilul prea des.adica boli din alea urate pneumonii repetate etc.nu lua in greutate.cica a nascut la ea in sat cu o asistenta , nu a mai apucat sa ajunga la tg . se duc la consilieri,dar nu pricep mare lucru,is mai ..needucati.pricep doar ca nu se spune la vecini si ca poti da in judecata doctorul care a dezva#351;luit ca ai hiv.
pricepusi?

-pricepui...auzi..si se poate lua de ex..la gradinita?
-da,dar extrem de rar...daâ oricum cu astia micii nu sti la ce sa te astepti..sti tu..se mai musca unul pe altul,mai gresesc periuta de dinti prin tabara,.virusul rezista cam o ora in afara organismului.poate chiar mai putin. sunt sanse de ex ,mici ce-i drept sa-l iei daca te pui cu fundul pe un wc din ala vechi, daca pe dedesupt sunt urme recente de...menstruatie .sti tu...se mai intampla.
vezi invat-o pe fi-ta cand va creste cat de cat ca sa priceapa.
-pai ma faci sa n-o mai dau la gradi...
-ei n-o mai da atunci(rade) hai ca iti pov alta data..vi pe la mine k?


am ramas vreo 2 minute cu tel in mana....

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by AC
Nu-i vreau izolati complet. Dar ar trebui sa fie un program care sa ocroteasca parintii sa-i poata tina acasa pana la scoala obligatorie de la sase ani si apoi sa participe in cadrul scolii cu un supraveghetor adult instruit.

A trecut vremea leprozeriilor si institutiilor care izolau anumiti bolnavi. Tendinta generala in lumea civilizata este acum sa integrezi in comunitate pe cat posibil bolnavii, fie ca au SIDA, boli mentale, handicapuri fizice sau psihice, etc. Sunt foarte multe studii facute in legatura cu SIDA si la gradinita sau in scoala transmiterea este foarte putin probabila daca se respecta anumite norme de igiena. Mult mai probabil este sa fi lovita de o masina pe trotuar, sa faci cancer la plamani din cauza tigarilor, sa dezvolti boli cardiovasculare din cauza ca esti supraponderala, etc si totusi nu s-a interzis folosirea masinilor, tigarilor si nici nu s-a rationalizat mancarea. Traiesti intr-o societate si asta aduce cu sine anumite riscuri, poti sa te izolezi de aceasta societate, sa te muti intr-o padure singurica dar acolo va trebui sa te descurci cu ursul si lupul . Datoria ta de mama este sa iti protejezi copilul dar asta nu inseamna sa izolezi sau sa pui la colt pe altii. Si copiii aia cu SIDA au dreptul sa traiasca in societatea asta mai ales ca nu au nici o vina ca sunt bolnavi. Cei care sunt seropozitivi sunt tratati si majoritatea au boala sub control iar sansa sa imbolnaveasca pe cineva este extrem de mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

citat de pe desprecopii.com

La începutul anilor '90 în România traiau peste 50% din copiii seropozitivi din Europa. Astazi infectiile se raspândesc mai ales în rândul persoanelor active sexual. Conform estimarilor Bancii Mondiale, daca nu se iau masuri eficiente de preventie, pâna în 2010 1% din populatia României ar putea fi infectata cu HIV. Autoritatile sustin ca acest raport arata ce s-ar putea întâmpla în cazul în care nu s-ar lua masuri de preventie, dar întrucât România are programe în acest sens, datele raportului nu sunt de actualitate. Tendinte:

Crestere rapida a numarului de noi cazuri la adulti (în special tineri) cu cale de transmitere heterosexuala;
Continua sa apara noi cazuri pediatrice cu predilectie prin transmisie verticala de la mama la fat;
Un numar înca mic de infectari prin utilizarea drogurilor injectabile (doar 5 cazuri, conform Comisiei Nationale de Lupta Anti SIDA).
„Infectia cu HIV este boala tinerilor"

Peste 70% din totalul celor infectati cu HIV, sau bolnavi de SIDA au vârste cuprinse între 10 si 20 de ani. Sursa: Asociatia Româna Anti-SIDA (ARAS) Desi numarul cazurilor de infectie HIV la adulti nu este mare numeric, s-a înregistrat o rata a cresterii de 100% în ultimii doi ani.
Sursa: Asociatia Româna Anti-SIDA (ARAS).

România are si o incidenta crescuta a bolilor cu transmitere sexuala, mai ales în rândul tinerilor, ceea ce sporeste riscul infectiei HIV. În anul 2000 incidenta cazurilor de sifilis s-a dublat.



cred ca singurul lucru destept pe care il putem face este ,cum a spus cineva mai sus, sa ne educam copiii in asa fel incat sa stie sa se fereasca...si sa ii acceptam ca atare pe cei hiv pozitiv...sunt si ei copii,ca si copiii nostri.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

stiu ca e aproape imposibil sa se nimereasca sa vorbeasca aici cineva care are un copil imbolnavit de la gradi sau scoala, de la un copil seropozitiv, coleg de scoala.... dar tare sunt curioasa sa vad cum e sa gandeshti din interiorul problemei. E foarte simplu sa emitem judecatzi de valoare, dar se spune, lasand ipoteticul la o parte, ca numai cei care traiesc cu adevarat o astfel de drama stiu cum e.

Eu ma bucur ca problema se intoarce pe toate partile, si am gasit un subiect care intradevar expune mai multe puncte de vedere si ne face sa asudam numai gandind ipotetic, si imiplace ca s-au lasat la o parte jignirile si se respecta dreptul la opinie.

Consider ca este un pas inainte intre fetele de aici de pe DC, ca suntem mai open minded si suntem in stare sa discutam despre un subiect atat de delicat.

Ma mai bucur si pentru faptul ca despre seropozitivi nu se mai vb in soapta, sau in secret ca despre un "TABU", si eu cred ca daca acum am inceput sa vb, pasul urmator va fi ca si altzii vor vorbi, si pana la urma cineva tot se va implica (probabil, de fapt cu sigurantza, cineva care traieste pe viu ce discutam noi aici), tot va gasi solutzii.

Cred ca seropozitivii sunt oameni care candva erau "normali", ca tot s-a dezbatut asta aici la topic, erau oameni ca mine si ca tine sau cei mai nefericitzi nu au fost nicioada ca mine si ca tine, dar avem obligatzia morala sa incercam macar sa le cream aceasta iluzie, ca sunt ca noi, si sa nu ne lasam cuprinsi de frica isterizatzi, ci sa gasim solutzii, sa ne schimbam mentalitatea, si sa dovedim ca suntem moderni, civilizatzi care tindem sa credem ca valoram ceva

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Eu nu vad de ce sida ar fi in alte parti, si "la noi" nu.
Sida este peste tot.
Scria cineva aici despre o fata suparata, care avea sex neprotejat.
Eu vad altfel situatia, nu cred ca trebuie sa ne protejeze cei care au SIDA, trebuie sa ne protejam noi.
Cu totii avem educatia cum se transmite SIDA, si totusi decidem sa avem sex neprotejat.
Nu fata respectiva e de vina, ci cei care accepta asa ceva.
Cat despre copii, si al meu daca ar avea, as merge pana acolo sa vreau sa se integreze si sa duca o viata cat mai normala cu putinta.
Si ca toate astea sa aiba loc, nu ar fi decat o solutie, sa nu stie nimeni ca are.
Nu cred ca societatea e pregatita pt asa adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:



bird70
A trecut vremea leprozeriilor si institutiilor care izolau anumiti bolnavi. Tendinta generala in lumea civilizata este acum sa integrezi in comunitate pe cat posibil bolnavii, fie ca au SIDA, boli mentale, handicapuri fizice sau psihice, etc. Sunt foarte multe studii facute in legatura cu SIDA si la gradinita sau in scoala transmiterea este foarte putin probabila daca se respecta anumite norme de igiena.



De acord. Consider ca pana la 6-7 ani nu se poate discuta despre copil si regula de igiena, doar incercare de igiena.

Pana la 6-7 scoala nu-i obligatorie... deci nu e izolare reala. Sunt atatia copii care cresc fara gradinita. Deci cred ca eu ca nu-i o leprozerie familia pana la aceasta varsta. Eu mi-as dori sa-mi dea cineva aceasta facilitate pentru copii sanatosi.

Dar imi repet intrebarea de ce un copil care are probleme de vedere sau alergie grava sau de coordonare... poate avea insotitor platit de stat ca sa-l ajute sa se integreze in colectivitate si un copil cu SIDA nu poate avea? Nu vreau raspunsuri cu leprozerii pentru ca pentru acesti copii se face.. deci pentru ei e corect si legal.

Si faptul ca daca ar fi copilul meu n-as spune... nu stiu... ma gandesc mereu dac-as dormi noaptea fiind vinovata de contaminarea cuiva. Exista chiar si la barcile de salvare pentru un vas... unii care-ti dau jos copilul ca sa sii suie pe ai lui...
Dar ipotetic vorbind cred ca putem macar discuta despre posibilitatea unei solutii civilizate si care sa genereze increder si deschidere pentru ambele parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

AC, raspunsul e simplu, pt ca cei cu sida sunt perfect functionali.
eu cred ca nu esti informata despre cum se transmite.


Mergi la inceput