copilul are SIDA,-sa spun sa nu spun....

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Viorica, felicitari mamei tale, asemenea oameni sunt floare rara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

saliu.... am avut calculatorul stricat, lucrurile s-au schimbat mai mult sau mai putzin in viatza mea. Si azi mi-a venit calculatorul acasa, l-am instalat, am intrat pe mesenger si apoi pe forum la DC.

Am ramas stupefiata, apoi m-am calmat, am zambit si am zis: "ok, respect pentru parerile voastre, asha ar trebui sa faceti si voi...sa-mi respectati parerea fara sa saritzi de popou in sus sa spunetzi ca sunt tuta sau ignoranta sau sa-mi vad de patratzica mea"

E o tzara libera si dreptul la parere este inviolabil. Viorica a cerut un sfat, o parere. Asta e parerea mea. Consideratzi ca e instinct matern exagerat, dar numai eu stiu cat ma chinui cu fata mea sa fim bine. Am avut destule pe cap sa ma determine sa gandesc asha.

Faza cu hepatita atzi rastalmacit-o si interpretat-o din cauza ca eu nu am avbut rabdare sa ma exprim cum trebuie. Ma refeream la hepatita C...la gradinitza sau la scoala...stitzi voi...se face tam tam mare si se baga scoala sau gradinitza in carantina, se izoleaza pacientul, nu mai frecventeaza scoala sau gradinitza...etc. E boala contagioasa. Bolnavii care sufera de astfel de boli contagiose, nu neaparat hepatita C, scarlatina, gripa (ca de la asta am tras eu de mi-au sarit capacele un an de zile cu fata mea, si de aia nu ash expune-o unor riscuri doar asha ca sa fiu eu sensibila pentru altzi copii)... sunt izolatzi pe timpul tratamentului in institutzii specializate numite spitale, sau eventual acasa, fara sa primeasca vizite.

Corect pana aici?


Buuuuuun...Sida este, vrem nu vrem, o boala contagioasa, cu risc "mic" de transmitere. Virusul hiv este transmisibil prin contactul DIRECT cu sangele si, deshi nu este 100% sigur, cu fluidele corpului. Baiatul in discutzie va saruta o fata intr-o zi, ii va sangera gingia, caci probabil are probleme dentare si fetei la fel si o sa se intample ceva ireparabil.
Whatever, vroiam sa zic ca stiu sigur ca deshi contactul direct sanguin intre doua persoane, la prima vedere, pare greu de realizat, medicul verishoarei mele mi-a adus la cunoshtintza varii modalitatzi de transmitere al virusului.
Deoarece verishoara mea a fost repudiata si de propria familie (are 6 fratzi si provine dintr-o familie de credincioshi, pocaitzi, treaba lor) si la insistentzele mele mama a primit-o la noi in casa doi ani de zile, ne-am instruit temeinic in aceasta privintza.

Vrei sa stii viorica ce a facut vara mea intr-o criza de nervi, ca e marginalizata si respinsa de toata lumea? A scos un ac de siringa si s-a intzepat si m-a amenintzat ca il baga in mine daca ma apropii de ea. S-a dus si s-a culcat, la facultate cu cel putin 2 baietzi, fara sa se protejeze, sa se razbune pe lumea din jurul ei ca e bolnava si ca ea sufera si sta cu sabia lui damocle deasupra capului, ca se putea declansha boala in orice moment. Si-a lasat tampoanele cu menstruatzie in cada. Si daca vrei iti dau sute de exemple cand mi-au tremurat picioarele din cauza ei, dar tineam la ea si mi-era mila de ea, si mamei mele la fel, insa daca ar fi sa o primesc acum in casa mea, avand copil mic..... NU, un NU mare cat casa.

Si nu din prostie, nici ignorantza, nici narozie, ci pentru ca am vazut cu ochii mei ce inseamna sa traieshti si ca victima a acestei boli si ca martor, si ca ruda. Si mi-a rupt sufletul in doua.

Si noi am reushit sa ne pazim si sa nu ne expunem riscurilor datorita faptului ca eram informatzi in legatura cu starea verishoarei mele. Daca nu am fi stiut, va intreb pe toate, se transforma vara mea din victima in victimizant, ca sa ma exprim plastic?

Alina.a. Multumesc mult pentru sprijinul moral acordat candva. Itzi garantez ca fata mea e foarte fericita si eu mult mai linishtita. Nu se mai loveshte in cap, deloc. De multicel.

Relatzia mea cu sotzul meu este foarte buna acum. Ti-am spus si atunci, nu ma batea sistematic sotzul meu, m-a batut o singura data foarte rau, eveniment la care a fost prezenta si fetitza mea, care avea 10 luni. Acum are un an si 7 luni, si il iubeshte pe tatal ei foarte mult si reciprocul. Am fost la un pas de divortz in urma abuzului emotzional si economic care a urmat bataii, apoi eu am mers la un psiholog si am discutat nishte lucruri.

Evaluarea facuta de psiholog a fost ca nu am nici o shansa sa aduc armonia in camin si cuplul este un eshec. Mi-a mai spus ca doar un miracol ma va salva pemine si pe fata mea din coshmarul asta. Am fost la un mic pas sa plec, eram gata sa dorm in molozul mamei de acasa, ca era in zugraveala, dar ea nu m-a primit.

Numai Dumnezeu mi-a dat puterea sa lupt, si alina a, stie cu cine am de-a face. La stilul meu de viatza si la necazurile prin care am trecut...raspunsul meu la intrebarea vioricai avram este acelashi... eu ash spune ca batul are sida, si este treaba narozilor ca mine sa actioneze cum cred de cuvintza, si indiferent daca Romania ca mentalitate e sau nu inapoiata, bine nu consider ca trebuie izolat in lagar cum a zis cineva, dar un om normal ...da....are doua picioare si doua maini si are analizele, daca nu perfecte, macar in limitele normale.
Asta inseamna sa fi normal, sa fii in nishte limite. Sida (Hiv) nu este in limitele normalului. Daca un baiat bolnav de sida era normal, atunci nu era catalogat ca "BOLNAV de SIDA" sau "INFESTAT cu HIV"...

O admir pe mama vioricai ca si-a asumat o asemenea raspundere si imi inchipui ca il vede ca pe un copil normal, dar trebuie sa accepte ca nu este un copil normal. E un copil care are nevoie sa-i fie compensata toata reticentza celor din societatea in care traieste, dar este si un pericol.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

Ce pot sa spun?! ti-ai pus vreodata intrebarea ca verisoara ta a avut astfel de reactii si datorita comportamentului vostru? faptul ca ii marginalizam pe cei care au diverse afectiuni ,printre care sida , care e cea mai grava , ii fac pe acestia sa se inversuneze impotriva societatii care ii trateaza ca pe niste stigmatizati? ce te face sa crezi ca redandu-le increderea in ei unor oameni care si-au pierdut-o din copilarie nu ii face sa fie mai presusu decat orice om care nu are sida si totusi traieste degeaba doar pentru a manca?!
iti respect punctul de vedere dar ne ducem de rapa daca toti gandim la fel.oricum copiii mei vor primi o educatie destul de sanatoasa, sa invete sa-i respecte pe cei din jur si sa nu faca discriminari de nici un fel si sa se apere atunci cand viata sa este pusa in pericol dar sa fie OM.


Viorica
Ingerasul meu Shalini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Mai fetelor...eu propun un sondaj...cate dintre mamicile cu copiii de gradinita v-ati lasa copilul intr-o clasa de 30 unde exista un copil hiv pozitiv? sau cate ati accepta ca , poate , in clasa fiicei voastre adolescente este un baiat hiv pozitiv ,care poate e indragostit de fata dvs si ii pune flori sub banca, baiatul tinand ascuns secretul?
dar cu sinceritate maxima, va rog!

ca la principii suntem toate femei moderne, educate, care stim cum se ia sida. dar e vorba de copiii nostri si da, cred ca e corect ca sa stim cand avem de a face cu asa ceva.

va amintiti, fetele care ati fost cumva studente, sau nu neaparat, in Timisoara prin anul 2000? ca aparuse si la protv de intrase mama in boala! umbla zvonul prin complex ca unii infectati de niste prostituate intepau prin discoteca.nu ne mai duceam nici la cursuri de frica. si nu e poveste, un coleg de-al nostru a gasit in buzunar biletul cu "welcome to the club!" si saracu 1 an a stat cu frica aia imensa. poate isi aduce aminte cineva.

si oare e corect ca un adolescent hiv pozitiv sa se sarute, sa se indragosteasca de un altul hiv negativ? ca daca e corect , nu se ajunge la sex. sa se amageasca? la ce bun? nu zic sa fie tinuti in lagare(cum a intins coarda , ironic, cineva pe aici, ) doamne fereste! dar nici sa li se plimbe pe sub nas normalitatea (uite, vezi fata asta chiar ma place...daca nu as avea hiv, ne-am putea casatori, avea copiii) cand de fapt el niciodata nu va accede la ea

da, nu as avea nimic impotriva situatiei in care as avea coleg de serviciu un om hiv pozitiv.as incerca sa-i fiu aproape.

mi-as dori pt copilul meu o gradinita unde sa fie copii cu diverse grade de handicap, retard ,cum vreti sa spuneti, sigur copilul meu ar avea ce invata din lupta acestor copii, ca sa nu mai vorbim ca o asemenea gradi/scoala in mod sigur ar avea cadre competente.

dar mi se pare incorect ca eu sa nu stiu ca, al meu copil, ferit de ochii educatoarei se poate juca pe furis cu o lama/un cutit/o ascutitoare /un ac furat de pe-acasa, impreuna cu un copil hiv pozitiv. sau poate sare sa-si ajute acelasi coleg hiv pozitiv atunci cand a cazut si s-a ranit la genunchi(hai sa fim seriosi, nu vi s-a intamplat sa va vina niciodata copilul julit de la gradinita?)
sau ca piciul de 17 ani cuminte si premiant care-mi saruta odrasla in fata blocului are hiv..si eu nu stiu asta.

imi pare rau ca spun asta, dar macar sunt sincera,cred ca ar trebui prin lege sa se specifice lucrul asta.cand il duci la gradi ti se cer analize, tie si copilului,si tu sa ascunzi hiv? copilul de 4 ani hiv pozitiv poate sa ii protejeze pe ceilalti? pe asistenta care il ingrijeste cand si-a lovit piciorul si care din graba de a-i sari in ajutor nu si-a pus manusile si tocmai se taise la mana ?

Mai cred ca, cel care iti e cu adevarat prieten iti va fi si daca ii spui ca esti hiv pozitiv.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Eu as spune ...
Asa cum in US mi-ar fi anuntat partenerul daca ma descopereau pozitiva la testul din sarcina... tot asa mi se pare firesc sa stiu si eu.

E greu sa fii izolat... noi am stat cateva zile in spital cu fetita la 11 luni suspecti de meningita virala. Camera izolata, manusi, masca dezinfectat pentru mine... cand ieseam din camera la toaleta...copilul meu nu iesea din camera desi plangea auzind rasetele de copii la ora de joaca, nu asculta povesti si nu se uita la film sau eu stiu ce activitati mai erau in spitalul de copii (eram in US[;-)])... noi eram ciumatii... Intai m-am revoltat s-apoi am inteles. Nu doream nimanui sa treaca prin ce treceam eu.

Nu cred ca un copil mic ar sti sa se protejeze intr-o colectivitate, iar adolescent... e greu... si fara necazuri..
Nu as izola vreodata un copil necajit, dar joaca cu copiii mei as face-o supravegheat sub ochii mei. Sa fiu sincera vad copii asa ca ceva cu comportament destul de aleator si cu o logica originala. Generozitatea fiicei mele a mers pana la faza de bolnava si internata la spital..Atunci l-a cerut pe frate-sau sa-l pupe... eu i-am zis ceva de virusi si ca mama e deja necajita c-un pui bolnav si nu vrea doi... si fii-mea a declarat ca daca si el e bolnav vor fi impreuna la intepaturi si nu va mai fi singura....

Dupa adolescenta e altceva... atunci n-as mai zice. Riscul pt altii ar fi minim daca e responsabil... si altii oricum ar trebui saaiba atata minte cat sa fie cu adevarat adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu as accepta. Repet, nu exista nici macar un caz de contaminare intr-o scoala.
A

AC ala e partener sexual, aici vorbim de o clasa de copii care au relatii sociale nu sexuale. Iar experienta ta de om matur izolat 11 zile intr-un spatiu medical nu are nici o legatura cu izolarea continua la care l-ai supune prin mesajul tau pe un copil de citiva ani diagnosticat cu o boala incurabila. (inteleg din mesajul tau ca un copil infectat cu HIV nu trebuie sa participe intr-un sistem de invatamint normal, pentru ca tu accepti contactul numai cind e supravegheat de tine)



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

ANDRADA,de unde sti tu ca nu exista nici un caz de contaminare intr-o scoala? ai verificat toti adolescentii care la ora asta fac sex neprotejat? ca o fac, indiferent de cat le bagam noi pe gat sa nu o faca...eu am terminat liceul acum 6 ani si iti spun eu ca o faceau si atunci, daramite acum sau peste cativa ani...
Nu am spus ca eu nu sunt de acord cu educatia in masa, dar as prefera sa stiu si cred ca e dreptul meu sa aleg daca al meu copil va frecventa sau nu scoala respectiva. daca tu preferi sa nu sti ca fiul/fiica se saruta chiar acum in scara blocului cu colegul hiv pozitiv in necunostiinta de cauza, eu zic nota 10 pt tine..
O lasa cu 30 suflete in care hormonii misuna =probabilitate foarte mare de a se ajunge la sex,etc. nu vorbim aici strict de relatii sociale, nu sexuale. ori liceeni nostri isi gasesc partenerii la conferinte stiintifice, nu printre colegii de scoala.
sorry ca m-am "luat" de tine...
Daca privim putin in urma , mesajul initial postat de viorica, retineti, un om minunat ce are in familie un bolnav de sida, suna cam asa :


".si acolo vin mame si tutori din tot judetul.fratele nostru,ca asa-i spunem ,ii place sa se considere fratiorul nostru,ne arata pe strada copii sau mai bine zis adolescenti ,fete si baieti care au acest virus dar nu il declara si nu il spun.se intalnesc cu copii care nu sunt bolnavi,merg la medic fara sa declare ca au sida .
mama a spus ca parintii copiilor bolnavi de sida sunt de parere ca trebuie sa tina ascuns faptul ca acestia sunt bolnavi si sa fie tratati normal ca orice copil.sincer nu sunt de acord cu faptul ca parintii nu le inoculeaza copiilor care sunt consecintele in cazul infestarii celorlalti copii cu virusul hiv.tin sa spun ca fetele merg la scoala au prietene,fac schimb de rujuri si machiajuri ,se intalnesc cu baieti care nu au virusul."

pai daca ea, implicata in problema gandeste asa, eu, profanul ce sa spun? poate "vai, dar nu..trebuie schimbata mentalitatea, eu imi las cu draga inimia prescolarul alaturi de unul sau poate chiar mai multi copii hiv pozitiv"


ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by Andrada

AC ala e partener sexual, aici vorbim de o clasa de copii care au relatii sociale nu sexuale. Iar experienta ta de om matur izolat 11 zile intr-un spatiu medical nu are nici o legatura cu izolarea continua la care l-ai supune prin mesajul tau pe un copil de citiva ani diagnosticat cu o boala incurabila. (inteleg din mesajul tau ca un copil infectat cu HIV nu trebuie sa participe intr-un sistem de invatamint normal, pentru ca tu accepti contactul numai cind e supravegheat de tine)




Andrada... da nu as accepta senina relatii sociale neprotejate. Ai mei copii in cadrul relatiilor lor sociale se mai musca se cearta pe o jucarie si se zgarie... de la scoala pustoaica imi veni si genunchii rupti, alt cupil ateriza cu nasul julit in alunecarea spre saltelele de la zidul de catarare.
Asa cum copiii care au probleme serioase de vedere vin in scolile de aici cu-nsotitor care raspunde de ei ... probabil cam asa as vedea si participarea lor in colectivitati, dar totusi dupa 6-7 ani adica atunci cand incepe scoala-scoala...pana atunci sa fiu sincera fiica-mea ii imprevizibila total si mi-ar fi mie greu sa o tin sub control. si sa decid cand scoate ghearele la frate-sau.
Nu pretind ca cele cateva zile ma fac sa-nteleg mai mult decat frustrarea izolarii.

Si nu vorbeam de partener sexual. Darca adult daca am sau nu o rana-n gura sau nu...tot nu beau dupa altul etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Flaviuta, nu exista nici un caz consemnat de infestare cu virus HIV intr-o scoala.
Nu tin neaparat sa judec motivele mamelor care tin ascunsa boala copiilor lor intr-o tara ca Romania, dar le pot intelege. Au de ales intre a avea incredere in copiii lor si in educatia pe care le-o dau si o societate care i-ar arunca pe usa din dos. Si acea mama ca si voi, isi protejeaza copilul cum stie mai bine.

AC nu-ti judec nici tie motivele pentru care iti faci alegerea ta, ci doar voiam sa subliniez ca situatiile sint incomparabile chiar daca inteleg ca vrei sa empatezi.

A



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

Eu vroiam sa subliniez doar ca riscurile sunt oricum si copiii nostri ar trebui educati de mici sa aibe grija ,sa fie pusi la curent din timp cu toate riscurile, educatoarele din gradinite sa trateze toti copiii in mod egal sa le acorde primul ajutor in conditii de igiena absoluta.si la scoala si la facultate unde copiii nostri devin din ce in ce mai constienti.riscurile sunt oricum .exista persoane in tara noastra si sunt sigura ca nu numai aici care ascund faptul ca au aceasta boala cumplita. exista persoane care doresc sa se razbune pe societate din cauza imbolnavirii lor mai mult sau mai putin accidentale.
ceea ce vreau eu sa spun e ca TREBUIE SA FACEM CEVA!PROBLEMELE SUNT DEJA! PARINTII ISI DUC COPIII PESTE TOT SI NU DECLARA BOALA SI NU II CONDAMN DAR EU CA UN PARINTE RESPONSABIL CE SUNT TREBUIE SA IMI APAR FAMILIA SI SA IMI EDUC COPILUL SA INTELEAGA CA O PERSOANA INFESTATA CU HIV NU SE DEOSEBESTE CU NIMIC DE CEILALTI.POATE FI ORICINE DIN JURUL NOSTRU.O SA AJUNGEM SA CEREM ANALIZE SI DACA NE INTRA IN CASA SA NE INVITE FETELE LA FILM.
NU PUTEM STA CU MAINILE IN SAN! TREBUIE SA FACEM CEVA! ORICE!

Viorica
Ingerasul meu Shalini

Mergi la inceput