cezariana cu epidurala?

cezariana cu epidurala? | Autor: babyyy

Link direct la acest mesaj

buna fetele, mai am cateva saptamani si trebuie sa nasc prin cezariana.Am de ales intre rahi-anestezi si epidurala.Voi ce spuneti?Am o gramada d intrebari legate d epidurala,se poate?
-cat costa o trusa epidurala si d unde o pot lua?
-simt ceva in coloana in momentul in care mi-o "instaleaza"?spunea cineva ca nu se simte dar numai cu gandul ca am un ac in coloana timp d 3-4 zile cat stau in spital simt ca innebunesc,,,, e ca si senzatia aia de disconfort cand zgarii cu creta pe tabla,,,, probabil sunt eu cam sarita dar mi-e frica

as dori sa imi spuneti experienta voastra si in primul rand cu puteati dormi cu acu ala in coloana, cum v-ati miscat in tot acest timp?
trebuie sa vb cu dr ginecolog cat de curand si nu stiu c sa aleg.Va rog sa ma ajutati.pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

babyyy eu am nascut acum doua luni prin cezariana cu rahi epidurala. A fost perfect din punctul meu de vedere. Am simtit o piscatura cand mi-a injectat anestezicul local in coloana (cred ca se face sub piele) apoi nu am mai simtit nimic. Trusa de epidurala am cumparat-o de la Farmacia Academiei cu 240 RON - pe baza de reteta din partea medicului ginecolog. Am stat numai pe spate dar nu aveam voie sa ma frichin. Oricum firicelul era lipit cu leocoplast. M-am miscat cat de normal am putut avand in vedere ca eram taiata pe burta nu m-a impiedicat in nici un fel cateterul de epidurala. De ce sa stai 3-4 zile cu ea? Eu am avut-o de joi dimineata pana sambata dimineata cand am cerut sa mi-o scoata pentru ca deja durerile erau muult mai mici. Nastere usoara!!! Daca mai vrei informatii iti raspund cu placere.

Miruna + Alexei
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

multumesc mult pt raspuns,,, ma gandeam cum e sa simti acel cateter atata timp(pt mine si 30 min e mult) in coloana? nu voi putea sta linistita numai cu gandul mai ales sa si dorm,mananc,fac efort.nu te deranja acul din coloana pe perioada care l-ai avut?si nu ma refer strict la operatie ci dupa?

pupici si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu simti absolut deloc acul in coloana, gandeste-te ca diameturl lui este de 1mm.....deci cat un fir de ata. iar cand vei simti binefacerile analgezicului la fiecare 6 ore....crede-ma ca ii vei multumi de vreo suta de ori. PRO epidurala.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nu simti acul este cam cat un fir de par ceva mai gros. Adica asa arata "furtunasul" care era pe afara. Eu ma miscam greu din cauza operatiei ca atunci cand imi dadeau "licoarea magica" pe cateter eram vesela si vioaie. Vedeam lumea cu alti ochi de acolo din pat.

Miruna + Alexei
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Pro epidurala, fara discutie !

Ca sa fiu sincera eu nu am simtit absolut nimic cand mi l-a montat, dar cred ca era de .... frica!

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si eu am avut epidurala la doua cezariana. E cea mai moderna anestezie, cu cele mai putine efecte secundare. Ti-o recomnad cu caldura.
Eu am nascut la Giulesti si mi-au zis sa nu cumpar nimic. Aveau ei tot. Am platit 2.500.000. Vorbeste cu dr. tau, o sa-ti zica el daca sa cumperi sau nu.
In ceea ce priveste intepatura, am simtit ceva destul de ciudat, dar a trecut repede. Vorba cuiva de aici, cred ca e mai mult auto-sugestie, la ideea ca te inteapa in coloana!
Dar cine zice, mey, ca o sa stai 3-4 zile cu acu' in coloana?? Eu am stat numai la reanimare si cateva ore dup'aia...Deci o zi si o noapte si inca cateva ore...apoi mi l-a scos. Dup'aia am luat calmante pe gura. Oricum durerile n-au fost asa mari ca la prima cezariana, facuta cu anestezie generala. Doar la reanimare am simtit durere crancena de 2-3 ori...apoi, dupa doza de anestezic...durerea disparea ca prin farmec...si timp de 2 ore nu mai stiam ce-i aia.
Dupa ce am iesit de la reanimare, am avut placuta surpriza ca ma puteam misca mult mai usor ca la prima cezariana. Cateterul din coloana...nici nu l-am simtit...vreo 6 ore, pana a venit anestezista sa mi-l scoata. Dar cine ti-a spus tie ca stai 3-4 zile cu cateterul?? Eu una n-am auzit asa ceva. Am inteles ca cel mult 2 zile se poate sta. Oricum cred ca ar fi fost ff ciudat sa stau mai mult cu acu' in coloana. Eu una n-am avut dureri asa de mari (la a doua cezariana), care sa nu treaca cu Algocalmin sau Piafen. La prima cezariana am avut dureri crancene, nu treceau nici cu injectii, dar la a doua...mult mai mici. Poate unde mai trecusem o data prin experienta asta....si stiti cum e...a doua oara e mai usor.

Sarcina usoara iti doresc in continuare!
E ff bine ca nici nu te gandesti sa faci generala, e cea mai naspa pentru organism.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen24 spune:

fetelor am nascut si eu cu epidurala dar normal
tot aud despre trusa de epidurala dar va zic eu:E GRATIS!!!
doctorita mea mi-a spus .
eu i-am dat anestezistei bani(1mil) pt ca asa am vrut va spun eu epidurala e gratis in spital

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Trusa de epidurala era anul trecut cand am nascut eu in jur de 700.000ROL la farmacia 2NA de la Unirii. Trusa nu continea si anestezicul, asta a fost treaba anestezistului de la spital. Teoretic, daca nu aveam eu trusa cumparata, mi-ar fi dat din spital (Cantacuzino).

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Niciodata nu m-am gandit daca e gratis sau nu trusa pt ca epidurala este alegerea mea, ca si cezariana de altfel,,, sunt perfect sanatoasa si as fi putut naste normal,,, acum ma surprinde ceea ce citesc,,,, eu ma gandeam sa ii dau doctorului anestezist,,,care este si seful sectiei de anestezie 100 EURO pt ca mi-o face si pt ca vine cu trusa fara sa o mai cumpar eu.De la alte mamici auzisem ca trusa costa aproape 100$.oare difera de la oras la altu sau de la farmacie la alta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Vin si eu cu povestea despre epidurala. Am nascut anul trecut prin cezariana cu epidurala. Eu am stat cu el in spinare de la 9.30 dimineata pana a doua zi la 16. Asta din cauza ca era aglomeratie mare si asistenta de la postoperator nu avea timp, iar la salon am ajuns tarziu (tot din cauza de aglomeratie). Nu am simtit nimic cand mi-a introdus cateterul, dar stiu ca mi s-a parut o treaba complicata, a durat mai mult decat o injectie .
Totul ar fi fost frumos, din pacate eu am avut contractii de la alaptat destul de dureroase. Cum venea bebelul la alaptat cum ma luau durerile. La inceput primeam doza de analgezic pe cateter si totul era ok. Seara si peste noapte nu a mai fost asa bine. Asistenta de la bebei si asistenta de la postoperator nu se sincronizau si primeam bebelul la alaptat la juma de ora- o ora dupa ce primeam analgezicul. Si se anula toata anestezia. Normal ar fi fost sa primesc o doza la cel putin 3 ore. Interesant era ca durerile ma luau mai ales in spate pe partea dreapta jos. Ma rog, am trecut cu bine peste noapte. M-am ridicat din pat, ma durea operatia, dar ma durea uneori destul de rau in dreapta. La un moment dat a trebuit sa alaptez bb in camaruta in care ii tineau si pentru ca nu puteam sa ma asez pe scaun, din cauza durerii din dreapta, l-am alaptat in picioare. Abia in jur de ora 16 am ajuns in salon si acolo asistenta de la mamici mi-a scos cateterul (pe care oricum nu mai primisem analgezice de la 6 dimineata). In momentul in care mi-l scotea am simtit cum durerea din dreapta a disparut instant. De la cateter ma durea. Probabil a fost bagat prea adanc.
Ma rog, a doua oara tot epidurala voi folosi. Asta pentru ca la un moment dat noapte asistentei din postoperator i-a fost frica sa imi faca asa repede alt analgezic si mi-a facut piafen. Nu a avut nici un efect. Pana la urma tot analgezicele facute prin cateter m-au ajutat.
Sper sa nu te fi speriat prea tare. Sa stii insa ca sentimentele pe care le incerci dupa nastere alunga orice durere. Eu spuneam in spital ca mai fac 10 copii.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005

Mergi la inceput