cezariana cu epidurala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, mey, imi amintesc cum ma durea burta cand sugea bb! GROAZNIC! Insa nu mai aveam cateterul, asa ca durerile le suportam...cu stoicism! Din cate-mi amintesc, dupa prima nastere n-am avut contractii atat de dureroase cand alaptam...Ciudat! Sau poate am uitat eu?!

quote:
Originally posted by andre_ea

Vin si eu cu povestea despre epidurala. Am nascut anul trecut prin cezariana cu epidurala. Eu am stat cu el in spinare de la 9.30 dimineata pana a doua zi la 16. Asta din cauza ca era aglomeratie mare si asistenta de la postoperator nu avea timp, iar la salon am ajuns tarziu (tot din cauza de aglomeratie). Nu am simtit nimic cand mi-a introdus cateterul, dar stiu ca mi s-a parut o treaba complicata, a durat mai mult decat o injectie .
Totul ar fi fost frumos, din pacate eu am avut contractii de la alaptat destul de dureroase. Cum venea bebelul la alaptat cum ma luau durerile. La inceput primeam doza de analgezic pe cateter si totul era ok. Seara si peste noapte nu a mai fost asa bine. Asistenta de la bebei si asistenta de la postoperator nu se sincronizau si primeam bebelul la alaptat la juma de ora- o ora dupa ce primeam analgezicul. Si se anula toata anestezia. Normal ar fi fost sa primesc o doza la cel putin 3 ore. Interesant era ca durerile ma luau mai ales in spate pe partea dreapta jos. Ma rog, am trecut cu bine peste noapte. M-am ridicat din pat, ma durea operatia, dar ma durea uneori destul de rau in dreapta. La un moment dat a trebuit sa alaptez bb in camaruta in care ii tineau si pentru ca nu puteam sa ma asez pe scaun, din cauza durerii din dreapta, l-am alaptat in picioare. Abia in jur de ora 16 am ajuns in salon si acolo asistenta de la mamici mi-a scos cateterul (pe care oricum nu mai primisem analgezice de la 6 dimineata). In momentul in care mi-l scotea am simtit cum durerea din dreapta a disparut instant. De la cateter ma durea. Probabil a fost bagat prea adanc.
Ma rog, a doua oara tot epidurala voi folosi. Asta pentru ca la un moment dat noapte asistentei din postoperator i-a fost frica sa imi faca asa repede alt analgezic si mi-a facut piafen. Nu a avut nici un efect. Pana la urma tot analgezicele facute prin cateter m-au ajutat.
Sper sa nu te fi speriat prea tare. Sa stii insa ca sentimentele pe care le incerci dupa nastere alunga orice durere. Eu spuneam in spital ca mai fac 10 copii.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005




_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Nu cred ca ai uitat. Eu stiu ca nu toata lumea are contractii dureroase dupa nastere. Si nici la fiecare nastere. O colega zicea ca a avut la al doilea copil, desi nascuse normal.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Buna fetele!
Saptamana viitoare va veni pe lume si baietelul meu; intrucat n-a catadicsit sa se intoarca si e pelvian...se va naste prin cezariana; nu am apucat inca sa discut cu medicul meu despre felul anesteziei, dar din cate citesc pe aici as opta pentru rahi-peridurala in detrimentul celei generale.
Ce trebuie sa mai stiu despre pregatirile dinaintea operatiei? Auzisem ceva ca nu trebuie sa mananc inainte cu 24 de ore, ca mi se va face clisma, ca mi se va monta o sonda urinara...altceva? Analize de sange, ceva? Dupa operatie se administreaza antibiotic?
Orice raspuns ma va ajuta mult, de aceea va multumesc anticipat!
ici multi

Ana 38w5d cu Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Aici nu se mai face cezariana cu epidurala ci cu "spinal block".Are mult mai putine efecte secundare decit epidurala.O fi rahi-anestezie in romaneste?

Eu am avut "spinala block" la cezariana si epidurala la nasterea naturala.Nu am simtit diferenta dar dupa operatie am vomat si m-am simtit tare nasol, pe cind dupa nasterea vaginala nu am avut nici macar durere de cap de la epidurala.
Depinde foarte mult de anestezist.
Nasteri usoare si refacere rapida!

Mariana 22+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

mariana da spinal block din cate stiu eu este rahianestezia, nu sunt insa convinsa.
atudor pregatirile pentru cezariana cred ca depind de la doctor la doctor. Eu am facut de urgenta deci mancasem cu 10 ore inainte, nu mi-au facut clisma nici nu am avut probleme dupa. Mi s-a montat sonda dar aveam deja anestezie facuta pentru ca nu am simtit nimic. Mi-au recoltat analize chiar inainte sa ma duca la sala si am luat antibiotic 4 zile pentru ca am avut un chist necrozat pe ovar(nu stiu daca trebuia sa iau daca era doar cezariana), cred ca fiecare spital si fiecare doctor are alte "obiceiuri" eu una am nascut la Elias cu Radu Vladareanu.

Miruna + Alexei
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wyp spune:

Eu voi naste in decembrie prin cezariana cu epidurala..stiti cumva trebuie sa o cumpar eu trusa de a farmacie sau o pot lua din spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Si eu voi naste in decembrie-ianuarie(la limita) prin acezariana-a doua.Dar nu am facut epidurala la prima ci,cred,rahianestezie,iar la 5 ore eram la toaleta caci nuu puteam sa fac deloc la plosca.In afara durerii de cap si de mijloc(din cauza bolii care ma si face sa nasc prin cezariana)cu care eram obisnuita de la apendicectomie,nu am avut alte probleme.Acum intreb:care este diferenta(nu tehnica ,caci asta am inteles-o)dintre rahi si epiduraal la o cezariana,precum si ce se recomanda.Alta intrebare ar fi despre legarea trompelor in timpul operatiei(eu nu mai am voie sa mai duc o sarcina,chiar daca ni-l dorim si pe al treilea bb) si daca afecteaza hormonal femeia si mai ales alaptatul pe termen foarte lung(eu sunt pro alaptat foarte mult timp).Nu-mi sariti in cap ca va intreb ,dar la ginecolog ma duc abia peste 2 saptamani,asa ca va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

irina gravidoasa 35+


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mamescu din cate stiu eu rahia este limitata ca timp de actiune, in schimb la epidurala, daca operatia dureaza mai mult decat a fost prevazut, anestezicul se poate introduce pe cateter si poti sta anesteziata cate ore este nevoie. Poti pastra si dupa operatie cateterul, infrunti mai usor durerile de dupa.
Eu am ramas cu trusa de epidurala sigilata, daca cineva vrea s-o cumpere sa-mi dea PM. Am luat-o de la Sensiblu cu 700 mii lei. Am lasat-o in salon iar anestezista a venit cu trusa ei si uite asa m-am intors cu ea acasa.

Mergi la inceput