N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Marci, iarna e bine sa lasi masina in viteza 1 si fara sa tragi frana de mana. Frana de mana activeaza niste "saboti" care blocheaza rotile. E posibil sa prinda apa acesti saboti si iarna sa inghete si sa nu mai poti debloca rotile cand lasi frana de mana. Sotul zice ca el iarna trecuta a lasat aproape mereu masina cu frana de mana trasa si n-a patit nimic. Dar e riscant.

Giul, fetei tale! 17 ani, ce varsta!



Andreea, mami de baiat cucuiat (muuuult prea des) - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

MULTUMESC,fetelor.Ma duc sa ma documentez pe alt site cum e cu punctele.pe de alta parte citeam pe undeva ,ca o persoana n-a radiat masina dupa ce a vandut-o si veneau amenzile tot la vechiul proprietar.Si la ,noi e la fel ,masina e pe numele sotului ,care n-are carnet si are si alt nume decat mine,ca ne-am pastrat numele fiecare-ne-am casatorit legitim dupa 15 ani de concubinaj .Acuma eu cred ca sunt corecta la volan,centura o pun cum ma urc,telefonul poate sa sune 2 ani ca nu raspund cand conduc,si cu viteza ...caut sa fiu in limite,in oras ,ca afara ,de fapt mai mereu sunt pe aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

La multi ani fetei tale, Giul!
Si eu cred ca ar trebui sa o lasi sa ia permis. Eu regret ca nu l-am luat cand eram tanara. Am o colega de 24 de ani care zici ca e soferita de cand s-a nascut! Nu are nici o problema la volan, in orice situatie ar fi..

Si eu am aceeasi problema cu sotul cand conduc, Marci.. De-aia am preferat sa merg toata iarna trecuta singura, chiar daca plangeam de frica. Nici acum nu conduc cu el in dreapta, decat in caz de forta majora.. Imi vede toate greselile (chiar daca el conduce asa agresiv si chinuie biata masina)! De-ar incerca doar sa explice..fara comentarii inutile!

Noua ni s-a intamplat sa se blocheze rotile iarna cand aveam o masina foarte veche (si erau -25 grade afara). Cu asta noua nu s-a intamplat niciodata si mie mi-e cam teama s-o las fara frana de mana trasa
Dar am mai vazut persoane care o lasa in viteza a 1-a sau in cea de dat cu spatele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Giul, am si eu o curiozitate: cum reusesti, mama , sa respecti limita de viteza?
Imi vine sa rad cand ma gandesc ca acum 2 luni ma laudam pe aici ca in oras am max. 60 de km/h. Cand auzeam ca se poate circula si cu 80/h, imi ziceam: tb sa fii nebun sa faci o astfel de imprudenta.
Ieri am venit de la sc cu un coleg si pe Trafig Greu, de la Mc pana la Administratia financiara, nu am lasat-o din 80, dar era liber. M-am speriat cand l-am auzit pe asta tipand: "mai, mai, las-o mai incet!"
De luni mi-am promis ca o sa stau cu ochii pe kilometraj si am sa fiu f atenta sa nu mai depasesc limita de viteza, am sa-mi pun centura.
Sa nu credeti ca merg cu viteza asta pt a ma da mare, dar pur si simplu nu-mi dau seama si este f liber cand merg eu pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Multumesc Aamu .Marci,n-ai observat punctele? Caut sa fiu in limite,oricum pe unde circul eu ,e foarte aglomerat mai mereu,totusi daca sunt cu gloata respect mersul ,ceea ce nu fac absolut deloc,e cand sunt prima la semafor la mine e rosu,si cand pietonii au rosu aia din spate te claxoneaza sa pleci .Pana n-am verde exact,nu plec.Oricum pedala de acc e foarte sensibila ,cand merg in afara orasului,ne mai luam cu vorba si in mom in care aud ca un vuiet (las geamul putin deschis)imi dau seama ca trec de 100.Marci ,dar stiu ca sunt zone unde e legal cu 80 .Dar legal e sa ai /folosesti spray lacrimogen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Giul la multi ani fetei tale! Sa creasca mare si frumoasa! (pun pariu ca e deja)

Marci apropos de viteza sunteti inca norocosi in Bucuresti ca daca te ia, te ia radarul insa cate naiba masini pot fi de radar? Nu pot pune in tot Bucurestiul. Aici sunt camere peste tot, dar stii cum peste tot. Londra e vestita pentru sistemul de supraveghere prin camera, si a circulatiei si a infractorilor.

Aici ai depasit viteza imediat iti face poza, iti vine acasa amenda si punctele pe permis. (bine iti spune sa trimiti datele soferului care a condus). Nici nu ai cum sa depasesti ca mai nimeni nu depaseste viteza asa ca nu ai loc, doar pe autostrada mai depasesc astia, insa mie 120 imi ajunge pe autostrada.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Luna, sa stii ca as fi f fericita daca ar fi impanzit Bucurestiul cu camere de luat vederi, doar asa ne mai disciplinam si noi in trafic! Stii ce ma ingrijoreaza cel mai mult? Ca usor, dar sigur, incep sa incalc si eu unele reguli, reguli de la care inainte nici in vis nu ma abateam. Ceea ce nu fac, si sper sa nu fac, este trecerea de pe o banda pe alta fara a ma asigura si a-l forta pe cel din spate sa actioneze frana.
Alaltaieri, in fata mea era o masina de sc care voia sa faca stanga. Pt a face stanga la mine esti intr-o rampa mica, dar nu suficient de mica incat sa nu-ti creeze probleme la plecarea de pe loc cand nu esti experimentat (nu va spun cum imi batea inima numai la gandul ca ar putea sa fie semaforul pe rosu si ca o sa mi se opreasca motorul). Ei bine, m-am incadrat pe banda a doua si am facut stanga de acolo. N-am avut surprize, s-a intamplat ceea ce am anticipat, ca masina de sc va pleca greu, dar asta nu scuza gestul meu.
Gata, de luni ma fac fata cuminte, promit! Nu-mi place ca fac exact ceea ce detestam la altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Io ma chinui sa raman in limita lu' 60-70, pe unde e liber si ma fortez sa nu bag a 5-a pentru a ma limita "uruitul", adica atunci cand o aud ca "vrea" a 5-a o las mai moale. Centura o port dintotdeauna, acolo chiar nu am ce "lucra", mi se pare ok si chiar ma simt nefiresc daca nu o pun.
De teama de a sta in panta si a jongla din ambreiaj inca nu am scapat, dar am oprit muuult mai rar motorul. Ce-i drept, vinerea cel putin la urcarea pe podul Grand dinspre Turda se inainteaza cate juma de metru si e ffff greu. Iar ieri am stat in panta de la Leu (urcam dinspre Carrefour) vreo 20-25 minute, nu stiu ce naiba dar la verde daca trecea o masina de semafor. Am facut ieri cu 30 minute mai mult pana acasa decat de obicei.
Intrasem sa va zic ca azi, la pranz, ziua la amiaza, mi se propti unul in fund la semafor, m-am si speriat si enervat deopotriva, eram oprita de mult, nu am oprit brusc, il depasisem ca el oprise sa i se suie unul in masina si cand am simtit ca m-a impins. Noroc ca nu are nimic masina, era chiar culmea sa mi-o lovesc asa prosteste.

PS: sotul meu nu s-a prezentat la examen, nu a invatat la teorie si nu s-a mai dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Referitor la intrebarea lui Marci, suntem in aceeasi situatie, masina e pe numele sotului si el nu are permis. Eu am inteles ca daca e pozata masina, sau incalc vreo regula si nu ma opreste politaiul sa ma noteze, vine acasa la proprietar o instiintare ca masina lui a fost vazuta facand traznaia si el fie recunoaste si plateste amenda (daca e doar amenda), fie spune pe declaratie cine era la volan. Nu am text de lege in fata, asta am retinut eu la un moment dat. El neavand permis, fireste va da declaratie ca la volan eram eu, ca sper ca nu voi face o traznaie mai mare decat condusul fara permis (care i s-ar imputa lui altfel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Asa e si aici, iti vine acasa scrisorica ca a fost vazuta masina ta facant o prostioara (trecand pe rosu sau peste limita etc) si te pune sa declari cine era la volan in termen de x zile. Daca nu declari amenda si punctele merg pe permisul propiretarului (daca are permis).

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput