Mamici de noiembrie - decembrie 2006(44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Neata burtici!
Theodora, bun venit in . Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios
Fatima, bine ai revenit Te mai asteptam cu vesti. Eu luni ajung la Mr. Tutu
Tema zilei: eu nu am renuntat la chiloteii mei tanga din bumbac; n-am purtat niciodata dintre cei cu dantela, supraelastici, ci doar din bumbac. Pentru "marea incercare" mi-am cumparat 5 perechi din genul celor "de baba": chiloti normali, din bumbac, mai larguti asa. Sper sa renunt cat mai repede la ei
Pupici tuturor!

Ana 35w5d cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

`mneata!

am dormit bine si fara drumuri la baie, deci mi-am urmat sfatul de aseara.

tema zilei eu folosesc in continuare tanga pt ca ma simt bine cu ei-bine, sa nu mint, cei care ma mai incap... in afara de astia, am luat si unii din microfibra sau nu stiu cum se cheama materialul, sunt cei fara cusaturi, care stau f bine sub burtica si pe care nici nu ii simt, sunt f comozi. am si unii speciali de gravida, care sa acopere toata burta, dar nu ii port acum nici sa ma impuste cineva, zici ca sunt mamaie de la tara. ori astia, ori unii cu piciorus, nu e diferenta, imi mai trebuie un batic pe cap si un halat si sa merg cu vaca la pascut. ii tin insa pt dupa cezariana, cand marginea chilotului nu trebuie sa stanjeneasca operatia. doamne, cat material poate sa intre in ei!

chris 30+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

stateam in pat si ma uitam la patutul nedesfacut inca, si la masuta de infasat de alaturi, si ma gandeam cu bucurie cat de putin mai e si o sa avem o mana de om care o sa ne schimbe viata cu totul.
ma intrebam si daca voi avea rabdarea necesara, pt ca anii de gradinita si de scoala mi-au cam tocit nervii, dar banuiesc ca va fi vazand si facand. si mai grav - oare o sa pot sa fac fata la programul de inceput, cu somn intrerupt? pt mine e o reala problema, trebuie sa dorm nu f mult, dar neintrerupt, sa imi incarc bateriile. cand se intampla una sau alta si nu dorm sunt un monstru plin de draci, care nu numai ca nu vrea sa stie nimic de ceilalti din jur, ci sunt f suparata si nu ma pun de acord nici macar cu mine insami. sper ca totusi sa isi faca mila de mine vreun hormon, ceva, sa ma faca mai umana fata de lipsa de somn. sau poate o semana bebelina cu sotul si atunci o sa am o viata foarte calma. el e genul care doarme mult si daca i-ai dat mancare si l-ai lasat in voia lui sa atipeasca, e raiul pe pamant. in schimb, daca e una ca mine, imi platesc pacatele si pt toate vietile anterioare, si pt cele care vor veni. in cazul asta, nu mai fac al 2lea copil, unul va fi mult mai mult decat suficient.
gata, vad ca nu ma mai opresc. ce e prea mult strica, si deci si ganditul excesiv dauneaza. merg sa mai mananc putin, ca ma cam racaie stomacul.

chris 30+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iasmi spune:

Neata gravidute!

M-am trezit ametita si cred ca anemia e de vina. Am luat un Fe si sper sa-mi revin.

Tema zilei - eu mi-am luat chiloti normali, de bumbac si mai larguti ca sa nu ma stranga si ii am pe sub burtica. Burtica mea nu pleaca lin in sus ci e ca o minge deci nu as avea nici o sansa sa-i port peste burtica.

Am si eu o intrebare : Daca stau mult in fata calculatorului pe scaun e posibil sa ma doara burtica pe jos? Intreb deoarece ieri am stat cam tota ziua la calculator si aseara cand sa ma ridic de pe canapea m-a indoit o durere jos sub burtica de m-am asezat la loc fiindca nu puteam sa merg si am inghitit si repede un no-spa. Imediat gandurile rele mi-au invadat creierasul dar am incercat sa ma linistesc si mi-a trecut. Azi nu mai stiu -sa mai iau un no-spa, sa nu mai iau - ce ma sfatuiti?

Va -ic!



iasmi30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Chris 80 mersi pt. raspuns!
Mai imi raspunde cineva cu uscatul si spalatul lucrusoarelor?

Fatima cum sa uitam o mamica asa frumoasa?Si eu am trecut prin niste stari si pericole in vara asta de neimaginat, pe care nu credeam ca le voi trai dar trecem peste tot nu?

Asiza sorry dar mesajul tau apare inaintea mea si nu m-am mai intors.Caruselul e luat din metro deci e posibil sa-l gasesti si la tine in oras in metro.Are vreo 4 moduri : sunete din natura(mare, ploaie, etc), cintecele cintate de cineva apoi alte multe cintece.Proiecteaza si stele colorate pe tavan care se invirt. E foarte faina.

Tema zilei: Eu de mult port chilotzii sotului(ma simt f comod in ei).Mi-am maicumparat si din astia speciali pt. gravide care sunt f comozi dar cam scumpi- 200.000. Pt. spital daca ai fi din iasi ti-as spune unde mi-am gasit chilotzi f buni din bumbac care sa fie pt. spital si nu numai si nu scumpi.

pt.printesa

Lory35+ sapt Catrinel Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

neata ' si-o cafea sa treaca greata!
ALEX !.........unde esti?pe unde-mi umbli?

RALUMAT.......dar ma lasi cu "prietenele" care au bebei de un an si incep cu sfaturile de genul......sa vezi ce greu este la inceput,ca nu o sa va descurcati singuri......dar eu ce sa mai zic si ce ar trebui sa facßsa-mi smulg parul din cap....ca vorba aia si eu sant singura si imi mai vin si 2 pe lume.....alea sant niste frustrate care cu siguranta te invidiaza dintr-un anumit motiv si ca sa te "loveasca" cumva(ca nu or avea curaj sa-ti spuna...spre exemplu:vai,draga dar sant invidioasa pe bluza ta de gravida,eu nu am avut asa)intelegi ce vreau sa spun?....se folosesc de chestia asta cu copilu'......stai linistita ca impreuna vom reusi...si sigur,nic una dintre ele nu stie ce-i ala un forum....pupici si-mi pare rau de toate ce ti se intampla....dar mie mi se pare potrivita culoarea grena sau visiniu pt baieti....

CHRIS.....merci de sfat.....scuze dar nu am vazut mesajul in care ai postat un sfat in legatura cu saculetii de dormit.asa am sa fac...cum spui tu...

LORYM........ce faine lucruri ai si tu cumparate pt bebe......k lumea,mi-au placut...

CLEOMONI.........m-ai atins la punctul slab.....parul meu negru,lung si lucios.intr-adevar,cand am venit prima data in austria aveam parul pana la fund....negru....lucios....sanatos.....si sexy(asta-i adevaru)....dar pt ca dupa vreo 2 ani,traind intr-o tara cu popor germanic(80% blonzi naturali),m-am gandit sa-mi fac si eu niste suvite.....azi asa......mai taiam din par......maine asa.......mai taiam din par......pana am ajuns la o culoare super misto de par(blond de care mi-am dorit).de fapt am o poza cu parul asta misto de care zic dar m-am machiat prea tare(pt poza,deh)si arat ca o papusa barbie......am sa o trimit totusi,sa te uiti.ei,si cum spuneam dupa ce mi-am tras o culoare faina de par.....m-a mancat in.....nu stiu unde sa-ti spun si mi-am facut singura acasa parul.....stii cum aratam nu?ca o autentica actrita de filme deochiate....in urmatoarea jumatate de ora m-am enervat si m-am facut din nou bruneta....la ceva timp l-am mai tuns.....l-am mai tuns.....am ramas insarcinata si-mi cadea tare .....iar l-am tuns.....si uite-ma in ziua de azi cu parul scurt,cateva fire albe ca bunica....abia astept sa nasc sa merg sa-mi fac iar parul.....cu suvite....adica tot blond.frumoasa poveste nu?oricum pe undeva....imi plange si mie inima dupa parul meu de altadata.....mi-ai trezit amintiri.....

sa le urez si eu fetelor noi...bine ati venit in grupul nostru...ca m-am luat de vorba si nu am salutat nici una.scuze

de azi santem si mai mari,mergem sa schimbam semnatura.

30 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

exista pe la 200.000 chiloti de unica folosinta, 3 perechi in pachet. eu am unii de la tigex, dar pe la acelasi pret am vazut si la mothercare. sunt buni de spital.

chris 30+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

ba sunt 5 in pachet, am mers si i-am numarat.eu i-am cumparat de pe internet.

chris 30+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Neata fetelor, hop si eu "dau un ochi" pe aici....la un suc de portocale, ca m-am pus pe mancat sanatos si mult, sa creasca flacaul meu cat mai repede!

IASMI, da, statul pe scaun nu face bine la col...iar probabil ca durerea pe care ai simtit-o tu jos a fost o contractie. Asa simteam si eu, dureri scurte si intense, de ma indoiam. Cand i-am povestiti doctoritei, m-a consultat si mi-a zis ca fusesera contractii care au dus la scurtarea colului. Drept urmare- Gynipral si No-Spa si cat mai mult timp petrecut la orizontala.Ai grija de tine, menajeaza-te, iar daca se repeta durerile, fuguta la medic!

CHRIS80, draga mea, voi mi-ati dat ideea cu patutul, dupa ce ai fost atat de draguta sa ne zici de pretul promotional....dar ce citesc, ca nu l-ati desfacut inca? Nici macar o data, sa vedeti cum e? Te rog eu, asamblati-l macar asa, de curiozitate, si pe urma il pliati la loc...ai vazut ca exista pericolul sa aiba ceva defect de cusatura sau componente lipsa, si cu cat trece timpul, cu atat va fi mai greu de schimbat....

Referitor la TEMA ZILEI: eu port chiloti de bunica . Nu cu piciorus, dar de bumbac, din aceia care acopera partea "dezvelita" de tanga (stil husa de masina) . Si unii din ei imi vin un pic si peste burtica, fara sa ma deranjeze deloc. Tanga nu mai suport decat in zilele de mers la epilat..

Am si eu o intrebare, in special pentru viitoarele mamici de baietasi....nu vi se pare ca "David" a devenit un prenume "la moda" pentru micuta generatie? Doamne, unde ma intorc, aud cate un baietel botezat asa....iar sotului meu nu-i pot scoate nici cu forcepsul din cap numele asta - e numele stabilit inca dinainte de a sti sigur ca e baietel, si nu vrea sa renunte deloc la el. Pe de alta parte, ma gandesc ce va fi cand il vom da la scoala si vor fi in clasa inca 3-4 cu acelasi prenume?

Raluca 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by fatima
Va mai amintiti de mine?
fatima (andreea), 34+ si eva ioana



atatea am azi pe cap ... de mi-am propus sa va citesc repede si sa nu mai scriu ... sa trec la treaba direct. DA CINE POATE????

cand am vazut ca a intrat Fatima ... mi-au dat lacrimile.
nici nu stii de cate ori s-a intrebat pe acest topic de tine, de starea mamei tale ... Doamne cat ma bucur ca sunteti bine cu totii. E de inteles faptul ca nu ai mai intrat, ma bucur mult de apropierea voastra ... iti suntem in continuare alaturi ... oricat de des/rar ai veni langa noi.

TEMA ZILEI: Oana draga, daca te uiti in fotografiile mele de pe net - vei vedea poze cu burtoku .... sunt facut intotdeauna cu aceeasi chiloti.
Sunt singurii care ma incap. Nu sunt din bumbac, de aceea inerc sa-i port cat mai rar. Pe acasa nu mai port deloc, mai am o pereche care ma incap ... gen boxeri ... pentru mersul la dr. ... in rest ... nu ma mai incape nimic. orice imi cumpar ... imi vine sa-i arunc pe geam. Asa ca am renuntat la a mai incerca sa-mi gasesc ceva potrivit sub burta, sa nu ma sranga si sa nu-mi agraveze nici problema mea ... cea cu furunculul ce poate aparea de la dunga chilotului.
Asa ca ... sunt cam un caz pierdut in acest domeniu.

Am mai ramas datoare lui Dolores - cu yahoo nu putem face noi nimic. Se actualizeaza baza lor de data - si ne trec ei din oficiu la noul lor format - trebuie sa avem doar rabdare.

GATA fetelor - va pe toate toate ... si revin dupa ce mai fac ceva treaba prin casa.



Miro35+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput