Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Buna!
Ieri am facut pentru a doua oara spaghetele cu pulpe dezosate, ciuperci,parmezan si smantana din "Cu Jamie in Italia". Din nou au iesit foarte bune. Si sunt si multe. Mie mi-au ramas pentru cateva zile si le-am reincalzit la cuptor.Pe noi nu ne deranjeaza, ne plac si asa.
Din retetele facute de mine din aceasta carte si care mi-au placut sau mai putin mi-au placut am scris cateva pagini inapoi. Nu mi-au placut, poate pentru ca nu mi-au iesit mie, dar nici nu mai incerc sa le fac din nou, vinetele cu parmezan si sos de rosii.
Ieri de pe N24 am reusit sa scriu o reteta de budinca de lamaie si am retinut o garnitura de cartofi cu ceapa, pt friptura.
Cand le fac, va spun cum sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Dienuta, sa stii ca am facut si eu mai demult o reteta cu paste si vinete, si nu a iesit asa de bine... adica, vinetele au ramas tari.

Din pacate nu mai apuc sa gatesc dupa retete JO pentru ca m-am bagat la dieta - la greu si... e nasol.

Spor la gatit!
PS: bine ca ati scos cererile - de asta nu mai intram nici eu p-aci de ceva vreme.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
www.chitarist.ro" target="_blank">ROCK&JAZZ PENTRU CONNAISSEURS
www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Gabici,sa stii ca si eu am avut aceeasi pb cu vinetele cu sos de rosii si parmezan, au ramas tari. De asta m-am gandit ca nu le-am facut eu corect. Pe de alta parte, cred ca este si o tendinta de-a lor, de a manca legumele nu asa de bine patrunse cum le preferam noi. Ei le prefera mai crude. Ca sunt si mai sanatoase. Dar, depinde si de legume. Mie clar nu mi-au placut asa tari.
Succes la cura. Si eu am tinut o cura, si primul lucru pe care am dorit sa il mananc dupa a fost risotto, gatit tot dupa reteta lui Jamie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Hai ca mai revin tot eu cu inca o reteta facuta din "Cu Jamie in Italia". Carbonara cu carnati. Nu ne-au placut deloc. Le lipseste acel ceva care face diferenta in retele lui Jamie si sunt cam grele. Nu o recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:


quote:
[ orice postare legata de rugaminti de trimitere in format electronic va fi stearsa ca fiind off topic. celalalt subiect a fost redenumit ca "Carte de bucate JO in format electronic" si se afla tot "la bucatarie".




Gianni, ce te intereseaza pe tine se afla la alt topic, vezi mai sus ce scrie!


Dienutza, daca ai timp, posteaza reteta cu spaghete dezosate ca eu nu am J. in Italia.

Eu nu am mai facut nimic nou, doar spaghetele cu usturoi, unt si cascaval din La masa cu Jamie.Si ma tot chinui sa fac tarta cu mere


Ile 37 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 03 sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Roxanaz, ce bucurie. nu am mai intrat de mult timp pe acest subiect, iar azi de curiozitate, zic, hai sa mai incerc o data. multumim ca ai scos mesajele off topic.
nici eu nu am mai gatit nimic din cartea lui JO, doar din cand in cand mai facem canelloni cu spanac. o bunatate



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocoloasha spune:

nu la acest subiect. cititi atentionarea din pagina precedenta! exista subiect separat pentru aceste cereri/oferte.
Roxana


Cocoloasha si Alexandru cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Ilenutza, o sa va dau reteta pe care am laudat-o de cate ori am avut ocazia si pe care m-ai rugat sa o postez.Este putin adaptata de mine la unele ingrediente si cantitati.

Spaghetti tetrazzini (Paste la cuptor cu pui si ciuperci)

- o tavita pulpe dezosate(el spune 4, mi se par putine), taiate bucatele
- 2 catei usturoi taiati felii subtiri
- 400 g ciuperci "proaspete de diverse soiuri" taiate bucatele (diversele soiuri s-au limitat la universalele champignioane). Eu am pus mai mult de 400 g.
- 200 ml vin alb
- 450 g spaghete
- 500 ml smantana groasa (eu am pus mai multa)
- 200 g parmezan ras
- frunzele de la un fir de busuioc proaspat,am folosit si uscat, e ok
- sare si piper

Spaghetele se fierb conform instructiunilor de pe pachet.

Intr-o cratita mare in care incap toate ingredientele se pune ulei de masline si bucatile de pui condimentate cu sare si piper.
Dupa ce s-au rumenit putin, se adauga ciupercile, usturoiul si vinul.
Se fierb la foc mic pana carnea e facuta iar vinul a scazut putin.(Ciupercile lasa apa, dar nu e nicio problema, va scadea la cuptor.)
Se adauga smantana in cratita, se aduce la fierbere apoi se stinge focul.
Se amesteca totul cu spaghetele, apoi se adauga trei sferturi din parmezan si busuiocul.Se amesteca din nou.
Se pune totul intr-un alt vas sau poate ramane si in cratita in care s-a facut toata operatiunea, se presara deasupra cu jumatate din parmezanul ramas (eu il presar pe tot) si se da la cuptor pana sunt rumenite si crocante deasupra.
Cand repartizati spaghetele in farfurii, se mai pot stropi cu ulei de masline si se presara cu parmezan ras (daca mai opresti).

"E nemaipomenit- foarte lipicios, dar delicios!" JO

Daca mai apucati sa scrieti ceva retete de la TV poate le postati si pentru noi.

Diana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Yami, yami!

am notat reteta!

azi am facut cartofi in coaja la cuptor, deliciosi: intepati cu furculita, unsi cu ulei si sare, lasati o ora in cuptor.

Ile 37 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 03 sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DienutaS spune:

Cartofii sunt dupa o reteta a lui Jamie?

Mergi la inceput