Epidurala pro si contra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana.salo spune:

Buna fetelor,

Sar si eu in schema cu epidurala -traisca cine a inventat-o!!!
Eu am nascut in CLuj, la Ginecologie 1, cu Dr. Muresan Daniela si cu Dr. anestezist foarte bun - deci si in Romania se poate si chiar la spital de stat. Nu am cumparat anestezia...dar am cotizat la DR. Asta oricum se face la noi.
Deci cum a fost: la 12 ziua am mers la control, 38 de sapt. Avea dilatatie 2 cm...si dureri asa usurele. Internare...ca pina diseara nastem....
Ei...nici vorba...s-a speriat BB si sotul...si nu m-am mai dilatat.
Seara mi-au dat o injectie cu mialgin sa dorm...iar dimineata s-a rupt apa...si sa vezi fratele meu DURERIIIIIIII...de la 6 pina la 10 m-am dilatat putin...inca 2 cm...si atunci a venit MINUNEA. Mi-au pus perfuzie cu saruri si in spate cateter. Linga mine mi-a pus un dispozitiv, in care era o seringa si o telecomanda mica...prin care sa imi dozez eu cit anestezic sa vina in functie de cum veneau contractiile.
Dr mi-a atras atentia sa nu imi dau tare...ca sa stim cit dureaza contractiile si mai ales sa imi simt picioarele.
Si asa a fost...puteam sa ma misc, am fost chiar si la toaleta...nu am putut sa dorm...dar ma simteam foarte bine.Cind Dr a zis ca am 10 cm...mi-au pus in perfurzie OXISTIN- anuleaza anestezia- si...DA-I BB si impinge-te sa iesi si eu imgie sa iasa. A fost greu sar in 30 de minute am nascut. era saracutzu cianotic...si rece mi s-a parut mie. Cica a suferit putin...desi medicul a zis ca e ok. Nu am fost monitorizata tottimpul, numai la intrare pe masa.
Dupa expulzie...mi-a pus din nou anestezistul doza si astfel, vorba voastra BRODERIA interna si externa s-a realziat fara prea multa durere. Simteam oricum ata cind o tragea....ma rog ...asa esti ca sila croitor
Pot sa spun ca a fost excent...DUPA aia ...e o alta poveste care nu e ep subiectul asta.

Cu siguranta daca ne ajuta Dumnezeu vom mai face un BB si tot cu epidurala vreau...daca e ok.

By the way: un lucru e mai nasol, BB face forma maxima de icter...asa ca nu va speriati daca va fo galben mai multe zile.

NASTERE USORARA si sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ah ce-mi place sa va citesc.Ma bucur cand aud de nasteri usoare ,inseamna ca mai exista sperantza si pt mine .Am sa discut si eu ceva mai tarziu cu dr despre epidurala sa vad ce zice.Eu cred ca o sa fie de acord mai ales ca ea este tinerica,deci mai deschisa noilor metode.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 16+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput