Prichindei martie - aprilie 2005 (112)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

quote:
Originally posted by cenia

Salutare, am o rugaminte la fetele care fac aerosoli. Am aparatul am cumparat fiole de dexamethasone(asa e reteta cu care am facut la polliclinica aerosoli) si ii faceau jumatate de fiola. Era un chin cu el acolo. Cum ati facut acasa sa accepte masca si cu ce substanta faceti voi aerosoli?



Eu ii fac aerosoli cu ventolin 0,2ml+ser fiziologic 3ml. I-am facut la 2 luni si cu adrenalina, dar nu mai stiu exact cantitatile. Dexametazona i-am facut doar intravenos, dar am auzit ca se poate si in aerosoli. Daca pui jumatate de fiola, asta inseamna 0,5ml, nu?Trebuie sa pui si ser fiziologic pana la 3-3,5ml.

Eu cu Tavi procedez astfel:la inceput isi tine singur mascuta, ca doar s-a obisnuit de atata timp, dupa care se plictiseste si trebuie sa-i cant, de preferat "un motan cat un pisoi"....nu ti-ai dori sa ma auzi cum ragesc ca sa acopar zgomotul produs de aparat.Mai facem cu-cu bau, mai numaram niste degetele, pana se termina substanta. Multa bafta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Sunt total bulversata...nu mai inteleg nimic
Stiti ca v-am zis ca i-am facut Ige-ul lui Tavi la Medlife.Valoarea Ige este 16,44 si mi s-a spus atunci ca valoarea normala este <1,5. In seara asta am vorbit cu medicul si mi-a spus ca valoarea normala este de pana in 60, ceea ce ar fi foarte bine in cazul nostru.Lamuriti-ma si pe mine daca puteti. Ati facut cumva aceasta analiza la Medlife? Puteti sa-mi spuneti si mie, va rog, care este pana la urma valoarea normala, ca e diferenta de la cer la pamant intre cele doua valori care mi-au fost spuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by ligia13


Tot eu, ca azi sunt f activa!

Mamacita, daca mai apuci sa arunci un ochi pe aici (sau alte fete pricepute) am o intrebare, evident de medicina.
Au iesit analizele copilului
limfocite 71.5% in loc de max 58 ai neutrofile 16.4% in loc de minim 37!
In rest in parametrii!
Are rezultatul vreo legatura cu faptul ca Radu era in plina manifestare a virusului de raceala si avea muci?
Sau e altceva?



Eu si Raducu (22.04.2005)


Da,ti-ai dat singura raspunsul.sanatate!

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by nastasika

Sunt total bulversata...nu mai inteleg nimic
Stiti ca v-am zis ca i-am facut Ige-ul lui Tavi la Medlife.Valoarea Ige este 16,44 si mi s-a spus atunci ca valoarea normala este <1,5. In seara asta am vorbit cu medicul si mi-a spus ca valoarea normala este de pana in 60, ceea ce ar fi foarte bine in cazul nostru.Lamuriti-ma si pe mine daca puteti. Ati facut cumva aceasta analiza la Medlife? Puteti sa-mi spuneti si mie, va rog, care este pana la urma valoarea normala, ca e diferenta de la cer la pamant intre cele doua valori care mi-au fost spuse.


Pe hartia cu rezultatul este trecut si intervalul de normalitate ptr.aparatul respectiv folosit.

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

mamacita, multumesc frumos!
Gasisem ceva explicatii pe acest site:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Analize_medicale/Analize_hematologice_hematocrit_formula_leucocitara_timp_de_coagulare_analiza_grupelor_de_sange_etc_219.htm
dar inginerului din mine nu i-a fost clar si din cauza asta te-am deranjat cu intrebarea!
Zilele astea mergem cu ele si la doctor, sa o sunam maine sa vedem cum facem!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:





DANUTA LA MULTI ANI!Multa sanatate,fericire si implinirea tuturor dorintelor!

MAMACITA adaptare cat mai usoara pentru tine si Alexut!

DARIA sa stapaniti sanatosi masina!EEG-ul nu am reusit inca sa il facem ,nu vrea sa doarma,asa ca am mai amanat.

LIGIAm-am amuzat cu musca.Alicia nu mai baga chiar orice in gura,in parc nu mai baga nimic ,mai culege cate ceva doar in mana ,mi le arata apoi le arunca.Doar painea data la porumbei o tenteaza sau ceva de mancare aruncat pe jos.Chiar nu stiu cum sa o dezvat de mancatul de pe jos acasa face la fel.

Sa va mai povestresc despre noi.

Alicia e in toi cu tantrumurile,cand nu ii convine ceva urla se tranteste pe jos ,se repede sa ma muste ,trage de par.In parc s-a luat la bataie cu un baietel mai mare cu 1 an decat ea.Baiatul a vrut sa se suie pe tricicleta ei,ea a protestat la care baiatul a impins-o.S-a iscat o incaierare,Alicia a inceput sa-l palmuiasca pe baiat,s-au trantit pe jos,de abia i-am despartit.Culmea la faza asta nu au plans nici unul.Mama baiatului era tare amuzata de faza ,eu nu.
In rest e o scumpa,vorbeste tot mai mult,ne spune "te iubec",cand are chef vine si ne pupa pe rand de ne albeste.Einebunita dupa sora -sa,primul lucru cand se trezeste zice "hai a vane"

Noapte buna!


Carmen si Alicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Caramella pupam batausa mica si posesiva N-ai de ce sa-ti faci griji, la varsta asta sunt profund egoisti, poti doar sa incepi s-o modelezi si s-o formezi in directia dorita de tine, dar ai slabe sanse sa se schimbe pana pe la 3 anisori.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cenia ok, mersi de raspuns, va dorim insanatosire grabnica!
Caramella ai o mica batausa! Stie sa-si apere lucrurile! Din pacate, Stefan e posesiv si cu lucrurile altora! Mai nou cum prinde un carut gol prin parc cum vrea sa-l plimbe!
Ligia nici mie nu mi-au dat carnet cu vaccinarile, sunt toate trecute in fisa de la medicul de familie. Acum, daca ma gandesc bine, era bine daca aveam o evidenta clara, scrisa, cu semnatura si parafa, decat ce am eu notat in agenda...


Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Rp, cum sunteti ? Ce-a zis dr ? Ai mare grija de tine si de bebe mic.

Caramella, pupam batausa iubareata.



Dana si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ellinia, Ligia erau obligati sa va dea carnet de vaccinari. Eu am si pentru Mariuca si pentru Ioana. Si am dus copii dupa el la gradinita si la scoala. La gradinita am dus si un aviz epidemiologic de la medic si avea si asta pe spate trecute vaccinurile, ce-i drept. Si la scoala, cand au facut vaccin, mi-au cerut carnetul, sa-l treaca acolo. Mai bine mai intrebati medicul. Chiar asa tara de sarantoci sa fim, sa nu ne dea nici macar un carnetel?!

Ellinia Pari suparata sau mi se pare mie? Sper ca e totul in ordine!

Cenia aerosoli trebuie sa faci exact cu ce ti-a prescris medicul pentru piticul personal si pentru afectiunea prezenta. Ca idee, noi am facut ultima data cu ventolin + ser + ceva ce nu-mi aduc aminte acum , o sa ma uit acasa daca vrei si iti zic exact, si mai inainte cu adrenalina + dexametazona + ser. Trebuie sa ai cam 4 ml. total, majoritar fiind ser.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput