Mamici de sept-oct 2006 (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

LILI bineinteles ca iti trebuie, au si acolo dar sunt mai scumpe...eu asa am auzit ca e la maternitatea unde nasc.
dar la urma urmei daca uitam sa luam ceva in bagaj trimitem tatii repede sa cumpere in loc sa dea ture de spital in timpul trvaliului.


37+ Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Lyana,cum adica sunt scumpe? Pampersii din spital se platesc?

Mi-am dat seama cat sunt de egoista...mi-am facut bagajul mai mult ptr mine, mi-am pus tacamuri, pahare de unica folosinta, slapi, alte chestii din astea, iar pentru bietul bebe n-am nici macar un Pampers. Maine ma aprovizionez. Dat fiind ca bebele meu are deja cam 3,200 ar fi potrivit Pampers 2,nu-i asa mamici?

Sanatate la mamici si bebici!
Lili in sapt 38 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Lili nici eu n-am pus prea multe in bagaj pentru bebe...adica n-am pus nimic in afara de Bepanthen si Baneocin si cam atat... dar am servetelele Pampers si scutecele la indemana. Eu am luat un pachet de Pampers New Baby-Newborn- 2-5kg, cred ca sunt bune si daca bebe se naste de 4 kg, chiar si de 5, cel putin dupa indicatiile de pe pachet. Mai exista varianta a 2-a, imediat urmatoare, Newbaby Mini (3-6kg parca)
Eu stiu ca in maternitate e posibil sa mai primesti pampersi ca sampling de la firmele producatoare, sau e posibil ca spitalul sa aiba de la sponsori. Lyana probabil ca se referea la cei cumparati din magazinele aflate in incinta sau in proximitatea spitalului. Dar am inteles ca la Cuza iti cer pampersi si servetele aduse de tine. Oricum nu se baza nimeni pe generozitatea lor...


Eloise 37+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:

Eu in bagaj pt bebe pun doar 4-5 pamparsi Pampers New Baby-Newborn- 2-5kg ( o sa-mi mai aduca apoi sotul dupa ce nasc ) , servetele umede Pampers si un body si o camasuta ( daca o sa am ocazia si daca ma lasa sa i le pun ). In schimb pt mine am o geanta de zici ca plec in concediu o saptamana..... nu in spital .

sheryll 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup pe toate
Noi suntem bine,am fost afara si ne simtim super ok adika dormim.Am fost la dr sa vedem cum stam cufirele 2 au cazut mai sunt doua,tre sa tin in continuare gheata si sa nu stau pe fund,am si un hemoroid de toata frumusetea care doare ingrozitor.
Interbati de vaccinunul de 2 luni la mine mi-l face dr pediatru,eu l-am inscris la un dr pediatru pre ca dr mea de familie nu e pediatra asa ca nu s-a bagat.Am inceput sa facem baita si ne place tare.
Am mai pus niste poze in albumul MAtteo,chiar si poze de la nastere.Ce se poate schimba copilul asta de la o zi la alta,oricum cred ca toti o fac.
Felicitari celor care a-ti nascut,v-ati intors acasa,recuperare rapida,stiu ca e naspa ca si eu trec prin asta si abia astept sa treaca,nu prea am pofta de mancare dar mananc de sila de mila,in schimb as bea ca o nebuna intruna.
Bafta celor care urmeaza sa nasca,va doresc nastere usoara,oricum merita tot sacrificiul,e o adevarata minune sa poti creea acesti omuleti,sunt adevarati ingeri.
Bebe nu are inca colici si tare as vrea nici sa nu-i faca,si noi schimbam cam 10-12 pampersi pe zi dupa fiecare masa.chiar si de doua ori.
Fetelor luati-va pampersi la maternitate,servetele umede,baneocit,si hainute aveti nevoie.

Iode Matteo

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

MamiLili noua ne-au cerut Pampers, caciulite si camasute. Pantaloni nu, pentru ca ii infasau. Eu ii dusesem initial bodyuri, asa ca am cerut de acasa camasute. In prima zi nu mi-au cerut nimic (am nascut la 5 dupa amiaza si primul Pampers si hainute le-am dus abia a doua zi dimineata). Desigur, depinde de fiecare maternitate. In general cer Pampers,iar restul vezi la fata locului.

Nastere usoara!
Cricri si Iulia Teodora (22 sept. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

Lili ia la tine pampers si servetele ca nu se stie, eu pe toata lumea am auzit ca iti cer in spital pampers dar sa nu dai un bax o data sa le dai cate unul cate unul.
Eu am luat si camasute si body pentru orice eventualitate, mie nu prea imi place cum ii imbraca in spital in general ca niste omizi dar aici am vazut ca ii imbraca in body-uri.
Ia pentru bebe si o crema de fundulet ca am auzit ca iti cere.
Eu am luat si cateva carpite de finet ca sa o sterg la gura sau pe fata sau sa ii pun acolo unde doarme ca am auzit ca o sa stau cu bb in camera.

Am si eu o intrebare pentru fetele care au nascut: cand te rade inainte de nastere iti cere sa ai tu aparat de ras sau cum se procedeaza?


37+ Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Lyana, da iti cere si e mai bine asa sa te faca cu aparatul tau

Martha & Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Martha, eu n-am auzit ca medicul pediatru nu mai face vaccinurile. La noi se fac, nu ne trimite nimeni la spital.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Eloise, Sheryll, Cpetrut, Lyana, multumesc ca mi-ati raspuns! Concluzia e sa ma aprovizionez cu pampersi si sa-i dau unul cate unul asistentelor. O sa-mi iau servetele umede Nivea, cica-s mai bune decat alea Pampers. Pareri?

Sanatate la mamici si bebici!
Lili in sapt 38 cu

Mergi la inceput