Mamici de noiembrie - decembrie 2006(43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by chris80

am si eu o intrebare: tratamentul de maturare a plamanilor e obligatoriu pt toata lumea? nu stiam nimic de treaba asta inainte sa aud aici, pe forum, si nici in lecturile mele nu am intalnit explicatii.

chris 29+ alexandra



Nu se face decat la cele cu probleme si gata sa nasca prematur, asa cum spunea si Adina...daca esti deja la 37 de saptamani, atunci nasterea e considerata la termen si nu e niciun pericol pentru micut/a...

Oana 27+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

ce faceti burticaoselor?
sa-mi dau si eu cu parerea despre "maturarea plamanilor"....(totusi ciudata denumire pe romaneste)....dar ma rog nu asta conteaza.....scrisesem si eu mai cu cateva capitole in urma ca tocmai mi s-au facut injectiile pt dezvoltarea mai rapida a plamanilor bebeilor.intr-adevar injectia se face numai in cazul in care sant probleme si in cazul nasterii premature.....dar si in cazul nasterii gemelare(cazul meu).la mine,spre exemplu,dupa 32 de saptamani ma pot astepta la orice.....de aceea am necesitat injectiile.totusi ma rog sa ma mai tina Dumnezeu macr pana la inceputul lui noiembrie,daca nu pana la jumatatea lui noiembrie.i-as multumi Cerului daca as naste pe la 35-36 de saptamani.eu am o cunostinta aici care a nascut 2 gemene,fetite la 32 de saptamani.una din ele a avut putin probleme cu inimioara...cu un a aplecat acasa si una a ramas in spital(ce trist este,nu-i asa?).....si acum fetele sant bine merci si cea care a avut probleme cu inimioara a crescut mai repede si mai mare decat cealalta.eu sper sa tin ursuletii cat mai mult in burtica si sa-i aduc pe lume sanatosi,asa cum va doresc si voua!

in legatura cu nasterea.....nu am vorbit cu nimeni deocamdata despre asta......dar cred ca se va merge pe cezariana......luni am control si sa vedem cum ne prezentam dupa ecograf.....cred totusi ca harbujeii mei nu e nici unul intors cu capusorul in jos ....cum e cazul vostru numai cu un bebe in burtica....ii vad si ii simt cum se misca.....cateodata brutal.....dar eu ma bucur de fiecare "durere" provocata de ei.....ca durere mai mare ca atunci cand "i-am facut" nu este.

DOLORES,ai un pat la bb.....ca lumea,mi-a placut mult.sigur se simte in el ca in sanul lui Avram,pare foarte confortabil...

30 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Buna gravidutele. V-am citit tot timpul, dar mai greu cu scrisul. Am fost la doctor, am mai facut o echografie, am ramas tot fetita.
Si mi-a spus ca e cu o saptamana mai mica. Iar acum o luna era cu una mai mare. Cum poate alterna asa? Mi-a mai spus ca e posibil sa fie avut ovulatie tardiva. Nu prea stiu eu ce este...Dar in general e dezvoltata armonios... E cu capul in jos si avea 1-1.1 kg. In rest suntem bine. Azi ma duc la stomatolog ca mi-a cazut o plomba. Chris vreau si eu mancarica de-a ta . Vreau si eu sa merg la gimnastica, dar nu ajung pana la 5 cand incepe cursul. Am fost azi la Giulesti si nu se organizeaza inca. Eu nasc acolo si as fi vrut tot acolo sa fac si gimnastica.
Ma duc sa ma pregatesc de stomotolog.
Va pup pe toate .


Monica 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Acum am vazut ce mititele eram, la semnatura.

Vedeti ce domnisoare mari suntem acum

Monica 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna fetele mele dragi......eu am cam chiulit azi....dar se pare ca a-ti scris de numa.....
In primul rand sa urez bun venit in gasca noastra Iasminei....si imi cer scuze ca nu am facut-o mai repede dar chiar la cat de alandala se posteaza mesajele eu nu am vazut mesajul tau....sper sa te simti bine alaturi de noi...
Madaluta.....multumim mult pentru material....
Eu astazi am vorbit cu doctorita mea si mi-a zis ca nu imi recomanda peridurala si ca nu prea sunt de acord la noi in maternitate cu asta si daca se intampla ceva va trebui sa scoata copilul cu forcepsul si pot ramane sechele si etc.....voi sunteti norocoase ca traiti in orase mai mari unde doctorii vad altfel lucrurile....asta e...ce va vrea DD va fi.....
Miro...si eu ma bucur ca ai rezolvat cu dulapul....in sfarsit....
lia...multumesc pentru raspunsul la intrebare.......problema e ca nu suport aparatul de mult timp....si cu lama ma irit..unele ziceti ca crema nu e chiar buna..asa ca nu mai am alte solutii decat sa raman ca o maimutica............
Aelita....da Chantal zice ca a nascut in august...dar e pe listutza cu bebeii de sept-oct.....trist.....
Dolores...ma bucur ca te-ai simtit bine ieri....si vreau sa-ti spun ca patutul e bestial.....imi place tare mult......
Cristina.......sa-ti traiasca Yasmina.....
Dandusa.....deja v-ati mutat???....ma bucur mult pentru voi...
Almo...frumoase carucioarele....si toate lucrusoarele lui bebe......bebelina o sa fie o rasfatata....
Laura....ma bucur mult ca a fost ok la medic...
Kokorina...........ce fac harbujeii..?....
Chris....vai ce pofta mi-ai facut.....
Eu plec maine dupamasa la Baia Mare....e festivalul castanelor...a-ti auzit de el....stam pana duminica....ma bucur ca mai ies si eu din oras.....sper sa fiu bine si sa nu am surprize...iar vorbeste pesimista din mine.....
V-am pupat pe toate....daca am uitat pe cineva........



alexandra 33 + cu Mark Andrei
poze

"Exista doar un singur colt din univers pe care poti fi sigura ca il poti imbunatatii, si acela este tu insati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

pentru Iasmina! sa fie sanatoasa, frumoasa - este deja - , ascultatoare si petrecere frumoasa!!!

Va pe toate,

Amalia azi intram in 32 si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Fetelor voi a-ti primit diploma de mamica??????????ce superba e...cine a facut-o????....

alexandra 33 + cu Mark Andrei
poze

"Exista doar un singur colt din univers pe care poti fi sigura ca il poti imbunatatii, si acela este tu insati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Hop si eu, mai tarziu dar sunt!

Am facut nani atat de bine ca nici nu imi vine a crede, am dormit 11 ceasuri si bebe Rares s-a foit mai putin parca. Trebuie sa imi refac fortele acum, ca dupa ce se va naste bebelushul nu cred ca voi mai putea dormi asa de bine.

Kokorina sa te ajute DD sa duci harbujeii pana cand iti doresti tu. Faine poze mai ai mamico - imi place ce Ferrari au ursuletii tai... wow!
Laurici ma bucur ca totul e bine cu tine - ne vedem maine nu?
Dolores fain si patutul sa stii - caruciorul il vazusem deja

Intru si mai tarziu sa vad ce mai faceti voi


Ramona 34+ Rares

Ramona
www.dropshots.com/ramsan" target="_blank">Filmuletze cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Buna!

CRISTINA, pentru Iasmina.

DOLORES, e supre patutul.Asa vreau si eu sa cumpar.Cat a costat?

ALEXANDRA,despre ce diploma este vorba?

Va

DENY34+IRINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by alexandra_25

Fetelor voi a-ti primit diploma de mamica??????????ce superba e...cine a facut-o????....

alexandra 33 + cu Mark Andrei
poze

"Exista doar un singur colt din univers pe care poti fi sigura ca il poti imbunatatii, si acela este tu insati."



DA DA DA. si eu am primit-o pe mail. TOATE MULTUMIRILE MERG SPRE DANITA.


Miro34+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput