Naturiste si homeopate (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss_bbc spune:

Mai intreb odata, se pare ca nu ati vazut intrebarea mea.Fetelor, va rog sa-mi spuneti daca in cazul in care fac stimulare cu clostilbegyt mai pot sa iau ceva naturiste (macar ceai de cretisoara). Se pare ca altfel nu am ovulatie asa ca voi incepe cu closti. Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Minunatul meu CM a inceput marti si s-a terminat miercuri,redus,tare-tare....O fi zmeurul asta asa de responsabil de toata povestea asta????? Cert e ca mi s-a instalat asa o stare de draci,ca nika nu-mi convine...Naspa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

quote:
Originally posted by miki-miki

quote:
Cum adica fetelor extractul de zmeur inhiba ovulatia?Pai io il iau sa am!!!!!!Ajutorrrrrrr,luminati-ma si pe mine!

Doxinu e posibil sa ma insel dar stiu ca progesteronul se ia pt fixarea sarcinii si se ia dupa ovulatie. Mararul care are estrogeni sigur nu tb sa depasesti ziua ovulatiei cu el. Cum organismul are regulile lui si anume pana la ovulatie secreta estrogeni iar dupa ovu progesteron am ajuns la concluzia ca nu e bine sa depasesti data ovu cu estrogeni dar nici sa nu iei inainte progesteron. Pe de alta parte Mariee spunea ca zmeurul este un reglator hormonal. Deci .... regula se pare ca tb aplicata numai estrogeni.

Miki

Barbye are nevoie de noi.



Mikisor, sa nu te superi pe mine, dar o sa te contrazic. Am gasit in formula As un raspuns dat unei persoane care avea probleme cu ovarele: "Ceai de muguri de zmeur - cu actiune de reglare a secretiei ovariene si stimulare a lobului anterior hipofizar."
Pentru persoanele care au chisturi, se ia toata luna si nu este neaparat un progesteron, cat are rol de reglare a echilibrului in organism. La fel si napraznicul. Eu am fost recent la medic si spre surpriza mea mi-a gasit pe ovarul stang 3 micro-polichisturi (am zis bine?). Prin urmare, am atacat imediat rezerva de muguri de zmeur si de azi incep napraznicul, ca vreau sa scap de ele pana la CM.
Pentru persoanele care ati observat ca nu va fac bine tincturile, de ce nu incercati pastile? Eu nu mai iau BU tinctura, ci pastile. Si tin si regim alimentar hipocaloric. Sincer nu imi este mai foame ca inainte si mananc extrem de putin. Am si inceput sa slabesc chiar. Parerea mea este ca tincturile avand alcool incorporat dau pofta de mancare.
Si pentru toata lumea, va dau un articol care contine info interesante www.natura.md/html/2005/07/38mn.php" target="_blank">Plantele verii

Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela (barbye)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ma bucur ca va intereseaza retetele naturiste de ieri.
Astazi partea a II a:
Comprese si cataplasme

Comprese

COMPRESE CU BRUSTURE

- frunzele proaspete se spala, se zdrobesc, se aplica sub forma de
cataplasma, de mai multe ori pe zi pana dispare cauza. Este
recomandata in entorse, luxatii, picioare ranite de prea mult umblat,
arsuri, leziuni ulceroase, plagi usturatoare.



COMPRESE CU CRETISOARA

- se spala o cantitate corespunzatoare de plante proaspete, se
zdrobesc pe un fund de lemn cu un sucitor de taietei, se aplica sub
forma de compresa pentru vindecarea ranilor, intepaturilor,
taieturilor.


COMPRESE CU MUSETEL

- se toarna 1 l lapte clocotit deasupra a 2 linguri de musetel, se
lasa sa stea 2-3 minute, se strecoara si se aplica sub forma de
comprese calde. Este recomandata compresa calda in durerile de ochi,
conjunctivite, alte inflamatii ale ochilor, in eruptii cutanate care
provoaca mancarimi sau supuratii, iar sub forma de gargara in durerile
de dinti, precum si la spalarea ranilor.

COMPRESE CU PATLAGINA INGUSTA

- frunzele proaspete se spala, se zdrobesc pana se formeaza o pasta
(terci), care se aplica pe zona interesata. Este recomandat in rani,
crapaturi la picioare, taieturi, intepaturi de insecte, muscaturi de
caine turbat, animale veninoase. Frunzele frecate in maini cu sare si
aplicate la gat, vindeca gusa, iar la picioare vindeca basicile sau
rosaturile de la incaltaminte. Este recomandata compresa si in cazul
bolilor canceroase ale glandelor.

Cataplasme cu tarate

O mana de tarate de grau cat mai proaspete se combina cu apa calduta,
amestecand mereu pentru omogenizare, pana cand se formeaza o pasta,
care apoi va fi pusa intr-un tifon cu ochiuri rare si va fi aplicata
pe locurile afectate, tinandu-se minimum jumatate de ora. Prin aceasta
metoda, crustele sunt inmuiate, este favorizata normalizarea
metabolismului local. Dupa aplicatia cu tarate, se lasa sa se usuce
pielea, dupa care va fi aplicat un unguent de tataneasa.

Cataplasme cu hrean

Se curata 1-2 radacini de hrean, se spala, apoi se dau pe razatoarea
cea mica. Produsul obtinut se asaza pe un tifon si se aplica pe ceafa.
Recomandari: da rezultate foarte bune in vindecarea migrenelor si a
durerilor de cap.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Danutza, multumesc mult nu o sa iau nimic...oricum mi-a venit CM in dimineata aceasta asa ca sunt linistita ca ma pot opera saptamana viitoare.
Daca nu-mi venea CM sunam pe medicul meu din cluj.
Sa-mi tineti pumnii pe marti.

Va pup LAVINIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1968 spune:

Buna Dragelor!

Provin de la sectiunea "Aspirante Optimiste > 35".
Tot citesc din povestirile voastre...de fiecare data ca intru
ma mininez de cat santeti de ambitioase dar si de cat e de complicat corpul femeiesc...:))

Am o infertilitate, aparent inexplicabila, dupa analize facute cu ceva timp in urma (toate valorile la norma). Acum le refac...cu calm..

Ma inspira mult tratametul Liviei...as dori sa incerc ptr. 3 luni.
Mai putin ma inspira MACA (aici e si cam scump..)
Va intreb si pe voi: daca le-as dori din Romania ar fi cineva din voi dispusa, contra cost, sa mi le procure? Nu e graba.
Era doar o idee..

Va multumesc!
Mult noroc la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

subscriu celor spuse de bubulina1, si mai vin cu o completare, de fapt o explicate data de un medic homeopat:

gemoterapia este terapia ce utilizează extractele obținute din țesuturi embrionare tinere: muguri, mlădițe, etc.

extractul din mladite de zmeur este un gemoderivat, care nu este toxic pentru organism si nu contine asa cum multa lume crede, progesteron. are acelasi efect ca si un remediu homeopat(acesta din comert are dilutie D1) rolul sau este de a regla hormonul numit progesteron.
la fel si naprasnicul, nu contine progesteron,il echilibreaza.

pup fetele homeopate si naturiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

LaviniaN imi pare bine ca ai scapat de o grija.
Bubulinule nu ma supar absolut deloc. Adevarul este ca exista mai multe pareri despre tratam cu extract de mladite de zmeur. Cu cateva capitole in urma s-a mai discutat despre asta. Fetele din Romania spuneau ca e progesteronic iar Marie sau Adimercedes (nu mai tin minte) spunea ca in articolele din strainatate scrie ca nu e progesteronic ci reglator hormonal. Acum dupa ce am citit si raspunsul lui Noela_Carmen parca ma tenteaza sa-l incerc si eu.
Eu doresc sa fac un FIV in primavara, pb nu mi s-au descoperit , la sot e buba. Cred ca dc il iau o sa am ovocite mai multe si de buna calitate. Ce parere aveti? Mai demult aveam un ovar hipoecogen si cred ca dc il v-a ajuta f mult extractul. Voi cum il luati?
Va

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Buna fetelor.

Indraznesc si eu sa va deranjez cu o intrebare, pt ca in carticica Mariei Treben n-am gasit nimic pt problema mea. Stiti cumva sa existe vreun ceai care sa stimuleze lubrifierea vaginala? Nu tinctura ca nu vreau sa aiba alcool.
Multumesc anticipat.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Buna fetelor.

Indraznesc si eu sa va deranjez cu o intrebare, pt ca in carticica Mariei Treben n-am gasit nimic pt problema mea. Stiti cumva sa existe vreun ceai care sa stimuleze lubrifierea vaginala? Nu tinctura ca nu vreau sa aiba alcool.
Multumesc anticipat.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




Iti recomand un afrodisiac gen Branca Ursului - pastile de la Favisan impreuna cu Maca de la Innovatics. Ambele sunt pastile.

Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela (barbye)

Mergi la inceput