Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, iat-o. are un gust f bun, mai ales de la iaurt, cred. am pus glazura doar pe jumatate, fiindca din cealalta jum. au mancat strumfii 2 randuri deja, si lor le-o dau fara glazura.

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Buna Natalia!
Ti-am admirat creatiile si pot spune ca te admir ptr. cata rabdare si cat talent poti avea; cred ca ptr. familia ta esti un bulgare de aur!!!; felicitari!!!
As dori sa te intreb ceva daca nu te superi!
Mai este fffff. putin si va fi ziua de nastere a fetitei mele, cea mare, mai exact pe 22 luna asta, va implini 5 anisori, si m-am gandit, tot urmaradu-ti, din umbra, ffff. timida numai cu gandul ca as vrea si eu sa incerc, sa-i pregatesc un tort Barbie; papusa nu o am, dar am sa i-o cumpar cadou; m-am gandit sa prepar eu blaturile, ptr. ca aici nu se gaseste ceea ce vreau eu, sunt ca niste bureti; cuptor pre mare n-am dar sper sa ma descurc!
tava in care am sa pregatesc blaturile are dimensiunea de(nu stiu cat de bine ma pot exprima, scuze daca nu ma pot face inteleasa!): circumferinta este de 60cm, iar inaltimea este de 6cm; intrebarea mea este cata crema trebuie sa pregatesc ptr. doua blaturi, care vor veni suprapuse, iar cel de sus va fi putin micsorat, ce cantitate de frisca.
Te rog frumos daca ai putea sa ma ajuti, ptr. ca din comert n-as vrea sa-i iau, as vrea sa il pot pregati eu cu manutele mele!!!
La mine toamna ii fffff. aglomerata!!!
Luna asta este ziua celei mari, luna viitoare va fi a celei mici, la care as avea tupeul sa-i pregatesc un tort buburuza, ea ii mai pitica, va implini doar 2 anisori, unde si aici as dori daca se poate sa te intreb cata ceva:cam cata crema ii trebuie, si ce fel de crema ii trebuie
Tot luna asta v-om implinii si un numar de ani de la casnicie, si m-am gandit sa pregatesc tortul morcov!!! Multumesc ptr. reteta, a picat chiar la tanc!!!

ionela-roxana
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, imi pare rau ca nu am fost in timpul zilei, sa-ti zic de glazura, dar te-ai descurcat si fara mine. E super ca a iesit cu iaurt, banuiam ca nu are de ce sa iasa rau, dar avind confirmarea ta, o sa inlocuiesc uleiul cu iaurt fara nici o retinere data viitoare.
Pupicei strumfilor papaciosi!

Ionela-Roxana, ma flatezi cu vorbele tale nu ma supar pentru nici o intrebare, incerc sa te ajut cu ce pot. Deci, despre torturi:
vreau sa te bucur, si unul si celalalt pot fi facute simplu, dupa aceeasi tehnologie, doar ornarea difera. Cel mai simplu mod in care se pot face si tortul buburuza si barbie este asamblarea intr-un bol mai mare (salatiera). Am folosit acest procedeu de multe ori si mi se pare f. simplu. Nu conteaza forma in care coci blaturile, nici ordinea in care le pui. Tapetezi bolul cu celofan pe dinauntru. Blatul il tai cubulete, il amesteci cu crema in care dizolvi gelatina, amesteci totul si torni in bol, sa fie plin. Dupa ce lasi citeva ore la rece, sa se prinda totul, rastorni pe platou si ornezi cu crema colorata (frisca + colorant) in functie de ce-ti trebuie tie: Barbie sau buburuza. In primul caz infigi in centrul tortului papusa fara picioare, iar in al doilea caz folosesti un pic de crema colorata cu cacao pentru a desena ochii, bulinele si labutele buburuzei.
Tava pe care o descrii tu pare sa aiba 20 cm in diametru, am dreptate? Eu zic sa ai de rezerva vreun kg de frisca pentru a face crema, bati mai intii jumatate (500 ml), si daca nu ajunge, mai faci. Cred ca ar merge vreo 500 ml pt. tortul propriu zis si cam tot atita pentru ornat, asa presupun.

Sper ca n-am ratat nici o intrebare. Mai scrie-mi daca ai nelamuriri. Mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Natalia iti multumesc din suflet ptr. sfaturile pe care mi le-ai oferit;
ok!, am inteles cu asamblarea, dar nu ma pricep ce crema as putea sa fac???, ce tip de crema si ce cantitati, please help me!!!; in ale bucatariei sunt total pe dinafara, si mai ales la asa momente ma pierd total in ceata din cauza emotiilor si fricii de a nu strica totul
aaaa, ce fac daca nu-i pot scoate picioarele papusii???
inca o data iti multumesc frumos ptr. intelegere

ionela-roxana
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ionela, la torturile pt. copii eu intotdeauna am folosit frisca naturala, mi se pare cea mai potrivita alegere.
Daca nu se scot picioarele papusii, ai incurcat-o! Glumesc Se poate face tort si asa, dar e mai complicat si ai nevoie de mai multe blaturi si crema. Iti spun din expierienta: am facut pina acum 2 torturi barbie, la primul m-am chinuit destul de mult, ca sa acopar toata lungimea picioarelor, care mi s-au parut interminabile Descrierea procesului e in primele subiecte, dar o copiez si aici, sa nu stai sa cauti:
Cum am facut tortul Barbie.
Sa va spun mai intii cum am procedat eu, dupa aia cum ar fi fost mai simplu de facut.
Am luat o papusa Barbie dezbracata si i-am acoperit cu folie de plastic din aia subtire, la rola, parul si picioarele. Acestea din urma le-am infasurat in prealabil si intr-un carton subtire, ca sa stea ca intr-un cilindru.
Pentru fusta (tortul prorpiu-zis) am folosit 2 blaturi din comert. I-am micsorat diametrul primului, taind forma dupa o farfurie. Dupa aceea am decupat un orificiu in mijloc, pentru picioarele. Am umplut cu crema straturile primului blat. Cel de-al doilea blat si resturile de la primul le-am taiat cubulete si le-am amestecat cu o crema de unt (e important pentru ca tortul sa-si tina forma, cind se va intari untul la frigider). Urmeaza partea mai complicata. Am pus papusa in orificiul primului blat (partea de jos a fustei) si am inceput sa cladesc in sus masa de cuburi amestecate cu crema, incercind sa-i dau forma de fusta, ajutindu-ma cu miinile. Bineinteles, papusa nu o tineam eu, ca nu aveam cum. M-au terminat picioarele interminabile ale cucoanei asteia, era cit pe ce sa ramina cu fusta cu talie joasa. In fine, am bagat creatia la frigider pentru citeva ore, iar din cind in cind mai corectam formele fustei cu miinile umezile in apa.
(Multa lume mi-a zis mai tirziu ca ar fi fost mult mai simplu daca faceam un tort sub forma de cupola si infigeam in virful lui papusa fara picioare. Uite, chestia asta nu-mi trecuse prin minte, o sa am in vedere data viitoare)
Pentru ornare am folosit frisca vegetala (Hulala) + colorant alimentar. Am bagat frisca intr-un cornet si am spritat bulinute de jur imprejur, incepind de jos. Treaba a mers mult mai repede si mai simplu decit ma asteptam. La urma am presarat pe fusta decor argintiu alimentar, sub forma de bilute. La poale am pus trandafirasii pe care i-am facut cu 1-2 zile inainte.

Alta modalitate de a face acest tort, folosind o papusa cu picioare, nu stiu. Vezi si tu hotarasti sa faci. Iti urez succes indiferent de decizia luata!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, si eu o sa-i fac Almei un tort in forma de printesa(papusica, dar eu ii zic printesa ca sa se asorteze cu castelul, celalalt tort planuit).M-am gandit sa-l fac in felul urmator:sa fac 2 checuri in forme din acelea de guguluf (sau cum i-o zice in romana), adica rotunde cu gaura in mijloc, de dimensiuni diferite.Le voi umple cu crema de mascarpone si capsuni, apoi le voi suprapune, voi pune papuca in mijloc cu picioarele legate, voi acoperi rochia cu friscam si o voi orna cu inimioare si poate si cu capsuni dati putin in ciocolata.
In alta ordine de idei, saptamana trecuta am facut Brownie Cappucino pt a mia oara cred, de data asta sub forma de tort supraetajat, al doilea etaj fiind in forma de motocicleta.Am avut nevoie de cantitatile date de tine X 4 ori.O sa pun poza mai incolo cu tortuletul asta.Acum fug sa termin o ciorba.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, ohoho, ce randament ai, iar la capitolul fantezie stai super!
Ideea cu checurile pentru tortul printesa e excelenta, poate se inspira si Ionela.
Astept poza cu motorul

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

M-am pus sa fac blatul d ela Brownies dar portie dubla la ingrediente. Cerma nu stiu de care fac>......ma mai gandesc. Am pus esenta de rom in loc de vanilie...de fapt 2 esente si am topit 2 iepuri de cioco de la Lind.

Ce ziceti de felul meu de a face cateodata praji?.....asa cum vreau eu.

Veniti cu idei cumva pentru crema...haideti!!!!


pup



Prajituri


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hildegard, crema de la prajitura venetiana? Doar ca dureaza un pic pina o faci, dar cred ca ar fi o combinatie buna.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Balbina, nuuuuuu aia!!!

Am mancat-o weekendul trecut.
nu vreau aia.

alta!!!
Am acasa: unt, cacao, gelatina alba si rosie, frisca 500 ml, nuca, alune 150 g, ciocolata, creme ole vanilie si cioco, lapte, oua...
ssunt figura insir aici ce am in casa.
pai sa vedeti ce creme pot face.

Prajituri


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput