Mamici de martie - aprilie 2007 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Buna fetelor, in sfarsit mai trec si eu pe aici.
Am venit de sambata din Ro, unde m-am simtit extraordinar, nu tu greturi, vome sau ameteli, nimic. Iar de luni vai de mine, iar m-am imprietenit cu toaleta.
Azi am fost si eu la medic, pt ca am sangerat in concediu un pic (asta dupa ) si aveam dureri de burta dar a zis ca e normal.
A masurat si la mine pliul nucal si era 1,6, a zis ca totul este super, bebe creste frumos analizele super bune,deci nu am de ce sa-mi fac griji.
Imi parte rau ca bebe dormea si nu mi-a facut si mie cu manutza.


12+ 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:

buna burticilor
azi nu sunt prea zambitoaream baut ieri si alaltaieri suc rece si m-am pricopsit cu o raceala de toata frumusetea.ma dor si imi sunt umflate amigdalele si nasu imi curge mai rau ca robinetu`.nu am dormit toata noaptea si de la nasul infundat imi vine sa .m-am saturat de ceai cu miere si lamaie, daca as mai bea o cana as .
medicamente imi e frica sa iau fara sa vb cu
ce ma sfatuiti sa fac, fetelor!?
eu imi fac probleme pt bb.

ati avut probleme si voi cu? pt ca mie mi-a cam pierit pofta de cand .am auzit ca e normal .voi stiti ceva?

va pup si aveti grija de voi si bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

si multumesc ca v-ati gandit la noi...
Azi e bine ca n-am mai sangerat... am fost la dr. ... am asteptat vreo 3 ore ca era intr-o operatie grea, apoi cand a vrut sa mergem la eco, dr. care face eco era intr-o alta operatie si mai dura si acolo vreo 2 ore. Asa ca am hotarat sa merg maine dim. pt. eco
Doctorul a spus ca nu e ceva grav daca s-a oprit sangerarea si maine o sa vada la eco ce si cum.

Monica asa e... nu ar fi atat de greu sa stau in pat, daca n-ar fi mandra care nu are astampar o clipa si mereu ar vrea ceva... Sper sa nu fie cazul sa stau mereu in pat. Oricum, gata cu plecatul afara singurele si cu baia... In rest sa vad ce mai zice dr.

si revin maine cu noutati.


Eliana si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Bravo, Elyanne. E bine daca nu a mai picurat nimic. Oricum, pina nu afli totusi ce a fost, incearca sa stai cit mai mult la orizontala. Convinge mindra sa iti "citeasca" povesti in pat, ca sa o poti tine sub supraveghere. Si poate ar fi bine sa nu dormi/stai pe burtica. Asa, preventiv, pina ai ok-ul medicului. si numai bine va doresc!

Monica 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Buna la toate mamicile,

Sunt cam necajita, am si plans. Sa va spun o poveste si sa-mi spuneti si voi parerea, poate sunt eu prea nebuna.
Va spusesem noi ca am tinut secretul nostru doar pentru noi (eu si sotul) si dupa ce l-am vazut pe bebe vineri la ecocraf si ne-au spus ca e OK ne-am hotarat sa spunem la fete (fata cea mare are 14 si cea mica 6). I-am spus celei mari si ea a sarit in sus de bucurie (imi spunea frumos sa am grija de mine sa nu fac efort, mi-au dat lacrimile, parca ea era mamica mea). Celei mici nu i-am spus inca dar ea o sa se bucure asa de tare fiindca iubeste copiii.
Soacra-mea e la noi si sotu s-a hotarat sa-i spuna azi. Ea raspunde "nu cred, e adevarat ca nu vad numele mamei pe poza de la ecograf" (nu vazuse e bine). Sotu ii spune ca ar putea sa spuna felicitari sau ceva. Ea cica am luat-o pe nepregatite si n-a zic nimic, a inceput doar sa-si faca socoteli...
O sun si pe maica-mea si imi spune "vai mama dar ce diferenta mare...15 ani e prea mult - ce va trebuie voua acum".

Ziceti si voi ce reactie e asta? Voua vi se pare ciudat sa mai ai un copil si diferenta fata de cel mare sa fie de 15 ani (fiica-mea o sa aiba 15 inainte sa vina bebe)? Ma apuca plansul zau...Nu m-au intrebat cum ma simt sau altceva...
Mai scriu eu cand mi-o trece miorlaiala...

Va pup, sa aveti o zi buna
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

lili, diferenta de varsta intre ei nu e asa importanta, daca tu ai puterea sa o iei de la capat cu scutecele, biberoane, si restul , varsta nu va fi un dezavantaj, ba din contra, vei avea un ajutor real,
diferenta de varsta intre mine si fratele meu e de 9 ani( el e mai mic)si nu a fost niciodata o problema,
mama mea ar vedea lucrurile exact pe dos.... de ce asa repede, macar sa te fi putut intelege bine cu silviu sa te ajute si el sa inteleaga, dar uimitor acum s-a bucurat mai mult ca prima oara( cred ca e vorba strict despre grija unei mame la fel ca si in cazul mamei tale, se gandeste la tine sa nu iti fie greu)
pupici si lasa plansul, bucurate in continuare si ai sa vezi se vor bucura si ei

Alexa14+ si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Lili, nu are rost sa plangi pentru atata lucru.
Diferenta dintre copiii tai, de-o fi prea mare, de-o fi anormala sau nefireasca, doar ei vor putea judeca si asta mult mai tarziu. Atat timp cat fetele tale au avut cea mai buna reactie posibila nu ai de ce sa iti faci ganduri rele. Copiii se bucura pentru tine cat si pentru ei si asta trebuie sa te linisteasca si sa iti dea forta sa lupti ptr toti 3.

Reactia celor "maturi" este de multe ori una cruda si foarte subiectiva, fiecare se gandeste cat il "costa" pe el un nou copil, daca era vremea sa mai faceti inca unul, ca poate erau suficienti doar 2, ca ce va mai trebuia inca unu, etc.

Atat timp cat tu, sotul si copiii tai sunteti fericiti si incantati de idee nu are rost sa te consumi ptr reactiile celor din jur.

Eu mai am frati si diferenta dintre cel mai mare si cel mai mic este de 16 ani si niciodata nu am simtit ca este ceva nenatural in toata povestea asta, desi toata lumea care afla asta, spune prima oara "wow"; nu stiu la ce se gandesc dar se pare ca este ceva care socheaza in prima instanta.

Cu timpul se vor obisnui toti cu ideea si vei vedea ca atunci cand va veni juniorul pe lume, va fi inconjurat cu multa caldura de toti, inclusiv bunicile de acum care s-au aratat circumspecte.
Poate ca un pic de timp le trebuie si lor sa depaseasca vestea.

Eu zic sa nu iei reactiile "posibil negative" ca un afront si ca pe un repros sau dispret aratat fata de tine. Conteaza mai mult ce simti tu si toata familia ta vis-a-vis de subiectul asta.
Gata, sa mai las loc si la altii

Capul sus Lili si nu te lasa impresionata.

Eu una te felicit!



roxana & the baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

de doua ori am scris mesajul dupa care s-a sters , nu mai pot de nervi, si nu mai am rabdare sa scriu si a treia oara, asa ca doar va salut

aveti grija!

17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Elyanne,.Ai grija de tine si de bebei.

Lili,au spus deja fetele ce probabil as fi vrut sa iti transmit si eu.Important este ca voi,tu,sotul tau si cele 2 printese sa fiti fericiti si sa va bucurati impreuna de venirea noului membru.Mama mea ma intreaba si acum de ce l-am lasat,dar trec peste.Nu conteaza ce crede lumea,important este ce simt eu.Noi te pupam si te sustinem.

Pe mine ma ustura putin stomacul...mai ales seara...e groaznic.In rest,toate bune.La mine e exclus sa mai dorm pe burta.

Pupici,
Mada16+

http://image.lafemmebonita.com/c/f137647.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Lili, gandeste-te la femeile care ar da bani grei sa gaseasca o solutie de a deveni mame.Eu spun sa te bucuri ca nu te va judeca nimeni,iar Dumnezeu te va ajuta.Ce este mai frumos pe lumea asta ? parerea mea este ca a da nastere unui copil.
Multa sanatate!

Mergi la inceput