Endometru,monitorizari,ovulatie,TB, gravidute 139

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

bubuleana, sunt alaturi de tine! Cred ca ai luat o decizie buna, pentru moment, sa te relaxezi, si o sa vezi ca bb o sa vina!
irlandeza, ai ovulat in ziua 15. testul de ovu se pozitiveaza cu 24 ore inainte de ovulatie, iar TB creste dupa ovulatie. Ca sa nu mai vorbim ca TB a fost mica in ziua 15, ceea ce sigur indica ovulatia. Daca ai prestat in ziua 14 e super!

Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Bubulina1 , prestez din Z 7 , sotul meu zice ca pleaca de acasa ca-l exploatez.
Deci sa inteleg ca e bine . Daca temp. creste zilnic e sarcina , daca nu creste nu e sarcina. Asa e ?

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Irlandeza, si eu cred ca ai ovulat in z15. Temperatura creste oricum dupa ovulatie, ideea e ca trebuie sa ramana crescuta dupa 18 zile (de la ovulatie)ca sa fie sarcina.

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Bubulina1 , prestez din Z 7 , sotul meu zice ca pleaca de acasa ca-l exploatez.
Deci sa inteleg ca e bine . Daca temp. creste zilnic e sarcina , daca nu creste nu e sarcina. Asa e ?

Noi 2 singurei



Daca temperatura a crescut inseamna ca ai ovulat. Nu are cum sa creasca zilnic, se va stabiliza. Daca este sarcina, este posibil sa mai creasca dar nu este o regula (asa-zisul grafic trifazic). Pentru mai multe detalii poti intra aici: http://www.fertilityuk.org/nfps405.html#interpretingtemperaturereadingsslug


Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mersi Bubulina1 si Iuca.
Am sa intru la grafice sa vad , dar ma grabesc la serviciu acum. Intru mai pe seara.
Va pup si multumesc inca o data.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

iaca si io p-aici...

chowpersa, felicitari, si sa te ajute Dumnezeu sa fie bine pana la capat.ca greul d'abia acu' incepe!

irlandeza, cresterea TB indica ca ovulatia a avut loc, nu ca e sarcina...in sarcina se mentine ridicata...deci ideea e ca trebuie sa stea crescuta si dupa ziua cand ar trebui sa vina menstra. hai bafta!!!
si da, se pareca ca ovulatia a fost in ziua 15.

rox_dox, scaderea nu prea e de bine, acu' depinde si in ce zi a ciclului esti...

pupam pe Ale,si-i dorim spor la lucru!

offfffff,
bubule,
nu stiu ce as putea spune in plus fata de restul fetelor care sa te ajute in depasirea acestui moment si poate a celor care vor urma...
as vrea de fapt sa ma adresez tuturor fetelor care se lupta cu disperare pentru bebe.
offff, ma simt ca o hoasca batrana si hatra...
asa cum frumos semneaza Ale, totul se intampla cu un scop,si asa cum zic eu, nimic nu e intamplator...si voi stiti asta...
si pentru ca presimt, ca daca am sa continui in stilul, asta o sa dau iar in hemoragie verbala plangacioasa, am sa incerc a va da un sfat(ce-i drept stau bine la teorie, cu teoria aplicata e mai rau)

incercati sa scapti de incrancenarea asta de a descoperiti tot felul semne minune care sa ne anunte bebele, inainte de intarzierea menstrei.
e o capcana, din care, in ziua menstrei scapam cu mare durere!!!
semne care "in mod normal nu le-am mai avut", apar tot timpul.
stiti voi..."mie niciodata..."
ei uite ca eu am 37.5, si am descoperit o garmada de semne pe care "nu le-am mai avut pana acum"
eu m-am lecuit!!! picam de prea de sus, si fiecare menstra si restul problemelor pe care le am, imi sfasiau sufletul, si ma omorau putin cate putin.
pana intr-o zi cand am clacat mai rau decat de obicei, si am crezut ca mor de durere... in care mi-as fi dorit sa ma disipez, numai sa nu ma mai doara sufletul atat de rau(stiti voi cum e!)...

lumea din jur, care crede ca esti "obsedata" ,si sotul care e mai "obsedat" decat tine, si cohorta de femei din jurul tau care "puieste" la greu, numai tu nu...si varsta...si povestile celor care au reusit si tu nu, pentru care desigur ca te bucuri din toata inima, dar care te "golesc" si mai tare...care iti aduc aminte ca tu, nu!!!
cum faci sa treci peste toate astea???!!!

cu Dumnezeu alaturi si cu mult umor. eu am regasit calea asta...altfel nu as fi putut trece, as fi fost la "glumeti", aaaahaha...de mult
vorba unei bune prietene...sa iau viata la mishto...a nu se citi stricto senso!

cat am reusit, nu stiu,dar nu mai sunt atat de incrancenata, mi-am mai facut teste de sarcina nici cand mi-a intarziat "pentru prima oara"...
m-am lasat cu totul in voia Domnului.asta nu inseamna ca am renuntat. lucrul asta e imposibil, nu cred ca vreuna din noi va renunta cu adevarat!
fac tot ceea ce depinde de mine, dar cum am mai spus nu cu incrancenare... astept sa vina menstra in fiecare luna, fac lucrurile astea asa cum stiu ca trebuie sa-mi fac treaba de zi cu zi...mancare , curatenie, servici...

aici vin si-mi iau energia,un fel de terapie de grup...rad si plang cu voi...mi-e mult mai bine ca inainte.

de ex.:in mod"normal" cu vreo 5 zile inainte de menstra,incep scurgerile maronii,daca ar fi sa ma iau dupa luna trecuta, acu fiind in ziua 29, ar fi trebuit sa fiu in plin proces de ...scurgeri... si deocamdata nik...
acu 2 luni mi-a intarziat cu 2 zile, luna trecuta mi-a venit la 29 de zile..."normalul" meu fiind 30-31...he, si ce sa mai cred?
semne nu am inca ca ar veni...TB, n-am mai luat-o de la ovulatie,azi era 36.5!!!
deci ce concluzii sa trag???
singura care-mi vine in minte e ca nu sunt un ceas, ci doar o biata femeie...

stiu ca m-am lungit rau de tot,si imi fac mea culpa...si gata ma opresc, ca am sa incep sa scriu un roman si pentru mea culpa
sper sa nu fi suparat pe nimeni...

va pup pe toate




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Noela, ai mare, mare dreptate! Inteleg f. bine ce spui...cred ca toate fetele de aici inteleg...
Pe mine ma doare sufletul cand vad rand pe rand fete care isi fac sperante, semne, analizeaza, interpreteaza, ghicesc, doresc...si apoi...urmeaza caderea! Nu o data am vrut sa intru si sa scriu mare: nu mai cautati semne! Singurul semn posibil e intarzierea CM si nici atunci, din pacate! In rest, toate, dar absolut toate semnele sunt exact ca cele care prevestesc CM! La mine cel putin asa e...Eu nu mai caut semne...doare prea rau cand imi dau seama ca m-am inselat!...
Simtim nevoia sa intelegem, sa controlam, sa anticipam reactiile organismului nostru, dar adevarul e ca sunt multe, prea multe necunoscute! Am ajuns sa cred dupa 1 an jumate' ca o sarcina e intr-adevar un dar divin mai mult decat o chestie fiziologica...e singurul lucru care ma tine pe linia de plutire...
Va imbratisez cu drag si sa stiti ca ma gandesc la fiecare dintre voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

lumea din jur, care crede ca esti "obsedata" ,si sotul care e mai "obsedat" decat tine, si cohorta de femei din jurul tau care "puieste" la greu, numai tu nu...si varsta...si povestile celor care au reusit si tu nu, pentru care desigur ca te bucuri din toata inima, dar care te "golesc" si mai tare...care iti aduc aminte ca tu, nu!!!

mama, ce dreptate ai..nu putream sa zic mai bine decat tine asta..
ooofff

noela, eu sunt in Z 25 la un CM de ~30.
iar azi dimineata mi-am luat temp dupa ce m-am dus la baie, am calcat un tricou, deci nu imediat ce m-am trezit si inainte de a ma da jos din pat..si cu 10 min intarziere decat de obicei..deci nu stiu ce sa zic ce sa cred...
tu ce zici?

pupici




Incercarile mele pt

Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

rox-dox,mama
esti ce coma !!! numai un tricou ai calcat???

pai temperatura aia poate zice doar ca nu esti racita

da' tot e de bine oricum!!!
doamne ce m-ai facut sa rad, si chiar aveam nevoie de asta!!!
te pup ,pentru asta

edit: TB, se ia dimineata, de preferinta la aceeasi ora, pe nemancate, pe nemiscate...,pe ne...ne...ne...
ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

noela dupa ce am citit ce ai scris tu imi vine sa zic hai sa bem o bere ca ai dreptate!pacat ca esti in capatul celalat al tarii...
si bubu draga de ea mi-a adus aminte la ce am renuntat in obsesia asta sa fac bb sanatos si cand vreau eu,mai adica acum.....am renuntat la heinekenul meu de 0,33 pe care il savuram seara cu sotul...ca de, daca s-a prins si nu am voie...oare cand am inebunit?
as face un subiect acum unde sa ne intalnim toate de genul :hai sa discutam despre orice....dar defapt asta e forumul!asa ca ma mai duc si pe la alte subiecte...sunt 2 beton perle de-ale soacrei si de-ale sotilor...
irlandeza te si parerea mea ai ovulat in z 15 si acum sa dea DD sa se fi prins!

alina
sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput