Mamici de sept-oct 2006 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Nu ne necajesti... doar ca imi pare rau ca nu pot ajuta concret in asemenea situatii... si nici nu pot intelege cum e posibil, din partea lui, sa se poarte asa cu tine. cum sa se sature din senin? si tocmai acum? poate e din nou tipica spaima a barbatului in fatza responsabilizarii pe care o atrage dupa sine un copil. eu nu prea inteleg cum vine asta... daca face figuri sa le faca inainte de a lua hotararea de a avea/pastra copilul... acum, cand esti in luna a 9-a, e ciudat, e paradoxal din pct de vedere al meu, ca femeie... doar a avut timp sa se obisnuiasca cu ideea

Eloise 35+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Aaaa... nu-mi spuen de persecutat si muncit k al meu mereu se simte asa doar cand ii spun sa duca cojile, cotoarele sau farfuria din care a mancat la bucatarie in chiuveta. Mananca deobicei la calculator sau la Tv, asa la obisnuit masa, ia dus mancarea pe tava in camera lui mereu Singurul lucru pe care il face de cand sunt gravida cumparaturile, ATAT. In rest eu ma ocup singura de tot. Mereu imi spune ce iti lipseste? Ai masina, bani du-te unde ai chef, cumpara ce vrei... dar eu nu de asta am nevoie, vreau comunicare, intelegere, ajutor Te inteleg foarte bine, cred totusi k ar trebuis a faci pace cu el, si sa ai ink un pic de rabdare, sa vezi cum decurg lucrurile dupa... Dak crezi k plictisesti pe cineva cu discutiile astea aici pe forum imi dai mie PM si vorbim. Poate gasim solutii impreuna la probleme iti zic ce am mai pus si eu in practica si poate tine si la tine

38 +
pozele noastre
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sandra, chiar nu e nimeni sa-l urecheze pe sotzul tau ? Cum sa-ti faca bagajele in luna a noua ? Pai si cand a conceput copilul nu se gandea ca nu te mai suporta, s-a trezit acum ? Ai vorbit cu socrii tai ? Tu chiar simti ca nu mai e nici o solutie ? De asta ii accepti asa un comportament ?

Imi pare rau ca te face sa treci prin asa ceva chiar acum. Ai tai ce zic, te sprijina ?


Sibylle 36 +
Pozele mele Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Tasia, stiu ca si mamele astea ii "strica" cu tava la nas...cunosc bine situatia...

Eloise, este un barbat f hotarat, dur care stie fff bine ce vrea. Este prea putin emotiv, prea greu de clintit. Deci asta cu teama de responsabilitati in cazul lui nu se aplica, chiar daca-i place sa lase impresia asta.
Si eu l-am intrebat in seara asta pt ce a mai vrut bebe, mi-a raspuns "credeam ca va rezolva problemele dintre noi". De kk mi se pare, nu stiu cum sa-ti spun...
Sunt vorbe, gesturi, priviri pe care nu le voi uita NICIODATA.


Sandra 37fix inca un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Si nu inteleg de ce trebuie sa pleci tu de acasa si nu el dak asa are chef? De ce sa te duci tu nu stiu pe unde pe la parinti cand locul tau e in casa in care stai acuma cu copilul, indiferent dak e casa cumparata de el sau de tine. Tu faci un copil tu ai nevoie de conditii trebuie sa stai acolo unde ai stat si inainte de a se naste copilul , e copilul lui pana la urma...

38 +
pozele noastre
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Da, Sybille, ai mei ma sprijina normal. slava Domnului am o familie minunata si i-am pus in tema cu certurile astea si pe ei si pe soacramea. Ai mei mi-au spus ca pot trai si fara el, ca nu merit asa ceva iar soacramea nu a gasit inca SOLUTIA ...
De urecheat nici nu s-a pus problema, ai mei ma pun pe mine (si bebitza) pe primul loc momentan. La el se vor gandi peste 2-3sapt dupa ce nasc...deocamdata il lasa in pace...iar soacra e 0, socrul nu stie...

Sandra 37fix inca un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Sandra m-am uitat la toate pozele de la nunta voastra, ce sa zic... sunteti foarte frumosi si indragostiti... Nu pot sa cred k acuma la apucat damblaua Apropo... e frumos localul unde ati facut petrecerea, cum se numeste?

38 +
pozele noastre
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Tasia, nu mutatul e tragedia ci faptul ca totul suna DEFINITIV. Oricum noi, socrii si ai mei stam pe aceeasi strada doar ca in blocuri diferite. Deci departe nu ma duc, doar la blocul urmator...

Nunta am facut-o la CCA, Restaurantul Militar-Casa Armatei. Multumesc de aprecieri .


Sandra 37fix inca un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Vroiam si eu sa zic ce-a zis Sibylle... cum adica sa-ti faca bagajul in puterea noptii cand tu esti in luna a 9-a? de unde atata inversunare si cruzime? tu cu ce i-ai gresit? si daca spui ca nu e frica de responsabilitate si copilarii de barbat speriat de perspectiva venirii lui bebe, atunci ce-i? dragostea intre 2 oameni nu dispare peste noapte. taman acum si-a dat seama ca nu te suporta...
copilul nu poate fi un pansament pe relatia parintilor, ar fi nedrept, de altfel de prea putine ori venirea lui are efectul asta. daca e sa fie dragoste, ea va invinge, daca relatia e subreda, parintii divorteaza sau se inteleg si mai rau dupa venirea lui bebe.

nu vreau sa fiu pesimista sau sa transmit un mesaj negativ. comentam ce a spus sotul tau...

poate totusi sunt toane si frica de raspundere. chiar si cei mai duri barbati pot suferi de asta


Eloise 35+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Eloise, eu sunt convinsa ca nu mai e nimic de salvat, poate sa-i para rau peste vreo 6-8luni asa da, sa vina inapoi cu scuze. Mai devreme in nici un caz, il cunosc prea bine.
Si prefer sa plec acum decat sa vin cu bebitza intr-un mediu ostil, plin de negativ...de ce sa sufere ea pt noi, chiar si un pic?
Am nevoie de liniste, nu mi se ofera. O sa caut linistea asta la familia mea, daca el alege sa ramana singur este treaba lui. Este cam greu sa mai dea inapoi totusi...pt ca este si f mandru. Odata mutata nu ma va chema inapoi in vecii vecilor.

Sandra 37fix inca un pic

Mergi la inceput