CITOMEGALOVIRUS

CITOMEGALOVIRUS | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

vA ROG MULT, CINE STIE MAI MULTE DESPRE ACEST SUBIECT, SA MA LAMUREASCA SI PE MINE...

Anul trecut am ramas insarcinata, si in timpul primelor analize am constatat prezenta CMV, si anume ca fusese o infectie, care acum nu mai era, etc (am uitat care era IGM). Doctorita de atunci mi-a spus ca, fiind o infectie virala, virusul va ramane pt. totdeauna in organismul meu, ca nu se trateaza, si ca singura solutie e sa sper ca nu se activeaza in timpul sarcinii, deoarece poate cauza probleme fatului.

Am pierdut sarcina,de atunci nu am mai ramas, dar traiesc cu teama de CMV.

V.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Iti spun ce scrie pe rezultatul meu:

"Anti-CMV_IgM (Imunoenz indir EIA) - negativ.
Un rezultat pozitiv sugereaza o infectie acuta sau recenta. In acest caz se recomanda repetarea determinarii dintr-o proba recoltata la 2 saptamani de la prima recoltare."

Spre sa te ajute
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga mea,

Daca ai avut CMV o data acum esti imunizata, deci e perfect.
Te poti imbolnavi totusi si a doua oara, insa fara nici o consecinta pentru bebe. Doar prima imbolnavire este mai puternica si foarte periculoasa pentru femeile gravide.
Si eu am facut analiza asta cind eram insarcinata si eram si eu imunizata.
Daca totusi iti este teama sa nu te mai imbolnavesti o data in timpul unei sarcini, trebuie sa te feresti de contacul cu bebei care merg la cresa sau copii mici, care pot fi purtatori ai bolii. Prin contact se intelege, saliva, urina, lacrimi... Daca ai un bebe mic, de exemplu, trebuie sa eviti sa gusti din biberonul lui sau sa maninci cu lingurita lui ce-i ramine in farfurie, sau sa il saruti cind plinge.
Daca vrei iti pot traduce toata fisa informativa referitoare la CMV pe care mi-a dat-o medicul in timpul sarcinii.

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Hai sa-ti zic si eu cum mi-a iesit mie analiza asta.

Serologie de citomegalovirus (CMV):
IgG 9,4 U/ml (pozitiv)
IgM 8,0 % (negativ)

Valori:
resultat negativ: IgG < 0,5; IgM < 90%
resultat dubios: 0,5 < IgG < 0,7; 90% < IgM < 110%
Rezultat pozitiv: IgG > 0,7; IgM > 110%

Diagnosticul unei infectii active sau recente (IgM pozitiv) precum si a unor IgG si IgM dubioase necesita o noua analiza la 2-3 saptamini de interval.

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Pai asta e problema, cand am repetat analiza valorile crescusera. Asta e dilema mea: ce poti face daca virusul se reactiveaza? Am intrebat un medic si mi-a spus" nimic, incercati sa va mentineti sistemul imunitar in buna stare" (???!!!???).

Intre timp pierdusem sarcina, si am fost asa disperata ca nu mi-a mai pasat de nici un CMV.

Si am inteles ca poti sa te pricopsesti cu el si in cazul unei banale receli, sa nu stii ca il ai si sa te afecteze cand te doare mai tare (cand vrei sa faci un BB).

Voi ce stiti?
V.
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

eu inainte sa raman insarcinata mi-am facut dozarile de anticorpi si mi-a iesit la cmv pozitiv.numai ca nu scria de care-igm,igg,etc. Doctora mi-a dat sa iau vreo 5 zile cate 5 pastile de ACICLOVIR care este un antiviral ,ulterior am descoperit ca ramasesem insarcinata si doctora mi-a zis ca desi aciclovirul nu se recomanda in sarc ina,este mai bine asa ,tratand CMVul decat sa fi ramas cu el netratat.Deci du-te la un dr.care stie pe ce lume traieste si dupa ce-ti da un tratament nu vei mai avea probleme.Succes! Imi cer scuze despre cum am scris dar eu trebuie sa nasc zilele astea si nu pot sta la calculator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Draga Victoria iti redau articolul din revista mami - ghid practic -totul despre sarcina ta (nr.2), al dr. Gabriel Lemnete:
Acest virus creste foarte mult riscul malformatiilor fetale, mai ales daca este o infectie activa in primul trimestrul de sarcina. Descoperita la o testare intamplatoare, seropozitivitatea nu spune nimic daca nu se precizeaza nivelul anticorpilor si tipul lor. Daca lucrurile sunt echivoce si nu se poate preciza stadiul bolii, atunci se propune intreruperea cursului sarcinii. La fel ca atunci cand este un potential viral evolutiv. Dupa ce se practica intreruperea sarcinii pacienta este trimisa la medicul infectionist, ptr. tratarea citomegalovirozei. Cel mai bun serviciu de acest fel este in Capitala, la Centrul de Diagnostic si Tratament al spitalului "Victor Babes". Se recomanda controlul serologiei si al probelor biologice in primul trimestru de sarcina.
Sanatate multa,
Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Drga Madi,

Multumes mult pentru raspuns, o sa merg la Babes. Dar pana la urma tot nu m-am lamurit: se trateaza cu cateva pastilute de Aciclovir, sau se intrerupe sarcina? Sunt 2 alternative dramatic diferite...

Va tin pumnii la toate,

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gioni spune:

Ma poate lamuri cineva (nu am ajuns inca la doctorul meu caci nu este in tara saptamana aceasta)!!
Rezultat citomegalovirus - IgG intens pozitiv (avea valoarea peste 2....)
(IgM negativ) sper ca nu le-am incurcat, dar nu am rezultatele la mine).
Sa fie aceasta cauza celor doua sarcini oprite in evolutie??
Multumesc anticipat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Din cate mi s-a spus mie IgG arata ca ai fost odata infectata cu CMV si ramane pozitiva toata viata.IgM arata daca esti in prezent cu CMV.
Daca iasa neconcludent e foarte posibil sa fie in curs de negativizare si se repeta analiza la 2-3 saptamani.
Pentru CMV nu exista tratament dar se insista pe imunitatea ridicata o organismului care se pregateste de sarcina.Vitamine,imunostimulatoare,etc.
Analiza e bine sa fie repetata periodic (ca si cea de toxoplasmoza).

Eu cred ca posibi ca CMV-ul sa fie cauza sarcinilor oprite in evolutie.Poate la momentul acela tocmai te-ai imbolnavit,ceea ce influenteaza mult evolutia sarcinilor.Decat un fat cu malformatii mai bine ca s-a intamplat asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gioni spune:

Multumesc de raspuns!

Oare la urmatoarea sarcina, organismul avand imunitatea scazuta, este posibil ca CMV "sa atace" din nou??

Mergi la inceput